Strefy wolne od petard i huku

Środowisko Prawo gospodarcze

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki odpowiedziało na projekty ustaw, które prowadzą do całkowitego zakazu świętowania z fajerwerkami. Ustawy te niebawem procedowane będą w Sejmie. Branża proponuje wprowadzenie kompromisowego rozwiązania: stref wolnych od petard, które obejmowałyby tereny zabudowane, zabytkowe, parki, a także tereny szpitali.

22.10.2024

Las nie wyrok, gminy „leśne” nie otrzymają większej „subwencji ekologicznej”

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Procedowana ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przewiduje specjalne wsparcie dla gmin, na terenach których znajdują się prawnie chronione formy przyrody. Ale pomija gminy, które wprawdzie nie mają na swoim terenie rezerwatów, parków czy Natury 2000, ale są w dużym stopniu zalesione. Ministerstwo Finansów uważa, że ich sytuacja jest jednak inna.

19.10.2024

Zakaz produkcji pasz genetycznie modyfikowanych odroczony, prezydent podpisał ustawę

Środowisko Rolnictwo

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą możliwość stosowania pasz genetycznie modyfikowanych (GMO) o 5 lat - do 1 stycznia 2030 r. Wejście w życie zakazu przesunięto, ponieważ w Polsce nie ma wystarczającej ilości alternatywnych surowców wysokobiałkowych, które umożliwiłyby wyeliminowanie śruty sojowej z produkcji pasz.

18.10.2024

Handlowcy protestują, a ministerstwo idzie dalej, by nie marnować żywności

Środowisko Odpady

Handlowcy uważają, że projekt nowelizacji ustawy o niemarnowaniu żywności oznacza dla nich wyłącznie kolejne kary, obowiązki sprawozdawcze oraz przepisy, które utrudnią im prowadzenie działalności. Resort rolnictwa zapowiada, że zaproponowane zmiany to dopiero początek drogi, aby jedzenia marnowało się mniej. Przedstawiciele NGO wskazują zaś, że przepisy wymagają dalszych prac.

16.10.2024

Od środy nie obowiązuje stan klęski żywiołowej w związku z powodzią

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Powódź

Nie będzie przedłużenia stanu klęski żywiołowej na obszarach powodziowych. W nocy z wtorku na środę skończył się 30-dniowy termin obowiązywania rozporządzenia z 16 września. Rząd uchylił też drugie z rozporządzeń z 28 września, uzasadniając, że ustały przyczyny jego wprowadzenia. Jednocześnie zaktualizował wykaz gmin poszkodowanych w wyniku powodzi.

15.10.2024

NSA: Właściciel linii energetycznej odpowiada za ścięcie drzew bez zezwolenia

Środowisko Energetyka

Spółka energetyczna zleciła wycinkę drzew pod biegnącą nad nimi linią przesyłową i zawarła umowę z wykonawcą. Po fakcie okazało się jednak, że nie dysponowała zgodą na wycinkę. Prezydent miasta nałożył więc na spółkę administracyjną karę pieniężną. Spółka odmawia zapłaty, twierdząc, że za wycinkę odpowiada firma, którą ją przeprowadziła. Sądy administracyjne zaprezentowały odmienne stanowiska w tej sprawie.

14.10.2024

Do 2030 roku ponad połowa prądu ma być z OZE

Środowisko Energetyka

Ministerstwo Klimatu i Środowiska skierowało do konsultacji publicznych scenariusz Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu. Zakłada on, że w 2030 roku około 56 proc. energii elektrycznej pochodzić będzie z odnawialnych źródeł energii, a wydobycie węgla zmniejszy się dwukrotnie.

12.10.2024

Rozporządzenie EUDR - obowiązek, o którym prawie nikt nie wie

Środowisko Prawo europejskie

Komisja Europejska opublikowała komunikat, że rozporządzenie w sprawie wylesiania będzie miało zastosowanie od 30 grudnia 2025 r., nie od 30 grudnia 2024 r. Powstaje pytanie, czy te dodatkowe 12 miesięcy chcemy wykorzystać? Czy też musimy to robić na ostatnią chwilę, albo wchodzić na drogę sądową, żeby wybronić się od kar? Po rozmowach z przedsiębiorcami oceniam, że ze 116 tysięcy firm dotkniętych tą regulacją, tylko około 1 proc. wiedziało i rozpoczęło przygotowania - pisze Krzysztof Wiński, dyrektor w PwC.

10.10.2024

Osobom po 16. roku życia także przedłużą się orzeczenia

Samorząd terytorialny Środowisko Niepelnosprawność

Prezydent Andrzej Duda podpisał 7 października nowelizacją przepisów, które pozwolą osobom po ukończeniu 16 lat przedłużyć automatycznie orzeczenie o niepełnosprawności do końca marca przyszłego roku. Na nowelę czeka ponad 5 tys. osób.

