SN: Polizanie dziecka wiąże się z karą zakazu wykonywania zawodu

Prawo karne

Skazanie mężczyzny za polizanie dziecka w ucho powinno łączyć się z karą dodatkową – zakazem pracy z dziećmi i zajmowania stanowisk w systemie edukacji. Sąd Rejonowy w Bolesławcu rozpoznał oskarżenie prokuratora bez rozprawy, w trybie ugodowym i obligatoryjnego środka nie zastosował. Dlatego Sąd Najwyższy uchylił prawomocny wyrok i przekazał sprawę sądowi do modyfikacji.

20.07.2024

Sąd ocenił jasne zeznania biegłych w sposób nielogiczny – kasacja RPD

Prawo karne

Sąd skrócił wyrok mężczyźnie z 25 do 15 lat więzienia za znęcanie się nad trzyletnim chłopcem i doprowadzenie do jego śmierci, a matce dziecka, oskarżonej o umyślne narażenie syna na ciężki uszczerbek na zdrowiu, zmniejszył karę z 5 do 4 lat pozbawienia wolności. Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka, wniosła kasację do Sądu Najwyższego w związku z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

19.07.2024

Dr Kładoczny: Zniesienie kary za zniesławienie lepsze niż redukcja

Prawo karne Prawnicy

Zapowiedź ministra sprawiedliwości i przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego o redukcji odpowiedzialności karnej na podstawie artykułu 212 kodeksu karnego to dobra wiadomość – mówi dr Piotr Kładoczny, wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Ale zaznacza, że najlepszym rozwiązaniem byłoby jednak zniesienie kary pozbawienia wolności za zniesławienie.

19.07.2024

MRPiPS zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłą szefową resortu

Prawo karne Finanse publiczne Administracja publiczna

18 lipca br. Liwiusz Laska, dyrektor generalny MRPiPS, złożył na ręce Prokuratora Generalnego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłą minister Marlenę Maląg oraz byłą dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji. Podstawą zawiadomienia są wnioski zawarte w wystąpieniu pokontrolnym Najwyższej Izby Kontroli z 22 kwietnia br. NIK badała wydatki na przedsięwzięcia promocyjne ministerstwa, w tym tzw. pikniki 800 plus i stwierdziła, że część podejmowanych działań była niecelowa i niegospodarna.

18.07.2024

Utrata prawa jazdy także za prędkość poza obszarem zabudowanym?

Prawo karne Drogi Transport

Powołano specjalny zespół roboczy, który zajmie się analizą zmiany przepisów mających wpłynąć na bezpieczeństwo ruchu drogowego - poinformował w czwartek szef Ministerstwa Infrastruktury Dariusz Klimczak. Jedną z rekomendacji jest możliwość czasowego odbierania prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h także poza terenem zabudowanym. Jak mówił, wprowadzenie tego przepisu na terenie zabudowanym "przyniosło efekt mrożący".

18.07.2024

SA: Wprowadzenie podstępem notariusza w błąd podlega karze

Prawo karne Prawnicy

Sprzedaż działki na podstawie cofniętego pełnomocnictwa od właściciela jest przestępstwem nadużycia zaufania. Notariusz został wprowadzony w błąd podstępem. Jednak kupujący został uniewinniony przez Sąd Apelacyjny w Warszawie od zarzutu działania w zmowie z pełnomocniczką. Uchylono też obowiązek naprawienia szkody przez nabywcę i zwolniono z kosztów procesu.

18.07.2024

Nie prawo, a polityka zdecydowała o fiasku dekryminalizacji pomocnictwa przy aborcji

Prawo karne Opieka zdrowotna

Pierwsza próba liberalizacji przepisów dotyczących przerwania ciąży zakończyła się fiaskiem - do przegłosowania projektu zabrakło trzech głosów, w tym Romana Giertycha, który przed wyborami obiecywał, że będzie przestrzegał dyscypliny partyjnej w tej sprawie. Teraz tłumaczy, że na jego decyzji zaważyły względy merytoryczne - a konkretnie fakt, że projekt był niechlujny i doprowadziłby wręcz do legalizacji pomocnictwa przy zabójstwie.

18.07.2024

Min. Bodnar: Sytuacja nietypowa i precedensowa

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Decyzja sądu o odmowie zastosowania tymczasowego aresztowania wobec Marcina Romanowskiego nie przekreśla śledztwa związanego z Funduszem Sprawiedliwości – stwierdził minister sprawiedliwości prof. Adam Bodnar, a prokurator krajowy Dariusz Korneluk zapewnił, że to nie była kompromitacja prokuratury. Będzie składał do sądu wniosek o uzasadnienie, a potem możliwe jest zażalenie. Korneluk zwróci się o wyjaśnienie opinii w sprawie immunitetu do przewodniczącego Rady Europy.

17.07.2024

Poseł Romanowski na wolności - jednak chroni go immunitet

Prawo karne

Poseł PiS Marcin Romanowski został w poniedziałek zatrzymany w związku ze śledztwem dot. Funduszu Sprawiedliwości, po tym jak w piątek Sejm zgodził się na uchylenie mu immunitetu i wyraził zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Prokurator złożył taki wniosek, ale tuż przed północą we wtorek, decyzją sądu, poseł wyszedł na wolność, w związku z chroniącym go, drugim immunitetem członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

17.07.2024

Prof. Zoll: Kara nie tylko w więzieniu – warto szukać alternatyw

Prawo karne

Z uznaniem i nadzieją przyjmuję zapowiedź prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, zmierzających do poszerzenia możliwości stosowania kar alternatywnych do kary pozbawienia wolności. Liczę na przywrócenie niektórych możliwości, nad którymi kiedyś pracowaliśmy, a być może też stworzenie nowych – mówi prof. Andrzej Zoll, przewodniczący i członek takiej komisji w latach 2009-2016.

