Prof. Pyrć: Za mało pieniędzy na naukę, trzeba wspierać tylko tę dobrą

Szkolnictwo wyższe

Pieniędzy na naukę jest za mało, natomiast warto zadać sobie pytanie, czy zwiększenie nakładów - bez żadnej reformy, bez żadnego pomysłu, przełoży się na efekty. Powinniśmy wspierać prawdziwą, doskonałą naukę, a nie każda nauka taka jest - uważa prof. Krzysztof Pyrć, nowy prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP).

16.10.2024

Dziemianowicz-Bąk: Jednym z filarów polityki migracyjnej jest ochrona rynku pracy

Administracja publiczna Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Potrzebujemy bezpiecznej, mądrej i odpowiedzialnej polityki migracyjnej; jednym z jej filarów jest ochrona rynku pracy - powiedziała w środę szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział uszczelnienie systemu wizowego dla studentów. Rząd przygotowuje projekt ustawy regulującej liczbę zagranicznych studentów na polskich uczelniach - będą mogli stanowić maksymalnie 50 proc. wszystkich studentów.

16.10.2024

Koniec doktoratów na starych zasadach - MNiSW nie przedłuży terminu

Szkolnictwo wyższe

Studia doktoranckie rozpoczęte przed rokiem akademickim 2019/2020 prowadzi się nie dłużej niż do 31 grudnia 2024 r. Prowadzone zaś w pierwszej instancji przewody doktorskie niezakończone do dnia 31 grudnia 2024 r. będą umarzane lub zamykane - wskazał resort nauki. Dodał, że nie zamierza po raz kolejny przedłużać terminu na ukończenie doktoratu.

15.10.2024

Wręczono nagrody NCN 2024

Szkolnictwo wyższe

Każdego roku kapituła nagrody nagradza wybitne osiągnięcia naukowe, które mają znaczący wpływ na rozwój wybranych dziedzin nauki. Laureaci, oprócz prestiżu, zyskują także wsparcie w dalszych badaniach i promocji ich osiągnięć na arenie międzynarodowej. Wyróżnienie otrzymało dotąd 33 naukowców.

14.10.2024

Absolwenci zawodów medycznych najbardziej poszukiwani, ale bank rozbiły pielęgniarki

Szkolnictwo wyższe

Na liście deficytowych zawodów pierwsze miejsca zajmują te medyczne. Brakuje pielęgniarek i położnych, lekarzy, fizjoterapeutów, psychiatrów i psychologów - wskazują autorzy raportu „Absolwenci uczelni na polskim rynku pracy 2024". Osoby, które mają dyplomy tych kierunków, mogą liczyć nie tylko na szybkie znalezienie pracy, ale też względnie wysokie zarobki. Jednak w tym rankingu bank rozbijają pielęgniarki.

14.10.2024

Wykładowcy wolą tradycyjne metody nauczania - raport

Szkolnictwo wyższe

Aż 97 proc. pracowników dydaktycznych samodzielnie przygotowuje swoje zajęcia, korzystając z podręczników i materiałów zarówno papierowych (85 proc.), jak i elektronicznych (82 proc.). 74 proc. korzysta ze specjalistycznych baz danych, a 67 proc. z zasobów internetowych. Większość z nich - 85 proc., nie wykorzystuje w tym celu AI - wynika z raportu z badania "Metody nauczania na kierunkach prawniczych. Wyzwania i oczekiwania", przygotowanego przez Fundację Rektorów Polskich i Wolters Kluwer Polska.

01.10.2024

Wstępne wyniki egzaminu na aplikacje - zdawalność wyższa, aplikanci wychodzili przed czasem

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Prawie 74 proc. osób zdało w tym roku egzamin na aplikację radcowską - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Sprawiedliwości. Podobna zdawalność była na aplikację adwokacką i komorniczą, najsłabiej wypadła notarialna. Członkowie komisji podkreślają, że egzamin wydawał się być dość łatwy. Wielu zdających kończyło wcześniej i opuszczało salę przed wyznaczonym na test czasem. Samorządy prawnicze zapewniają, że są gotowe na wypełnione aplikanckie ławy.

