Kłamstwo historyczne popełnione w Niemczech rozpozna polski sąd

Prawo cywilne

We wtorek, 18 lutego, Izba Cywilna Sądu Najwyższego uchyliła postanowienie Sądu Apelacyjnego odrzucające pozew byłego więźnia obozów zagłady Auschwitz o ochronę dóbr osobistych przeciwko niemieckiej gazecie lokalnej. Sąd II instancji powinien teraz przeanalizować brak jurysdykcji sądu polskiego, czyli uzupełnienie o tzw. zasadę mozaiki, czyli możliwości dochodzenia krzywdy na terytorium Polski.

18.02.2025

Wadliwa obsada sądu – NSA nie wznowi postępowania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego skoro prezydent RP powołał sędziego Joannę Małgorzatę Salachnę i sędziego Bogdana Witolda Fischera do pełnienia urzędu sędziego tego sądu, to nie mogą być oni osobami nieuprawnionymi. Utrwala się linia orzecznicza w NSA: Nie dochodzi do wznowienia postępowania, gdy w składzie wydawali wyrok sędziowie powołani po 2018 roku.

18.02.2025

SN nie uchyla immunitetu sędziego Iwańca w sprawie pomówienia, ale to nie koniec kłopotów

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Marek Motuk z Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN jednoosobowo odmówił uchylenia immunitetu sędziemu Jakubowi Iwańcowi w sprawie pomówienia publicznego sędziego Waldemara Żurka. To jedna z trzech spraw immunitetowych Iwańca. Posiedzenie kwestii „rozpracowywania” zielonych teczek sędziów i podawania informacji do zaprzyjaźnionych mediów zostało odroczone przez prezesa Kozielewicza do czasu wydania opinii przez biegłego do 15 kwietnia.

17.02.2025

SA: Sprawa pomocy w aborcji będzie rozpatrzona jeszcze raz

Sąd Apelacyjny w Warszawie 13 lutego uchylił wyrok Sądu Okręgowego Warszawa-Praga, który wcześniej skazał aktywistkę Aborcyjnego Dream Teamu Justynę Wydrzyńską na 30 godzin prac społecznych, za udzielenie pomocy kobiecie w przerwaniu ciąży. Teraz Sąd Okręgowy musi rozstrzygnąć problem karygodności czynu w świetle społeczno-politycznym. Władza publiczna musi udzielać wsparcia kobiecie w ciąży. Ale tam gdzie nie działa - uaktywnia się samopomoc obywatelska - dodał sąd II instancji.

14.02.2025

Prawo pierwszeństwa zakupu ziemi przez dzierżawcę to nie obowiązek sprzedaży

Prawo cywilne

Przyznanie dzierżawcy nieruchomości rolnej Skarbu Państwa - uprawnienia do zakupu nieruchomości z zastosowaniem prawa pierwszeństwa przewidzianego w art. 29 ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa nie skutkuje obowiązkiem drugiej strony podjęcia czynności zmierzających do zawarcia umowy sprzedaży tej nieruchomości - taką uchwałę podjęło siedmioro sędziów Sądu Najwyższego 13 lutego br.

13.02.2025

Radcowie prawni przywłaszczyli odszkodowanie klientki

Prawnicy

Klientka kancelarii upoważniała radców prawnych do odbioru pieniędzy uzyskanych w wyniku wygranego procesu, ale też wyraziła wolę przekazania ich w znacznej części na rzecz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Sąd Okręgowy w Lublinie orzekł winę trójki radców prawnych przywłaszczenia ok. 2,9 mln zł w szkodę swoich klientów. Zostali oni wszyscy skazani na grzywnę, karę pozbawienia wolności i zakaz wykonywaniu zawodu.

12.02.2025

Zmarły sędzia uniewinniony przez Sąd Najwyższy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny oskarżył sędziego apelacji łódzkiej, że brał udział w zgromadzeniu sędziów opiniujących kandydatury na stanowiska w sądzie wyższej instancji, gdy wśród ubiegających się o awans była jego żona. Sąd Najwyższy uniewinnił obwinionego sędziego, mimo, że ten w czasie procesu zmarł. Izba Odpowiedzialności Zawodowej uznała, że nie może umorzyć sprawy, bo sąd I instancji popełnił błąd: mając wątpliwości, orzekł na niekorzyść.

12.02.2025

SN: Sędzia bez kary za bezprawne przedłużenie aresztu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przeoczenie sędziego wynikające z nadmiaru pracy w czasie pandemii Covid-19 to przypadek mniejszej wagi, a jego szkodliwość społeczna jest znikoma, mimo że sędzia popełnił błąd. Mężczyzna oskarżony o zabójstwo przez krótki czas przesiedział w areszcie bez podstawy prawnej, potem zwolniony przebywał miesiąc na wolności. W końcu jednak sprawca zbrodni został skazany na dożywotnie więzienie.

10.02.2025

Nieistnienie orzeczenia wydanego przez sędziego Dończyka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Dariusz Dończyk z Izby Cywilnej Sądu Najwyższego został wyłączony od orzekania z mocy ustawy, bo orzekał we własnej sprawie - stwierdził trzyosobowy skład sędziów powołanych po 2018 r. Rozstrzygnięcie dotyczyło żądania wyłączenia, oddalonego prawomocnym postanowieniem Sądu Najwyższego. Za nieważną uznano uchwałę trzech Izb z 2020 r., a także orzeczenia Trybunału Praw Człowieka oraz zasugerowano podjęcie kroków dyscyplinarnych wobec sędziego Dończyka.

