Leśnicy w Puszczy Białowieskiej kosztują miliony

Środowisko Administracja publiczna

Utrzymanie nadleśnictw obejmujących swym zasięgiem Puszczę Białowieską kosztowało w latach 2014-2019 ponad 150 mln złotych – wylicza Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i apeluje o likwidację nadleśnictw: Browsk, Białowieża i Hajnówka. Nadleśnictwom nie przeszkadza, że ich plany dewastowania Puszczy są niezgodne z konwencją UNESCO oraz dyrektywą siedliskową i ptasią.

06.01.2024

Od 1 stycznia 2024 r. kierowcy zatankują na stacjach benzynę E10

Środowisko Rynek i konsument

Od 1 stycznia 2024 r. obecnie dostępna na stacjach paliw benzyna E5 o liczbie oktanowej 95 zostanie zastąpiona benzyną E10 z zawartością do 10 proc. biokomponentów, o takiej samej liczbie oktanowej. Właściciele aut mogą sprawdzić w specjalnej internetowej wyszukiwarce Ministerstwa Klimatu i Środowiska, czy ich samochód jest do niej przystosowany.

31.12.2023

Noworoczny toast pod chmurką o 20 groszy droższy, a firmy utoną w sprawozdaniach

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze

Duża grupa przedsiębiorców już od stycznia będzie się borykać z konsekwencjami wdrożenia do polskich przepisów dyrektywy SUP. Nie tylko pobiorą oni opłatę za jednorazowe kubki i pudełka, ale dojdą do tego kłopoty z rozliczeniem VAT, paragonami i wpisem do Bazy Danych o Odpadach.

30.12.2023

Pies nie zawsze musi być prowadzony na smyczy

Środowisko

Zakaz puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna nie oznacza, że zwierzę zawsze musi być w kagańcu i na smyczy. Opiekun musi jednak w każdym przypadku zachowywać środki ostrożności. Zwalniając psa ze smyczy, należy mieć na względzie bezpieczeństwo ludzi, innych zwierząt i uczestników ruchu drogowego.

26.12.2023

Niejasna relacja pozwoleń zintegrowanych i decyzji środowiskowych utrudnia inwestycje

Środowisko Odpady Poprawmy prawo

Interpretacja przepisów po wprowadzeniu kolejnych nowelizacji prawa o odpadach i ustawy "środowiskowej" jest niekorzystna dla inwestorów i utrudnia powstawanie proekologicznych instalacji. W praktyce nierzadko zdarza się bowiem, że proces inwestycyjny trwa dłużej niż okres „obowiązywania” decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, co uniemożliwia skuteczne złożenie wniosku o pozwolenie zintegrowane. Dlatego potrzebne są zmiany.

20.12.2023

WSA: Ubóstwo nie uzasadnia trzymania psa w złych warunkach

Prawo karne Środowisko

Interwencyjne odebranie zwierzęcia, któremu właściciel nie zapewnił odpowiednich warunków bytowania, następuje niezależnie od winy właściciela. Bieda albo stan zdrowia właściciela psa nie zwalniają zatem organów publicznych od podejmowania nakazanych ustawą działań. Badanie winy lub jej braku po stronie właściciela następuje dopiero na etapie postępowania karnego. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

20.12.2023

System recyklingu odpadów trzeba wreszcie zbudować od fundamentów

Środowisko Odpady

Przedsiębiorcy domagają się szybkiego rozpoczęcia prac nad ustawą o rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Rządowy projekt sprzed dwóch lat został skrytykowany i porzucony. Nowy wymaga czasu i uzgodnień. A przyjęte przepisy o kaucjach obejmują tylko niewielki ułamek problemu. Eksperci obawiają się jednak, że na szybkie porozumienie nie ma dużych szans, bo ustawa będzie musiała pogodzić sprzeczne interesy.

19.12.2023

Potrącenie żubra zwykle jest bezkarne, ale może mieć poważne skutki dla sprawcy

Środowisko

Kolejne dwa żubry zginęły potrącone przez ciężarówkę wojskową w Puszczy Białowieskiej. Zdarzeń drogowych z udziałem tych chronionych zwierząt w ostatnich tygodniach było kilka. Zwykle przyczyną śmierci dzikich zwierząt jest brawura drogowa. Tego typu wyrządzenie szkody przyrodzie uchodzi jednak kierowcom na sucho, gdyż nieumyślne przejechanie zwierzęcia nie jest karane.

09.12.2023

Raport KPMG o stanie zeroemisyjności na świecie - co będzie największym wyzwaniem?

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo unijne

Z roku na rok wzrasta liczba deklaracji neutralności klimatycznej oraz ilość energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. W kolejnych latach wyzwaniem będzie utrzymanie akceptacji społecznej dla rosnących ambicji klimatycznych. Odpowiedzią powinno być pokazywanie zielonej transformacji jako szansy a nie jedynie generatora kosztów i ograniczeń. To niektóre wnioski z najnowszego raportu KPMG w tej sprawie.

