Działalność firm odpowiedzialna pod groźbą wysokich kar - PE przyjął przepisy

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

W środę Parlament Europejski przyjął unijną dyrektywę, która wprowadza nowe zasady należytej staranności dla firm. Chodzi przede wszystkim o to, by biznes redukował negatywny wpływ swojej działalności na środowisko i społeczeństwo. Przepisy zostaną następnie implementowane w państwach członkowskich, ale prawnicy zaznaczają, że firmy mogą mieć powody do obaw - zwłaszcza w kontekście sankcji i konieczności znacznie dokładniejszego sprawdzania swoich kontrahentów.

24.04.2024

Naprawiać, nie wyrzucać: Parlament Europejski zatwierdził zmiany w prawie

Rynek i konsument

Parlament Europejski zatwierdził zmainy, które mają zapewnić konsumentom prawo do naprawy produktów i ograniczyć wpływ masowej konsumpcji na środowisko. Jednym z istotnych elementów nowych regulacji ma być tzw. prawo do naprawy, które da konsumentom szersze gwarancje dotyczące naprawiania produktów. Dyrektywa będzie wymagała wdrożenia w państwach członkowskich - nastąpi to w ciągu dwóch lat po oficjalnej publikacji dokumentu.

23.04.2024

Towar niezgodny z umową? Konsument wystąpi z roszczeniami tylko w ciągu roku

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Przepisy nie zawierają obecnie maksymalnego terminu, w jakim konsument powinien zgłosić niezgodność towaru z umową, co może wpływać na niepewność sytuacji przedsiębiorców. Wkrótce może się to jednak zmienić, bo potrzebę zmian w tym zakresie dostrzegł resort rozwoju i technologii. W projekcie zaproponowano, by dać konsumentom rok na podjęcie ewentualnych kroków prawnych, podobnie jak w przypadku oświadczeń woli.

22.04.2024

„Dobrze znany smak” - reklama porównawcza może być ryzykowna dla firmy

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy coraz chętniej wykorzystują reklamy, w których bezpośrednio porównują swoje produkty lub korzystne ceny do konkurencji. I choć taka kampania może być skuteczna i zwracać uwagę konsumentów, należy pamiętać o ryzykach, które się z tym wiążą. Prawnicy wskazują, że reklama porównawcza musi mieć przede wszystkim solidne podstawy - łatwo bowiem narazić się na potencjalny pozew konkurencyjnego przedsiębiorstwa.

20.04.2024

Resort klimatu: Pracujemy nad zmianą przepisów dotyczących systemu kaucyjnego

Odpady Rynek i konsument

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach o kaucjach, które opóźnią m.in. włączenie do systemu butelek po napojach mlecznych - przekazała wiceszefowa resortu Anita Sowińska. Dodała, że zgodnie z interpretacją przepisów, VAT będą obciążone tylko zniszczone lub zgubione butelki szklane.

18.04.2024

UOKiK wycofuje się z wprowadzenia prejudykatów w sprawach konsumenckich

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Przez ponad rok jak bumerang powracał temat prejudykatów w sprawach konsumenckich, których wprowadzenie zaproponowano również w drugiej wersji projektu nowelizacji ustawy dotyczącej postępowań grupowych. I choć teoretycznie pierwotna propozycja została doprecyzowana, wątpliwości nadal były poważne - z naruszeniem konstytucyjnego prawa do sądu włącznie. Prawnicy uważają, że przepis powinien zostać całkowicie wyrzucony z projektu na kolejnych etapach. I wygląda na to, że urząd ich posłuchał, bo właśnie opublikowano trzecią wersję projektu.

16.04.2024

Ile cukru w soku, skąd pochodzi miód? Będą zmiany w unijnych "dyrektywach śniadaniowych"

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Przedsiębiorcy będą musieli wyraźnie oznaczać, ile cukru znajduje się w soku, a także to, ile owoców wykorzystano do zrobienia dżemu lub marmolady. Konsumentom ma być również łatwiej odszukać kraj pochodzenia miodu. To zmiany, które zostały zatwierdzone przez Parlament Europejski w ramach zmiany tzw. "dyrektyw śniadaniowych". Wynikają one z aktualnych problemów obserwowanych na rynku żywności.

