Rząd przyjął projekt o wiatrakach. Wkrótce ustawa o sieciach elektroenergetycznych

Środowisko Energetyka

Rada Ministrów w trybie obiegowym przyjęła w piątek, 21 marca, projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa, zwana odległościową, liberalizuje przepisy dotyczące lokowania wiatraków, przede wszystkim zmniejszając - z 700 metrów do 500 metrów - ich odległość od domów.

21.03.2025

Rząd ma przyjąć ustawę o wiatrakach. Wątpliwości na ostatnią chwilę

Środowisko Budownictwo Energetyka

Projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych ma być przyjęty przez rząd w piątek, 21 marca, w trybie obiegowym. Zakłada, że wiatraki będą mogły powstać nawet 500 metrów od zabudowań - obecnie limit ten wynosi 700 m. W ostatniej chwili pojawiły się wątpliwości dotyczące brzmienia przepisu regulującego ewentualność przymusowej rozbiórki wiatraków pod drogi krajowe.

21.03.2025

Zmiany w ROP: likwidacja DPR-ów, nowy system opłat za recykling

Środowisko Odpady

Resort klimatu i środowiska zaprezentował założenia do ustawy o rozszerzonej odpowiedzialności producenta, które wzbudziły aplauz samorządów i branży odpadowej. Ale nie spodobały się wprowadzającym i organizacjom odzysku. Przedsiębiorcy szacują, że opłaty za recykling mogą wzrosnąć nawet trzykrotnie. System miałby zacząć funkcjonować stopniowo od 2026 roku.

21.03.2025

Nowe zasady programu Czyste Powietrze mają ograniczyć rachunki grozy

Samorząd terytorialny Środowisko

Obowiązkowe potwierdzenie standardu energetycznego przed i po inwestycji, warunki dofinansowania dla najuboższych energetycznie uzależnione są kryterium dochodowego i standardu energetycznego budynku oraz ogólnopolski system operatorów – to nowości w programie „Czyste powietrze”. Nabór ruszy 31 marca 2025 r.

20.03.2025

Butelki i puszki niezgody między samorządami a przedsiębiorcami

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Trzeba wstrzymać ustawę o kaucjach i wprowadzić je łącznie z przepisami o ROP - postulują samorządowcy i eksperci. Batalia o rozszerzoną odpowiedzialność producentów będzie miała miejsce dziś podczas sejmowej podkomisji. Zapewne ostra, bo rządowe założenia budzą potężny rozdźwięk między wprowadzającymi opakowania a samorządami. Te ostatnie wskazują, że ciężar finansowania systemu spocznie na konsumencie.

18.03.2025

Nowy system raportowania planów adaptacji do zmian klimatu

Samorząd terytorialny Środowisko

System mMPA, umożliwiający miastom przekazywanie uchwalonych Miejskich Planów Adaptacji do zmian klimatu (MPA) uruchomił Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. Od przyszłego roku dostępny będzie również moduł do raportowania postępów w realizacji działań przewidzianych w tych planach.

04.03.2025

Elektrownie wiatrowe w lasach w trzech lokalizacjach

Środowisko Energetyka

W polskich lasach mają powstać do 2030 r. farmy wiatrowe. Publiczne grunty wbrew ustawie o lasach zostały wydzierżawione duńskiej firmie Eurowind Energy. Umowy są poufne. Ich ujawnienia i wstrzymania projektu „Las Energii” ze względu na przyrodniczą szkodliwość domaga się Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

01.03.2025

Czy sąsiedzi mogą doprowadzić do zamknięcia uciążliwego biznesu?

Środowisko Prawo cywilne Nieruchomości

Prowadzący działalność gospodarczą muszą respektować prawa swoich sąsiadów, zwłaszcza związane z zapewnieniem im możliwości normalnego korzystania z ich nieruchomości, zgodnie z ich przeznaczeniem. Do tego dochodzi obowiązek przestrzegania regulacji dotyczących danego rodzaju działalności, przede wszystkim w obszarze ochrony środowiska oraz prawa budowlanego. Zaniedbania w tym zakresie otwierają sąsiadom przedsiębiorcy nawet możliwość dążenia do zamknięcia jego biznesu.

01.03.2025

Mniej tworzyw sztucznych, więcej zawartości - trwa unijna walka z nadmiarem opakowań

Środowisko Odpady Prawo europejskie

Niewielkie ilości warzyw i owoców bez plastikowych owijek. Sól, pieprz, ketchup w obiektach gastronomicznych na stołach, a na wynos nie w plastikowych jednorazówkach, zakaz pakowania w zbyt duże opakowania - to tylko niektóre wymogi, z którymi przyjdzie się zmierzyć przedsiębiorcom. Do 2030 roku praktycznie wszystkie opakowania na rynku Unii Europejskiej mają nadawać się do recyklingu w rentowny sposób.

25.02.2025

WSA: Umowa nie zwalnia z odpowiedzialności za usunięcie drzew

Środowisko

Spółka twierdziła, że nie powinna ponosić odpowiedzialności za usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia, ponieważ dopuścił się tego wykonawca robót, który działał niezgodnie z zawartą umową. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wskazał, że umowa nie może zwalniać z odpowiedzialności. Natomiast ewentualne roszczenia regresowe oraz skutki przekroczenia granic zlecenia powinny być oceniane w ramach postępowania cywilnego.

