Rząd chce lepiej chronić inwestorów, do Sejmu wpłynął pakiet zmian

Rynek i konsument Finanse Banki

Rada Ministrów przyjęła i przekazała w środę 14 czerwca do dalszych prac w Sejmie projekt ustawy w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego i ochrony inwestorów na tym rynku. Projekt przewiduje zmiany w 32 ustawach i ma spełnić niektóre postulaty zawarte w Strategii Rozwoju Rynku Finansowego.

14.06.2023

Surowa kara dla Biedronki za nierealne obietnice w "tarczy antyinflacyjnej”

Rynek i konsument

Spółka Jeronimo Martins Polska wprowadzała konsumentów w błąd odnośnie warunków, korzyści i dostępności regulaminu akcji „Tarcza Biedronki antyinflacyjna” - uznał prezes UOKiK. I nałożył na firmę karę w wysokości ponad 160 mln zł. Według UOKiK klienci nie mieli realnej szansy na skorzystanie z promocji - nie zarejestrowano żadnego zgłoszenia, które spełniałoby wymogi regulaminu „Tarczy”.

13.06.2023

Skarbówka pozna dane sprzedających przez internet

Rynek i konsument PIT Doradca podatkowy Nowe technologie Prawo gospodarcze

Już na początku 2024 r. operatorzy platform sprzedażowych mają przekazać szefowi Krajowej Administracji Skarbowej dane o osobach, które handlują za pośrednictwem tych platform. Raportowanie ma objąć tych, którzy dokonują ponad 30 transakcji rocznie lub na łączną kwotę ponad 2 tys. euro. Zdaniem ekspertów limit łatwo będzie przekroczyć, a efektem mogą być spory co do tego, czy sprzedawca prowadzi działalność gospodarczą.

12.06.2023

Czasem należy się odszkodowanie za anulowaną przez przewoźnika rezerwację

Rynek i konsument Transport

Niska cena biletu lotniczego nie zawsze jest spowodowana promocją linii lotniczych. Bywa, że odpowiada za nią pomyłka systemu i gdy przewoźnik zorientuje się, że sprzedał za pół darmo tysiące biletów, zwykle anuluje rezerwacje. Dla pasażerów może to być problem, o ile kupili bilet z niewielkim wyprzedzeniem.

08.06.2023

Rzecznik finansowy pyta instytucje finansowe o skutki wycieku danych

Rynek i konsument Finanse RODO

W związku z możliwym wyciekiem danych, które potwierdziło kilka dni temu ministerstwo cyfryzacji, m.in. klientów banków i związanym z tym zablokowaniem niektórych kart płatniczych, Rzecznik Finansowy skierował pisma do instytucji finansowych z prośbą o wyjaśnienia co do możliwych skutków tej sytuacji. Sugeruje też, by ich klienci zainteresowali się, co te instytucje robią w tej sprawie.

06.06.2023

Infolinie zbyt drogie dla klientów? UOKiK to sprawdzi

Rynek i konsument

Jeśli przedsiębiorca udostępnia numer telefonu do kontaktów w sprawie zawartej umowy, to koszt nie może być wyższy niż za zwykłe połączenie. Od 1 stycznia 2023 roku ta zasada dotyczy także przewoźników, np. lotniczych, kolejowych czy autokarowych. W związku z sygnałami o możliwych naruszeniach Prezes UOKiK prowadzi postępowania wyjaśniające w sprawie Wizz Air Hungary oraz 30 innych przedsiębiorców.

05.06.2023

Brak informacji o faktycznych kosztach zamówienia, czyli Glovo pod lupą UOKiK

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Głośnym echem odbiła się sprawa Glovo, której to firmie prezes UOKiK postawił zarzut wprowadzania klientów w błąd polegający na ukrywaniu faktycznego kosztu zamówienia i jego dostawy. Serwis bowiem miał nie informować o wszystkich opłatach związanych z realizacją zamówienia, a o faktycznej wysokości należności klient miał dowiadywać się dopiero, gdy dostawa docierała na miejsce.

03.06.2023

Producenci wciąż mają problem z prawidłowym znakowaniem zabawek

Rynek i konsument

Aż 28 proc. zbadanych zabawek nie było oznakowanych zgodnie z prawem - wynika z najnowszego raportu Inspekcji Handlowej. To o tyle niebezpieczne, że osoba kupująca produkt nie ma gwarancji, że jest zgodny z unijnymi normami, zwłaszcza w zakresie obecności potencjalnych substancji szkodliwych. Kontrola wykazała też, że w wielu zabawkach wykryto obecność szkodliwych dla zdrowia ftalanów.

02.06.2023

Faktury konsumenckie poza KSeF skomplikują rozliczenia

Rynek i konsument VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy domagają się wytycznych Ministerstwa Finansów, w jaki sposób zweryfikować, czy odbiorcą faktury jest przedsiębiorca, czy osoba fizyczna. Bez tego obowiązkowe stosowanie Krajowego Systemu e-Faktur będzie utrudnione. Według ekspertów, o charakterze sprzedaży powinien decydować fakt, czy nabywca podał sprzedawcy swój numer NIP. MF zapowiada kampanię informacyjną, ale po uchwaleniu ustawy.

02.06.2023

„Dark patterns” – uwaga na zwodnicze interfejsy w e-sklepach

Rynek i konsument Nowe technologie

Stosowanie w handlu internetowym „zwodniczych interfejsów” jest sprzeczne z ideą etycznego projektowania i ochrony użytkowników, może też mieć poważne konsekwencje prawne. Przedsiębiorcy powinni unikać stosowania takich praktyk i zawsze dążyć do zapewnienia uczciwego i przejrzystego projektowania interfejsów użytkownika, aby uniknąć strat, które ich stosowanie może spowodować - pisze radca prawny Martyna Popiołek-Dębska.

