Prof. Krawiec: Sądy nie zastępują uczelni w rekrutacji do szkoły doktorskiej

Szkolnictwo wyższe

Choć autonomia uczelni nie oznacza dowolności, to sądy administracyjne muszą respektować granice swojej kontroli, ograniczając się do badania zgodności z prawem – pisze dr hab. Grzegorz Krawiec, komentując wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 marca 2025 r. (sygn. III OSK 1950/24). Sprawa dotyczyła ingerencji WSA w nabór kandydatów do szkoły doktorskiej.

13.06.2025

Medycyna pola walki na studiach i na stażu podyplomowym

Szkolnictwo wyższe Wojsko

Obecnie nie są prowadzone prace nad zmianą standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodów medycznych, uczelnie mogą natomiast wprowadzić dodatkowe zajęcia stanowiące elementy szkolenia wojskowo-medycznego. Zdecydował się na to Uniwersytet Warszawski. Ministerstwo Obrony Narodowej pracuje tymczasem nad zmianą organizacji stażu podyplomowego dla lekarzy.

04.06.2025

Indywidualny tryb nauki potrzebny studentom-rodzicom na studiach zaocznych

Szkolnictwo wyższe

Prawo do Indywidualnej Organizacji Studiów (IOS) powinno przysługiwać także studentkom w ciąży oraz studentom-rodzicom na studiach niestacjonarnych. Ułatwiłoby to łączenie nauki z wychowaniem dzieci, zapewniając równe traktowanie wszystkich studiujących rodziców - uważają autorzy zgłoszonej propozycji deregulacyjnej. Wymagałoby to zmian w prawie o szkolnictwie wyższym i nauce.

29.05.2025

Nowy portal Usługi dla Nauki – dane dla naukowców, studentów i uczniów w jednym miejscu

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Serwis Usługi dla Nauki (uslugi.nauka.gov.pl) ma stanowić punkt dostępu do cyfrowych usług resortu. Narzędzia zostały uporządkowane według tematów, grup użytkowników i funkcji, takich jak wsparcie uczelni, rozwój naukowy, kariera, finansowanie czy współpraca z biznesem. Portal rozwinięty został przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy.

29.05.2025

Uczelnia nie będzie musiała raportować umów do 100 tys. zł

Szkolnictwo wyższe Deregulacja

Jednostki szkolnictwa wyższego, takie jak uczelnie czy instytuty naukowe, będą zobowiązane do zgłaszania w systemie POL-on jedynie tych inwestycji, których wartość przekracza 100 tys. zł. We wtorek, 27 maja, Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym.

27.05.2025

Stypendia rektora dla większego grona studentów - rząd przyjął projekt

Szkolnictwo wyższe Deregulacja

Obecny podział przez uczelnie środków dotacji na poszczególne rodzaje świadczeń dla studentów jest rozwiązany w taki sposób, że ogranicza możliwości przyznania środków dla osób z wyróżniającymi się wynikami. Wynika to z problemu z interpretacją istniejących przepisów. Nowe regulacje dadzą uczelniom większą elastyczność w sposobie podziałów środków i umożliwią przyznanie stypendiów większej liczbie studentów.

27.05.2025

Od 1 lipca legitymacja studencka dostępna w aplikacji mObywatel

Szkolnictwo wyższe

Od 1 lipca mLegitymacja będzie domyślnie dodawana do systemu mObywatel. Teraz studenci muszą sprawdzić jej dostępność na uczelni, przygotować kod QR oraz hasło do aktywacji oraz zeskanować kod lub wpisać hasło do aplikacji mObywatel. Dotychczasowe legitymacje – fizyczne i cyfrowe – będą ważne do końca ich terminu.

27.05.2025

Zmiany na uczelniach: nowy model ewaluacji i cyfrowe dyplomy

Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapowiada gruntowne zmiany w ocenie jakości nauki i kształcenia. Trwa opracowywanie nowego modelu ewaluacji działalności naukowej. W życie wchodzi też kompleksowa ocena jakości kształcenia, a resort intensywnie pracuje nad reformą, której efektem będzie wydawanie e-dyplomów przez uczelnie.

26.05.2025

Bilet na aplikację od razu na uczelni - samorządy prawnicze otwarte na dyskusję

Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

Na aplikacje prawnicze trafiają absolwenci prawa o zróżnicowanych kompetencjach, często bez znajomości przepisów z podstawowych gałęzi prawa, dlatego - według przedstawicieli samorządów prawniczych - system wymaga ujednolicenia. Należy również rozważyć zmianę w sposobie egzaminowania prawników i absolwentów, bo obecny model za bardzo skupia się na umiejętności rozwiązywania testów.

