Marek Sondej

Starszy Referendarz Sądowy w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie, Przewodniczący Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych w Skale, Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, zarządca nieruchomości. Autor opracowań z zakresu prawa cywilnego, rzeczowego i ksiąg wieczystych oraz analiz bieżącego orzecznictwa sądowego. Prowadzi szkolenia aplikantów notarialnych, adwokackich i radcowskich. Stały współpracownik portalu prawnego Prawo.pl

Artykuły autora

WSA: Gmina pobiera opłatę za grób, nie za "pochowanie w grobie"

Podatki i opłaty lokalne

Gmina uchwaliła stawki opłat cmentarnych. Zdaniem prokuratora wśród nich znalazły się opłaty za usługi pogrzebowe, których gmina nie może pobierać. Sąd Administracyjny przyznał mu rację tylko częściowo - za ekshumację płaci ten podmiot, na którego zlecenie jest ona dokonywana. Gmina nie dokonuje takich czynności.

20.04.2024

Prezydent nie musi badać, czy armia akurat takiej terenówki potrzebuje

Samorząd terytorialny Wojsko

Organy administracyjne na wniosek szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji przeznaczyły leasingowany samochód spółki na rzecz jednostki wojskowej (pułku dowodzenia), w ramach świadczeń rzeczowych, planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Nie weryfikowały wniosku pod kątem celowości i zasadności. Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził prawidłowość ich działań.

13.04.2024

W wyborach samorządowych nie można głosować gdzie się chce

Wybory

W wyborach samorządowych głos oddaje się wyłącznie w miejscu stałego zamieszkania. Nie można oddać głosu w innym miejscu. Nie można zatem pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania oraz złożyć wniosku o jednorazową zmianę miejsca głosowania. Nie można też głosować za granicą lub na statkach.

07.04.2024

Zbiór faktur to niekoniecznie informacja przetworzona

Zarządzanie oświatą

Nie zawsze suma informacji prostych stanowi informację przetworzoną. Podmiot, który odmawia udostępnienia faktur, powołując się na ten fakt, musi przedstawić szczegółową analizę, która uzasadni taką kwalifikację informacji publicznej. Orzekł tak niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. Organ nawet nie uprawdopodobnił, że przygotowanie jednego dokumentu zajęłoby pracownikom średnio podane w decyzji 15 minut.

04.04.2024

WSA: Zawiadomienie o przestępstwie, nawet wycofane, może być informacją publiczną

Samorząd terytorialny Wojsko

Starosta powiadomił dowódcę jednostki wojskowej, że burmistrz umieścił na swoim profilu zdjęcie jednostki wojskowej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uznał, że zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa należy do kategorii informacji publicznej, choćby podmiot zawiadamiający następnie je wycofał.

02.04.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    107