Łatwiej będzie zostać lekarzem

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

W środę wieczorem Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy, która przewiduje szersze możliwości aplikowania uczelni o prowadzenie kierunków lekarskich. Zmiany dotyczą także kredytów na studia medyczne. Jest to nowela ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw, przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji i Nauki.

17.11.2021

Prawo wciąż popularnym kierunkiem studiów

Prawnicy Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Najpopularniejsze kierunki studiów na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów to: informatyka (36 026), psychologia (35 264), zarządzanie (29 272), kierunek lekarski (21 620 – z wyłączeniem danych z uczelni nadzorowanych przez Ministra Zdrowia) i prawo (20 541).

16.11.2021

Uczelnie inwestują w innowacyjne kierunki

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Śledzenie, jakie nowe kierunki powołują uczelnie, pozwala zorientować się w rozwoju rynku pracy - szkoły wyższe celują w zawody przyszłości. W tym roku akademickim interesujące kierunki to na przykład radiogenomika, produkcja audiowizualna, mapping. Coś dla siebie znajdą zarówno dziennikarze, jak i medycy.

15.11.2021

Wersja papierowa to za mało - naukowe publikacje w bazach danych i otwartym dostępie

Nowe technologie Prawo gospodarcze Szkolnictwo wyższe

Upadające księgarnie i niski poziom czytelnictwa nie pomagają w rozwoju wydawnictw specjalizujących się w wydawaniu książek i czasopism naukowych. Problemem jest też mało stabilne prawo i nie do końca przemyślany system finansowania takich przedsięwzięć. O tych kwestiach dyskutowano w środę na konferencji "Publikacje naukowe w Polsce - stan spraw i kierunki zmian".

03.11.2021

RPO: Uczelnie medyczne nie mogą odmawiać udziału w praktykach niezaszczepionym studentom

Szkolnictwo wyższe Koronawirus szczepienia

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają liczne skargi dotyczące ograniczenia możliwości odbywania zajęć klinicznych i praktyk w szpitalach i jednostkach zewnętrznych medycznych uczelni wyższych. Uczelnie nie dysponują bowiem infrastrukturą pozwalającą na realizację wszystkich zajęć i praktyk na ich terenie. Rzecznik interweniuje w tej sprawie w ministerstwie zdrowia.

03.11.2021

Prof. Kulczycki: Minister Czarnek ośmiesza ewaluację nauki

Szkolnictwo wyższe

Przez zmianę oceny czasopism i ewaluacji minister sprawia, że ludzie widzą, że nie trzeba uprawiać międzynarodowo nauki, można publikować w Polsce i być za to wynagradzanym. Teraz słyszą, że Narodowe Centrum Nauki musi być zreformowane, bo nie przyznaje grantów na badania nad rodziną, jeśli nie uwzględnia się refleksji nad rodzinami homoseksualnymi. Wraca lokalność, przaśność.

03.11.2021

Sejmowa komisja pozytywnie o projekcie budżetu dla szkolnictwa wyższego na 2022 r.

Szkolnictwo wyższe

Sejmowa komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży pozytywnie zaopiniowała w czwartek projekt budżetu państwa na 2022 r. w zakresie szkolnictwa wyższego i nauki oraz Polskiej Akademii Nauk. Jak czytamy w objaśnieniach, w odniesieniu do poprzedniego roku (z kwotą ok. 26,4 mld zł) oznacza to wzrost o ok. 1,56 mld zł, czyli ok 5,9 proc.

28.10.2021

"Squid Game", czyli wyścig szczurów w nauce i szkolnictwie wyższym

Szkolnictwo wyższe

W popularnym serialu Netflixa „Squid Game” bogacze proponują zdesperowanym ludziom zabawę. Zwycięzca zgarnie fortunę, pozostali zaś zostaną wyeliminowani. Jak się okazuje, eliminacja następuje poprzez odebranie życia. Słabsi nie mogą się utrzymać - zostają pozbawieni życia. Uczestnicy muszą ze sobą konkurować o wygraną. Stawka tej gry jest niezwykle wysoka. Najwyższa.

27.10.2021

Nowy skład Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położonych

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał nowy skład Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych na lata 2021-2025. Członkowie Rady oceniają, czy starająca się o przyznanie akredytacji uczelnia dla kierunków pielęgniarstwo bądź położnictwo, spełnia określone w przepisach standardy kształcenia.

25.10.2021

Czarnek: NCN do reformy, w przyszłym tygodniu zmiany w ewaluacji

Szkolnictwo wyższe

Jestem skrajnie niezadowolony z tego, co się dzieje w Narodowym Centrum Nauki. Podział środków jest absolutnie nietransparentny, oceny grantów są skandaliczne – ogłosił w piątek minister edukacji i nauki. Zapowiedział też, że w przyszłym tygodniu podpisze rozporządzenie, które da MEiN większe uprawnienia do oceny jednostek naukowych.

