Osobom po 16. roku życia także przedłużą się orzeczenia

Samorząd terytorialny Środowisko Niepelnosprawność

Sejm w przyspieszonym tempie pracował nad nowelizacją przepisów, które pozwolą osobom po ukończeniu 16 lat przedłużyć automatycznie orzeczenie o niepełnosprawności do końca marca przyszłego roku. Wprowadzona dotąd nowela nie uwzględniła tej grupy, która liczy ponad 5 tys. osób. Eksperci podkreślają, że to jawne różnicowanie praw osób z niepełnosprawnością, które łamie Konstytucję i Konwencję o prawach osób z niepełnosprawnościami.

27.09.2024

Stan klęski żywiołowej rozszerzony na kolejne miasto i gminę

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Powódź

O Legnicę oraz gminę Mietków w powiecie wrocławskim w województwie dolnośląskim rozszerzono obszar na którym obowiązuje stan klęski żywiołowej. Kolejna nowelizacja rozporządzenie w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw. Stan klęski żywiołowej na wyszczególnionym obszarze czterech województw obowiązuje od 16 września przez 30 dni.

25.09.2024

Na wniosek wojewody, Lasy Państwowe włączą się w usuwanie skutków powodzi

Środowisko Administracja publiczna Powódź

W czasie klęski żywiołowej Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe może, na wniosek wojewody i po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra właściwego do spraw środowiska, m.in. nieodpłatnie przekazać drewno do usuwania skutków powodzi - zakłada projekt specustawy powodziowej, którą we wtorek przyjął rząd.

25.09.2024

Wody Polskie – eksperyment, który się nie udał

Środowisko Administracja publiczna Spółki

W 2018 r. ówczesny rząd z fanfarami ogłosił utworzenie nowej osoby prawnej pod dumną nazwą Wody Polskie, które przejęły Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, działający wcześniej jako organ administracji. Dziś, w odpowiedzi na zarzuty dotyczące działania Wód Polskich w czasie powodzi, ich prezes tłumaczy, że „firma została ograbiona przez polityków ze środków”. Czy rzeczywiście organy, takie jak zarząd gospodarki wodnej, powinny być przekształcane w odrębne osoby prawne - pisze prof. Marcin Dziurda.

25.09.2024

Będzie zasiłek losowy, dodatkowe zasiłki opiekuńcze i udogodnienia pracownicze

Środowisko Szkoła i uczeń Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Kredyty Powódź

Zasiłek losowy przeznaczony na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub uczniów, dodatkowe zasiłki opiekuńcze, a także udogodnienia pracownicze - to tylko niektóre rozwiązania, jakie przyjął rząd w spec-ustawie. Projekt przepisów zostanie poddany sejmowej debacie w czwartek, 26 września.

24.09.2024

Ścisła ochrona wilków może zostać wycofana

Środowisko

W środę, 25 września, odbędzie się posiedzenie Komitetu Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich przy Unii Europejskiej (COREPER), podczas którego głosowana będzie propozycja odebrania wilkom ścisłej ochrony. To prosta droga do wprowadzenia w całej Europie odstrzałów redukcyjnych - uważają ekolodzy. Stanowiłoby to realne zagrożenie dla przyszłości tego gatunku w całej Europie.

24.09.2024

Stan klęski żywiołowej w kolejnym powiecie i gminach

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Powódź

Rząd rozszerzył stan klęski żywiołowej na powiat zgorzelecki i cztery gminy w województwie dolnośląskim oraz dwie gminy i dwa miasta w województwie lubuskim. Po południu w sobotę najpierw do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisana została zapowiedź wydania rozporządzenia w tej sprawie, a chwilę potem rozporządzenie opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw.

21.09.2024

Od października warszawiacy mniej zapłacą za odbiór śmieci, bo miasto ma nadwyżki z opłat

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Gmina nie może zarabiać na wywozie śmieci. Kalkulując wysokość stawek opłat za odbiór odpadów komunalnych, gminy powinny dążyć zarówno do zapobiegania niedoborom, jak i powstawaniu nadwyżek. Tymczasem w Warszawie od dwóch lat koszty te były przeszacowane - miasto płaciło mniej, niż pobierało od mieszkańców. Ratusz zdecydował więc o obniżce opłat na najbliższy rok. Nie zmieni się natomiast metoda ich obliczania.

20.09.2024

Rząd opublikował rozporządzenie uruchamiające pomoc dla poszkodowanych

Środowisko Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Niepelnosprawność Powódź

Obowiązuje już rozporządzenie z 17 września w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie. Rozporządzenie ustala terminy, w jakich mieszkańcy, pracodawcy, przedsiębiorcy oraz inne podmioty z terenów objętych klęską żywiołową mogą skorzystać z pomocy specustawy powodziowej z 2011 r.

17.09.2024

Ewentualne spory z Czechami o falę powodziową rozstrzygną negocjacje

Środowisko Prawo europejskie Powódź

Niż Borys spowodował powódź w kilku krajach europejskich: w Polsce, Czechach, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech. Polska ze względu na swoje położenie geograficzne jest mocno uzależniona od działań naszych południowych sąsiadów - co może doprowadzić do powstania ewentualnych sporów i roszczeń. O sposobie ich rozstrzygania decyduje umowa międzynarodowa z 2015 roku.

