Są założenia polskiej ustawy o wylesianiu

Środowisko Prawo europejskie Rolnictwo

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało założenia projektu ustawy wdrażającej unijne rozporządzenie EUDR, czyli rozporządzenie o wylesianiu. Nakłada ono szereg nowych obowiązków na przedsiębiorców i wbrew pozorom nie dotyczy wyłącznie przemysłu drzewnego. Resort proponuje, by ustanowić aż cztery organy właściwe do kontroli.

16.06.2025

Organizacje społeczne jednak z prawem do skargi kasacyjnej. Resort przyznał rację krytykom

Środowisko Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości wycofuje się z pomysłu likwidacji prawa organizacji społecznych do składania skargi kasacyjnej w postępowaniach przed sądami administracyjnymi. - Przychylamy się do zebranych, licznych opinii, że należy prawo do skargi kasacyjnej pozostawić bez zmian, ponieważ widzimy potencjalną kolizję z prawami podstawowymi – wyjaśnił resort.

14.06.2025

Nowy program dla firm: preferencyjne pożyczki na duże projekty energetyczne

Środowisko Energetyka

Budowa odnawialnych źródeł energii i magazynów energii - m.in. na ten cel można przeznaczyć środki z nowego programu, finansowanego z Funduszu Wsparcia Energetyki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego rozpoczęły nabór wniosków.

13.06.2025

Deregulacja uderza w dwuinstancyjne postępowanie sądowe

Środowisko Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce pozbawić organizacje społeczne prawa do sądu w drugiej instancji w postępowaniach administracyjnych, gdy biorą udział w postępowaniu sądowym w charakterze uczestnika na prawach strony. Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi trafił do konsultacji publicznych dopiero, gdy zainteresowane organizacje zrobiły raban. Uwagi można zgłaszać jeszcze tylko w piątek.

13.06.2025

Butelek i puszek nie zgniatać. Oto, jak będzie działał system kaucyjny

Środowisko Rynek i konsument

Datę startu systemu kaucyjnego wyznaczono na 1 października 2025 roku. Od tego dnia za oznakowaną odpowiednim logotypem butelkę klient zapłaci kaucję, którą odzyska przy jej zwrocie. Uwaga - początkowo będą też dostępne napoje w podobnych, niekaucjonowanych opakowaniach.

12.06.2025

Koła łowieckie poza systemem rejestrów - brak jawności utrudnia życie obywatelom

Środowisko

Choć cyfryzacja życia publicznego w Polsce postępuje od lat, a dostęp do danych wielu instytucji jest dziś na wyciągnięcie ręki, koła łowieckie Polskiego Związku Łowieckiego wciąż pozostają poza zasięgiem obywateli. Nie ma specjalnego rejestru kół. Jeśli więc ktoś chce zawrzeć umowę z takim podmiotem czy wystąpić z roszczeniem albo zapoznać się z książką polowań, nie zawsze ma łatwe zadanie z ustaleniem danych teleadresowych.

07.06.2025

VAT od kaucji do pilnej zmiany

Środowisko VAT

Przepisy o VAT od systemu kaucyjnego są fatalnie napisane. Rząd powinien uprościć system rozliczeń i rzucić koło ratunkowe producentom. Paradoksem jest to, że za udostępnienie produktu w opakowaniach na napoje może być odpowiedzialna m.in. apteka, kino, czy market budowlany. W przepisach nie zawarto żadnych wyłączeń dla tego typu podmiotów - pisze dr Jacek Matarewicz, partner zarządzający w Kancelarii Zimny Matarewicz.

06.06.2025

Opłata za opakowania jednak do NFOŚiGW, organizacje odzysku do likwidacji

Środowisko Odpady

Opłata wnoszona przez producentów ma być ponoszona za każdy kilogram wprowadzanych opakowań, a Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska będzie pełnić rolę organizacji odzysku. Podstawowe założenia przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) trafiły wreszcie do wykazu prac Rady Ministrów, a projekt ustawy ma być gotowy w III kwartale br.

05.06.2025

Będą wyższe kary za wypalanie traw i stworzenie zagrożenia pożarowego

Prawo karne Środowisko

Resort sprawiedliwości przygotowuje nowelizację kodeksu wykroczeń i kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Plany ministerstwa zakładają wprowadzenie kary ograniczenia wolności i podniesienie grzywny z 5 do 30 tys. zł za stworzenie zagrożenia pożarowego i wypalanie traw. Prace w tym zakresie zostały już wpisane do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

04.06.2025

Drewno jako surowiec strategiczny. Minister Paszyk zapowiada ustawę

Środowisko Prawo gospodarcze Rolnictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad ustawą, która uzna drewno za surowiec strategiczny dla polskiej gospodarki oraz ograniczy jego eksport poza Unię Europejską. Jak uzasadnia, dziś sporo tego surowca znika z rynku, na przykład do Chin. Ustawa ma też zawierać preferencje i mechanizmy wsparcia dla lokalnego przetwórstwa drewna.

30.05.2025

Trzy razy do kasy – samorządy chcą odblokować inwestycje społeczne w lasach

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Samorządowcy wskazują, że przepisy ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych utrudniają inwestycje o charakterze użyteczności publicznej z zakresu sportu, turystki, rekreacji i krajoznawstwa na terenach leśnych. Zawężają bowiem możliwość umorzenia należności i opłat za odlesienie do kilku wybranych typów inwestycji użyteczności publicznej. Chcą nowelizacji przepisów. Ale jest też obawa o konsekwencje takiej zmiany.

