Konsument ze szczególnymi potrzebami będzie miał większy wybór produktów i usług

Rynek i konsument Niepelnosprawność

Osoby ze szczególnymi potrzebami za sprawą wdrożenia do polskiego prawa Europejskiego Aktu o Dostępności, mają skorzystać na szerszym dostępie do produktów i usług. Bardziej dostępne mają być np. edukacja, transport, ochrona zdrowia czy kultura i praca. Nowe przepisy nie obejmą jednak w pełni małych przedsiębiorstw. W środę 28 lutego rząd przyjął projekt w tej sprawie.

28.02.2024

Dostawca internetu nie zapuka do klienta z propozycją umowy i nie ukryje kosztów

Rynek i konsument Prawo unijne

Po ponad trzech latach opóźnienia jest szansa na to, że w Polsce zacznie być w końcu stosowana unijna dyrektywa ustanawiająca europejski kodeks łączności elektronicznej. Najnowszy projekt w tej sprawie został bowiem pozbawiony kontrowersyjnych propozycji, które znalazły się w wersji przedstawionej przez poprzednią władzę. Przewiduje za to nowe obowiązki dla przedsiębiorców, które z kolei mają wpłynąć korzystnie na wiedzę konsumentów.

28.02.2024

UOKIK: Zarzuty dla OLX, wprowadzał klientów w błąd

Rynek i konsument

Prezes UOKiK wydał decyzję, w której zakwestionował praktyki serwisu sprzedażowego OLX. Jego zarzuty dotyczą wprowadzania konsumentów w błąd w zakresie pakietu ochronnego, nieudzielania informacji o tym, że produkt można kupić bez usługi serwisowej i mylącego sortowania ofert według najtańszych produktów.

27.02.2024

Jest szansa, że Polska w końcu wdroży unijny kodeks łączności elektronicznej

Rynek i konsument Nowe technologie Prawo unijne

Przyznanie prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej uprawnień do wydawania decyzji obszarowych, zapewnienie użytkownikom końcowym dostępu do niezależnego narzędzia porównawczego ofert usług komunikacji elektronicznej i uchylenie obecnie obowiązujących przepisów prawa telekomunikacyjnego. To najważniejsze założenia projektów, które mają wdrożyć unijne przepisy po wielu miesiącach opóźnień.

26.02.2024

UOKiK: Wysokie kary za "rolowanie" pożyczek

Rynek i konsument Kredyty

Ponad 10 mln zł nałożył prezes UOKiK na siedmiu pożyczkodawców i pośredników kredytu konsumenckiego – działania podjęto po skargach otrzymanych od dotkniętych praktykami konsumentów. Ukarane podmioty były zaangażowane w „rolowanie” pożyczek, czyli naprzemienne udzielanie konsumentom pożyczek celem spłaty pierwotnego zadłużenia.  

21.02.2024

UOKiK: Banki nie chcą zwracać klientom skradzionych pieniędzy

Rynek i konsument Banki

Alior Bank, Bank Handlowy, Bank Ochrony Środowiska, Pekao SA, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Plus Bank – to kolejne banki, u których UOKiK kwestionuje sposób rozliczania się z konsumentem oraz odpowiedzi na reklamacje w przypadku nieautoryzowanych transakcji. Zgodnie z przepisami banki powinny oddać pieniądze do końca kolejnego dnia roboczego od otrzymania zgłoszenia.

14.02.2024

Kupujesz mieszkanie od dewelopera? Uważaj na klauzule inflacyjne w umowie

Rynek i konsument Finanse Nieruchomości

Kupując mieszkanie lub dom na etapie "dziury w ziemi", trzeba liczyć się z, popularnymi znów, klauzulami waloryzacyjnymi. To efekt inflacji i szybujących cen. Przepisy nie regulują dokładnie takich klauzul, panuje więc wolna amerykanka. Deweloper nie może jednak przerzucać całego ryzyka inwestycyjnego na konsumenta - takie zapisy łatwo zakwestionować. W dodatku klauzule inflacyjne blokują często otrzymanie kredytu.

08.02.2024

Cyfrowy Paszport Produktu ma ułatwić zakupy. Pracuje nad nim UE

Rynek i konsument Nowe technologie

Już za dwa lata, dzięki Cyfrowemu Paszportowi Produktu, będzie możliwe sprawdzenie za pomocą telefonu komórkowego w łatwy i szybki sposób wszystkich informacji o danym produkcie. To rewolucyjne rozwiązanie, które pokaże całą  „podróż” danego towaru – uważa Konfederacji Lewiatan. Podstawowe dane o produkcie będą dostępne offline, bez konieczności połączenia z internetem.

05.02.2024

Naprawiać, nie wyrzucać: Jest wstępne porozumienie w sprawie nowego prawa unijnego

Rynek i konsument

Parlament Europejski i Rada osiągnęli wstępne porozumienie co do kształtu przepisów i nowych środków, które mają zapewnić konsumentom prawo do naprawy produktów i ograniczyć wpływ masowej konsumpcji na środowisko. Jednym z istotnych elementów nowych regulacji ma być tzw. prawo do naprawy, które da konsumentom szersze gwarancje dotyczące naprawiania produktów.

05.02.2024

UOKiK: Zarzuty dla Vectry za klauzule inflacyjne

Rynek i konsument

Vectra podwyższa swoim klientom opłaty abonamentowe, powołując się na wskaźnik poziomu inflacji. Stosowane przez spółkę postanowienia są niejednoznaczne i nieczytelne dla konsumentów. Prezes UOKiK zakwestionował więc postanowienia dotyczące jednostronnych zmian umów. Jeżeli zarzuty się potwierdzą, kara może wynieść do 10 proc. obrotu.

31.01.2024

Zasady zawierania umów leasingu są zbyt sztywne. Jest projekt zmian

Rynek i konsument

Federacja Przedsiębiorców Polskich uważa, że wymóg zawarcia umowy leasingu w formie pisemnej pod rygorem nieważności znacznie utrudnia i wydłuża proces ich zawierania i wprowadzanie do nich zmian. Warto wprowadzić więc podobne uproszczenia, jakie obowiązują od dawna w wypadku umowy pożyczki, czyli formę dokumentową, która umożliwia zawarcie umowy e-mailowo lub przy pomocy esemesa.

30.01.2024

UOKiK: ENEA stosowała niedozwolone klauzule umowne i bezpodstawnie naliczała opłaty

Rynek i konsument Energetyka

Prezes UOKiK wydał dwie decyzje wobec przedsiębiorcy energetycznego Enea S.A. Spółka gwarantowała stałe ceny prądu, ale pomijała lub prezentowała w sposób mogący wprowadzać w błąd informacje o opłacie handlowej. Bezpodstawnie naliczała również kary za wcześniejsze rozwiązanie umowy. Urząd zobowiązał spółkę do zwrotu niesłusznie pobranych opłat uprawnionym konsumentom.

29.01.2024

Produkty "eko" i "bio" tylko po spełnieniu warunków - szykują się zmiany

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo unijne

Już wkrótce firmy nie będą mogły bez konsekwencji używać określeń typu "ekologiczny", "dobry dla środowiska" czy "wolny od plastiku" w odniesieniu do swoich produktów. Jasne zasady co do praktyk zaliczających się do pseudoekologicznego marketingu (czyli tzw. greenwashingu) ma wprowadzić nowa unijna dyrektywa, która została ostatnio przyjęta przez Parlament Europejski. Ujednolici ona m.in. zasady dotyczące certyfikacji i oznaczeń.

27.01.2024

Ochrona konsumentów na rynku finansowym coraz lepsza

Rynek i konsument Prawo unijne

Rok 2024 rozpoczyna kilkuetapową transformację ochrony konsumenckiej na rynku finansowym. Część zmian prawnych już weszła w życie, inne dopiero nadejdą. Ich kluczowym celem jest bardziej efektywna ochrona konsumentów przed nadmiernym zadłużeniem i innymi ryzykami, związanymi w szczególności z rozwojem nowych technologii i digitalizacją rynku finansowego - piszą Kamilla Pomorska, radca prawny oraz Weronika Herbet-Homenda, prawnik w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.

