SN: 1,5 roku od zatrzymania nie wydano aktu oskarżenia, ale przewlekłości nie ma

Prawo karne

Wbrew zarzutom skargi, od momentu zatrzymania i doprowadzenia skarżącej, przeprowadzono liczne czynności procesowe, zmierzające do wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności tej złożonej sprawy. Dlatego Izba Kontroli Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie uwzględniła skargi na przewlekłość postępowania przygotowawczego.

19.03.2024

Niepełna przysięga przed komisją i odpowiedzilność karna świadka

Prawo karne

Czy osoba wezwana przed komisję śledczą w charakterze świadka może zmodyfikować treść przyrzeczenia lub odmówić złożenia go? Kwestia ta porusza opinie publiczną, gdyż świadek komisji śledczej d.s. Pegasusa, były wicepremier oświadczył, że „nie przyrzeka tego, że powie wszystko, co wie”, gdyż bez pozwolenia ze strony premiera nie może tego zrobić. Odmówić przyrzeczenia mogą tylko wskazane w kodeksie osoby - wyjaśnia adwokat Michał Wawrykiewicz z inicjatywy „Wolne Sądy”.

17.03.2024

Dziennikarz w dobrej wierze ma prawo krytykować posła

Prawo karne

Zadaniem dziennikarza jest nie tylko przekazywanie informacji budzących lub choćby mogących budzić zainteresowanie społeczeństwa, ale także wyrażanie ocen i opinii, które mogą przybrać postać dezaprobaty, mającej charakter wartościujący a nawet osądzający, i to także mającej charakter przesadny – orzekł Sąd Najwyższy w sporze polityka z dziennikarzem o zniesławienie.

16.03.2024

Koniec dobrego samopoczucia kierowców

Prawo karne

W czwartek, 14 marca b.r., weszły w życie przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów pijanym kierowcom. Przedstawiamy wyniki badań związane z nowymi karami dla jeżdżących po alkoholu. Okazuje się, że najczęściej wskazywanym przez kierowców powodem, dla którego zdecydowali się na jazdę, nie mając pewności czy są trzeźwi, było dobre samopoczucie. Teraz za ten stan zapłacą całe rodziny.

14.03.2024

SN: Sędzia nie jest wielkim niemową, może pisać apele

Prawo karne Prawnicy

Sędziego nie można represjonować za wyrażone przez niego poglądy prawne, niezależnie czy wyrażone w orzeczeniu czy w przestrzeni publicznej – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i podkreślił, że konstytucja nie odbiera sędziom prawa wypowiadania się w istotnych sprawach. Dlatego uznał za słuszne uniewinnienie sędziego, który był ścigany dyscyplinarnie za podpisanie się pod apelem do OBWE w sprawie wyborów.

13.03.2024

Prof. Płatek: Liczbę więźniów można obniżyć do 40 tysięcy

Prawo karne

Zmniejszenie liczby osób przebywających w więzieniach to dobra zapowiedź zmian w polityce karnej. Przy niskiej przestępczości, mamy mnóstwo osadzonych. Ale obok zamian w pracy prokuratury, sądów i sędziów, także penitencjarnych, potrzebne jest społeczne zrozumienie, że surowe kary nie są skutecznym sposobem rozwiązywania problemów społecznych – twierdzi prof. Monika Płatek z Uniwersytetu Warszawskiego. 

13.03.2024

Gwałt zawsze, gdy nie było zgody - w czwartek pierwsze czytanie projektu noweli

Prawo karne

Ani przemoc, ani groźba czy podstęp, a brak zgody powinien być kluczowy by orzec, że doszło do zgwałcenia. Od października 2023 roku zapisy Konwencji Stambulskiej obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej. Z tego powodu Polska powinna w końcu zmienić definicję gwałtu, o co od lat zabiegają organizacje pozarządowe zajmujące się prawami kobiet. W czwartek, 7 marca, odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji w tej sprawie.

07.03.2024

SN: Zatarcie skazania w czasie zakazu prowadzenia auta nie pomoże

Prawo karne

Nie stanowi przeszkody do przyjęcia odpowiedzialności za przestępstwo jazdy po pijanemu zatarcie skazania w dacie wyrokowania. Zwłaszcza, jeśli sąd orzekł we wcześniejszym wyroku zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, gdy kierowca prowadził auto w stanie nietrzeźwości w okresie obowiązywania tego zakazu. Do takiego wniosku doszedł niedawno Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

06.03.2024

SN: Sędzia już raz oceniający te same dowody nie może być obiektywny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wyrok stwierdzający winę osób współdziałających w popełnieniu przestępstwa prowadzić może do przeświadczenia, że sprawa jest dla oskarżonego przegrana już w momencie jej rozpoczęcia. Sędzia będzie więc postrzegany jako osoba, która ma wyrobiony pogląd w danej sprawie przed jej rozpoczęciem. Dlatego powinien się wyłączyć, a nie oświadczać, że będzie bezstronny i obiektywny – orzekł Sąd Najwyższy.

05.03.2024

Zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób dla kierowcy w Szczecinie

Prawo karne

33-latek, który w piątek wjechał w grupę kilkunastu osób na pl. Rodła, a następnie doprowadził do kolizji z trzema innymi samochodami na al. Wyzwolenia w Szczecinie, w sobotę w prokuraturze rejonowej usłyszał zarzuty, m.in. usiłowania zabójstwa wielu osób, spowodowania katastrofy w ruchu lądowym, ucieczki z miejsca wypadku oraz spowodowania obrażeń kwalifikowanych z art. 156 oraz art. 157 kodeksu karnego.