14.05.2025

Drzewo pod topór po 35 dniach? Samorządy przestrzegają przed wyścigiem

Samorząd terytorialny Środowisko Deregulacja

Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje zmiany w procedurze wycinki drzew. Jeśli odpowiedni organ nie wniesie sprzeciwu w ciągu 35 dni od zgłoszenia zamiaru wycinki, właściciel działki będzie mógł usunąć drzewo. Ma to uprościć procedury i zapobiec przewlekłości postępowań administracyjnych. Samorządy ripostują: problemem są kadry, nie terminy, a ekspert przestrzega: instytucja oględzin i sprzeciwu może stać się fikcją.

13.05.2025

Po zmianie prawa wilki będą już "tylko" chronione

Środowisko Prawo europejskie

Parlament Europejski poparł w czwartek w głosowaniu w Strasburgu zmianę statusu ochrony wilków w UE z gatunku "ściśle chronionego" na "chroniony". W praktyce umożliwi to odstrzał tych zwierząt. Znowelizowana dyrektywa wejdzie w życie 20 dni po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Państwa członkowskie będą miały 18 miesięcy na dostosowanie się do niej. Cały czas będą mogły jednak nadal umieszczać wilka na liście gatunków ściśle chronionych w ustawodawstwie krajowym.

10.05.2025

Firmy straszą „podatkiem ROP”, samorządy obawiają się o szczelność systemu

Środowisko Odpady Administracja publiczna

Podmiotom wprowadzającym na rynek produkty w opakowaniach i samorządom trudno porozumieć się co do zasad rozszerzonej odpowiedzialności producenta, nakładających opłaty za wprowadzane opakowania. Pierwsi chcą, by pieniądze trafiały do niezależnych podmiotów. Drudzy nie mają nic przeciwko rządowej ingerencji w system. Ustawa o ROP miałaby zostać przyjęta jeszcze w 2025 r., ale wciąż nie znamy jej projektu. A do kompromisu droga daleka.

06.05.2025

Wyższe kary za przestępstwa przeciw środowisku i śmiecenie w lasach

Środowisko

Generalnie lepsza i skuteczniejsza ochrona przyrody, uporządkowanie przepisów dotyczących przestępstw przeciwko środowisku oraz wyższe kary za ich nieprzestrzeganie - to niektóre cele projektu nowelizacji ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw. Jego założenia właśnie zostały wpisane do wykazu prac legislacyjnych rządu. Planowany termin przyjęcia to IV kwartał 2025 r.

05.05.2025

Obowiązek segregacji tekstyliów jeden, pomysłów – dziesiątki

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Od stycznia gminy muszą zapewnić mieszkańcom możliwość selektywnego oddawania odpadów tekstylnych. Realizacja tego obowiązku zależy jednak od lokalnych władz. Jedni stawiają tylko na PSZOK, inni rozwijają mobilne zbiórki, ustawiają pojemniki w przestrzeni miejskiej albo sięgają po nowoczesne rozwiązania jak paczkomaty. Nowe unijne przepisy miały uporządkować kwestię zbiórki tekstyliów – w praktyce pokazały, jak samorządy interpretują "minimum" i "realne rozwiązanie".

05.05.2025

Nowy katalog celów klimatycznych w projekcie o ETS

Środowisko Energetyka

Nowy katalog celów klimatycznych, na które może być wydane do 100 proc. dochodów państwa ze sprzedaży uprawnień do emisji w systemie ETS, zasady przydziału bezpłatnych uprawnień, mechanizmy dla lotnictwa i transportu morskiego - te zagadnienia obejmuje projekt nowelizacji ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz niektórych innych ustaw (tzw. ETS1).

01.05.2025

Rozporządzenie „bateryjne” to nowe wyzwania dla ponad 23 tys. polskich firm

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Rozporządzenie 2023/1542 ma na celu ujednolicenie krajowych regulacji w zakresie baterii i wywołuje bezpośrednie skutki w krajowych systemach prawnych. Co istotne, nie dotyczy wyłącznie wyspecjalizowanych podmiotów, które sprowadzają baterie, ale również tych jednostek, które mogą sprowadzać do Polski zabawki, laptopy itp. – pisze Krzysztof Wiński, dyrektor w PwC.

25.04.2025

Zmiany w przepisach o wylesianiu. Mniej obciążeń, ale terminy te same

Środowisko Prawo europejskie

Komisja Europejska ogłosiła uproszczenia w stosowaniu przepisów rozporządzenia o wylesianiu (EURD). Koszty i obciążenia administracyjne dla przedsiębiorstw mają zostać zmniejszone - przynajmniej według obietnic - o 30 proc. Utrzymane zostaną natomiast terminy wejścia w życie przepisów. Część przedsiębiorstw musi dostosować się do nich już pod koniec 2025 roku, pozostali - w połowie roku 2026.

23.04.2025

RARS zajmie się tworzeniem i utrzymywaniem zapasów gazu, ropy i paliw

Środowisko Energetyka

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) będzie odgrywała większą rolę w tworzeniu oraz finansowaniu zapasów gazu, ropy i paliw. Przejmie w tym zakresie od producentów i handlowców część obowiązków. We wtorek, 22 kwietnia, Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji przepisów. Nowe rozwiązania dostosowują polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej.

22.04.2025
1  2  3  4  5    446