27.01.2024

Wyprzedaże to także wysyp podróbek - ale firmy mogą się bronić

Rynek i konsument Własność przemysłowa

Oznaczanie towarów podrobionym znakiem towarowym jest przestępstwem. Podróbki to zjawisko zagrażające konsumentom i gospodarce o dalekosiężnych i poważnych konsekwencjach w aspekcie ekonomicznym i społecznym. Stały się w ostatnich latach jednym z ważniejszych obszarów nielegalnej działalności grup przestępczych - pisze Katarzyna Jedynak-Gierada, rzeczniczka patentowa, Czyżewscy Kancelaria Adwokacka.

23.01.2024

NSA: Nie trzeba mieć telewizora, by płacić abonament

Rynek i konsument

Nie tylko telewizor czy radio - jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny, odbiornikiem jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programów radiowych i telewizyjnych, którego konstrukcja wskazuje na jego przeznaczenie zasadniczo do odbioru programów radiowych lub telewizyjnych. Liczy się również to, czy dane urządzenie - np. telefon czy tablet - jest nabywany w celu oglądania filmów. To istotne, bo może wpłynąć na obowiązek opłacania abonamentu.

22.01.2024

Wizz Air Hungary sprzedał tanie bilety, potem wycofał się z promocji - są zarzuty UOKiK

Rynek i konsument

Przewoźnik Wizz Air Hungary zorganizował 18 maja 2023 roku promocję urodzinową. W czasie jej trwania można było kupić bilety lotnicze za 35 zł. Większość z nich spółka anulowała po zawarciu umowy. Prezes UOKiK postawił przewoźnikowi zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów. To nie jedyne działania urzędu wobec przedsiębiorcy.

22.01.2024

Koniec zwodniczych interfejsów? Wkrótce wchodzą w życie nowe przepisy

Rynek i konsument Nowe technologie Prawo unijne

17 lutego br. zacznie obowiązywać tzw. akt o usługach cyfrowych. Nowe obowiązki mają objąć przede wszystkim cyfrowych gigantów, a użytkownikom - zapewnić bezpieczniejsze i bardziej przyjazne otoczenie w internecie. Zakazane ma być m.in. tworzenie tzw. zwodniczych interfejsów w sklepach internetowych. Obecnie trwa również wdrażanie regulacji w ramach ustawy na polskim gruncie, eksperci oceniają jednak, że wiele kwestii wciąż wymaga doprecyzowania.

18.01.2024

UOKiK: Wysoka kara dla firmy montującej panele słoneczne

Rynek i konsument Energetyka

Prezes UOKiK nałożył ponad 5,6 mln zł kary na firmę Krajowy Projekt Energetyczny, która instaluje panele fotowoltaiczne. Praktyki stosowane przez tego przedsiębiorcę utrudniały odstępowanie od umowy. Konsumenci musieli płacić prawie 2 tys. zł za audyt i koncepcję instalacji, gdy rezygnowali z usług.

17.01.2024

Ustawa o pożyczce lombardowej korzystna dla konsumentów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Finanse

Kierunek zmian zawartych w ustawie o konsumenckiej pożyczce lombardowej niewątpliwe wpisuje się w tendencję do zwiększania ochrony prawnej konsumenta. Jednocześnie rozwiązania legislacyjne są zasadne i adekwatne. Stanowią odpowiedź na problemy, które występowały w praktyce lombardowej od wielu lat. Czy w ich efekcie działalność lombardowa zejdzie do podziemia? Nie sądzimy. Raczej spodziewamy się wyraźnego podziału rynku na podmioty profesjonalne - piszą Przemysław Szmidt oraz Marcin Rozmiarek z Kancelarii Filipiak Babicz Legal.

13.01.2024
1  2  3  4  5    68