Konkurs na dyrektora NCBR: Jest projekt w sprawie powoływania członków komisji

Szkolnictwo wyższe

Jako że resort nauki przejął kontrolę nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, przygotował projekt rozporządzenia określającego procedurę wyłaniania komisji przeprowadzającej konkurs na stanowisko dyrektora NCBR i jego zastępcy. W projektowanym rozporządzeniu proponuje się również aktualizację składu komisji konkursowej przeprowadzającej konkurs na stanowisko zastępcy dyrektora NCBR.

02.08.2024

TSUE: Państwo UE może nie przyjąć "fałszywego" studenta

Szkolnictwo wyższe Prawo europejskie

Państwo członkowskie UE może odrzucić wniosek o przyjęcie na swoje terytorium w celu odbycia studiów, jeżeli obywatel państwa trzeciego złożył ten wniosek, nie mając rzeczywistego zamiaru studiowania. Nie ma znaczenia, że państwo to nie dokonało transpozycji przepisu dyrektywy zezwalającego na takie odrzucenie. Zakaz praktyk stanowiących nadużycie stanowi bowiem zasadę ogólną prawa Unii, której stosowanie nie podlega wymogowi transpozycji - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE (sygn. C-14/23).

30.07.2024

Nowe zasady ewaluacji i oceny czasopism już w 2025 r. Mają ograniczyć "punktozę"

Szkolnictwo wyższe

I dane bibliometryczne, i ocena ekspercka - resort nauki zamierza częściowo utrzymać obecny system oceny czasopism, ale z pewnymi modyfikacjami, które mają pozwolić na lepszą ocenę osiągnięć naukowych i zapobiegać manipulowaniu punktacją, do którego dochodziło w ciągu ostatnich kilku lat. Nowe rozporządzenie ma pojawić się na początku przyszłego roku.

26.07.2024

Prawo nadal wśród najpopularniejszych kierunków na UW

Szkolnictwo wyższe

Uniwersytet Warszawski ogłosił wyniki rekrutacji na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie oraz część studiów drugiego stopnia. Najpopularniejszym kierunkiem ze względu na liczbę zapisów była psychologia, a ze względu na liczbę osób na jedno miejsce – kierunek lekarski. Prawo nie cieszyło się aż tak dużą popularnością, ale wielu maturzystów zgłosiło chęć studiowania tego kierunku.

23.07.2024

Dwanaście uczelni z pozwoleniem na otwarcie kierunku lekarskiego

Szkolnictwo wyższe

W latach 2022–2023 pozwolenie na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim, po negatywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej w sprawie spełnienia warunków prowadzenia studiów na tym kierunku oraz pozytywnej lub warunkowo pozytywnej opinii Ministra Zdrowia, uzyskało dwanaście uczelni.

22.07.2024

Minister łatwiej odwoła szefa NCBR

Szkolnictwo wyższe

Minister będzie miał możliwość bezpośredniego wyboru członków rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, spośród osób reprezentujących środowiska naukowe, gospodarcze i finansowe. Zyska też uprawnienie do odwoływania jej dyrektora przed upływem kadencji - takie zmiany wprowadzi nowelizacja ustawy o NCBR, do której założenia opublikowano w wykazie prac legislacyjnych.

19.07.2024

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika i Akademia Kopernikańska do likwidacji

Szkolnictwo wyższe

Na stronie rządowego centrum legislacji pojawił się projekt ustawy, która otworzy procedurę likwidacji Akademii Kopernikańskiej i Szkoły Głównej im. Mikołaja Kopernika. W celu likwidacji tych podmiotów minister powoła likwidatora. Otwarcie likwidacji będzie oznaczało w szczególności: przejęcie przez likwidatora kompetencji organów oraz dyrektorów, wygaśnięcie umów na finansowanie Stypendiów Kopernikańskich i Grantów Mikołaja Kopernika.

18.07.2024

NCN apeluje o wyższe finansowanie

Szkolnictwo wyższe

Rada Narodowego Centrum Nauki (NCN) zaapelowała do ministra nauki o zwiększenie finansowania centrum o 300 mln zł w 2025 r. i kolejnych latach. Uchwała Rady została przyjęta 5 lipca i przesłana do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - poinformowało NCN w komunikacie. W apelu zwraca uwagę, że zwiększenie finansowania centrum jest inwestycją w przyszłość, która może przynieść liczne korzyści dla całego społeczeństwa i przyczynić się do rozwoju kraju.

17.07.2024

Już nie słowacka habilitacja, a bułgarska - uczelnie nie powinny jej akceptować

Szkolnictwo wyższe

Osoby, zdobywające w Bułgarii habilitację, w dużej mierze nie są w stanie zrobić jej w Polsce. I nie chodzi tutaj wcale o nepotyzm czy o to, że habilitacji w Polsce zrobić się nie da. Da się. Poważna i szanująca się uczelnia nie powinna przyjmować osób z bułgarską habilitacją - wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec, profesor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

13.07.2024

Nowela prawa pracy zróżnicuje sytuację doktorantów

Szkolnictwo wyższe

Do końca roku doktoranci mogą skończyć doktorat na starych zasadach, apelowali o to rzecznik praw obywatelskich i środowisko doktorantów. Powodem była pandemia i związane z nią utrudnienia w prowadzeniu badań naukowych. Nie biorą tego pod uwagę jednak twórcy ustawy, która ma pozwolić na zaliczenie do stażu okresu pracy na "śmieciówce".

12.07.2024

WUM: Wybory do senatu, elektorów oraz rektora anulowane

Szkolnictwo wyższe

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego anulowała wybory do senatu uczelni - anulowanie wyborów wynika z zalecenia minister zdrowia, która stwierdziła, że niektóre zapisy Statutu WUM są niezgodne z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym. Powodem było to, że 600 osób zatrudnionych w WUM w niepełnym wymiarze czasu pracy było wykluczonych z głosowania.

09.07.2024

Nauka wkrótce pod większą kontrolą ministra

Szkolnictwo wyższe

Możliwość odwołania dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej przed końcem kadencji, przeniesienie na ministra nauki uprawnień nadzorczych nad Polską Akademią Nauk - to zmiany, które rząd szykuje w najbliższym czasie. Założenia tych projektów jasno wskazują na tendencję do wzmocnienia kontroli nad poszczególnymi instytucjami - w tym nad finansami przekazywanymi na naukę.

05.07.2024

Nawet niepublikowany wyrok TK może utrudnić nadzór nad NCBR

Szkolnictwo wyższe

Nadzór nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju ma sprawować minister nauki - zmianę wprowadziła ustawa, którą Sejm uchwalił w lutym. Problem w tym, że ze względu na zawirowania związane z mandatem dwóch posłów PiS, Trybunał Konstytucyjny uznał, że proces legislacyjny był wadliwy. Choć rząd prędko wyroku nie opublikuje, może być to mocno problematyczne.

01.07.2024

W lipcu zmiany w ustawach o szkolnictwie wyższym i PAN

Szkolnictwo wyższe

Szef resortu nauki mówił na posiedzeniu senackiej komisji nauki, że nowela ustawy o Polskiej Akademii Nauk i ustawa o likwidacji Akademii Kopernikańskiej są już zgłoszone do wykazu prac legislacyjnych. Wcześniej zapowiedział, że w lipcu pojawi się nowela ustawy o szkolnictwie wyższym, której głównym celem ma być podnoszenie jakości kształcenia na polskich uczelniach.

27.06.2024

Nowe kierunki na Uniwersytecie Warszawskim

Szkolnictwo wyższe

Uniwersytet Warszawski jest największą uczelnią w kraju, na której można studiować na kierunkach humanistycznych, społecznych, ścisłych, przyrodniczych, medycznych, a także w ramach indywidualnych studiów międzydziedzinowych czy na studiach, gdzie językiem wykładowym jest język angielski. Od roku akademickiego 2023/2024 na UW prowadzony jest kierunek lekarski.

26.06.2024

Uniwersytet Warszawski najlepszą publiczną uczelnią w Polsce

Szkolnictwo wyższe

Na podium znalazły się też: Uniwersytet Jagielloński (drugie miejsce) i Politechnika Warszawska (trzecie miejsce). Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie została uznana za najlepszą uczelnię niepubliczną, a Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta S. Wojciechowskiego i Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim (ex aequo) najlepszymi publicznymi uczelniami zawodowymi.

26.06.2024

Protest na UW: Wiceminister apeluje o bardziej wyważone działania

Szkolnictwo wyższe

Na Uniwersytecie Warszawskim trwa protest studentów - domagają się oni udostępnienia informacji o wszelkich powiązaniach uniwersytetu z izraelskimi instytucjami akademickimi oraz zerwania współpracy z instytucjami izraelskimi. Interweniowała policja - rektor udzielił służbom pozwolenia na wejście na kampus, co wzbudziło protesty całego środowiska akademickiego. Wiceminister nauki zaapelował w poniedziałek do protestujących, by obniżyli temperaturę sporu.

17.06.2024

SN: Sędzia nie ma gwarancji dożywotniej pracy na uczelni

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Bezwzględny zakaz rozwiązania stosunku pracy nauczyciela akademickiego, będącego sędzią Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego, godzi w zasady równości wobec prawa, gdy gwarantuje dożywotnie zatrudnienie takiego pracownika – orzekła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego. W rezultacie adiunkt będący sędzią nie zostanie przywrócony do pracy na uczelni.

17.06.2024

„Aktywny rodzic” również dla studentów i doktorantów

Szkolnictwo wyższe

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Przepisy w tym zakresie wejdą w życie 1 października. Jak potwierdza Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego, z nowych świadczeń będą mogli skorzystać rodzice, w tym studenci i doktoranci – po spełnieniu wskazanych w ustawie przesłanek.

11.06.2024

Nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym jeszcze w tym roku

Szkolnictwo wyższe

W piątek na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim minister nauki Dariusz Wieczorek rozmawiał z reprezentantami uczelni z regionu i władz województwa. Podczas konferencji prasowej potwierdził, że spotyka się z przedstawicielami środowiska akademickiego w całej Polsce w związku z przygotowywaniem projektu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym.

07.06.2024
Prawo.pl