02.03.2024

SN: Nagana dla prokurator, która kazała bez powodu doprowadzić podejrzanego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prokurator, która nakazała doprowadzić przymusowo podejrzanego, nie miała do tego żadnych podstaw. Czynności podjęte przez obwinioną były oczywiście nieprawidłowe, zwłaszcza że termin do odbioru pisma przez podejrzanego nie minął. A policja zatrzymała i zakuła człowieka w kajdanki. Teraz prokurator za karę nie będzie awansowana przez pięć lat, bo taka jest konsekwencja nagany.

02.03.2024

Ruszył proces sprawców masakry kormoranów

Prawo karne

Przed Sądem Rejonowym w Żninie ruszył proces karny przeciwko dwóm mężczyznom oskarżonym o dokonanie masakry kormoranów w kwietniu 2023 r. na Jeziorze Tonowskim w powiecie żnińskim. Prokuratura w odpowiedzi na wnioski o dobrowolne poddanie się karze, zażądała, by warunkiem minimum było półtora roku bezwzględnego więzienia dla każdego z oskarżonych.

01.03.2024

Nie będzie już mandatów za hałas traktora w nocy

Prawo karne

Nocne prace rolnicze powodujące hałas, to nie jest nieodpowiedzialny wybryk, a konieczność. Dlatego rolników nie można karać mandatami za zakłócanie ciszy nocnej. Projekt zmian w kodeksie wykroczeń właśnie znalazł się w porządku dziennym najbliższego posiedzenia Sejmu. Odbędzie się ono w dniach 6-8 marca. Chodzi o wprowadzenie niekaralności rolników prowadzących prace polowe.

01.03.2024

Wyciął bezdomnemu psu nerkę. Sąd ponownie zajmie się sprawą

Prawo karne

Lekarz weterynarii wyciął nerkę Saturnowi - psu adoptowanemu ze schroniska, by przeszczepić ją rasowemu psu z hodowli. Decyzją Sądu Najwyższego sprawa wróci do rozpoznania przez sąd pierwszej instancji - informuje organizacja Viva! Akcja dla Zwierząt, która złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa znęcania się nad Saturnem.

29.02.2024

Prof. Paluszkiewicz: Kontradyktoryjny proces do przywrócenia, rola prokuratora do ograniczenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Wprowadzony w 2015 roku kontradyktoryjny model procesu karnego, który po kilku miesiącach został wycofany przez nowy rząd, trzeba bez wątpienia przywrócić. Pilną potrzebą jest też cofnięcie zmian w kodeksie postępowania karnego, wzmacniających, wbrew zasadzie kontradyktoryjności, pozycję procesową prokuratora, a ograniczających pozycję sądu, będącego przecież gospodarzem postępowania jurysdykcyjnego - twierdzi prof. Hanna Paluszkiewicz z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.

29.02.2024

SN: Ukaranie za brak maseczki po wygaśnięciu nakazu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus szczepienia

Trafnie zauważył Rzecznik Praw Obywatelskich, że między momentem popełnienia czynu a chwilą orzekania, doszło do zmiany normatywnej. Nie ma przy tym znaczenia, że modyfikacji uległ przepis rozporządzenia, do którego odsyłał kodeks wykroczeń, a nie sam artykuł kodeksu określający wykroczenie. Sąd Rejonowy nie mógł zatem postąpić wbrew regule temporalnej nakazującej stosowanie ustawy nowej, jako łagodniejszej – orzekł Sąd Najwyższy.

28.02.2024

Korzystna uchwała nielegalnej Izby Dyscyplinarnej wiąże nową Izbę

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Orzeczenia wydane przez zlikwidowaną, nielegalną Izbę Dyscyplinarną były korzystne dla obwinionej prokurator, a zatem uznać można, że sprawa została już osądzona – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Prokurator obwiniona o ukrycie i zniszczenie akt prokuratorskich nie stanie przed sądem karnym, gdyż sąd nie dał wiary zeznaniom świadków.

28.02.2024

SN: Nie każda nominacja neo-KRS jest wadliwa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd odwoławczy w uzasadnieniu nie wskazał, że sędzia orzekająca w sprawie nie spełnia minimum standardu niezawisłości i bezstronności. Skuteczne wykazanie nienależytej obsady sądu zakładałoby wskazanie np. na sposób obrad Krajowej Rady Sądownictwa w zakresie kandydatury, opinię zgromadzenia ogólnego sędziów danego sądu, porównanie osiągnięć kandydata z innym czy drogę awansu sędziego – orzekł Sąd Najwyższy i uchylił wyrok.

27.02.2024

Mec. Copp: Za naruszenie dóbr osobistych pracodawcy w internecie można trafić do wiezięnia

Prawo karne Prawo cywilne Prawo pracy

Do podstawowych obowiązków pracownika należy m.in. dbałość o dobro zakładu pracy, co obejmuje również dobre imię i renomę pracodawcy. Pracownik zobowiązany jest również do lojalności wobec pracodawcy i powstrzymania się od zachowań mogących narażać go na utratę zaufania u osób trzecich. Obowiązki te ciążą na pracownikach również po godzinach pracy – pisze Anna Copp, adwokat.

24.02.2024
1  2  3  4  5    101