08.12.2023

Gminy kontrolują szamba i są pierwsze efekty

Środowisko

Przepisy przewidują kary dla mieszkańców, którzy nie dopełnią obowiązku posiadania umowy na wywóz nieczystości stałych i rachunków za wykonywanie takiej usługi. I kary dla gmin, które mieszkańców w terminie nie skontrolują i nie sporządzą raportu. Związek Celowy Gmin MG-6 (woj. wielkopolskie) przekazał policji już 460 spraw. W najbliższym czasie kontroli będzie więcej.

04.12.2023

Wrzutka nowej koalicji - hałasy, a nie metry, przesądzą o odległości wiatraków od domów

Środowisko Energetyka

Szykuje się kolejna rewolucja w energetyce wiatrowej. Nie metry, tylko poziom hałasu zdecyduje, w jakiej odległości od domów będzie można budować wiatraki. Do Sejmu wpłynął projekt w tej sprawie autorstwa posłów KO oraz Polski 2050-TD. Wywołuje on kontrowersje m.in z powodu formy, w jakiej zdecydowano się nad nim pracować. Jest to wrzutka starej propozycji KO do tarczy energetycznej.

01.12.2023

Europarlamentarzyści zdecydują o odbudowaniu dzikiej przyrody

Środowisko Prawo unijne

Komisja Środowiska (ENVI) Parlamentu Europejskiego 29 listopada zadecyduje o przyszłości Rozporządzenia w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law). Chodzi o zdegradowane ekosystemy UE oraz zapewnienie Europie długofalowego, stabilnego rozwoju gospodarczego i społecznego.

28.11.2023

Nęcenie zwierząt jest dozwolone w określonych granicach

Prawo karne Środowisko

Papryka, banany, ogórki, cytryny, marchewka, cebula, kapusta – pod ambonami myśliwskimi można znaleźć niemal wszystko to, co na stoiskach w warzywniakach, tylko często nadpleśniałe i nadpsute. Tymczasem nęcenie zwierząt jest dozwolone, ale tylko w ściśle wskazanych okolicznościach, co jest często łamane.

25.11.2023

NIK: odpady medyczne podczas Covid-19 były poza kontrolą

Środowisko Koronawirus

W niemal połowie skontrolowanych szpitali nadzór nad postępowaniem z zakaźnymi odpadami medycznymi był nieprawidłowy. W 6 z 13 objętych kontrolą szpitali nie wskazano osoby lub komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za nadzór nad postępowaniem z zakaźnymi odpadami medycznymi, w tym wytworzonymi w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, a regulaminy organizacyjne były niezgodne z obowiązującym statutem szpitala - ustalił NIK.

24.11.2023

Samorządy nie godzą się na stawkę opłaty od produktów jednorazowego użytku

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Zdaniem samorządowców zaproponowana przez ministerstwo klimatu i środowiska stawka opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych (10 groszy za kilogram) jest zdecydowanie za niska. Proponują podnieść ją do 15 groszy.

23.11.2023

Unijny akt w sprawie neutralności przemysłu będzie wspierać energię odnawialną

Środowisko Prawo unijne

Wzmocnienie potencjału produkcyjnego Unii Europejskiej w zakresie technologii energii odnawialnej i docelowe zwiększenie udziału energii odnawialnej - to główne cele aktu w sprawie przemysłu neutralnego emisyjnie. Podczas trwającego posiedzenia Parlament Europejski przyjął stanowisko negocjacyjne w tej sprawie, które następnie będzie analizowane w Radzie UE.

22.11.2023

Urzędnicy wciąż mają problemy z systemem ZONE i CEEB

Samorząd terytorialny Środowisko

W ramach systemu ZONE urzędnicy gminy nie będą przeprowadzać audytów energetycznych budynków, ale uproszczoną inwentaryzację, nie muszą więc posiadać specjalistycznej wiedzy – wyjaśnia Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Zdaniem urzędu, wiele problemów z działaniem systemu, które sygnalizują samorządowcy, mogą oni rozwiązać we własnym zakresie.

21.11.2023

Energetyka może być jednym z największych wyzwań nowej kadencji Sejmu

Środowisko Prawo unijne Energetyka

Polska wciąż jest jednym z krajów, które niezbyt dobrze radzą sobie z transformacją energetyczną i redukcją emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Tymczasem unijne cele w tym zakresie są ambitne, a w niedalekiej przyszłości będą musiały spełnić je wszystkie państwa członkowskie. Dlatego, zdaniem ekspertów, dobrze, że w umowie koalicyjnej kładzie się nacisk na kwestie energetyczne - jednak ich spełnienie wciąż będzie dla nowego rządu sporym wyzwaniem.

15.11.2023