30.09.2024

Wzmacnianie pozycji uczelni, lepsze wsparcie studentów najważniejszymi wyzwaniami

Szkolnictwo wyższe

W Centrum Nauki Kopernik odbyło się w piątek spotkanie szefa resortu nauki z rektorami uczelni publicznych. Tematem przewodnim rozmów była przyszłość szkolnictwa wyższego w Polsce oraz wyzwania, jakie stawia przed środowiskiem akademickim współczesna nauka oraz zmieniające się potrzeby społeczeństwa. Minister Nauki Dariusz Wieczorek mówił także o planach dotyczących reform w szkolnictwie wyższym.

27.09.2024

Warto przeanalizować w Polsce wiedzę lekarzy na temat leczenia żywieniowego

Pacjent Szkolnictwo wyższe Opieka zdrowotna

Warto przeanalizować w Polsce wiedzę lekarzy na temat leczenia żywieniowego oraz przeprowadzić analizę wykorzystania takiego leczenia w szpitalach - uważa prof. Sylwia Małgorzewicz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed). Studenci tej uczelni, po podpisaniu porozumienia z Fundacją Nutricia, będą mieli rozszerzone zajęcia z zakresu leczenia żywieniowego.

22.09.2024

Naukowcy powinni mieć więcej możliwości publikowania punktowanych artykułów

Szkolnictwo wyższe

Ambitny naukowiec, autor tekstu, który chciałby opublikować w jak najlepszym czasopiśmie, często będzie zmuszony do obniżania swoich aspiracji - nie dlatego, że recenzent nie podzieli jego oceny, a z faktu braku miejsc, w których przy tylu ograniczeniach tekst mógłby się ukazać. Zaadresowanie problemu poprzez przyznanie wyższej ilości punktów większej ilości czasopism nie jest tu, jak się zdaje, zadowalającym rozwiązaniem - piszą prof. Grzegorz Krawiec i dr Sławomir Piekarczyk.

17.09.2024

WSA: Brak zaliczenia przedmiotów może uzasadniać skreślenie studenta

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Student kwestionował decyzję o skreśleniu go z listy studentów. Jednak zdaniem sądu, wniesiona skarga okazała się bezzasadna, skoro organy w sposób wyczerpujący wyjaśniły podstawy swojego rozstrzygnięcia. - Skarżący nie zaliczył niektórych przedmiotów. Nie miały na to wpływu jego problemy zdrowotne - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

16.09.2024

Część uczelni nie zacznie kształcić przyszłych lekarzy, ale to nie koniec problemów

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Resort zdrowia podjął decyzję o przyznaniu kolejnych miejsc rekrutacyjnych na studiach kształcących przyszłych lekarzy i lekarzy dentystów. Ma to związek z audytem i pozytywnymi opiniami Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Z drugiej strony, pięciu szkołom nie pozwolono prowadzić rekrutacji na kolejny rok akademicki. Ma to związek z niespełnieniem standardów. Władze Porozumienia Rezydentów wskazują jednak, że potrzebne są dalej idące zmiany.

11.09.2024

Wiceprezes PAN: Wierzę, że w sprawie reformy nic nie jest jeszcze przesądzone

Szkolnictwo wyższe

Wierzę w deklarację ministra nauki i szkolnictwa wyższego, że żaden zapis projektu reformy PAN nie jest wyryty w kamieniu i resort jest otwarty na rozmowę – powiedział wiceprezes PAN, prof. Dariusz Jemielniak. Minister obiecał również, że zorganizuje spotkanie, na którym przedstawiciele PAN będą mogli jeszcze raz odnieść się do kluczowych zapisów projektu noweli.