17.07.2024

RPO chce wydłużenia terminu na wniesienie apelacji w postępowaniu karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny sygnalizuje Ministerstwu Sprawiedliwości potrzebę przedłużenia terminu do wniesienia apelacji w zawiłych sprawach i przedstawia konkretną propozycję zmiany przepisów. Podkreśla, że analogiczne rozwiązania blisko od pięciu lat z powodzeniem funkcjonują w procedurze cywilnej.

16.07.2024

Cele wychowawcze kary wrócą do kodeksu

Prawo karne Prawnicy

Nie można karać tak jak w PRL – uważają karniści i mówią, że trzeba wrócić do cywilizowanego orzekania. Do artykułu w kodeksie karnym, określającego dyrektywy wymiaru kary, ma wrócić jej wychowawczy i resocjalizacyjny cel. Został on usunięty z kodeksu nowelizacją z 2022 roku, a obecny przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego nie może uwierzyć w to, „że ktoś mógł coś takiego wymyśleć”.

16.07.2024

Prawnicy krytykują posła Giertycha w sprawie pomocnictwa w aborcji

Prawo karne

Pomoc w dokonaniu aborcji nadal będzie karana więzieniem lub grzywną. Nawet jeśli ciąży nie ma albo sprawca tylko przesyła ulotkę kobiecie myślącej o przeprowadzeniu zabiegu, ale nie decyduje się na to. Projekt nowelizacji kodeksu karnego nie wprowadziłby dowolności wykonywania aborcji na życzenie do 12. tygodnia ciąży - napisali prawnicy w oświadczeniu skierowanym do posła Romana Giertycha.

15.07.2024

Adwokat atakuje swego dziekana, w tle kara grzywny

Prawo karne Prawnicy

Sprawa jest precedensowa. Adwokat ukarany grzywną przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, wobec którego komornik wszczął egzekucję, doniósł do prokuratury, że dziekan Mikołaj Pietrzak popełnił przestępstwo. Adwokaci uważają, że Izba Odpowiedzialności Zawodowej nie jest sądem, ale nie doszło do systemowego zniesienia tej instytucji, za co odpowiada państwo.

15.07.2024

Można wybić szybę w aucie, jeśli właściciel zamknął w nim psa w upale

Prawo karne Prawo cywilne

Z pomocą psu czy kotu uwięzionemu w rozgrzanym samochodzie nie trzeba czekać na przyjazd policji czy straży miejskiej. Można działać samodzielnie, jeśli zwierzęciu grozi, że nie doczeka przybycia służb czy opiekuna. Warto jednak w takiej sytuacji powiadomić policję o swoich działaniach oraz postarać się o to, żeby przy zdarzeniu byli świadkowie.

13.07.2024

Zadanie Bodnara: Rozliczyć Fundusz Sprawiedliwości i ministrów

Prawo karne Prawnicy

Jako Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny jestem w pełni zdeterminowany, by śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości było prowadzone z poszanowaniem praw osób podejrzanych oraz w zgodzie z najwyższymi standardami – oświadczył prof. Adam Bodnar. Wyjaśnienie afery Funduszu, a także doprowadzenie przed wymiar sprawiedliwości osób, które popełniły przestępstwa, to jedno z najważniejszych zadań, jakie realizuję w ramach pełnionych przeze mnie funkcji.

11.07.2024

Prof. Zajadło: Nie nadużywać tymczasowego aresztowania, nawet dla jego zwolenników

Prawo karne Prawnicy

Jeśli Sejm uchyli immunitet byłemu wiceministrowi sprawiedliwości, pojawi się kwestia jego tymczasowego aresztowania. Część opinii publicznej zapewne przyklaśnie tej idei, szczególnie że to reprezentant ekipy używającej i nadużywającej tego środka. Ale taki odwet nie byłby dobrym sygnałem w ramach odbudowy państwa prawa – mówi prof. Jerzy Zajadło z Uniwersytetu Gdańskiego.

11.07.2024

RPO: Wszyscy umundurowani policjanci powinni mieć widoczne znaki identyfikacyjne

Prawo karne

Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny sygnalizuje konieczność zmiany przepisów dotyczących sposobów identyfikacji funkcjonariuszy policji. Uważa, że każdy umundurowany policjant powinien mieć widoczne indywidualne znaki identyfikacyjne. Należałoby także uregulować kwestie zasłaniania twarzy przez funkcjonariuszy i doprecyzować zasady interwencji nieumundurowanych policjantów.

10.07.2024

Mniej odpowiedzialności za naruszenia wolności słowa

Prawo karne

Minister sprawiedliwości i działająca na jego zlecenie komisja kodyfikacyjna zapowiadają zmiany w przepisie przewidującym kary za zniesławienie, czyli w głośnym artykule 212 kodeksu karnego. Organizacje, zabiegające od lat o dekryminalizację takich czynów, witają te deklaracje z nadzieją, ale też z niedowierzaniem, bo wiele wcześniejszych obietnic nie zostało zrealizowanych.

10.07.2024

Kara to nie tylko więzienie – prawo ma sprzyjać stosowaniu innych sankcji

Prawo karne

Obecne kierownictwo resortu sprawiedliwości, w przeciwieństwie do znanego z rygoryzmu prawnego poprzednika, chce w polityce karnej bardziej postawić na kary nieizolacyjne. Częściej miałyby być zatem orzekane ograniczenie wolności i dozór elektroniczny, ale otwarta jest jeszcze sprawa ewentualnego wprowadzenia innych tego typu kar.

09.07.2024