02.06.2023

UOKiK: Programy "Ulga od długu" i "Spłacam swoje długi" naruszają prawa konsumentów

Rynek i konsument Finanse

Usługi proponowane przez kancelarię Certo miały pomagać konsumentom wychodzić ze spirali zadłużenia, tymczasem zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sama ona naruszała ich prawa. Prezes UOKiK zakwestionował praktyki i postanowienia umowne stosowane przez tę kancelarię, a łączne kary dla spółki wyniosły blisko 640 tys. zł.

31.05.2023

Adwokatura zniosła zakaz reklamy, ale pełnej swobody nie będzie

Prawnicy Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Zakaz adwokackiej reklamy przechodzi do lamusa - adwokaci będą mogli informować o świadczonej pomocy prawnej ale tak, by nie naruszać godności zawodu. Nie będą mogli stosować reklamy porównawczej, ani współpracować z kancelariami odszkodowawczymi. W piątek, podczas posiedzenia plenarnego Naczelnej Rady Adwokackiej, przegłosowano zmiany w Zbiorze Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu.

26.05.2023

Sąd UE: Termin „emmentaler” nie może być chroniony jako unijny znak towarowy

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Nazwa Emmentaler jest odbierana przez konsumentów jako oznaczająca rodzaj sera, a więc taki termin nie może podlegać ochronie jako unijny znak towarowy - stwierdził Sąd Unii Europejskiej. I wyjaśnił, że zakres ochrony nie może obejmować oznaczeń, które zostaną uznane za wskazanie rodzaju, jakości, ilości, przeznaczenia, wartości, czasu produkcji lub innej właściwości rozpatrywanych towarów.

24.05.2023

Biurokracja i przepisy blokują rozwój budownictwa mieszkaniowego

Rynek i konsument Budownictwo

Rozwój budownictwa mieszkaniowego blokują zbiurokratyzowane procedury i urzędnicza uznaniowość - wynika z branżowego raportu. Czas wydawania pozwoleń niewiele ma wspólnego z ustawowymi terminami. Sen z powiek deweloperów spędzają problemy z uzyskaniem przyłączeń oraz podział kosztów jakie ponosić ma gestor, a jakie inwestor.

22.05.2023

Kolejne przepisy antylichwiarskie wchodzą w życie, osoby bez zdolności kredytowej nie dostaną chwilówki

Rynek i konsument Finanse

Od 18 maja instytucje pożyczkowe zobowiązane są do wnikliwej oceny zdolności kredytowej klienta. Od czwartku wchodzą w życie kolejne zapisy ustawy antylichwiarskiej. Firmy pożyczkowe, które nie wykażą się wystarczającą starannością przy weryfikacji wiarygodności klienta pod kątem zdolności kredytowej, narażają się na dotkliwe konsekwencje.

18.05.2023

TSUE: Nieudzielenie informacji o prawie do odstąpienia od umowy uzasadnia odmowę zapłaty

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo unijne

Konsument jest całkowicie zwolniony z obowiązku zapłaty, jeżeli skorzysta z prawa do odstąpienia od umowy o świadczenie usług zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa, która została już wykonana. A przedsiębiorca musi wziąć na siebie koszty, które poniósł w związku z wykonywaniem umowy o świadczenie usług w trakcie okresu, w którym konsument może od niej odstąpić - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

17.05.2023

Zamówienie złożone, cena niepewna - UOKiK chce ukarać firmę

Rynek i konsument

Opłata serwisowa, za małe zamówienie czy za opakowanie - takie elementy dodaje do ceny produktu firma Glovo, a zamawiający w nie wiedzą, ile wyniesie koszt całości zamówienia. Sprawą zainteresował się UOKiK uznając, że niektóre elementy interfejsu dotyczące kosztów zamówienia mogą być mało widoczne dla konsumenta. Prezes UOKiK postawił platformie Glovo zarzuty wprowadzania konsumentów w błąd, za które grozi kara do 10 proc. obrotu.

16.05.2023

Będzie drożej, za jednorazowe pojemniki dopłacimy tak, jak za reklamówki

Środowisko Rynek i konsument

Przedsiębiorcy wprowadzający na rynek jednorazowe kubki lub opakowania muszą się liczyć z dodatkowymi obowiązkami. Nie dość, że będą doliczać określone kwoty do każdego wydanego naczynia, to jeszcze obowiązkowo będą prowadzić odpowiednią ewidencję. Właśnie pojawiły się nowe projekty rozporządzeń w tej sprawie.

16.05.2023

Będą przepisy o depozycie rolniczym, opracuje je zespół ekspertów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

W ramach Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości został powołany polsko-węgierski zespół ekspertów, który ma przygotować uregulowania dotyczące ochrony prawej rolników. Eksperci planują m.in. przygotować przepisy o nowym rodzaju zabezpieczenia dla rolników, o tzw. depozycie rolniczym. 

15.05.2023

SA: Koniec umowy franczyzy i kara za złamanie zakazu konkurencji

Prawo cywilne Rynek i konsument

Po zakończeniu umowy franczyzy wskutek naruszenia zakazu konkurencji przez pozwanego, spółka powodowa nie poniosła szkody. Dlatego Sąd Apelacyjny w Poznaniu obniżył wysokość kary umownej za ten czyn o połowę. Pozwany fanczyzobiorca doskonale zdawał sobie sprawę z obowiązywania zakazu, gdyż po zakończeniu umowy bezskutecznie poszukiwał nowej lokalizacji dla prowadzenia swego sklepu.

12.05.2023
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski