SN usuwa niepoprawnego radcę prawnego z zawodu

Prawnicy

Radca prawny prowadził samochód bez prawa jazdy, które odebrał mu sąd prawomocnym wyrokiem. Był za to przestępstwo skazany na karę pozbawienia wolności. A sądy dyscyplinarne radców prawnych pozbawiły obwinionego kolegę prawa wykonywania zawodu i jak orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego - zachowały wysoki standard prawa do obrony.

31.10.2024

Ostra krytyka byłej wiceminister przez NSA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wpływ ministra sprawiedliwości był głównym czynnikiem decydującym o przedstawieniu kandydatury Anny Dalkowskiej do pełnienia funkcji sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przy czym sędzia ta, łamiąc wcześniejsze deklaracje, poddawała się temu wpływowi już po objęciu funkcji sędziego, nie rezygnując przez ponad dwa miesiące z zależności służbowej z ministrem sprawiedliwości – ocenił NSA i wyłączył sędzię od rozpoznawania sprawy.

24.10.2024

Neo-sędzia nie rozstrzygnie apelacji od wyroku neo-sędziego

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Apelacyjny w Poznaniu zdecydował właśnie o wyłączeniu od rozpatrzenia apelacji sędziego powołanego po 2018 r., czyli przy udziale KRS, w skład której wchodzą sędziowie/członkowie wybrani przez Sejm, a nie przez sędziów. Co istotne, sprawa dotyczyła wyroku wydanego również przez "nowego" sędziego. We wniosku o wyłączenie podnoszono istnienie uzasadnionej obawy, że wyłączony sędzia może nie być bezstronny w rozstrzyganiu sprawy, a ewentualne orzeczenie może być następnie przywoływane przez sądy w innych podobnych sprawach.

24.10.2024

TK: Podsłuch telefoniczny bez kontroli sądu niekonstytucyjny

Prawo karne

Uniemożliwienie zaskarżenia postanowienia prokuratora, który wprowadza do postępowania karnego materiały operacyjne wykraczające poza zgodę pierwotną sądu, jest sprzeczne z Konstytucją. Pozyskiwanie informacji o życiu prywatnym podejrzanego musi podlegać przejrzystym procedurom. Pozbawienie tego prawa ingeruje w status człowieka i obywatela - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny.

23.10.2024

SN: Czyn niedozwolony władzy publicznej bez odszkodowania

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Właściciele nieruchomości decyzją władz Krakowa zostali wywłaszczeni bez odszkodowania. Nie powiadomiono ich następnie o zmianie celu wywłaszczenia. Prezydent miasta uznał błędnie, że roszczenia się przedawniły. A sądy nie były skore stwierdzić, że organy władzy publicznej dopuściły się czynu niedozwolonego. Trzeba ten czyn nazwać – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej i po raz drugi uchylił wyrok.

22.10.2024

Strasburg: Wadliwa procedura przyjmowania zgłoszenia o gwałt

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że Dania naruszyła prawo kobiety do życia prywatnego i naraziła ją na nieludzkie traktowanie. Art. 3 i 8 Konwencji nakładają na państwa "pozytywny obowiązek" uchwalania przepisów w sprawach karnych, które skutecznie powinny ścigać sprawców przestępstw i karać gwałty. Trybunał zasądził od rządu duńskiego na rzecz poszkodowanej kobiety 20 tys. euro.

18.10.2024

SN: Wynagrodzenie pełnomocnika z urzędu, gdy klient zmarł

Prawo cywilne Prawnicy

W razie wygaśnięcia umocowania do reprezentowania uczestnika postępowania o podział majątku wspólnego na skutek jego śmierci, o kosztach nieopłaconej pomocy prawnej, należnych adwokatowi lub radcy prawnemu za pomoc prawną udzieloną temu uczestnikowi z urzędu, sąd orzeka niezwłocznie po złożeniu wniosku przez pełnomocnika - taką uchwalę podjęła 16 października br. Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

18.10.2024

SN: Sędzię może chronić nadal immunitet, bo Izba Dyscyplinarna nie była sądem

Prawo karne Prawnicy

Sędzia, któremu uchylono immunitet w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, ale nie złożył wniosku o wznowienie postępowania po jej likwidacji, nie może być ścigany przez wymiar sprawiedliwości. Potwierdziła to Izba Karna 16 października br. Sąd Najwyższy podzielił w ten sposób stanowisko Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, że w powołaniu sędziów Izby Dyscyplinarnej doszło do naruszenia zasady niezawisłości od władzy wykonawczej.

17.10.2024

TK: Odwołanie prezesa sądu bez udziału KRS - niekonstytucyjne

Wymiar sprawiedliwości

Przepisy prawa o ustroju sądów powszechnych umożliwiające odwołanie prezesów, wiceprezesów sądów, w trakcie trwania kadencji, bez opinii Krajowej Rady Sądownictwa, są niekonstytucyjne - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Wniosek w tej sprawie złożyła KRS, podnosząc, że to narusza konstytucyjną zasadę trójpodziału władzy i zasadę równowagi władz. Przepisy wprowadzane były przez poprzedniego ministra Zbigniewa Ziobrę i krytykowane m.in. przez ówczesną opozycję.

16.10.2024

Milczenie radcy prawnego to zły sposób na własną obronę

Prawnicy

Radca prawny, który w sprawie dyscyplinarnej nie składa wyjaśnień na wezwanie rzecznika dyscyplinarnego, popełnia delikt. Nie można w takich sytuacjach powoływać się na prawo do milczenia, jako prawo do obrony na wzór postępowania karnego. Sąd Najwyższy postanowił oddalić kasację radcy, jako oczywiście bezzasadną.

