Marek Sondej

Artykuły autora

NSA: Były radca prawny nadal podlega kontroli społecznej

Prawnicy

Informacja o przebiegu postępowania dyscyplinarnego wskazanego z imienia i nazwiska radcy prawnego stanowi informację publiczną. Właściwy organ samorządu radcowskiego obowiązany jest ją udostępnić, choćby wnioskodawca nie miał szczególnego interesu w jej poznaniu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Chodzi jednak wyłącznie o zapadłe w sprawie orzeczenia, a nie protokoły rozpraw.

12.07.2024

WSA: Szczególnego rodzaju choroby uzasadniają przywrócenie terminu

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Kodeks postępowania administracyjnego

Choroba psychiczna stanowi szczególny typ schorzenia, której stwierdzenie uzasadnia z reguły przywrócenie terminu do dokonania czynności. Jeżeli organ ma wątpliwości odnośnie tej okoliczności, powinien podjąć działania z urzędu, np. zażądać od strony specjalistycznej dokumentacji medycznej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

09.07.2024

Nie tylko wójt może wyjść z inicjatywą uchwałodawczą

Samorząd terytorialny

Gmina, uchwalając statut, sama określa, komu przyzna prawo inicjatywy uchwałodawczej. Może to być zarówno pojedynczy radny, grupa radnych, ale także dzielnica albo nawet grupa mieszkańców. Tylko w niektórych sprawach, jak na przykład uchwalenie budżetu gminy, inicjatywa przynależy wyłącznie wójtowi i statut nie może tutaj ingerować.

06.07.2024

WSA: Szkoła musi mieć dyrektora, ale to nie furtka do omijania przepisów

Zarządzanie oświatą

Wybór kandydata na stanowisko dyrektora szkoły odbywa się w konkursie. Jeżeli ten nie przyniósł rozstrzygnięcia, Prawo oświatowe wskazuje kolejne kroki. Zarząd Powiatu w Pile nie mógł jednak ich samodzielnie zmienić, tj. zamiast w porozumieniu z kuratorium wskazać kandydata, powierzył tę funkcję po raz drugi na czas określony - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

06.07.2024

Korzystanie z odpisów dokumentów urzędowych w postępowaniu administracyjnym

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Prawo do korzystania przez stronę z odpisów dokumentów urzędowych ma nie tylko zapewnić szybkość i sprawność postępowania administracyjnego. Związane jest to też z tym, że w większości przypadków oryginał dokumentu musi pozostać w aktach organu, który go wydał. Względną nowością w postępowaniu administracyjnym jest możliwość poświadczania zgodności odpisu dokumentu z oryginałem przez pracownika organu, przed którym toczy się postępowanie.

15.06.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    110