Ambona łowiecka jak obiekt budowlany - sprawa poróżniła resorty

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chciałoby rozszerzenia definicji obiektów małej architektury o „urządzenia związane z prowadzeniem gospodarki łowieckiej, trwale związanej z gruntem”. Nie zgadza się na to Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz sami myśliwi. Będzie to bowiem miało określone konsekwencje - m.in. wymagało zgłoszenia. Czym jest zatem ambona, skoro nawet przydrożne kapliczki są obiektami budowlanymi?

09.09.2024

Dekarbonizacja – wymóg regulacyjny czy transformacja modelu biznesowego?

Środowisko Prawo europejskie

W miarę wzrostu świadomości społecznej i zapotrzebowania na działania klimatyczne, firmy będą musiały stawić czoła rosnącej presji, aby przestrzegać przepisów dotyczących łagodzenia zmian klimatu i samodzielnie przyjmować bardziej zrównoważone praktyki - piszą Emilia Michałowska, manager oraz Maciej Kempny, senior consultant w Deloitte.

05.09.2024

Przepisy jak zbuk, kolejny rząd bierze się za ustawę odorową

Środowisko Odpady Budownictwo Ład Przestrzenny

Miasto coraz bardziej wchodzi w wieś. Liczba skarg na uciążliwość zapachową rośnie, a inspektoraty ochrony środowiska nie mają narzędzi, aby wszczynać postępowania. Kolejne rządy do uchwalenia ustawy odorowej zabierają się jak do zepsutego jajka. Eksperci wskazują, że przepisy są potrzebne, ale ich stworzenie jest wyzwaniem - zarówno prawnym, jak i politycznym.

05.09.2024

SN: Spiętrzenie wody w rzece nie mogło być ukarane

Prawo karne Środowisko

Wykroczenie polegało na nieuprawnionej regulacji poziomu wody w rzece. Karalność przypisanego obwinionemu wykroczenia ustała we wrześniu 2023 roku. Zatem Sąd Okręgowy w Białymstoku nie mógł merytorycznie orzekać 20 października 2023 r., lecz powinien był uchylić wyrok Sądu Rejonowego i umorzyć postępowanie – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Kasacja wniesiona przez Rzecznika Praw Obywatelskich okazała się zasadna.

03.09.2024

Lewiatan: Zielona transformacja powinna pozytywnie wpłynąć na rynek pracy

Środowisko Prawo pracy Rynek pracy ESG

Zmiany klimatyczne i towarzysząca im zielona transformacja będą wpływać na rynek pracy, choć nie musi to oznaczać spadku zatrudnienia. Warunkiem jest dobre przygotowanie państwa, firm i pracowników - mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i członek Rady Ochrony Pracy.

02.09.2024

Auta na LPG nie mogą wjeżdżać do strefy czystego transportu - czy to przeoczenie legislacyjne?

Środowisko Drogi

Auta napędzane gazem ziemnym mogą wjeżdżać do stref czystego transportu, ale te zasilane gazem płynnym LPG już nie - mimo że żadne z nich nie są zeroemisyjne. Skarga w tej sprawie trafiła do Rzecznika Praw Obywatelskich. Pyta on Ministerstwo Klimatu i Środowiska o przyczynę objęcia samochodów na LPG zakazem, skoro w pierwotnej wersji przepisów planowano włączenie ich do grupy pojazdów, które mogą poruszać się po strefie czystego transportu.

30.08.2024

Będzie chaos w systemie kaucyjnym - odczują go sklepy i klienci

Środowisko Rynek i konsument

Jedna puszka będzie zwrotna, a identyczna bez kodu - nie. Litrowa butelka po mleku, nawet wyprodukowana w 2025 roku, też nie. Szklana po piwie nie wiadomo - do oddania na starych czy nowych zasadach, a może w ogóle bez możliwości zwrotu kaucji. Na starcie systemu kaucyjnego klientom trudno będzie pojąć o co chodzi. Będzie jeden wielki chaos.

30.08.2024

Województwa chcą znowu zarządzać funduszami ochrony środowiska

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Samorządy wojewódzkie chcą znowu mieć nadzór nad wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Twierdzą, że lepiej wiedzą niż rząd, jak wykorzystać regionalnie potencjał tej instytucji. Mimo wcześniejszej deklaracji rządu o decentralizacji, minister klimatu i środowiska nie widzi takiej możliwości.

30.08.2024

W ramach KPO uruchomiono 8 naborów, 5 planowanych dla samorządów

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

W ramach Krajowego Planu Odbudowy samorządy mogą zostać beneficjentami 18 inwestycji, zarówno jako bezpośredni odbiorcy finansowania lub jako korzystający z działań realizowanych przez inne podmioty. Trzynaście naborów jest zakończonych, pięć jest planowanych, a osiem jest uruchomionych.

26.08.2024

NSA: Opłata za wprowadzanie wód opadowych do rzeki

Środowisko

Odpłatność za usługę wodną należy się tylko wówczas, gdy podmiot dysponujący pozwoleniami, ma możliwość korzystania z niej. Natomiast obciążenie opłatą jest niedopuszczalne w sytuacji braku urządzeń wodnych, które ujmowałyby wodę opadową lub roztopową – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę Dyrektora Zarządu Zlewni w Łodzi Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

24.08.2024

Strażnicy łowieccy chcą więcej uprawnień, żeby skutecznie kontrolować myśliwych

Prawo karne Środowisko Administracja publiczna

Wprowadzenie sankcji za zabijanie przez myśliwych dzikich zwierząt przy paśnikach oraz większe możliwości skutecznego kontrolowania polowań, to postulaty złożone przez Państwową Straż Łowiecką podczas prac w zespole do spraw reformy łowiectwa. Polski Związek Łowiecki chciałby zaś docelowo połączyć Państwową Straż Łowiecką i Państwową Straż Rybacką w Straż Ochrony Przyrody.

