Podmioty prywatne dostaną dostęp do fotografii z Rejestru Dowodów Osobistych

Rynek i konsument Administracja publiczna Banki Deregulacja

Firmy będą mogły zweryfikować, czy zdjęcie na okazanym im dowodzie osobistym odpowiada temu w centralnym rejestrze. Ministerstwo Cyfryzacji uzasadnia, że ma to na celu „zwiększenie bezpieczeństwa obrotu prawnego i podniesienie skuteczności weryfikacji tożsamości kontrahentów przez podmioty świadczące usługi w sektorze prywatnym”.

18.04.2025

KNF blokuje polisy OC firmy DallBogg z Bułgarii

Rynek i konsument Domowe finanse Ubezpieczenia

Komisja Nadzoru Finansowego wydała decyzję o zakazie wykonywania na terytorium RP działalności ubezpieczeniowej przez Insurance JSC "DallBogg: Life and Health" z siedzibą w Sofii, w zakresie zawierania umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC ppm).

18.04.2025

PIP: W Wielką Sobotę praca w handlu może trwać do godziny 14

Rynek i konsument Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W najbliższą sobotę od godziny 14:00 będzie obowiązywał zakaz zatrudniania pracowników przy świadczeniu pracy w handlu. Po tej godzinie za ladą może stanąć wyłącznie właściciel sklepu lub członkowie jego rodziny – przypomina Państwowa Inspekcja Pracy. Pracodawcom, którzy złamią ten zakaz grozi grzywna w wysokości od 1000 do nawet 100 000 zł.

18.04.2025

Kiedy przedsiębiorca jest konsumentem? Nowelizacja ma rozwiać wątpliwości

Prawo cywilne Rynek i konsument

Uregulowanie statusu przedsiębiorcy korzystającego z ochrony konsumenckiej w umowach na odległość - to jedno z założeń projektu ustawy, który powstaje w Ministerstwie Sprawiedliwości. Według prawników zamysł stworzenia takich przepisów jest słuszny. Pytanie tylko, czy w zaproponowanym kształcie będą one w praktyce powszechnie funkcjonować. Przedsiębiorcy mieliby bowiem sami deklarować, że zawierana przez nich umowa ma charakter zawodowy i rezygnować z ochrony konsumenckiej.

14.04.2025

Sklepy omijają przepisy, definicja wydzielonego stoiska z alkoholem nieprecyzyjna

Rynek i konsument

Teoretycznie przepisy nakazują sklepom wielkopowierzchniowym wyraźne oddzielanie przestrzeni z alkoholem od reszty stoisk. Ustawodawca nie zdefiniował jednak pojęć „ciąg handlowy” oraz „lada", przez co interpretacja przepisów jest mocno utrudniona. Posłowie wskazują, że w dużych marketach klienci, którzy chcą skorzystać z kas samoobsługowych, stoją w kolejce w dziale z alkoholem - co może zachęcić do większej konsumpcji.

31.03.2025

Bezpieczeństwo na placu zabaw. Nowe poradniki UOKiK i GUNB

Rynek i konsument Budownictwo

Najważniejsze informacje dotyczące odpowiedzialności na placu zabaw, wymagań dotyczących jego wyposażenia i otoczenia oraz zgłaszania ewentualnych niebezpieczeństw zostały zawarte w poradnikach aktualnych na 2025 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego przygotował je w dwóch wersjach.

30.03.2025

Powództwo przedstawicielskie to fikcja - w praktyce nie istnieje

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Miały być liczne pozwy grupowe przeciwko przedsiębiorcom, którzy - faktycznie bądź rzekomo - naruszają prawa konsumenckie. Nic takiego się jednak nie stało. Jest wręcz przeciwnie: w rejestrze podmiotów upoważnionych do wytaczania powództw grupowych widnieje tylko rzecznik finansowy, który musi w nim widnieć z mocy ustawy i... nie prowadził dotąd żadnych tego typu spraw. Zdaniem prawników, problem może być złożony i systemowy.

28.03.2025

Za krótkie vacatio legis nadal jednym z głównych grzechów ustawodawcy

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Choć liczby dotyczące produkcji prawa w Polsce wyglądają znacznie lepiej niż na przestrzeni ostatnich lat, część problemów w procesie stanowienia prawa nadal pozostaje w praktykach ustawodawcy. Przykładem jest choćby skracanie vacatio legis ustaw, które powinno być wyjątkiem - tymczasem w ubiegłym roku było 20 aktów prawnych, które miały taką samą datę publikacji i wejścia w życie. Wcześniejszą niż data publikacji - aż 39.

27.03.2025

NIK: Pieniądze z opłaty cukrowej i sprzedaży alkoholu wydawane niecelowo

Rynek i konsument

Działania organów państwa w zakresie dysponowania środkami z opłaty cukrowej i opłaty od napojów alkoholowych nie były realizowane rzetelnie i prawidłowo. Wpływy z obu źródeł, łącznie ponad 5,2 mld zł w latach 2021-2023, zasiliły budżet NFZ i w założeniu miały być dodatkowym wsparciem leczenia negatywnych skutków zdrowotnych spożywania napojów słodzonych i alkoholu. W rzeczywistości jednak miały charakter fiskalny - podsumowuje Najwyższa Izba Kontroli w raporcie.

