Marek Sondej

Starszy Referendarz Sądowy w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie, Przewodniczący Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych w Skale, Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, zarządca nieruchomości. Autor opracowań z zakresu prawa cywilnego, rzeczowego i ksiąg wieczystych oraz analiz bieżącego orzecznictwa sądowego. Prowadzi szkolenia aplikantów notarialnych, adwokackich i radcowskich. Stały współpracownik portalu prawnego Prawo.pl

Artykuły autora

WSA: Od 1 stycznia 2024 r. apteki nie muszą już dyżurować całodobowo, ale jest warunek

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

Organizacja dyżurów aptek od stycznia 2024 r. w dni powszednie, w porze nocnej została znacząco zmieniona. Nie ma już konieczności wyznaczania placówek, które dyżurowałyby całą dobę. Jeżeli jednak uchwała w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych została przyjęta przed tą datą, konieczne było zapewnienie dostępności usług aptecznych w całej porze nocnej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

16.03.2024

Jak oddać ważny głos w wyborach samorządowych

Samorząd terytorialny Wybory

Do urn wyborczych pójdziemy w niedzielę, 7 kwietnia 2024 r., między godziną 7:00 a 21:00. Druga tura, zaplanowana na 21 kwietnia, będzie dotyczyła tylko „dogrywki” wyborów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta - gdy żaden z kandydatów nie otrzymał ponad 50 proc. głosów poparcia. Wyjaśniamy jak przygotować się do głosowania, jak oddać głos i czy tak jak w wyborach parlamentarnych, można głosować na podstawie zaświadczenia.

15.03.2024

Trzeba wybrać: albo mandat radnego albo praca na rzecz gminy

Samorząd terytorialny Wybory

Wykonywanie mandatu radnego ma być służbą na rzecz lokalnej społeczności. Dlatego oprócz diety radny nie może liczyć na dodatkowe korzyści majątkowe, w tym na możliwość preferencyjnego zatrudnienia albo zawarcia umowy cywilnoprawnej z gminą. Od istniejących zakazów są jednak wyjątki.

14.03.2024

WSA: Gmina nie udostępni umowy notarialnej, ale jej osnowę już tak

Samorząd terytorialny

Zasadnicza treść umowy zawarta przez jednostkę samorządową i dotycząca jej mienia stanowi informację publiczną. Wniosek w tej sprawie nie może jednak naruszać przepisów ustawy Prawo o notariacie, które limitują dostęp do treści aktu. Orzekł tak niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim. W sprawie chodziło o skan aktu notarialnego potwierdzającego sprzedaż działki.

23.02.2024

WSA: Nie jest tajemnicą, dlaczego prokurator umorzył sprawę wójta

Samorząd terytorialny Prawnicy

Treść postanowienia prokuratora o umorzeniu postępowania przeciwko wójtowi jest informacją publiczną. Chodzi jednak wyłącznie o ten konkretny dokument i to w sprawie, w której wójtowi zarzucono nadużycie uprawnień związanych z pełnioną funkcją. Do takiego wniosku doszedł niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

20.02.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    105