Marek Sondej

Starszy Referendarz Sądowy w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie, Przewodniczący Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych w Skale, Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, zarządca nieruchomości. Autor opracowań z zakresu prawa cywilnego, rzeczowego i ksiąg wieczystych oraz analiz bieżącego orzecznictwa sądowego. Prowadzi szkolenia aplikantów notarialnych, adwokackich i radcowskich. Stały współpracownik portalu prawnego Prawo.pl

Artykuły autora

Wymagania techniczne dla budynków szkolnych w rozporządzeniu

Wymagania lokalizacyjne, techniczne i technologiczne dla budynków szkolnych i pomieszczeń określa rozporządzenie z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.jedn. Dz. U. 2019 r. poz. 1065). Przepisy te regulują też zasady urządzania terenu wokół szkoły.

04.12.2024

WSA: Wójt przyznał nagrody, ale nie chciał powiedzieć komu i ile

Samorząd terytorialny

Wynagrodzenia pracowników samorządowych są jawne, zarówno gdy chodzi o składniki stałe, fakultatywne, jak i uznaniowe. Gdyby jednak taka informacja pozwalała na identyfikację pracownika z imienia i nazwiska, musi on wcześniej wyrazić na to zgodę. Wymóg ten nie dotyczy pracowników pełniących funkcje publiczne w jednostce - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.

25.11.2024

WSA: Wójt chce zwolnić dyrektora szkoły i mnoży zarzuty, byle był pretekst

Zarządzanie oświatą

Nawet największa suma zwykłych uchybień dyrektora przy zarządzeniu placówką edukacyjną nie równoważy jego nepotyzmu czy mobbingu. Jeżeli zatem dyrektor utracił zaufanie organu prowadzącego szkołę, trzeba go odwołać ze stanowiska w trybie zwykłym, a nie szukać szczególnej podstawy prawnej. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

25.11.2024

WSA: Oszustwo wyborcze było, ale sołtysa wybrano prawidłowo

Samorząd terytorialny Wybory

Doszło do naruszenia zasad głosowania przy wyborze organów sołectwa – sołtysa i rady sołeckiej. Stwierdzona wadliwość nie miała jednak wpływu na wybór sołtysa. Dlatego burmistrz, jako organ kontrolujący wynik wyborów, nie mógł unieważnić obu wyborów, nawet gdy odbyły się jednego dnia - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

20.11.2024

Kandydatura dyrektora w trybie pozakonkursowym musi być uzgodniona z kuratorem

Zarządzanie oświatą

Nie można powierzyć stanowiska dyrektora szkoły w trybie pozakonkursowym bez uzgodnienia kandydatury z kuratorem oświaty. Chodzi przy tym o osiągnięcie jednomyślności, a nie tylko przedstawienie propozycji lub konsultację - orzekł niedawno Naczelny Sąd Administracyjny. Gmina, reprezentowana przez sekretarza gminy, w drodze porozumienia powierzyła Barbarze B. funkcję dyrektora tej szkoły na okres do dnia 31 sierpnia 2026 r.

04.11.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    112