Firma odliczy „śledzika”, ale tylko dla pracowników, nie współpracowników

CIT PIT VAT

Wydatki na spotkania integracyjne mogą być kosztem podatkowym tylko w tej części, która dotyczy zatrudnionych na umowę o pracę - twierdzi od kilku lat fiskus. Nie pomogła na razie ostatnia zmiana stanowiska skarbówki, która zgodziła się na odliczenie poczęstunku dla współpracowników. A to oznacza, że organizator świątecznej imprezy powinien wyłączyć z kosztów kwotę przypadającą proporcjonalnie na współpracowników. Inaczej traktowane są natomiast imprezy połączone ze szkoleniem.

06.12.2024

Grupa VAT w samorządzie terytorialnym daje korzyści finansowe

Finanse samorządów VAT

Chociaż grupy VAT powstały z myślą o biznesie, to najbardziej korzystają na nich samorządy. Utworzenie samorządowej grupy VAT pozwala na odliczenie VAT od inwestycji, wspiera rozwój lokalnej infrastruktury i redukuje ryzyko podatkowe. Dzięki temu jednostki samorządu terytorialnego mogą znacznie obniżyć koszty realizacji kluczowych projektów oraz odzyskać środki, które w przeciwnym razie byłyby stracone - pisze Joanna Kilijańska, partner w Kancelarii Paczuski Taudul.

02.12.2024

Czy uliczne występy trzeba ewidencjonować na kasie fiskalnej

VAT

Dobrowolne „datki” otrzymywane za występy artystów ulicznych, np. muzyków, aktorów, mimów itd., nie podlegają VAT. W konsekwencji nie ewidencjonujemy ich na kasie rejestrującej. Dobrowolne „datki” to uznaniowe, dobrowolne świadczenie pieniężne, którego nie można rozpatrywać w kategoriach kwoty należnej za wykonaną usługę.

30.11.2024

Nie można odliczyć VAT z faktury pro forma

VAT

Jednym z warunków odliczenia podatku naliczonego od zakupów krajowych jest posiadanie faktury. Dokument nazywany fakturą „pro forma” jest wystawiany w obrocie gospodarczym i jego celem może być np. potwierdzenie złożenia oferty czy przyjęcia zamówienia do realizacji. Nie daje prawa do odliczenia VAT.

30.11.2024

Niższy VAT na towary do produkcji rolnej będzie przedłużony

VAT Rolnictwo

Do końca marca 2025 r., a więc trzy miesiące dłużej niż zakładano, ma obowiązywać 8-procentowa stawka VAT na określone towary do produkcji rolnej. Tak wynika z opublikowanego w piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji projektu odpowiedniego rozporządzenia ministra finansów.

29.11.2024

Przedsiębiorcy nie można wystawić paragonu bez NIP

VAT

Sprzedaż na rzecz firm nie powinna być ewidencjonowana na kasie fiskalnej, a wyłącznie fakturą. Jeżeli jednak na kasie fiskalnej zostanie zaewidencjonowana sprzedaż na rzecz firmy (podatnika VAT), to na paragonie musi znaleźć się NIP nabywcy, niezależnie od tego, czy będzie to podatnik VAT czynny czy zwolniony. Dotyczy to również przypadku, gdy nabywcą jest np. gmina.

29.11.2024

NSA: Nabycie wierzytelności od cedenta w ramach cesji bez VAT

VAT

Odpłatne nabycie wierzytelności od cedenta w ramach cesji nie może być uznane za świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT, natomiast różnica między wartością rynkową nabytej wierzytelności niewymagalnej a wartością nominalną, nie będzie stanowić dla skarżącej wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

29.11.2024

Konferencja Podatkowo-Kadrowy Rollercoaster - jak przygotować się do zmian

Podatki i opłaty lokalne PIT VAT Prawo pracy

W 2025 roku wchodzi w życie szereg zmian istotnych dla przedsiębiorców, m.in.: kasowy PIT, obniżka składki zdrowotnej, zmiany w VAT dotyczące np. zwolnienia z podatku w innych krajach UE oraz nowe definicje budynków i budowli. To, jak się do nich przygotować, było tematem V edycji konferencji "Podatkowo-Kadrowy Rollercoaster, czyli codzienność księgowych, kadrowych i doradców podatkowych".

27.11.2024

Pomoc prawna pro bono nie podlega VAT

VAT

Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego nie stanowi świadczenia usług w ramach prowadzonej przez radczynię prawną działalności gospodarczej - stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Czynności te nie podlegają więc opodatkowaniu VAT. Eksperci zwracają uwagę, że decydujące znaczenie ma brak ryzyka gospodarczego i ekonomicznego po stronie prawniczki świadczącej nieodpłatnie usługi.

23.11.2024

Małe firmy będą zwolnione z VAT w całej UE - prezydent podpisał ustawę

VAT

Małe przedsiębiorstwa skorzystają ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE. Warunkiem będzie rejestracja w państwie siedziby działalności gospodarczej oraz składanie kwartalnie informacji o obrotach osiąganych w każdym państwie członkowskim UE - zakłada nowelizacja ustawy o VAT, podpisana w piątek przez prezydenta. Limit zwolnienia z VAT nie zmieni się i nadal będzie wynosił 200 tys. złotych.

22.11.2024

Samorządy ponoszą koszty ciągłych zmian stanowisk fiskusa

Samorząd terytorialny Finanse samorządów VAT

Sprawa gminy, która zakończyła się 30 sierpnia 2024 r. uchyleniem przez Naczelny Sąd Administracyjny decyzji organu podatkowego oraz wyroku sądu I instancji, pokazuje, z jak niespójną praktyką fiskusa i orzecznictwem dotyczącym VAT muszą się mierzyć samorządy. Ważne jest jednak, by nie poddawać się niekorzystnym rozstrzygnięciom na początkowym etapie postępowania - pisze Joanna Rudzka, doradca podatkowy.

21.11.2024

Integracja kas rejestrujących z terminalami odroczona do końca marca 2025 r.

VAT

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami został na razie odroczony do końca marca przyszłego roku ustawą wdrażającą globalny podatek wyrównawczy - poinformowało w środę Ministerstwo Finansów. Resort wyjaśnia, że docelowo planowana jest likwidacja tego obowiązku. Przewiduje tak projekt ustawy UD125. Przepisy znajdują się w trakcie rządowych prac legislacyjnych.

20.11.2024

Czy można odliczyć VAT, jeśli faktura nie zawiera NIP nabywcy

VAT

Przedsiębiorcy (podatnikowi VAT czynnemu) przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, wynikającego z wystawionych faktur dokumentujących nabycie nieruchomości, do majątku wspólnego z małżonka, pomimo, że faktura zostanie wystawiona na imię obojga małżonków oraz na fakturze nie będzie numeru NIP przedsiębiorcy. Dotyczy to jednak tylko tych faktur, które nie były wstawione do paragonów fiskalnych.

13.11.2024

Uczciwe firmy z zarzutami o oszustwo VAT? Czas na zmiany

Ordynacja VAT

Mimo iż mechanizm dobrowolnej podzielonej płatności VAT miał zwiększyć bezpieczeństwo podatników, to w praktyce nie zawsze chroni przed zarzutami o oszustwo. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że samo zastosowanie tej formy zapłaty nie daje gwarancji, że dochowano należytej staranności - konieczne są też inne działania weryfikacyjne. Jednak według prawników, żadna czynność nie daje pełnej gwarancji. Dlatego apelują o zmiany zarówno w praktyce skarbówki, jak i w przepisach dotyczących kontroli.

08.11.2024

KSeF od lutego 2026 roku, ułatwienia dla podatników - jest projekt ustawy

VAT KSeF

Obowiązkowy KSeF wejdzie w życie 1 lutego 2026 r. dla podatników, których wartość sprzedaży przekroczy w 2025 r. kwotę 200 mln zł, a dla pozostałych od 1 kwietnia 2026 r. Do końca 2026 r. będzie można dobrowolnie stosować tryb „offline”. Projekt zakłada też dobrowolne wystawianie e-faktur dla konsumentów oraz możliwość przesyłania faktur z załącznikiem, niezależnie od branży. Powstaje jednak pytanie o związek KSeF z pakietem VIDA, zakładającym obowiązek wystawiania faktur transgranicznym w unijnym formacie od 2030 r.

06.11.2024

Koniec zbrodni majątkowych, ale nie vatowskich

Prawo karne VAT

Projekt nowelizacji kodeksu karnego przedstawiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości zrywa z obostrzeniem odpowiedzialności za przestępstwa w stosunku do mienia największej wartości. Nie dotyczy to jednak zbrodni vatowskich, za które nadal ma grozić minimum pięć lat pozbawienia wolności. Projektodawca chce ponadto zaostrzyć kary za utrudnianie przetargów.

30.10.2024

Czy sprzedaż używanej odzieży można rozliczyć w systemie VAT marża

VAT Doradca podatkowy

Przedsiębiorca nabywa używaną markową odzież i torebki od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Brak jest zatem możliwości zaewidencjonowania danych personalnych tych osób. Dokumentowanie zakupów odbywa się na podstawie dowodów wewnętrznych bez danych sprzedawcy. W takim przypadku przedsiębiorca będzie uprawniony do opodatkowania sprzedaży tych towarów na zasadach VAT marża.

18.10.2024

Działalność nierejestrowana coraz popularniejsza, ale są też bariery

PIT VAT Małe i średnie firmy

Z roku na rok rośnie liczba osób, które prowadzą tzw. działalność nierejestrowaną - wynika z danych Ministerstwa Finansów. O ile w rozliczeniu za 2020 r. przychód z tej działalności wykazało ok. 24 tys. podatników, to w rozliczeniu za 2023 r. było ich już ponad 78 tys. Część z nich odnotowała jednak straty. Eksperci wskazują, że to potrzebne rozwiązanie, ale przepisy wymagają doprecyzowania, bo łatwo wpaść w pułapkę. Warto też wrócić do pomysłu wprowadzenia rocznego limitu przychodów, zamiast miesięcznego.

17.10.2024

Cyfryzacja i prawo międzynarodowe kluczowe dla zmian w podatkach

CIT PIT VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Podatki w erze wyzwań cyfrowych, międzynarodowe trendy oraz zakres obecnych zmian w prawie podatkowym - to jedne z najważniejszych tematów XXV Ogólnopolskiej Konferencji Podatkowej ELSA Poland. Prelegenci podkreślali znaczącą rolę przepisów wdrażających globalny podatek wyrównawczy, które mają wejść w życie z początkiem 2025 roku.

16.10.2024

Kolejne rozwiązania podatkowe dla firm poszkodowanych w powodzi

CIT PIT VAT Powódź

Ministerstwo Finansów wprowadza kolejne rozwiązania podatkowe dla powodzian. Zgodnie z najnowszymi informacjami, poszkodowani przedsiębiorcy nie zapłacą podatku dochodowego od odszkodowań oraz otrzymają 2 tys. zł dofinansowania do zakupu kasy fiskalnej. Eksperci postulują, by umożliwić też poszkodowanym firmom odliczenie kar umownych, które zapłacą z tytułu niezrealizowanych zobowiązań. Warto też poprawić jakość informacji o pomocy.

14.10.2024