26.03.2025

Produkcja prawa wyhamowała, ale legislacyjnych absurdów nie brakuje

Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Ordynacja Rynek i konsument Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse Opieka zdrowotna Poprawmy prawo

Rok 2024 przyniósł w końcu spadki w produkcji prawa w Polsce. W polskiej legislacji wciąż jednak wiele jest do poprawy. Wśród przykładów można wskazać choćby nieżyciowe przepisy w sprawach cywilnych dla pełnomocników z urzędu, specustawę drogową, która stała się regułą, zamiast wyjątkiem, czy martwe przepisy dotyczące egzekwowania zakazu posiadania zwierząt. Punktujemy je w raporcie "Poprawmy prawo".

25.03.2025

UOKiK przygląda się ubezpieczeniom „all risks”

Rynek i konsument Ubezpieczenia

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uważa, że nazwa ubezpieczeń „all risks” może być myląca dla konsumenta, wbrew pozorom taka polisa nie obejmuje bowiem wszystkich możliwych ryzyk. W ocenie organu umowy o takie ubezpieczenia są nieprzejrzyste lub zawierają liczne, bardzo szerokie wyłączenia odpowiedzialności. Czy tak jest rzeczywiście, wykaże postępowanie.

24.03.2025

Młodego sportowca nie do wszystkiego można zobowiązać

Prawo cywilne Rynek i konsument

Warunek umowny zobowiązujący młodego sportowca do przekazania części swoich dochodów, jeżeli zostanie on sportowcem zawodowym, może być nieuczciwy. Sąd krajowy powinien ocenić nieuczciwy charakter takiego warunku, biorąc pod uwagę w szczególności jego jasność i zrozumiałość w odniesieniu do skutków finansowych zobowiązania - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

24.03.2025

Zmienia się podejście do skarg na kary za brak OC

Rynek i konsument Ubezpieczenia

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżone przez rzecznika praw obywatelskich postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, dotyczące opłaty za brak komunikacyjnego ubezpieczenia OC i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Do tej pory sądy administracyjne odmawiały zajęcia się skargami na wezwania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego do uiszczenia opłat za brak polisy OC.

20.03.2025

„Lex alkotubki”: Będą zmiany w promocji, ale nie w handlu przez internet

Rynek i konsument

Projekt ustawy nowelizującej obecne przepisy regulujące m.in. warunki sprzedaży alkoholu, został opublikowany niemal pół roku od wskazania założeń. Ostatecznie rozwiązań jest jednak o wiele mniej, niż zapowiadano. Prawnicy oceniają, że przepisy mogą pomóc w ukróceniu akcji rabatowych typu "drugi sześciopak piwa gratis", ale samo podwyższenie sankcji nie wystarczy, by faktycznie były respektowane.

19.03.2025

Całkowity zakaz używania jednorazowych e-papierosów? Są założenia projektu

Pacjent Rynek i konsument

Wprowadzenie całkowitego zakazu używania papierosów elektronicznych (e-papierosów) jednorazowego użytku oraz zakaz stosowania aromatów, również w saszetkach nikotynowych. To najważniejsze założenia propozycji nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, nad którą pracuje resort zdrowia.

18.03.2025

Sąd potwierdza: wpłynął nowy wiosek o upadłość Cinkciarza

Rynek i konsument Domowe finanse Upadłość

Wpłynął kolejny wniosek o ogłoszenie upadłości spółki Cinkciarz.pl – przekazała portalowi Prawo.pl Anna Pasek-Gazda, prezes Sądu Rejonowego w Zielonej Górze. Wcześniej media informowały o złożeniu takiego wniosku, ale sprawa nadal nie została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.

17.03.2025

Vectra z zarzutami prezesa UOKiK

Rynek i konsument

Prezes UOKiK kolejny raz postawił zarzuty spółce Vectra za jednostronne zmiany umów i bezprawne podwyższanie opłat abonamentowych oraz wprowadzenie do już zawartych umów tzw. klauzuli inflacyjnej. Spółce grozi kara sięgająca 10 proc. obrotów oraz obowiązek zwrotu bezpłatnie pobranych opłat.

17.03.2025

Nowy rodzaj postępowań grupowych w sprawach konsumenckich – przesłanki dopuszczalności

Prawo cywilne Rynek i konsument

Na gruncie ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym możemy obecnie wyróżnić klasyczne postępowanie grupowe i przedstawicielskie postępowanie grupowe. Ustawodawca zdecydował się zmodyfikować warunki, które musi spełniać sprawa, aby móc być rozpoznana w grupowym trybie - pisze Agnieszka Trzaska-Śmieszek, adwokatka, partner w KKG Legal Kubas, Kos, Gałkowski i Wspólnicy sp. k.

15.03.2025

Szef KAS: Jest aplikacja, która umożliwia rezygnację z papierowych paragonów

Rynek i konsument VAT Administracja publiczna Finanse

Resort finansów udostępnił aplikację, która umożliwia rezygnację z papierowych paragonów – poinformował Marcin Łoboda, Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Rezygnację z wydawania paragonów zaproponował Rafał Brzoska. W Polsce drukuje się około 12 mld papierowych paragonów rocznie.

15.03.2025

Jak zareklamować towar kupiony przez internet

Rynek i konsument Rynek Prawo europejskie

W przypadku sprzedaży na odległość, np. przez internet, konsument ma możliwość odstąpienia od umowy bez podania przyczyny. Co jednak w sytuacji, gdy termin na skorzystanie z tego uprawnienia minie, a produkt okaże się być wadliwy? Obecnie towary reklamowane są u sprzedawcy z tytułu ich niezgodności z umową, a nie - jak było kiedyś - z tytułu rękojmi. Podstawą reklamacji może być również gwarancja, o ile została udzielona.

15.03.2025
1  2  3  4  5    75