22.10.2021

Ustalanie dni wolnych za zajęcia na studiach niestacjonarnych nie zawsze proste

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Wymiar zajęć dydaktycznych na uczelni ustala się na okres roku akademickiego. Część nauczycieli odpracowuje pensum na studiach niestacjonarnych, ale pojawiają się wątpliwości co z odbieraniem dni wolnych za pracę w soboty, niedziele i święta. Ich określenie z góry może się okazać problematyczne. Gdy wyznaczone dni nie są do zaakceptowania dla pracownika, pracodawca powinien je z nim uzgodnić i dokonać odpowiednich zmian.

22.10.2021

Mała nowelizacja Prawa o szkolnictwie wyższym jeszcze jesienią

Szkolnictwo wyższe

Minister edukacji i nauki zapowiada nowelizację Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Mniejsza nowela pojawi się jesienią, większa - dotycząca m.in. wyższej transparentności awansu naukowego - jest planowana wiosną 2022 roku. Według ministra dotychczasowe obowiązywanie Ustawy 2.0 już ujawniło jej pewne mankamenty.

19.10.2021

RPO interweniuje w sprawie opóźniania nominacji profesorskich

Szkolnictwo wyższe

Według rzecznika praw obywatelskich długotrwałe rozpatrywanie wniosków w sprawach nadania tytułów dr. hab.: Michałowi Bilewiczowi i Walterowi Żelaznemu budzi wątpliwości co do transparentności tej procedury. Pierwszy czeka na to od ponad dwóch lat, a drugi - od ponad trzech lat. RPO prosi prezydenta Andrzeja Dudę o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

18.10.2021

Na uczelniach praca stacjonarna lub hybrydowa

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Wiekszość wyższych uczelni wróciła w nowym roku akademickim do pracy stacjonarnej, choć na części z nich niektórych wykładów można wysłuchać przez internet. Tak jest m.in. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego i na dwóch wydziałach Politechniki Warszawskiej. A na Uniwersytecie Gdańskim tylko niektóre zajęcia są na uczelni.

15.10.2021

Kanclerz UJ: Czas pandemii już na trwałe pozostawi swe skutki w organizacji pracy

Nowe technologie Szkolnictwo wyższe Zarządzanie

Nie tylko pozostaną z nami wszystkie osiągnięcia techniczne, które w czasie pandemii zostały w trybie przyspieszonym wdrożone lub zaimplementowane w naszej uczelni, ale wiele form aktywności uniwersytetu będzie mogła już na stałe odbywać się w formie zdalnej lub hybrydowej - mówi Monika Harpula, kanclerz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

15.10.2021

Ustawa pozwoli na kształcenie więcej lekarzy, ale nie w uczelniach zawodowych

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw, która ma ułatwić aplikowanie przez uczelnie o prawo kształcenia kadr medycznych, ale bez wcześniejszego zapisu o kształceniu lekarzy na uczelniach zawodowych. Rząd wycofał pomysł lansowany przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

14.10.2021

Nabór do programu wspierającego studenckie koła naukowe

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło nabór do programu wsparcia studenckich kół naukowych. Można starać się o dofinansowanie na modernizację. Nabór wniosków trwa do 3 listopada - można otrzymać maksymalnie 70 tys. zł dofinansowania. Na polskich uczelniach działa około 6 tysięcy studenckich kół naukowych.

13.10.2021

Dodatkowe 42 mln zł na polsko-norweskie badania

Szkolnictwo wyższe

Siedem dodatkowych projektów otrzymało ponad 42 mln zł w konkursie. To jeden z trzech konkursów finansowanych z funduszy norweskich i funduszy EOG na lata 2014–2021 w ramach programu "Badania". Narodowe Centrum Nauki jest operatorem części programu poświęconej badaniom podstawowym.

11.10.2021

Dr Bednarczyk-Płachta: E-learning jako uzupełnienie tradycyjnych zajęć może być świetnym narzędziem w edukacji

Nowe technologie Szkolnictwo wyższe Dla studenta

W dobie pandemii funkcjonuje nauczenie zdalne. Tego rodzaju zajęcia nie mogą być uznane za e-learning w znaczeniu ścisłym. Przepisy dotyczące e-learningu oraz kształcenia on-line nie wykluczają się. E-learning nie zawsze powinien zastępować zajęcia na uczelni - wskazuje dr Agnieszka Bednarczyk-Płachta z krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego.

11.10.2021
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski