Prezes PAN: Chcemy Akademii autonomicznej, czyli niezależnej od polityki

Szkolnictwo wyższe

Bardzo nam zależy na tym, żebyśmy - to jest podkreślane w projekcie - stanowili samorząd naukowy. To znaczy taki, gdzie nasze decyzje dotyczące kierunków badań, sposobu ich realizacji, będą decyzjami, w których nie będą ingerować politycy. Autonomię rozumiemy głównie w ten sposób - mówi prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Marek Konarzewski.

18.04.2023

MEiN przeznacza 10 mln zł na wsparcie studenckich kół naukowych

Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy prawie 10 mln zł na wsparcie studenckich kół naukowych w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. Dofinansowanie otrzymają 174 innowacyjne projekty. Celem programu jest wsparcie studentów w realizacji innowacyjnych projektów, podniesienie jakości działalności kół naukowych, a także usprawnienie mechanizmu transferu technologii i rozwiązań technicznych do sfery gospodarczej.

17.04.2023

MEiN analizuje dwa projekty ustaw o Polskiej Akademii Nauk

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo Edukacji i Nauki analizuje dwa projekty ustaw reformujących Polską Akademię Nauk. W ostatnim czasie prace nad reformą w PAN nabrały tempa, zwłaszcza od momentu, gdy prof. Marek Konarzewski objął stanowisko prezesa tej instytucji. Resort zajmie stanowisko w sprawie tego projektu po analizie. Drugi projekt przygotowało samo ministerstwo.

17.04.2023

Resort sprawiedliwości będzie miał akademię finansowaną z pieniędzy dla ofiar przestępstw

Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe

Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości ma zmienić nazwę na Akademię Wymiaru Sprawiedliwości. W istocie jest to przekształcenie bez przekazania mienia, praw i obowiązków czy zmiany statusu pracowników, studentów organów dotychczasowej uczelni nowej uczelni – wskazują legislatorzy. Szkoła ta od lat korzysta z Funduszu Wymiaru Sprawiedliwości, który przeznaczony jest na badania naukowe.

14.04.2023

Wręczono nominacje nowym członkom Komisji Ewaluacji Nauki

Szkolnictwo wyższe

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powołał na czteroletnią kadencję 34 członków Komisji Ewaluacji Nauki. Uroczystego wręczenia nominacji dokonał wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki we wtorek na Twitterze.

05.04.2023

Dalsze podwyżki dla pracowników uczelni możliwe w 2024 r.

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Minimalne miesięczne wynagrodzenie zasadnicze profesora w uczelni publicznej wzrosło od stycznia z 6410 zł do 7210 zł, co spowodowało wzrost pozostałych wynagrodzeń pracowników uczelni, również tych niebędących pracownikami akademickimi. Dyskusja o dalszych podwyżkach możliwa będzie na etapie tworzenia kolejnej ustawy budżetowej - zapowiada resort edukacji i nauki.

04.04.2023

Politechnika Bydgoska będzie kształcić prawników, ekonomistów i weterynarzy

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich z początkiem roku akademickiego uruchomi nowe kierunki studiów: prawo, ekonomię i weterynarię. W związku z tym, jak poinformował w sobotę rzecznik prasowy uczelni, prorektor ds. rozwoju, dr hab. inż. Szymon Ł. Różański, prof. PBŚ, z początkiem nowego roku akademickiego m.in. wydział zarządzania przekształci się w Wydział Prawa i Zarządzania.

01.04.2023

Dziś ostatni dzień na rozliczenie oszczędności energii - brak sprawozdania grozi grzywną

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Do dziś, 31 marca, kierownicy jednostek sektora publicznego muszą złożyć do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki sprawozdanie dotyczące zużycia energii elektrycznej za grudzień 2022 roku. Za niezrealizowanie w terminie obowiązku grozi grzywna do 20 tys. zł. Najwięcej wątpliwości jest z tym, kto musi złożyć sprawozdanie i w jakim zakresie. Decydujące znaczenie ma numer REGON

31.03.2023

Los habilitanta w zawieszeniu? MEiN rozważy zmiany

Szkolnictwo wyższe

Przepisy Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce wymagają doprecyzowania. Obecnie może się zdarzyć, że przy dwóch negatywnych recenzjach komisja habilitacyjna, wobec braku większości, nie zdoła przegłosować wymaganej przez prawo uchwały negatywnej, a jednocześnie nie wolno jej podjąć uchwały pozytywnej. Resort nauki nie wyklucza zmiany.

30.03.2023

Prof. Florczak-Wątor: Argumentacja prawnicza ma być skuteczna, ale też uczciwa

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Umiejętność dobrej i skutecznej argumentacji, to ważny element warsztatu zawodowego każdego prawnika. Ma ułatwiać dochodzenie do założonego celu, ale musi być uczciwa. Nie do przyjęcia jest instrumentalne wykorzystywanie wykładni, jak to ma miejsce w wykonaniu polityków, i niestety wielu prawników, w odniesieniu do konstytucji – mówi prof. Monika Florczak-Wątor z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

28.03.2023

Prof. Adamus: Inteligencja może przestać być atrybutem homo sapiens

Nowe technologie Prawo gospodarcze Szkolnictwo wyższe

Chat GPT jako forpoczta sztucznej inteligencji przebojem wszedł do naszego życia. Na razie ta aplikacja jest jeszcze trochę nieporadna, niemniej bardzo szybko się uczy, a to dopiero początek jej rozwoju - pisze prof. Rafał Adamus z Uniwersytetu Opolskiego. I dodaje, że coraz bardziej pilną sprawą staje się stworzenie krajowych i międzynarodowych ram prawnych dla stosowania tej technologii.

25.03.2023

Mniej prac dyplomowych podejrzanych o plagiat

Szkolnictwo wyższe

W 2022 roku za pomocą Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (JSA) przebadano 323 966 prac dyplomowych. Próg alarmowy, ustalony domyślnie na poziom, gdy podobieństwo pracy do innego tekstu źródłowego jest większe niż 70 proc., przekroczyło niespełna 1,7 proc. badanych prac. Zaobserwowano więc spadek w ciągu trzech lat od uruchomienia systemu.

23.03.2023

Na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym powstanie wytwórnia farmaceutyczna

Szkolnictwo wyższe Farmacja

Wytwórnia farmaceutyczna w nowoczesnym układzie uczelni medycznych, farmaceutycznych, to, można powiedzieć, jej serce: serce rozwoju, innowacyjności, badań naukowych i wdrożeniowych – powiedział rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński. Wytwórnia ma powstać w ciągu półtora roku.

17.03.2023

Coraz mniej publikacji naukowych, ale za to lepszych

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Spada liczba publikacji naukowych: w 2021 roku opublikowano prawie 104 tys. prac naukowych, a to o 27 proc. mniej niż w roku 2017. Z raportu o stanie nauki w Polsce Ośrodka Przetwarzania Informacji wynika również, że rośnie z kolei liczba udzielonych patentów, a spada liczba zgłoszeń wynalazków w stosunku do poprzednich lat.

17.03.2023

Zaświadczenie o uzyskaniu stopnia naukowego będzie uwierzytelniane

Szkolnictwo wyższe

Resort edukacji i nauki przygotował projekt rozporządzenia, zakładający uzupełnienie katalogu dokumentów podlegających uwierzytelnieniu o zaświadczenie o uzyskaniu stopnia naukowego i stopnia w zakresie sztuki oraz o inne dokumenty dotyczące uzyskania tych stopni. Ma to ułatwić obrót prawny z zagranicą.

13.03.2023

MEiN: Budżet na dostęp do baz naukowych nie różni się znacząco od zeszłorocznego

Szkolnictwo wyższe

Resort edukacji zmniejszył dotacje na wykup licencji do zagranicznych publikacji. Konsekwencją tej decyzji jest pozbawienie polskich uczelni dostępu do wielu międzynarodowych tytułów, w tym prestiżowych „Nature” i „Science" - alarmują posłowie opozycji i pytają o budżet na ten cel. Ministerstwo Edukacji i Nauki uspokaja: znaczących różnic nie ma.

13.03.2023

Jeszcze przez tydzień nabór do Komisji Ewaluacji Nauki

Szkolnictwo wyższe

Do 15 marca trwa nabór kandydatów na członków Komisji Ewaluacji Nauki. Kadencja KEN rozpoczyna się 1 kwietnia 2023 r. i potrwa do 31 grudnia 2027 r. - Szukamy osób cieszących się najwyższym autorytetem naukowym w środowiskach zajmujących się problematyką wchodzącą w zakres poszczególnych dyscyplin naukowych - deklaruje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

08.03.2023

Szklany sufit ma się dobrze i na uczelniach, i w zawodach prawniczych

Prawnicy Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Kobiety nieznacznie przeważają nad mężczyznami, jeżeli chodzi o liczbę osób z tytułem magistra. Na kolejnych poziomach awansu ta relacja zmienia się diametralnie – pań profesor jest tylko niespełna 30 proc. Choć w naukach społecznych i humanistycznych jest lepiej niż w technicznych, na istnienie wielu barier wskazują prawniczki - te pracujące na uczelniach i te, które wykonują któryś z zawodów prawniczych.

08.03.2023

Wardyński i Wspólnicy zapraszają na webinaria o prawie i sztucznej inteligencji

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Kancelaria Wardyński i Wspólnicy zaprasza studentów wydziałów prawa do udziału w cyklu webinariów szkoleniowych poświęconych relacjom między prawem a sztuczną inteligencją. Spotkania będą odbywać się w środy co dwa tygodnie o godz. 17:00. Zgłaszać się można online - pierwsze spotkanie odbędzie się 15 marca.

07.03.2023
Prawo.pl
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski