Podnoszenie świadomości ekologicznej bez prawa do odliczenia VAT

VAT

Nie każda organizacja pożytku publicznego ma prawo odliczyć naliczony VAT. Nawet fundacja, która nieodpłatnie działa w zamiarze edukacji społeczeństwa odnośnie gospodarowania odpadami w obiegu zamkniętym, nie obniży kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wszystkie zakupione przez fundację towary i usługi muszą być wykorzystywane do realizacji zadań projektowych, czyli czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT.

07.03.2024

Przepisy o KSeF wejdą w życie bez istotnych zmian

VAT KSeF

Już w drugiej połowie marca Ministerstwo Finansów przedstawi projekt nowelizacji ustawy o VAT dotyczący Krajowego Systemu e-Faktur oraz założenia techniczne. Termin jest dość krótki, więc nie należy spodziewać się dużych zmian. Niewykluczone jest jednak, że przedsiębiorcy będą mieli możliwość dobrowolnego wystawiania faktur w KSeF również dla konsumentów – mówi Janina Fornalik, doradca podatkowy, partner w MDDP.

06.03.2024

Premier Donald Tusk rekomenduje powrót do 5 procentowej stawki VAT na żywność

VAT

Premier Donald Tusk rekomenduje, aby wrócić do 5 proc. stawki VAT na żywność. Obecnie żywność jest objęta zerową stawką VAT, która obowiązuje do końca marca. Premier powiedział we wtorek, że prowadzone są rozmowy z ministrem finansów Andrzejem Domańskim, który do końca tygodnia ma pracować nad rozwiązaniami w tym zakresie.

05.03.2024

Koniec konsultacji KSeF - już niedługo projekt zmian

VAT KSeF

Ministerstwo Finansów zakończyło konsultacje Krajowego Systemu e-Faktur. W drugiej połowie marca ma przedstawić propozycje zmian w ustawie o VAT. Niewykluczone, że sprzedawcy będą mogli dobrowolnie wystawiać faktury w KSeF także dla konsumentów (B2C). Nie zmienią się natomiast parametry techniczne. Przedsiębiorcy czekają na zmiany legislacyjne, ponieważ na razie - według wciąż obowiązujących przepisów - KSeF ma wejść w życie 1 lipca br.

04.03.2024

8 proc. VAT dla branży beauty od 1 kwietnia 2024 r. - jest projekt rozporządzenia

VAT

Stawką 8 proc. VAT zostaną objęte m.in. usługi pielęgnacyjne i upiększające dotyczące urody i twarzy, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej, manicure i pedicure oraz stylizacja brwi i rzęs - zakłada opublikowany przez Ministerstwo Finansów projekt rozporządzenia. Stawka obniżona nie będzie natomiast dotyczyć usług w zakresie tatuażu, piercingu, solarium, masaży ani zabiegów chirurgii plastycznej.

01.03.2024

Jak obronić się przed postępowaniem w sprawie karuzeli podatkowej

VAT Compliance

W transakcjach trójstronnych i łańcuchowych należy pamiętać o tym, iż pierwszy w łańcuchu podmiot (kontrahent) widzi ostatniego i na odwrót. Ponadto, aby prawidłowo taką transakcję rozliczyć w deklaracji VAT, wszyscy w tym łańcuchu muszą być o sobie poinformowani - pisze dr Izabella Tymińska, ekspert ds. ceł, prawa celnego i handlu zagranicznego.

26.02.2024

Coraz więcej sporów o VAT od aportu do gminnej spółki

Finanse samorządów VAT

Ministerstwo Finansów nie zmienia stanowiska w zakresie opodatkowania aportu wnoszonego przez gminy do spółek komunalnych. Uznaje, że samorządy powinny w każdej sytuacji płacić VAT. Eksperci zwracają jednak uwagę, że gminy mogą działać w odmiennym charakterze: wykonywać zadania publiczne albo prowadzić działalność gospodarczą wykraczającą poza zadania publiczne. I tylko w drugiej sytuacji powinny płacić VAT. Spory rozstrzygnie Naczelny Sąd Administracyjny.

21.02.2024

Skarbówka niemal dwukrotnie zwiększyła liczbę kontroli

Ordynacja CIT PIT VAT

Tylko w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 roku urzędy celno-skarbowe przeprowadziły ponad 7 tys. kontroli nakierowanych na wykrywanie istotnych nieprawidłowości, podczas gdy w całym 2022 r. było ich nieco ponad 4 tys. – wynika z danych Ministerstwa Finansów, udostępnionych przez KPMG w Polsce. To oznacza, że w ubiegłym roku padł kolejny rekord. Zmniejsza się natomiast liczba i znaczenie kontroli podatkowych.

20.02.2024

MF: Od 1 kwietnia obniżka VAT dla branży beauty

VAT

Ministerstwo Finansów planuje wydać w marcu rozporządzenie, które wprowadzi obniżkę z 23 proc. do 8 proc. stawki VAT na określone usługi kosmetyczne. Zmiany mają wejść w życie od 1 kwietnia 2024 r., tak jak zapowiadał wcześniej premier Donald Tusk. Branża beauty to ok. 30 tys. firm, w których zatrudnionych jest blisko 100 tys. osób. Opodatkowanie usług kosmetycznych ma być takie jak fryzjerskich.

19.02.2024

Skarbówka śle listy do podatników. Liczy na tłumaczenia i donosy

Domowe finanse PIT VAT Małe i średnie firmy Nieruchomości

Podatnicy znajdują w skrzynkach listy behawioralne od naczelnika urzędu skarbowego. Fiskus wysyła je, gdy ma wątpliwości, czy podatnik poprawnie wykonuje obowiązki podatkowe, ale nie ma na to dowodów albo gdy pozyskał informacje, które nie spełniają przesłanek do wszczęcia kontroli. Prawnicy ostrzegają: podjęte przez urzędników działania nie mają podstawy prawnej. Nie mieszczą się w katalogu dopuszczalnych przez prawo relacji między organem podatkowym a podatnikiem.

19.02.2024

MF: Konsultacje KSeF na temat bezpieczeństwa i faktur konsumenckich

VAT KSeF

Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Tematem piątkowych spotkań były zagadnienia związane z bezpieczeństwem i wydajnością systemu KSeF oraz fakturami konsumenckimi, które zgodnie z obowiązującymi przepisami pozostają poza systemem. Rozmawiano m.in. o identyfikacji statusu nabywcy, czy jest podatnikiem czy konsumentem.

16.02.2024

TSUE wskazuje, jak dochować należytej staranności

VAT Prawo unijne

Dochowanie należytej staranności w zakresie rozliczenia VAT posiada kluczowe znaczenie dla zapewnienia prawidłowości i zgodności operacji gospodarczych z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego. Staranne działanie podatnika przekłada się również na efektywność finansową przedsiębiorstwa oraz na bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji gospodarczych.

12.02.2024

MF zaprasza na konsultacje w sprawie KSeF

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF

Ministerstwo Finansów przedstawiło w piątek harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Cykl dziewięciu spotkań w formie hybrydowej rozpocznie się 16 lutego. Od 9 lutego można zgłaszać chęć udziału w konsultacjach. Trzeba w tym celu wypełnić online formularz zgłoszeniowy.

09.02.2024

Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG już 13 lutego

CIT PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF

KPMG w Polsce zaprasza do udziału w 14. edycji Kongresu Podatków i Rachunkowości, która odbędzie się już we wtorek, 13 lutego 2024 r. w formule online. Rejestracja trwa do 8 lutego, do godz. 17:00. Udział w Kongresie jest bezpłatny. W tegorocznej edycji eksperci KPMG przedstawią, obok kwestii podatkowo-rachunkowych oraz prawnych, m.in. zagadnienia dotyczące raportowania ESG oraz cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji.

08.02.2024

WSA: Usługi w zakresie nauki pływania bez zwolnienia z VAT

VAT Małe i średnie firmy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się ze stanowiskiem wspólników spółki cywilnej, którzy uważali, że jeśli uzyskają status jednostki objętej systemem oświaty, to będą mogli korzystać ze zwolnienia od podatku przy świadczeniu usług w zakresie nauki pływania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę. Uznał, że usługi nauki pływania nie stanowią kształcenia powszechnego, więc nie spełniają przedmiotowego charakteru zwolnienia, jakim jest kształcenie i wychowanie.

08.02.2024

MF zapewnia, że obowiązkowy KSeF na pewno zostanie wdrożony

VAT KSeF

Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur (KSeF) na pewno zostanie wdrożony - zapewnił w piatek minister finansów Andrzej Domański. Nowy termin zostanie podany na przełomie kwietnia i maja po zakończeniu audytu. MF nie przewiduje istotnych zmian technicznych. Zapowiada natomiast szerokie konsultacje i powołanie grup roboczych, by rozwiązać problemy zgłaszane przez przedsiębiorców.

02.02.2024

Przedsiębiorcom wciąż trudno udowodnić, że nie są oszustami

VAT Doradca podatkowy

Mimo licznych narzędzi uszczelniających VAT, przed sądy administracyjne wciąż trafiają sprawy dotyczące oszustw podatkowych, w tym przestępstw karuzelowych, nawet sprzed kilkunastu lat. Linia orzecznicza wciąż jest niejednolita, ale najnowsze wyroki dają nadzieję na jej przechylenie na korzyść podatników. Nowych spraw jest mniej, jednak przedsiębiorcy cały czas działają w warunkach niepewności. Dlatego apelują o nową jednoznaczną metodykę należytej staranności.

31.01.2024

Premier: Od 1 kwietnia obniżka VAT dla branży beauty

VAT

Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek obniżkę VAT dla branży beauty, m.in. salonów kosmetycznych. Uzasadnia, że jest to sektor obarczony wyższym podatkiem niż podobna branża fryzjerska. Decyzja w sprawie obniżonego VAT ma obowiązywać od 1 kwietnia 2024 r. Branża beauty to ok. 30 tys. firm, w których zatrudnionych jest blisko 100 tys. osób.

30.01.2024

TSUE: Za puste faktury odpowiada pracownik, który je wystawił

VAT Podatki międzynarodowe Prawo unijne

W sytuacji gdy pracownik podatnika VAT wystawił fałszywą fakturę, posługując się tożsamością pracodawcy bez jego wiedzy i zgody, pracownika tego należy uznać za osobę wykazującą VAT w rozumieniu art. 203, chyba że firma nie dochowała należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań pracownika. Tak orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, rozpatrując pytanie prejudycjalne Naczelnego Sądu Administracyjnego.

30.01.2024

Co dalej z KSeF? I kontynuacja prac, i zaniechanie mogą być ryzykowne

VAT KSeF

Ministerstwo Finansów odsunęło termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, nie podając jednak nowej daty ani zakresu ewentualnych zmian. Większość prawników radzi, by przedsiębiorcy nie przerywali prac związanych z wdrożeniem KSeF, a dodatkowy czas wykorzystali na ulepszenie związanych z nim procesów. Zwłaszcza, że wiele firm poniosło już z tego powodu spore wydatki. Pojawiają się też jednak głosy, że lepiej poczekać na wynik audytu w MF.

30.01.2024