W Krajowym Systemie e-Faktur pewne kwestie trzeba poprawić

VAT KSeF

Polska droga do e-fakturowania jest długa i wyboista. Po drodze były zmiany na stanowisku ministra finansów, przesunięcie wdrożenia o ponad rok, szereg konsultacji z ekspertami i przedsiębiorcami. Choć KSeF wydaje się być na ostatnie prostej – i za kilka miesięcy podatnicy będą musieli zacząć go stosować – zasadnym pozostaje pytanie, czy w obecnym kształcie jest to na pewno optymalne rozwiązanie? Odpowiedzi warto szukać w doświadczeniach innych państw UE - piszą Szymon Raut i Sławomir Szczodroński z kancelarii Paczuski Taudul.

23.06.2025

Adres do doręczeń w wynajmowanym mieszkaniu a zwolnienie z VAT

VAT Małe i średnie firmy

Czy najem jest zwolniony z VAT, jeśli najemca wskazał adres lokalu jako adres do doręczeń swojej działalności gospodarczej, prowadzonej i zarejestrowanej pod innym adresem? Tak, jeśli najemca wykorzystuje lokal na cele mieszkaniowe własne i swojej rodziny. Nie zmienia tego okoliczność, że w CEIDG wskazał adres miejsca zamieszkania, czyli wynajmowanego lokalu, jako adres do doręczeń.

20.06.2025

KIS radzi: Odliczenie VAT przy użytkowaniu samochodów osobowych

VAT Małe i średnie firmy

Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną (niezwolnioną) i wykorzystują w swojej działalności samochody osobowe, mogą korzystać z odliczenia VAT, na zasadach określonych w art. 86a i nast. ustawy o VAT - wyjaśnia Krajowa Informacja Skarbowa. Ustawodawca przewidział również odstępstwo od zasady 50 proc. odliczenia podatku i określił sytuacje, w których podatnik może skorzystać z pełnego, czyli 100 proc. odliczenia podatku.

20.06.2025

Przedłużanie terminu zwrotu VAT - nie ma uchwały NSA

VAT

Czy sąd, kontrolując postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu VAT, powinien sięgać wstecz i obejmować zakresem tej kontroli także postanowienia wydane za ten sam okres podatkowy wobec tego samego podatnika, chociaż nie były one zaskarżone? Czy też powinien ograniczyć kontrolę do oceny prawidłowości zaskarżonego postanowienia? Naczelny Sąd Administracyjny odmówił podjęcia uchwały w sprawie ze skargi podatnika, który zaskarżył dopiero jedenaste postanowienie. Eksperci podkreślają, że wstrzymanie zwrotu VAT może nawet zrujnować firmę.

18.06.2025

Niedopełnienie obowiązków formalnych a zwolnienie z VAT - wyrok TSUE

VAT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 12 czerwca 2025 r. wydał wyrok w sprawie C‑125/24 Palmstråle, rozstrzygając istotną w praktyce gospodarczo-prawnej kwestię dotyczącą warunków stosowania zwolnienia z podatku od wartości dodanej przy ponownym przywozie towarów na terytorium Unii Europejskiej - piszą Dominika Kasińska i Julia Cebula z kancelarii Tomczykowski Tomczykowska.

12.06.2025

Kongres Lewiatana: Coraz więcej czynności sprawdzających

Ordynacja CIT PIT VAT Prawo gospodarcze

Do najważniejszych wyzwań stojących przed przedsiębiorcami należy obecnie wdrożenie obligatoryjnego KSeF, systemu kaucyjnego oraz stosowanie obowiązujących od 2025 r. zmian w podatku od nieruchomości. Przedsiębiorcy muszą się też przygotować na coraz większą liczbę prowadzonych przez skarbówkę czynności sprawdzających - to główne wnioski IX edycji Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

10.06.2025

Spółki celowe wciąż w niepewności

Finanse samorządów VAT

Naczelny Sąd Administracyjny nie podjął uchwały, czy spółka celowa wykonująca zadania własne jednostki samorządu terytorialnego jest podatnikiem VAT i czy korzysta ze zwolnienia z tego podatku, czy spełnia warunek organu władzy publicznej. NSA rozpatrzy sprawę w siedmioosobowym składzie, ponieważ nie dopatrzył się rozbieżności w wykładni prawa. Eksperci opowiadają się za dopuszczalnością wyłączenia z VAT czynności realizowanych przez spółki komunalne, które wykonują wyłącznie zadania własne JST. (I FPS 1/25).

10.06.2025

Polscy podatnicy wygrywają 70 proc. spraw przed TSUE

Ordynacja VAT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

70 proc. rozstrzygnięć w polskich sprawach podatkowych przed Trybunałem Sprawiedliwości UE jest korzystna dla polskich podatników - wynika z 5. edycji raportu "Polskie sprawy podatkowe przed TSUE 2004-2024", przygotowanego przez redakcję LEX. Jak podkreślają prawnicy, orzeczenia Trybunału mają ogromne znaczenie, zwłaszcza w obszarze VAT i akcyzy. Również w 2025 r. zapadły ważne wyroki, dotyczące m.in. odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania podatkowe spółki oraz infrastruktury kolejowej.

10.06.2025

VAT od kaucji do pilnej zmiany

Środowisko VAT

Przepisy o VAT od systemu kaucyjnego są fatalnie napisane. Rząd powinien uprościć system rozliczeń i rzucić koło ratunkowe producentom. Paradoksem jest to, że za udostępnienie produktu w opakowaniach na napoje może być odpowiedzialna m.in. apteka, kino, czy market budowlany. W przepisach nie zawarto żadnych wyłączeń dla tego typu podmiotów - pisze dr Jacek Matarewicz, partner zarządzający w Kancelarii Zimny Matarewicz.

06.06.2025

Księgowym wciąż przybywa nowych zadań

VAT Rachunkowość Prawo gospodarcze

9 czerwca księgowi obchodzą swoje święto. Wskazują, że do największych wyzwań w ich zawodzie należy obecnie rozwój sztucznej inteligencji i sposób jej wykorzystania dla usprawnienia pracy. Księgowi i biura rachunkowe mają też wiele pracy w związku z wdrażaniem Krajowego Systemu e-Faktur.

06.06.2025

Usługi doradcze na rzecz firm z UE a zwolnienie podmiotowe z VAT

VAT Prawo europejskie

Eksport usług doradczych nie pozbawia polskiej firmy prawa do tzw. zwolnienia podmiotowego. Usługi doradcze na rzecz zagranicznych kontrahentów nie podlegają bowiem VAT na terytorium Polski. To oznacza, że nie uwzględnia się ich przy obliczaniu limitu 200 tys. uprawniającego do zwolnienia z VAT.

03.06.2025

Wystawianie faktur i paragonów podczas zawieszenia działalności gospodarczej  

VAT Małe i średnie firmy

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może osiągać bieżących przychodów z tej działalności, ale może m.in. zbywać własne środki trwałe i wyposażenie. Przedsiębiorca, który w okresie zawieszenia sprzedaje swój majątek, działa w charakterze podatnika VAT i dokonuje odpłatnej dostawy towaru. Sprzedaż tę powinien udokumentować fakturą lub paragonem fiskalnym.

26.05.2025

Zapłata danymi osobowymi a podatek VAT

VAT Podatki międzynarodowe RODO

Zmiany w podejściu organów podatkowych sugerują, że udostępnianie danych osobowych w zamian za dostęp do usług może w przyszłości zostać jednoznacznie zakwalifikowane jako element transakcji podlegającej opodatkowaniu VAT. Przedsiębiorcy muszą zatem odpowiednio wcześniej analizować zarówno potencjalne zobowiązania podatkowe, jak i wymogi RODO, aby uniknąć sytuacji, w której przyjęty model biznesowy zostanie uznany za nielegalny lub niezgodny z przepisami - piszą Joanna Wierzejska i Mateusz Jankowski z DZP.