09.09.2024

Nowe uczelnie medyczne daleko z tyłu za placówkami z tradycjami

Szkolnictwo wyższe

Różnice w jakości i warunkach kształcenia między nowymi a starymi uczelniami są widoczne w każdym elemencie, który był przedmiotem badania. Wzięto pod uwagę m.in. kadrę naukowo-dydaktyczną i bazę potrzebną do nauczaniu przedmiotów przedklinicznych i klinicznych. – Odpowiedź na pytania o standardy kształcenia medycznego w Polsce jest kluczowa nie tylko dla przyszłości systemu ochrony zdrowia, ale też dla dobrostanu każdego pacjenta – komentuje Damian Patecki, przewodniczący Komisji kształcenia medycznego Naczelnej Rady Lekarskiej.

07.09.2024

Prof. Izdebski: Ministerialny pomysł na reformę PAN uderza w fundamenty jej istnienia

Szkolnictwo wyższe

Z projektu przebijają centralistyczne i etatystyczne tendencje, których wdrożenie sprawiłoby, że PAN bliżej byłoby do kolejnej ministerialnej agendy, niż do zinstytucjonalizowanej w oparciu o tradycję wspólnoty uczonych - ocenia projekt noweli o Polskiej Akademii Nauk prof. Hubert Izdebski z SWPS. Wskazuje też, że nowela, której deklarowanym celem jest demokratyzacja Akademii, ma wprowadzić model całkowicie niedemokratyczny.

07.09.2024

MNiSW dopracuje projekt zmian w ustroju Polskiej Akademii Nauk

Szkolnictwo wyższe

Zgromadzenie Ogólne PAN skrytykowało projekt nowelizacji ustawy o Polskiej Akademii Nauk. W przyjętym na zakończenie sesji stanowisku podkreśliło, że projekt „budzi bardzo poważne zastrzeżenia zarówno co do merytoryki, jak i przyspieszonego trybu procedowania”. Minister nauki, obecny na posiedzeniu, stwierdził, że resort będzie jeszcze pracował nad projektem i przemyśli zmiany.

05.09.2024

Od skreślenia z listy studentów można się odwoływać

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Z przepisów ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wynika zamknięty katalog przypadków, które mogą wiązać się z wydaniem przez organy uczelni decyzji o skreśleniu studenta z listy studentów. O ile w niektórych sytuacjach decyzja wydawana jest obowiązkowo, o tyle w innych przypadkach zależy od uznania organu.

03.09.2024

Zmiany w ustawie o PAN uderzą w wolność badań naukowych

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki szykuje zmiany w ustawie o Polskiej Akademii Nauk, mają dotyczyć m.in. nadzoru nad tą instytucją i wyłaniania członków poszczególnych organów - ministrowi zostanie powierzony nadzór nie tylko nad działalnością PAN, ale także nad jej wszystkimi jednostkami organizacyjnymi. Krytycznie pomysł oceniają środowiska naukowe - wskazują, że nowela może uderzać w swobodę działalności naukowej.

03.09.2024

Czy uczący się zleceniobiorcy do 26. roku życia zostaną objęci ubezpieczeniem wypadkowym?

Prawo cywilne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Szkolnictwo wyższe

Zleceniobiorcy nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli są uczniami szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat. A skoro tak, to nie podlegają też ubezpieczeniu wypadkowemu. Strona społeczna Rady Dialogu Społecznego postuluje jednak zniesienie wyłączenia z obowiązku opłacania składek za te osoby. Według MRPiPS propozycja jest możliwa do rozważenia.

24.08.2024

Nowe kryteria oceny kompleksowej uczelni

Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo Nauki określi zasady dokonywania oceny kompleksowej uczelni - rozporządzenie w tej sprawie przekazano do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Ocena kompleksowa stanowi jedną z form ewaluacji jakości kształcenia przeprowadzanej przez Polską Komisję Akredytacyjną.

20.08.2024
Prawo.pl