07.02.2025

SN: Radca prawny złamał tajemnicę jako świadek

Prawo karne

Nawet jeśli sąd wzywa radcę prawnego jako świadka, to może on odmówić składania zeznań, powołując się na tajemnicę zawodową. Tajemnica ta buduje zaufanie klientów i może być uchylona tylko w wyjątkowych wypadkach. Tym razem radca prawny została ukarana przez sąd dyscyplinarny naganą, gdyż nie znaleziono argumentów usprawiedliwiających.

07.02.2025

SN: Kurator nie może przyjąć ani odrzucić spadku

Prawo cywilne Prawnicy

Kurator ustanowiony w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku dla nieznanego z miejsca pobytu uczestnika nie był uprawniony do złożenia w jego imieniu oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku. Taka regulacja obowiązywała do 15 marca 2018 r. Sąd Okręgowy w Krakowie przedstawił Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego zagadnienie a Izba Cywilna 6 lutego br. podjęła uchwałę.

06.02.2025

TSUE: Polska zapłaci 320 mln euro za wadliwą reformę sądów z 2019 r.

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził w środę, 5 lutego, że polski rząd musi zapłacić łącznie ok. 320 mln 200 tys. euro tytułem okresowej kary pieniężnej z powodu złamania zobowiązań państwa członkowskiego. Komisja Europejska zgodnie z prawem przystąpiła do wyegzekwowania okresowej kary pieniężnej za okres od 15 lipca 2022 r. do 4 czerwca 2023 r.

05.02.2025

Sąd nie odtworzy akt zgubionych przez SKO

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości

Samorządowe Kolegium Odwoławcze zagubiło akta sprawy administracyjnej. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nie ma podstaw do odtwarzania przez sąd akt tej sprawy, nawet jeżeli zaginęły razem z aktami sądowymi. Procedurą odtworzenia akt objęte mogą być wyłącznie akta własne sądu - dodał sąd II instancji.

05.02.2025

NSA: Były asesor komorniczy nie może zostać adwokatem

Prawnicy

Z faktu zastępowania komornika przez asesora komorniczego nie wynika, że uzyskuje status czy wstępuje w ogół praw i obowiązków związanych ze statusem zawodowym komornika sądowego. Zatem 12 lat pracy asesora nie oznacza trzech lat doświadczenia zawodowego jako komornika. Dlatego Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał w mocy decyzję ministra sprawiedliwości, który odmówił wpisu na listę adwokatów.

04.02.2025

NSA: Adwokatem nie może być osoba, która stawia szubienice

Prawnicy

Kandydat na adwokata, który brał czynny udział w happeningu "NIE dla współczesnej Targowicy", gdzie doszło do wieszania na szubienicach portretów niektórych europosłów, nie daje rękojmi prawidłowego wykonywania zawodu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I tego braku nie da się uzupełnić w toku dalszego postępowania, tak jak chciał poprzedni minister sprawiedliwości.

31.01.2025

SN: Urodziny sędziego na sali rozpraw bez kary

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przyjęcie z okazji 50. urodzin sędziego, zorganizowane na sali rozpraw w godzinach urzędowania sądu, lecz bez alkoholu, jest znikomo szkodliwe społecznie. Nawet jeśli obok toczy się rozprawa w sprawie obowiązku noszenia maseczek, a uczestnicy uroczystości ich nie mają. Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN uznała odwołanie byłego ministra Ziobro za chybione i uchyliła wyrok sądu dyscyplinarnego wydany w pierwszej instancji. Zadecydowały względy kulturowe.

30.01.2025

TK: Skarga nadzwyczajna nie dla czynszu dzierżawnego

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Skarga nadzwyczajna w sporze o czynsz dzierżawny nie przysługuje. Do takiego wniosku doszedł w środę Trybunał Konstytucyjny, rozpatrujący skargę konstytucyjną spółki, której Sąd Najwyższy odrzucił skargę nadzwyczajną ze względu na to, że nie była dopuszczalna. TK nie dopatrzył się też naruszenia prawa do sądu tej spółki.

29.01.2025

SN uchyla orzeczenia uniemożliwiające ściganie byłego prokuratora

Prawo karne

Izba Kontroli Nadzwyczajnej uchyliła postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie oraz postanowienie Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia, na mocy których uniemożliwiono ściganie byłego prokuratora Prokuratury Rejonowej, oskarżonego o udzielanie, w zamian za korzyści majątkowe, pomocy w uniknięciu odpowiedzialności karnej sprawcy, który dopuścił się zabójstwa poprzez oblanie ofiary kwasem siarkowym.

29.01.2025

Sąd Najwyższy nie może ściągnąć 20 złotych kosztów sądowych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy nie był w stanie przez ponad rok wyegzekwować od obwinionej lekarki 20 złotych za rozpoznanie kasacji. Po rozpoznaniu sprawy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej na posiedzeniu prezes SN Wiesław Kozielewicz postanowił umorzyć postępowanie wykonawcze. Komornik był bezradny i nawet interwencja I Prezes SN u rzecznika dyscyplinarnego przy sądzie lekarskim nic nie dała.

28.01.2025

Skarga nadzwyczajna w sprawie kredytu frankowego - uwzględniona

Prawo cywilne Prawnicy Kredyty frankowe

Pominięcie przez sąd II instancji w sposób należyty konsumenckiego charakteru stosunku łączącego powoda z pozwanym było błędem - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Kredytobiorca frankowy miał prawo oczekiwać, że określone standardy ochrony konsumenta będą respektowane przez sąd w toku rozpoznawania sprawy - dodał SN, uwzględniając skargę nadzwyczajną prokuratora generalnego.

24.01.2025