15.04.2024

Przedsiębiorcy boją się zmian w postępowaniach grupowych i pozwów pieniaczy

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Zmiany w konsumenckich postępowaniach grupowych mają szansę w końcu trafić do Sejmu. Są jednak kwestie, które budzą niepokój firm, które mogą znaleźć się w sądzie jako strona pozwana. Przedsiębiorcy boją się zwłaszcza wnoszenia nieprzemyślanych i bezpodstawnych powództw i nadmiernego uprzywilejowania organizacji konsumenckich. Zdaniem prawników do tego jednak droga raczej daleka.

12.04.2024

Ministerstwo klimatu zapowiada strategię dla ciepłownictwa systemowego do końca roku

Rynek i konsument Energetyka

Do końca roku zostanie przygotowana strategia dla ciepłownictwa systemowego - zapowiedziała w środę wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Podkreśliła, że konieczna jest poprawa efektywności energetycznej branży uzależnionej od węgla, potrzebujemy też chłodu systemowego. Na początku tygodnia resort zapowiedział również przedłużenie wsparcia w sprawie cen energii dla odbiorców indywidualnych.

11.04.2024

Resort klimatu: Nowe, niższe taryfy za energię od połowy roku

Rynek i konsument Energetyka

W czwartek na Stały Komitet Rady Ministrów mają trafić rozwiązania dotyczące wsparcia dla odbiorców energii po 1 lipca br. - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jednym z nich będzie bon energetyczny i cena maksymalna, rząd wraz z Urzędem Regulacji Energetyki będzie pracował również nad nowym, niższym systemem taryf za energię.

09.04.2024

Sklepy prześcigają się w deklaracjach o braku podwyżek, ale to puste hasła

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Wzrost cen żywności związany z powrotem do 5 proc. stawki VAT od 1 kwietnia może nie być od razu widoczny dla przeciętnego konsumenta. Pierwszą przyczyną jest to, że sieci sklepów spożywczych deklarują, że nie podniosą stawek od razu, co nie oznacza, że nie stanie się to miesiąc później. Po drugie, przepisy nakładają co prawda obowiązki dotyczące transparentnego oznaczania cen, ale nie podawania ceny sprzed podwyżki.

05.04.2024

Liczniki czasu na złożenie zamówienia miały wprowadzać w błąd - decyzja UOKiK wobec Amazon

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Ponad 31 mln zł - tyle wynosi kara nałożona przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na spółkę Amazon, która miała naruszyć zbiorowe interesy konsumentów poprzez wprowadzanie w błąd swoich klientów. Chodziło zwłaszcza o stosowanie liczników czasu, które miały gwarantować, że zamówienie złożone w określonym czasie dotrze do klienta w wyznaczonym dniu. UOKiK uznał, że to praktyki zaliczające się do tzw. "zwodniczych interfejsów".

27.03.2024

Ochrona danych jednym z celów rozporządzenia DSA. Prezes UODO poza systemem

Rynek i konsument Prawo AI RODO Prawo europejskie Ochrona danych

Jednym z głównych zadań unijnego Aktu o usługach cyfrowych jest lepsza ochrona danych użytkowników internetu, jednak polska ustawa dostosowująca przepisy do rozporządzenia może okazać się nieskuteczna. Projektowane przepisy nie przewidują bowiem, że jednym z organów odpowiedzialnych za realizację zadań będzie prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zdaniem ekspertów nie jest to trafne rozwiązanie, tym bardziej, że rozporządzenie uzupełnia rozwiązania przewidziane w RODO.

27.03.2024

Wąsate nakrętki mogą zablokować charytatywne zbiórki, ale zakazu zbierania nie ma

Środowisko Odpady Rynek i konsument

Wiele wskazuje na to, że organizacje pomocowe stracą jeden ze sposobów zarobkowania. Od 1 lipca 2024 r. plastikowe zakrętki i wieczka będą musiały być przymocowane do pojemników do napojów. Wprawdzie nie wszystkie plastikowe zamknięcia objęte zostaną tym obowiązkiem, ale o efekt masy będzie zdecydowanie trudniej.