22.02.2025

Odpadowy monopol winduje ceny, brak strategii je podbija

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady Zamówienia publiczne

Samorządowcy coraz częściej skarżą się na lokalne monopole na rynku odpadów komunalnych. Bardzo często w przetargu uczestniczy tylko jedna firma, co w rezultacie oznacza dyktat cenowy. I kolejne podwyżki dla mieszkańców, z roku na rok trudniejsze do udźwignięcia. Zdaniem ekspertów wpływ na koszty mają nie tylko inflacja czy trudna sytuacja na rynku pracy, ale i niewłaściwe działania czy wręcz zaniechania ze strony samorządów.

21.02.2025

Transformacja energetyczna to także wyzwania prawne. Konferencja na UW

Środowisko Prawo gospodarcze Energetyka

„The Baltic Perspective on the Energy Transition – Opportunities and Challenges” to tytuł konferencji, która odbędzie się w piątek na Uniwersytecie Warszawskim. Wydarzenie jest poświęcone zmianom i wyzwaniom związanym z transformacją energetyczną w krajach bałtyckich, zgromadzi naukowców i praktyków zainteresowanych arbitrażem międzynarodowym. Obrady będzie można oglądać na żywo dzięki transmisji online.

18.02.2025

Rada gminy ma ustalić stawkę, a nie opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Ustalenie przez radę gminy wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a nie stawki tej opłaty, narusza w sposób istotny przepis art. 6k ust. 1 pkt 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Rada gminy nie może też uzależniać wprowadzenia częściowego zwolnienia z opłaty właścicieli nieruchomości kompostujących bioodpady od tego, czy ktoś segreguje, bądź nie segreguje śmieci – wytknęła Regionalna Izba Obrachunkowa.

18.02.2025

Powstał zespół ds. edukacji klimatycznej

Środowisko Zarządzanie oświatą

Resort edukacji powołał zespół do spraw edukacji klimatycznej - przewodniczącą została wiceminister Joanna Mucha. W skład zespołu weszło 36 specjalistów z różnych dziedzin, którzy będą pracować nad wprowadzeniem edukacji klimatyczno-środowiskowej do polskich szkół. Eksperci mają przygotować elementy edukacji klimatycznej.

12.02.2025

Pojedynczych owoców nie wolno owijać folią, to nowy unijny wymóg

Środowisko Rynek i konsument Prawo europejskie

We wtorek, 11 lutego, w Unii Europejskiej weszły w życie nowe unijne przepisy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Ograniczają one m.in. stosowanie opakowań jednorazowych, jak pojedyncze saszetki na sól czy cukier i promują wyprawy na zakupy z własnymi pudełkami. Zakazane będzie również pakowanie w plastikowe worki lub owijanie folią pojedynczych sztuk owoców i warzyw. Regulacje zaczną w pełni obowiązywać w sierpniu 2026 roku.

11.02.2025

Wiatraki bliżej zabudowań. Minister rolnictwa oficjalnie wycofuje sprzeciw

Środowisko Budownictwo Energetyka

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odstępuje od uwagi dotyczącej zmiany odległości lokalizowania turbin wiatrowych od zabudowań – zadeklarował szef resortu Czesław Siekierski. Stanowisko dotyczy projektu nowelizacji tzw. ustawy odległościowej, który zmniejsza dopuszczalną odległość wiatraków od domu - z 700 m do 500 m.

11.02.2025

Kosztowne usuwanie padłych, dzikich zwierząt – komisja sugeruje zmiany

Samorząd terytorialny Środowisko Drogi

Właścicielem dzikich zwierząt i zwierzyny łownej jest Skarb Państwa, ale w praktyce to gminy ponoszą koszty opieki weterynaryjnej zwierząt, które doznały obrażeń na skutek zdarzeń drogowych, oraz koszty związane z usuwaniem i unieszkodliwianiem padłej dzikiej zwierzyny. Sprawa ta nie jest w dotychczasowych przepisach uregulowana wprost. Jest szansa, że może się to zmienić. Sejmowa komisja do spraw petycji skieruje do premiera wniosek w tej kwestii.

06.02.2025

Pracodawcy RP: Rozszerzyć program „Czyste powietrze” o żarówki i sprzęt AGD

Środowisko Domowe finanse Energetyka

Zamiast utrwalać interwencję rynkową sprzed trzech lat i topić pieniądze w dopłatach należy skupić politykę państwa na inwestycjach w produkcję i oszczędzanie energii elektrycznej – pisze w swoim stanowisku Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP. Jednym z proponowanych przez niego rozwiązań jest zmiana formuły programu „Czyste powietrze”.

05.02.2025

Bezdomny pies jedzie 100 kilometrów dalej, bo tam taniej

Samorząd terytorialny Środowisko

Gminy nie sprawdzają należycie schronisk, do których kierują psy i koty - potwierdza to także Najwyższa Izba Kontroli. Mało tego, samorządy nierzadko zawierają umowy na wyłapywanie zwierząt i prowadzenie schronisk z firmami, które nie mają zezwolenia na taką działalność. Nieprawidłowości zdarzają się też przy wydawaniu takich zezwoleń.

25.01.2025

Skarga nadzwyczajna w sprawie czystego powietrza - oddalona

Środowisko Prawo cywilne

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych orzekała w sprawie o ochronę dóbr osobistych, jakim jest prawo do czystego powietrza. Izba oddaliła skargę nadzwyczajną sformułowaną w 2022 r. przez prokuratora generalnego w sprawie uchylenia głośnego wyroku z 2021 r., stwierdzającego, że państwo naruszyło prawo do życia w czystym środowisku naturalnym mieszkańca Rybnika z powodu zanieczyszczenia powietrza.

23.01.2025
1  2  3  4  5    445