16.10.2024

Uchwała trzech Izb SN wprowadziła procedurę inkwizycyjną i jest nieaktualna

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Uchylenie wyroków sądów dwóch instancji przez Sąd Najwyższy rozpoznający kasację, „dokonane w oparciu o nieaktualną i niestanowiącą źródła prawa uchwałę” połączonych Izb: Cywilnej, Karnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020 r. oraz w nieznanej ustawie procedurze o charakterze inkwizycyjnym, stanowi oczywiste i rażące naruszenie Prawa o ustroju sądów powszechnych i Konstytucji RP – orzekł skład tzw. neo-sędziów.

16.10.2024

"Nowi" sędziowie SN: Wyłączenie tylko z powodu powołania niemożliwe

Prawnicy

Żądanie sędziego lub wniosek o wyłączenie sędziego od rozpoznania sprawy oparte wyłącznie na okolicznościach towarzyszących powołaniu tego sędziego nie wywołuje skutków prawnych. W takiej sytuacji stosuje się per analogiam art. 53(1) par. 2 i 3 kodeksu postępowania cywilnego. W razie uwzględnienia żądania lub wniosku, postanowienie o wyłączeniu sędziego podlega uchyleniu – taką uchwałę podjęła Izba Cywilna SN w składzie siedmiorga sędziów.

15.10.2024

SN: Prokurator, która potrąciła pieszą - bez immunitetu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego zezwoliła na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prokuratora Prokuratury Okręgowej w stanie spoczynku. Prokurator nie ustąpiła pierwszeństwa pieszej. Przez moment wiozła ją na masce, następnie poszkodowana upadła na asfalt. Czyn prokurator nie cechował się znikomym stopniem społecznej szkodliwości – podkreślił Sąd Najwyższy.

15.10.2024

SN: Wynagrodzenie kuratora tylko częściowe

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W razie przyznania kuratorowi wynagrodzenia na jego wniosek jedynie w części, sąd oddala ten wniosek w pozostałym zakresie. Sąd nie musi orzekać odrębnie o oddaleniu wniosku - taką uchwałę podjęła 8 października br. Izba Cywilna Sądu Najwyższego, odpowiadając na pytanie Sądu Rejonowego w Dzierżoniowie.

15.10.2024

SN: Skazanie za czyn przedawniony

Prawo karne

Postępowanie wobec oskarżonego miało liczne błędy, które wytknął prokurator, składając kasację na korzyść. Chodziło o oszustwo mniejszej wagi, gdy zarzuty postawiono z innego przepisu, ponadto oskarżony był początkowo przesłuchiwany jako świadek, a wreszcie sąd I instancji nie uwzględnił zmian w terminach przedawnienia i postępowanie powinno zostać umorzone.

11.10.2024

SN za mniejszą karą dla radcy zalegającego z alimentami

Prawo karne Prawnicy

Blisko pięć miesięcy niepłacenia alimentów żonie i dzieciom wskazuje, że wina i społeczna szkodliwość czynu radcy prawego nie są znaczne - uznał Sąd Najwyższy. Ponadto okres braku alimentacji nie był znaczny, dlatego kara wymierzona przez sąd dyscyplinarny powinna być mniej dolegliwa. SN był związany orzeczeniem sądu karnego, który stwierdził, że zachowanie radcy to „incydentalne w gruncie rzeczy popadnięcie w konflikt z prawem”.

10.10.2024

Kadencja sędziego w IOZ trwa 5 lat, mimo że nie zgodził się na orzekanie

Prawnicy

Brak doręczenia sędziemu Sądu Najwyższego postanowienia Prezydenta RP o wyznaczeniu sędziego do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej nie powoduje, że nie rozpoczęła się w stosunku do niego 5-letnia kadencja. Niewyrażenie zgody przez sędziego na orzekanie w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej nie jest podstawą do skrócenia okresu jego kadencji - taką uchwałę podjęło 7 sędziów SN.

09.10.2024

SN: Asesor prokuratorski nakłaniał policjanta do kłamstwa

Prawo karne Prawnicy

Sędzia uchylający immunitet prokuratorowi nie musi być przekonany o jego winie. Ale też nie wystarcza samo przypuszczenie. Z Prawa o prokuraturze wynika również, że nie każde uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa daje podstawę do uchylenia immunitetu. W sprawie asesora prokuratorskiego ziściły się jednak przesłanki, że zachodzi duże prawdopodobieństwo bezprawnego pozbawienia wolności zatrzymanego na ponad 48 godzin, dlatego będzie odpowiadał karnie.

05.10.2024

SN: Adwokat ukarany za niezawiadomienie sądu

Prawnicy

Adwokat nie może powierzyć osobie trzeciej powiadomienia sądu o wygaśnięciu pełnomocnictwa – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Ma to istotne znaczenie proceduralne, gdyż jeszcze przez dwa tygodnie adwokat ten jest obowiązany pełnić swe obowiązki, jeśli nie wyznaczono jego następcy. Wyrok II instancji uchylono jednak z powodu naruszenia zasady domniemania niewinności.

05.10.2024

Sędzia z Wrocławia ukarany śmiercią cywilną za kradzież pendrive-ów

Prawo karne Prokuratura

W czwartek, 3 października br., Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN potwierdziła, że wydalenie ze służby sędziego Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu Roberta W. przez zlikwidowaną już Izbę Dyscyplinarna było słuszne - mimo że zdanie odrębne złożyła sędzia Barbara Skoczkowska, która uważa, że nieistniejąca Izba nie byłą sądem. W ten sposób zakończyła się słynna sprawa dyscyplinarna, trwająca od 2018 roku.

03.10.2024
1  2  3  4  5    238