26.03.2024

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą musieli przechowywać dane wszystkich klientów

Rynek i konsument Prawo europejskie

Projektowane przepisy ustawy wdrażającej unijny kodeks łączności elektronicznej (EKŁE), które mają nałożyć na przedsiębiorców telekomunikacyjnych obowiązek przechowywania danych klientów i udostępniania ich uprawnionym podmiotom, będą niezgodne z unijnym prawem. To jeden z istotniejszych wniosków wynikających ze stanowiska Fundacji Panoptykon, zgłoszonego w ramach opiniowania projektu prawa komunikacji elektronicznej.

25.03.2024

Komisja Europejska zbada, czy cyfrowi giganci naruszyli zasady konkurencji

Rynek i konsument Prawo europejskie

Alphabet, Apple i Meta - to trzy koncerny cyfrowe, wobec których Komisja Europejska wszczęła właśnie postępowania w sprawie o możliwe naruszenia zasad konkurencji zawartych w unijnym rozporządzeniu o rynkach cyfrowych (DMA). Chodzi przede wszystkim o potencjalne faworyzowanie własnych porównywarek cen usług w przeglądarkach i praktyki związane z nakładaniem opłat w sklepach z aplikacjami.

25.03.2024

Najniższa cena z ostatnich 30 dni nie tylko w sklepach, ale firmy o tym nie pamiętają

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Choć przywykliśmy już do oznaczeń związanych z przedstawianiem najniższej ceny z ostatnich 30 dni w sklepach, nie wszystkie wątpliwości związane z interpretacją przepisów zostały rozwiązane. Jak wskazują prawnicy, może przyczyniać się do tego również fakt, że polski ustawodawca podszedł do niektórych kwestii bardziej restrykcyjnie niż unijny. Rozszerzył bowiem obowiązki także na usługi, o czym wiele firm wciąż zapomina.

23.03.2024

Smsy do konsumentów o obniżce opłat za energię. RPO pisze do ministra klimatu

Rynek i konsument Domowe finanse

Jedno z przedsiębiorstw energetycznych informowało konsumentów smsami o możliwej obniżce opłat za prąd w 2023 r.  Wiadomość taka powinna była jednak zawierać oznaczenie terminu lub choćby informację, że spełnienie warunków zostało ograniczone terminem. A odesłanie w smsie na stronę internetową przedsiębiorstwa nie wypełnia w całości obowiązku informacyjnego. Może bowiem odbierać możliwość skorzystania z obniżki osobom wykluczonym cyfrowo. Biuro RPO zwrócił się w tej sprawie do Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

16.03.2024

Ostatni dzwonek na pierwsze sprawozdanie za plastikowe jednorazówki

Odpady Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Do 15 marca przedsiębiorcy wykorzystujący niektóre produkty jednorazowego użytku, takie jak: plastikowe kubki, nawilżane chusteczki czy baloniki objęte dyrektywą SUP, muszą po raz pierwszy przesłać sprawozdania do BDO. Za 2023 r. poinformują tylko o ilości (masie) wprowadzonych na rynek produktów. Za nieprawidłowości związane ze sprawozdawczością i prowadzeniem ewidencji grożą przedsiębiorcom wysokie kary.

15.03.2024

Reklamacja towaru po zmianach - jak z niej skorzystać?

Rynek i konsument Rynek Prawo europejskie

Na skutek implementacji dyrektywy Omnibus zaczęły obowiązywać przepisy, które wprowadziły zmiany istotne zarówno dla konsumentów, jak i sprzedawców - także w obszarze reklamacji. Tłumaczymy, o czym pamiętać, kiedy i w jaki sposób skorzystać z nowych przepisów dotyczących niezgodności z umową, kiedy powoływać się na rękojmię i czego można żądać od sprzedawcy. Wyjaśniamy również, jak interpretować najniższą cenę z ostatnich 30 dni.

14.03.2024