Rudzińska-Bluszcz: Ochrona dzieci w szkole, na obozie i w hotelu to obowiązek

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą

Pierwsza kara finansowa za niezastosowanie się do wymogów ustawy lex Kamilek to 250 złotych, za drugim razem kara będzie surowsza. Za brak weryfikacji w rejestrze karnym sprawców przez pracodawców będzie grozić kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna. Jeśli pracownik ma orzeczony przez sąd zakaz opieki nad dziećmi i jest dopuszczony do opieki, to jest przestępstwo przewidziane karą do pięciu lat pozbawienia wolności - wyjaśnia Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceministra w Ministerstwie Sprawiedliwości.

14.08.2024

Ministerstwo domaga się srogich kar dla złodziei stroiszu

Prawo karne Środowisko Administracja publiczna

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce zastopować kradzież gałązek jodłowych z lasów. Do ministra sprawiedliwości złożyło właśnie propozycje zmian w prawie, aby taki czyn był nie tylko wykroczeniem, ale i przestępstwem. Leśnicy przekonują, że stroisz jodłowy jest nielegalnie pozyskiwany nie tylko przed świętami listopadowymi i grudniowymi, ale przez cały rok.

14.08.2024

NSA: Wydanie mniejszej liczby zaświadczeń nie jest bezczynnością

Prawo karne Administracja publiczna

Skoro nie ma normy prawnej jednoznacznie zobowiązującej dyrektora zakładu karnego do wydania zaświadczenia o stanie finansów osadzonego w kilku egzemplarzach, to nie można czynić skutecznego zarzutu bezczynności dyrektora. Choćby dlatego, że organ ten terminowo wydał zaświadczenia w dwóch kopiach – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Skarga nie odnosiła się jedynie do sposobu wykonywania czynności przez dyrektora aresztu śledczego.

13.08.2024

Dr Gliszczyńska-Grabias: Obecne prawo też pozwala skutecznie karać za mowę nienawiści

Prawo karne Prawnicy

Poszerzenie katalogu grup wrażliwych, których dotyczyć mogą przestępstwa motywowane nienawiścią, to dobra zmiana. Ale nawet, gdy nie jest ona jeszcze uchwalona, można i należy ścigać mowę nienawiści z powodu niepełnosprawności, wieku, płci, orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej – mówi dr Aleksandra Gliszczyńska-Grabias, przewodnicząca zespołu doradców Prokuratora Generalnego ds. przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami.

13.08.2024

Wytyczne ministra w sprawie przemocy domowej

Prawo karne Prokuratura

Prokurator Generalny Adam Bodnar, przy uwzględnieniu norm prawa międzynarodowego, wydał „Wytyczne Nr 2/2024 w sprawie zasad postępowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej”. Wytyczne zawierają wskazówki metodyczne co do przebiegu postępowań przygotowawczych, których przedmiotem są przestępstwa popełnione w związku ze stosowaną przemocą domową, taką jak np. uszkodzeń ciała, znęcania, gwałtu czy też zabójstwa.

12.08.2024

MKiŚ chce zaostrzenia kar za rozjeżdżanie lasów crossami, quadami i terenówkami

Prawo karne Środowisko Administracja publiczna

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystąpiło do Ministerstwa Sprawiedliwości z propozycją zmian w prawie, które mają zapobiegać nielegalnym rajdom quadami, motocyklami i autami terenowymi w lasach. Zmiany mają dotyczyć tylko poruszania się w lesie nielegalnie, poza wyznaczonymi do tego drogami. Proponuje m.in. w szczególnych wypadkach - nawet utratę pojazdu.

10.08.2024

Skarga nadzwyczajna już nie wstrzyma wydania porwanego dziecka

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zdarzają się uprowadzenia dziecka przez jednego z rodziców za granicę. I to zwłaszcza - do czasu rozpatrzenia skargi kasacyjnej lub skargi nadzwyczajnej. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zniesienie obowiązującego od ponad dwóch lat przepisu pozwalającego na wstrzymanie wydania dziecka na podstawie Konwencji haskiej. Celem pilnej zmiany ma być takie ukształtowanie postępowania, by zagwarantować szybkie rozstrzygnięcia i zapewnić szybki powrót dziecka pod pieczę uprawnionego rodzica.

10.08.2024

Samochody przepadają, a kierowcy i tak piją

Prawo karne

Perspektywa utracenia samochodu nie odstraszyła kierowców - nadal siadają za kółkiem „pod wpływem”.  Od początku roku do końca czerwca policja zatrzymała 43,7 tys. pijanych kierujących, a od wejścia w życie 14 marca br. przepisów o konfiskacie pojazdów 3 tysiące aut trafiło na policyjne parkingi. 

10.08.2024

Sędzia, który miał sześcioletnie zaległości - uniewinniony

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jest to pierwsze uniewinnienie sędziego, który dopuścił się zaniechania i przewlekłości stwierdzonej prawomocnym wyrokiem po zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, która weszła w życie 15 lipca 2022 roku. Orzeczenie jest o tyle interesujące, że prawo zadziałało wstecz, tj. w czasie bezczynności sędziego przepis jeszcze nie obowiązywał. Sąd Najwyższy zastosował kontratyp.

08.08.2024

Nie będzie wyłączenia sędziego w sprawie aresztu Romanowskiego

Prawo karne

Sąd Okręgowy w Warszawie w środę, 7 sierpnia, nie uwzględnił wniosku Prokuratury Krajowej o wyłączenie sędziego Przemysława Dziwańskiego od rozpoznania zażalenia na odmowę zastosowania tymczasowego aresztowania wobec posła Marcina Romanowskiego - poinformował jego obrońca. Mimo argumentów, że sędzia ten był bliskim współpracownikiem Zbigniewa Ziobry i Łukasza Piebiaka.

07.08.2024

Służba więzienna nie uznawała dowodu osobistego w mObywatelu - teraz ma się to zmienić

Prawo karne

"Nie musisz nosić przy sobie dowodu osobistego. Wystarczy mDowód w telefonie!" - tak państwo reklamuje elektroniczną wersję dokumentu tożsamości w aplikacji mObywatel. Okazuje się jednak, że szczególne zasady obowiązują w więzieniach. Osoba, która chce się wylegitymować na widzenie z osobą pozbawioną wolności, wciąż musi mieć przy sobie plastikową wersję dokumentu. Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich ma się to zmienić.

07.08.2024

Prezes SN Kapiński z zarzutem rażącego naruszenia prawa i godności urzędu

Prawo karne Prawnicy

Rzecznik Dyscyplinarny Sądu Najwyższego 2 sierpnia br. postanowił przedstawić sędziemu i prezesowi tego sądu Zbigniewowi Kapińskiemu zarzut, iż wskazał Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych do rozpoznania sprawy wygaśnięcia mandatu posła zarejestrowanej w Izbie Pracy i Ubezpieczeń społecznych - mimo nieistnienia sporu kompetencyjnego.

06.08.2024

Przepisy o mowie nienawiści w przygotowaniu, a na razie wytyczne dla prokuratorów

Prawo karne

Jest szansa na jakościową zmianę w walce z mową nienawiści. Prokurator generalny zapowiada nowe wytyczne i powołał właśnie zespół doradców ds. przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami, a rząd konsultuje odpowiednie zmiany w kodeksie karnym. Nie wiadomo jeszcze, kiedy Rada Ministrów przyjmie projekt, a potem pojawi się pytanie, czy rządząca koalicja znajdzie większość do jego uchwalenia.

06.08.2024

SN: Sąd kasacyjny wstrzymuje wykonanie kary tylko wyjątkowo

Prawo karne

Obrońca skazanego wniósł kasację oraz wniosek o wstrzymanie wykonania prawomocnego orzeczenia. W sprawie nie było podstaw do wstrzymania wykonania prawomocnego wyroku skazującego. Taki wniosek nie może być uzasadniony tylko tym, że orzeczenia wydane przez sądy są wadliwe - orzekł Sąd Najwyższy.

06.08.2024

MON, zakazując fotografowania, chce też zabronić utrwalania dźwięków

Prawo karne Administracja publiczna Wojsko

Zakaz fotografowania obiektów ważnych dla obronności państwa i infrastruktury krytycznej ma objąć wszelkie sposoby utrwalania, fotografowania i filmowania - zarówno z terenu, jak i z powietrza. Zakaz obejmuje też szkicowanie, zapisywanie tekstu i samego dźwięku. Wydanie zezwolenia na fotografowanie albo odmowa jego wydania nie będzie miała charakteru decyzji administracyjnej. Eksperci twierdzą, że resort się zagalopował i chce uregulować to, czego nie powinien.

05.08.2024

Strasburg: Kary dla klientów pracowników seksualnych nie naruszają praw człowieka

Prawo karne Prawo europejskie

Kary finansowe nakładane dla klientów, którzy korzystają z usług seksualnych prostytutek we Francji, nie naruszają prawa do prywatności w rozumieniu prawa do autonomii osobistej, jak i wolności seksualnej – orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Rząd francuski, wprowadzając surowsze prawo karne, nie naruszył zatem art. 8 Konwencji.

03.08.2024

Nakazy aresztowania wydawane przez Wielką Brytanię dla osób z Unii

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Jeżeli osoba, której dotyczy wniosek o aresztowanie, powołuje się na ryzyko naruszenia prawa wyrażonego w Karcie praw podstawowych, wykonujący nakaz organ sądowy powinien zbadać wszystkie elementy istotne dla oceny przewidywalnej sytuacji tej osoby w wypadku przekazania jej do Zjednoczonego Królestwa. Trybunał Sprawiedliwości UE wyjaśnił w jednym z ostatnich wyroków warunki, na jakich mogą być one wykonywane w Unii Europejskiej.

01.08.2024

Powstańcza "Kotwica" nie dla każdego i nie wszędzie

Prawo karne

Zaplanowane na 1 sierpnia obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będą kolejną okazją do eksponowania symboli związanych z tym wydarzeniem - w tym Znaku Polski Walczącej. Z tym ostatnim trzeba jednak uważać, bo jest to symbol chroniony ustawą, a jego znieważenie to wykroczenie zagrożone grzywną.

01.08.2024

Sądy łaskawie patrzą na aktywistów, którzy niosą pomoc migrantom przy granicy

Prawo karne Administracja publiczna Wojsko

Udzielanie pomocy humanitarnej w strefie buforowej przy granicy budzi wątpliwości prawne. Na wejście do ustanowionej 13 czerwca strefy aktywiści muszą mieć zezwolenie. Dotychczasowe orzecznictwo, dotyczące pomocy migrantom w pasie drogi granicznej, pokazuje nieskuteczność prób kryminalizowania niesienia pomocy humanitarnej. Sądy uważają, że ratowanie życia jest stanem wyższej konieczności.

01.08.2024

Kierowca nie zlikwiduje punktów karnych, a radary wrócą do samorządów

Prawo karne Transport

Uratujemy tysiąc istnień rocznie, jeśli wprowadzimy radykalne zmiany w przepisach. W Ministerstwie Infrastruktury trwają prace nad regulacjami dotyczącymi zatrzymywania praw jazdy na trzy miesiące za przekraczanie prędkości pojazdów o więcej niż 50 km/godz. w terenie niezabudowanym. Mają też zostać zlikwidowane przepisy dotyczące redukowania punktów karnych poprzez szkolenia. Eksperci zwracają uwagę, że konieczna jest zmiana infrastruktury drogowej i oddanie kontroli radarowej samorządom.

31.07.2024