24.08.2024

NFOŚiGW: Nabór wniosków na termomodernizację budynków już otwarty

Środowisko Budownictwo

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie termomodernizacji i budowy OZE oraz magazynów energii w budynkach wielorodzinnych. Budżet programu to 494 mln złotych. Celem programu jest poprawa efektywności budynków wielorodzinnych poprzez m.in. ocieplenie, wykorzystanie technologii odzysku ciepła, przyłączenie do sieci ciepłowniczej, instalację odnawialnych źródeł energii lub ciepła, budowę magazynu energii.

21.08.2024

Im więcej Lasy Państwowe wytną drzew, tym więcej dołożą do ochrony przyrody

Środowisko Administracja publiczna

Tylko 1 procent przychodów parków narodowych stanowią pieniądze otrzymane z Unii Europejskiej. Nie mają one bowiem wystarczających środków na wymagany wkład własny. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce to zmienić, wprowadzając przepisy zobowiązujące Lasy Państwowe do dokonywania corocznych wpłat na subfundusz, z którego będzie finansowana ochrona przyrody. Wysokość wpłat ma być uzależniona od ilości drewna pozyskanego w danym roku.

20.08.2024

NIK: Kuracjusze oddychają zanieczyszczonym powietrzem

Samorząd terytorialny Środowisko Opieka zdrowotna

Resort zdrowia nie dostrzega problemu zanieczyszczenia powietrza w uzdrowiskach i potwierdza ich status, mimo niespełniania przez nie wymagań dotyczących jakości powietrza - alarmuje NIK i podkreśla, że przy ocenie właściwości leczniczych klimatu należy uwzględnić m.in. jakość powietrza. Pobyt w uzdrowisku nie powinien obciążać zdrowia kuracjuszy - a jest coraz więcej dowodów naukowych na to, że zanieczyszczenie powietrza powoduje ryzyko wielu chorób.

19.08.2024

Informacje o planowanych polowaniach mają być dostępne w internecie

Samorząd terytorialny Środowisko

Obywatele w trosce o własne bezpieczeństwo powinni mieć możliwość skutecznego sprawdzenia miejsc i terminów, gdzie zaplanowano polowania. Przepisy regulują zasady informowania o polowaniach, ale tylko w teorii. Zdarza się, że koła łowieckie nie wykonują obowiązku zawiadamiania wójtów o planowanym polowaniu, a takie informacje nie są publikowane na stronach BIP urzędów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska dostrzega problem i planuje zmiany.

14.08.2024

Ministerstwo domaga się srogich kar dla złodziei stroiszu

Prawo karne Środowisko Administracja publiczna

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce zastopować kradzież gałązek jodłowych z lasów. Do ministra sprawiedliwości złożyło właśnie propozycje zmian w prawie, aby taki czyn był nie tylko wykroczeniem, ale i przestępstwem. Leśnicy przekonują, że stroisz jodłowy jest nielegalnie pozyskiwany nie tylko przed świętami listopadowymi i grudniowymi, ale przez cały rok.

14.08.2024

Opłata za niezebrane szklane butelki ma zostać obniżona, i to dziesięciokrotnie

Środowisko Prawo gospodarcze

Przepisy o kaucjach są niesprawiedliwe dla wprowadzających napoje w szklanych butelkach. Stawka za braki w ich zbieraniu jest naliczana od kilograma i wynosi tyle samo, co od naczyń plastikowych czy aluminiowych. Resort środowiska przygotowuje jednak nowelizację rozporządzenia, która ma to zmienić.

12.08.2024

MKiŚ chce zaostrzenia kar za rozjeżdżanie lasów crossami, quadami i terenówkami

Prawo karne Środowisko Administracja publiczna

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystąpiło do Ministerstwa Sprawiedliwości z propozycją zmian w prawie, które mają zapobiegać nielegalnym rajdom quadami, motocyklami i autami terenowymi w lasach. Zmiany mają dotyczyć tylko poruszania się w lesie nielegalnie, poza wyznaczonymi do tego drogami. Proponuje m.in. w szczególnych wypadkach - nawet utratę pojazdu.

10.08.2024

NIK: W parkach narodowych nie zapewniono prawidłowej ochrony przeciwpożarowej

Środowisko

Płoną lasy, ale płoną też szczególnie cenne parki narodowe - w okresie letnim nie ma w zasadzie tygodnia, żeby nie pojawiła się informacja o tym, że gdzieś wybuchł pożar. Dlatego Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wygląda ochrona przeciwpożarowa w parkach narodowych. Skontrolowano 21 jednostek, w tym: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, 10 parków narodowych oraz komendy Państwowej Straży Pożarnej. NIK wykryła nieprawidłowości w samych parkach, negatywnie oceniła też nadzór ministra środowiska.

07.08.2024

Od 2025 roku ubrania i buty zbierane odrębnie. To może być kolejna fikcja

Środowisko Odpady Prawo europejskie

Pewne jest jedno. Od stycznia przyszłego roku mieszkańcy i gminy będą mieli obowiązek odrębnego zbierania i segregacji kolejnej frakcji odpadów – tym razem tekstyliów. To wymóg unijny. Chodzi o zwiększenie recyklingu tego rodzaju resztek. Jednak eksperci sygnalizują, że brakuje systemu zbiórki i przetwarzania starej odzieży. Realizacja nowych zasad może więc okazać się fikcją.

07.08.2024
1  2  3  4  5    439