17.09.2024

Po potrąceniu zwierzęcia kierowcy muszą zawiadomić służby

Środowisko Prawo cywilne

Zwierzęta często wpadają pod koła, a kierowcy rzadko zatrzymują się, żeby im pomóc lub powiadomić odpowiednie służby, mimo że mają taki obowiązek. Bardziej interesują się pękniętym zderzakiem czy wybitą szybą w aucie. Tymczasem za niezapewnienie potrąconemu zwierzęciu stosownej pomocy lub niezawiadomienie odpowiednich służb o zdarzeniu - grozi kara. 

14.09.2024

Jest szansa na koniec nocnych rajdów i wycia silników

Prawo karne Środowisko

Policja musi zrozumieć, że nadmierny hałas jest poważnym naruszeniem - mówią eksperci. Można temu skutecznie zapobiegać. Z pomocą zmęczonym nocnymi rajdami samochodowymi mieszkańcom przychodzą nowe przepisy o ochronie środowiska. Od 2025 roku za przekroczenie normy hałasu o 1 do 5 dB w ciągu dnia kara wyniesie 16,71 zł za każdy decybel, natomiast w nocy będzie to 20,90 zł. I będzie rosła wraz ze wzrostem decybeli.

14.09.2024

Zakaz wycinki w Puszczy Białowieskiej utrzymany

Środowisko

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił zażalenie pozwanych Lasów Państwowych na zabezpieczenie środowiskowe. Zostało ono wniesione przez Stowarzyszenie Pracownię na rzecz Wszystkich Istot. Tym samym postanowienie Sądu Okręgowego, zakazujące wycinki drzew z ważnych przyrodniczo obszarach Puszczy Białowieskiej, pozostaje w mocy.

13.09.2024

Od 12 września - nowa nalepka uprawniająca do wjazdu do SCT

Samorząd terytorialny Środowisko Transport

Od 12 września będzie obowiązywał nowy wzór nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do strefy czystego transportu. Naklejki, które już zostały wydane, zachowają ważność maksymalnie przez pięć lat od daty wejścia w życie nowych przepisów. Za brak nalepki przepisy nie przewidują jednak żadnej kary.

10.09.2024

WSA: Obowiązek dokonania nasadzeń zastępczych drzew musi być precyzyjny

Środowisko

Udzielenie zezwolenia na usunięcie drzew może być uzależnione od dokonania nasadzeń zastępczych. W takiej sytuacji ustawodawca wymaga, by nakładany obowiązek został precyzyjnie określony w zezwoleniu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach zwrócił uwagę, że organ nie wskazał minimalnego obwodu pni drzew i nieprecyzyjnie określił ich gatunek, co świadczyło o wadliwości decyzji.

10.09.2024

Rząd szykuje specjalny rejestr oznakowanych psów i kotów

Środowisko

W poniedziałek, 9 września, w wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano informację o pracach nad projektem ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK). Projekt ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w czwartym kwartale br. Nowy rejestr będzie gromadzić dane umożliwiające identyfikację oznakowanych psów i kotów oraz ich właścicieli. Właściciele zwierząt mają mieć dostęp do rejestru przez aplikację mObywatel.

09.09.2024

Ambona łowiecka jak obiekt budowlany - sprawa poróżniła resorty

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chciałoby rozszerzenia definicji obiektów małej architektury o „urządzenia związane z prowadzeniem gospodarki łowieckiej, trwale związanej z gruntem”. Nie zgadza się na to Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz sami myśliwi. Będzie to bowiem miało określone konsekwencje - m.in. wymagało zgłoszenia. Czym jest zatem ambona, skoro nawet przydrożne kapliczki są obiektami budowlanymi?

09.09.2024

Dekarbonizacja – wymóg regulacyjny czy transformacja modelu biznesowego?

Środowisko Prawo europejskie

W miarę wzrostu świadomości społecznej i zapotrzebowania na działania klimatyczne, firmy będą musiały stawić czoła rosnącej presji, aby przestrzegać przepisów dotyczących łagodzenia zmian klimatu i samodzielnie przyjmować bardziej zrównoważone praktyki - piszą Emilia Michałowska, manager oraz Maciej Kempny, senior consultant w Deloitte.

05.09.2024

Przepisy jak zbuk, kolejny rząd bierze się za ustawę odorową

Środowisko Odpady Budownictwo Ład Przestrzenny

Miasto coraz bardziej wchodzi w wieś. Liczba skarg na uciążliwość zapachową rośnie, a inspektoraty ochrony środowiska nie mają narzędzi, aby wszczynać postępowania. Kolejne rządy do uchwalenia ustawy odorowej zabierają się jak do zepsutego jajka. Eksperci wskazują, że przepisy są potrzebne, ale ich stworzenie jest wyzwaniem - zarówno prawnym, jak i politycznym.

05.09.2024

SN: Spiętrzenie wody w rzece nie mogło być ukarane

Prawo karne Środowisko

Wykroczenie polegało na nieuprawnionej regulacji poziomu wody w rzece. Karalność przypisanego obwinionemu wykroczenia ustała we wrześniu 2023 roku. Zatem Sąd Okręgowy w Białymstoku nie mógł merytorycznie orzekać 20 października 2023 r., lecz powinien był uchylić wyrok Sądu Rejonowego i umorzyć postępowanie – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Kasacja wniesiona przez Rzecznika Praw Obywatelskich okazała się zasadna.

03.09.2024
1  2  3  4  5    440