23.05.2025

Doktor nie wie, ale się wypowie - stopień naukowy nie czyni omnibusem

Szkolnictwo wyższe

Uzyskanie stopnia naukowego w jakiejś dziedzinie, choć jest niewątpliwym sukcesem osobistym, nie sprawia automatycznie, że naukowiec zyskuje status autorytetu w każdej dziedzinie, w której się wypowiada. Wręcz przeciwnie - można od niego wymagać więcej powściągliwości i bardziej stonowanej formy wyrażania poglądów.

16.05.2025

Dyplomy wkrótce w aplikacji mObywatel

Szkolnictwo wyższe

Już wkrótce dyplomy ukończenia studiów, doktoraty i habilitacje będą dostępne w wersji elektronicznej oraz jako dokumenty mobilne w aplikacji mObywatel. Projektowana ustawa ma stworzyć jasne i technicznie wykonalne przepisy, które umożliwią pełne wdrożenie cyfrowych dyplomów w polskim systemie edukacji.

15.05.2025

Większa elastyczność ustalania wynagrodzenia pracowników NCN

Szkolnictwo wyższe

Dyrektor Narodowego Centrum Nauki zyska prawo do ustalania regulaminu wynagradzania koordynatorów dyscyplin oraz pracowników Biura NCN. Dokument będzie zatwierdzany przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Ustawę opublikowano w Dzienniku Ustaw.

15.05.2025

Prestiż na kredyt – etyczne i prawne skutki przywłaszczenia stopnia naukowego

Szkolnictwo wyższe

Stopnie naukowe są symbolem wiedzy, ciężkiej pracy i osiągnięć akademickich. Ich prestiż i wiarygodność zależą od tego, czy są nadawane i używane zgodnie z prawem. Przywłaszczenie takich tytułów nie tylko wprowadza w błąd co do kompetencji danej osoby, ale także podważa zaufanie społeczne do systemu edukacji i nauki - wskazuje prof. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

15.05.2025

Resort nauki będzie pracował nad zwiększeniem bezpieczeństwa uczelni

Szkolnictwo wyższe

Minister nauki Marcin Kulasek zapowiedział wspólne prace resortu i środowiska akademickiego nad aktualizacją zasad ochrony uczelni. Zmiany mają uwzględniać zarówno autonomię, jak i otwartość szkół wyższych. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zapowiedział natomiast dążenie do zwiększenia uprawnień straży uniwersyteckiej.

13.05.2025

Wybory i kampania prezydencka tematem konferencji Centrum Prawa Konstytucyjnego

Szkolnictwo wyższe Wybory

We wtorek, 13 maja 2025 roku, odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prezydent RP: Kampania, wybory, pozycja ustrojowa”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10 i transmitowane będzie na żywo za pośrednictwem MS Teams. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Prawa Konstytucyjnego i Monitorowania Praworządności oraz Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego.

12.05.2025

Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

10.05.2025

Po ataku na UW minister nauki chce zmian poprawiających bezpieczeństwo

Szkolnictwo wyższe

Po środowym zabójstwie, do którego doszło na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego, rektor uczelni zapowiedział powołanie specjalnej komisji ds. bezpieczeństwa na uczelniach, która zostanie utworzona we współpracy z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Minister nauki poinformował natomiast, że wesprze zmiany w przepisach, które rozszerzą na pracowników uczelni ochronę, której podlegają funkcjonariusze publiczni.

08.05.2025

CBA zatrzymało prorektora Collegium Humanum

Szkolnictwo wyższe

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego we współpracy z funkcjonariuszami Straży Granicznej zatrzymali prorektora Collegium Humanum - poinformował we wtorek zespół prasowy CBA. Z udziałem mężczyzny zostało wystawionych 2,4 tys. dokumentów poświadczających nieprawdę. Obywatel Ukrainy, Taras G. jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wystawianiem poświadczających nieprawdę zaświadczeń o przebiegu studiów oraz dyplomów ukończenia studiów na Collegium Humanum.

06.05.2025

NCBR: Miliard złotych na innowacje w nauce

Szkolnictwo wyższe

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło nabór "Ścieżka SMART - Projekty realizowane w konsorcjach", finansowany z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Na wsparcie przedsiębiorstw i jednostek naukowych w rozwijaniu ich zdolności badawczych i wykorzystywaniu zaawansowanych technologii instytucja przeznaczy aż miliard złotych.

06.05.2025

2,4 miliona złotych na promocję języka polskiego

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

W ramach programu można finansować projekty realizowane zarówno na terenie Polski, jak i poza jej granicami, które przyczynią się do popularyzacji języka polskiego, wzmocnienia jakości jego nauczania i dotrą do szerokiego grona odbiorców. Nabór wniosków do programu „Promocja języka polskiego” potrwa do 31 lipca 2025 r. W tej edycji NAWA przeznaczyła na ten cel 2,4 miliona złotych.

05.05.2025
1  2  3  4  5    56