26.05.2025

Fiskus łagodzi stanowisko w sprawie VAT od sprzedaży działki przez małżonków

Domowe finanse VAT Nieruchomości

Jednorazowa, niekomercyjna sprzedaż gruntu, nawet po wcześniejszej transakcji objętej VAT, nie musi skutkować obowiązkiem podatkowym. Sama okoliczność wcześniejszego wystąpienia VAT przy innej transakcji nie oznacza automatycznie, że każda kolejna sprzedaż również musi być opodatkowana. Każdorazowo trzeba zbadać czy sprzedający działa jako podatnik VAT - w sposób zorganizowany, powtarzalny i zarobkowy, charakterystyczny dla działalności gospodarczej. Potwierdza to skarbówka i eksperci.

24.05.2025

Luka VAT w 2024 r. zmniejszyła się do 6,9 proc.

VAT

Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9 proc. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5 proc. - poinformowało Ministerstwo Finansów. Luka liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku.

23.05.2025

TSUE a VAT od korekt cen transferowych – stanowisko rzecznika

VAT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

W kwietniu 2025 r. ukazała się opinia rzecznika generalnego J.R. de la Toura w sprawie C-726/23. Sprawa ta dotyczyła kwestii objęcia VAT korekty cen transferowych dokonywanych między podmiotami powiązanymi. Przypadek przedstawionych w sprawie spółek z branży wynajmu żurawi może mieć wpływ na przyszłe postrzeganie rozliczeń i korekty cen transferowych dokonywanych w ramach grupy - pisze Sławomir Buszko, partner ID Advisory, doradca podatkowy.

23.05.2025

Czy od sprzedaży ruchomości po zamknięciu firmy trzeba płacić VAT

VAT Małe i średnie firmy

Sprzedaż towarów (ujętych w spisie z natury sporządzonym dla celów VAT) nie podlega VAT po zamknięciu działalności i upływie 12 miesięcy od likwidacji firmy. Osoba fizyczna rozporządza wówczas majątkiem prywatnym, więc nie działa w charakterze podatnika. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy składnik majątku jest wynajmowany w ramach tzw. najmu prywatnego.

22.05.2025

KSeF skomplikuje rozliczenia z zagranicznymi kontrahentami

VAT KSeF

Zagraniczna firma będzie musiała wystawiać faktury w KSeF, jeśli ma stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. To oznacza problemy zarówno dla tych firm - z ustaleniem, czy dotyczy ich ten obowiązek, jak też ich polskich kontrahentów - z weryfikacją, czy otrzymali prawidłowo wystawioną fakturę. Zaś sądy administracyjne w pierwszych orzeczeniach wyrażają wątpliwości, czy Polska może nakładać na zagraniczne podmioty obowiązki związane z KSeF.

21.05.2025

Samochody elektryczne a limitowane odliczenie VAT

VAT

Od wydatków związanych z używaniem samochodów, które służą tzw. działalności mieszanej - zarówno działalności gospodarczej, jak np. do celów osobistych podatnika czy jego pracownika - prawo odliczenia VAT zostało ograniczone. Ustawodawca wprowadził domniemanie, że samochody służą działalności mieszanej, a zatem odliczyć można 50 proc. podatku naliczonego od wydatków związanych z ich używaniem. Dotyczy to również aut elektrycznych.

20.05.2025

Parkowanie pod domem a odliczenie VAT - sądy po stronie podatników

VAT Małe i średnie firmy

Samochód należy uznać za wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych, jeśli zasady jego używania, dodatkowo potwierdzone prowadzoną ewidencją, wykluczają użycie do celów prywatnych - orzekł kolejny sąd administracyjny. To oznacza, że przedsiębiorca ma prawo do odliczenia 100 proc. VAT, nawet jeśli parkuje służbowe auto pod domem. Skarbówka wciąż twierdzi jednak, że parkowanie w miejscu zamieszkania wyklucza pełne odliczenie.

19.05.2025
1  2  3  4  5    66