08.10.2024

Smród na wsi to normalna rzecz - nowa ustawa ochroni rolników

Prawo karne Środowisko Prawo cywilne

Co najmniej trzy organy państwa zajmują się problemem smrodu na wsi: dwa ministerstwa i RPO. Głośno zrobiło się wokół tematu po wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi, który ukarał hodowcę świń za powodowanie emisji uciążliwych dla sąsiadów zapachów. Teraz minister rolnictwa zapowiada stworzenie nowej ustawy anty-zapachowej, która będzie chronić rolników przed pozwami cywilnymi. Do tej pory prawo karne i cywilne określało granice zakłócania niezakłóconego korzystania z mieszkania i środowiska.

05.10.2024

Rząd walczy o 7 procent marnowanej żywności

Środowisko Odpady

Handel odpowiada za 7 proc. marnowanej w Polsce żywności. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt nowelizacji ustawy, która ma przeciwdziałać marnotrawstwu. Jego celem ma być m.in. zwiększenie przekazywania żywności przez sprzedawców do organizacji pozarządowych, które zajmują się jej redystrybucją. Z 10 do 50 groszy za kilogram wzrośnie dla sklepów opłata za marnowaną żywność.

05.10.2024

Psi i koci PESEL zwalczy porzucanie zwierząt, ale nie za szybko

Samorząd terytorialny Środowisko

Z roku na rok rosną wydatki gmin na programy zapobiegania i zwalczania bezdomności zwierząt. W 2023 roku środki przeznaczone na ten cel przekroczyły 347 mln złotych. Gminy muszą wydawać pieniądze, bo nie mają narzędzi, aby ustalić, kto im podrzucił psa lub kota. Po latach deklaracji rząd chce wprowadzić obowiązek czipowania tych zwierząt. Samorządy dostrzegają już jednak mankament tych rozwiązań.

04.10.2024

Na wniosek wojewody, Lasy Państwowe włączą się w usuwanie skutków powodzi

Środowisko Administracja publiczna Powódź

W czasie klęski żywiołowej Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe może, na wniosek wojewody i po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra właściwego do spraw środowiska, m.in. nieodpłatnie przekazać drewno do usuwania skutków powodzi - zakłada projekt specustawy powodziowej, którą we wtorek przyjął rząd.

25.09.2024

Wody Polskie – eksperyment, który się nie udał

Środowisko Administracja publiczna Spółki

W 2018 r. ówczesny rząd z fanfarami ogłosił utworzenie nowej osoby prawnej pod dumną nazwą Wody Polskie, które przejęły Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, działający wcześniej jako organ administracji. Dziś, w odpowiedzi na zarzuty dotyczące działania Wód Polskich w czasie powodzi, ich prezes tłumaczy, że „firma została ograbiona przez polityków ze środków”. Czy rzeczywiście organy, takie jak zarząd gospodarki wodnej, powinny być przekształcane w odrębne osoby prawne - pisze prof. Marcin Dziurda.

25.09.2024

Będzie zasiłek losowy, dodatkowe zasiłki opiekuńcze i udogodnienia pracownicze

Środowisko Szkoła i uczeń Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Kredyty Powódź

Zasiłek losowy przeznaczony na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub uczniów, dodatkowe zasiłki opiekuńcze, a także udogodnienia pracownicze - to tylko niektóre rozwiązania, jakie przyjął rząd w spec-ustawie. Projekt przepisów zostanie poddany sejmowej debacie w czwartek, 26 września.

24.09.2024

Ścisła ochrona wilków może zostać wycofana

Środowisko

W środę, 25 września, odbędzie się posiedzenie Komitetu Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich przy Unii Europejskiej (COREPER), podczas którego głosowana będzie propozycja odebrania wilkom ścisłej ochrony. To prosta droga do wprowadzenia w całej Europie odstrzałów redukcyjnych - uważają ekolodzy. Stanowiłoby to realne zagrożenie dla przyszłości tego gatunku w całej Europie.

24.09.2024

Stan klęski żywiołowej w kolejnym powiecie i gminach

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Powódź

Rząd rozszerzył stan klęski żywiołowej na powiat zgorzelecki i cztery gminy w województwie dolnośląskim oraz dwie gminy i dwa miasta w województwie lubuskim. Po południu w sobotę najpierw do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisana została zapowiedź wydania rozporządzenia w tej sprawie, a chwilę potem rozporządzenie opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw.

21.09.2024

Od października warszawiacy mniej zapłacą za odbiór śmieci, bo miasto ma nadwyżki z opłat

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Gmina nie może zarabiać na wywozie śmieci. Kalkulując wysokość stawek opłat za odbiór odpadów komunalnych, gminy powinny dążyć zarówno do zapobiegania niedoborom, jak i powstawaniu nadwyżek. Tymczasem w Warszawie od dwóch lat koszty te były przeszacowane - miasto płaciło mniej, niż pobierało od mieszkańców. Ratusz zdecydował więc o obniżce opłat na najbliższy rok. Nie zmieni się natomiast metoda ich obliczania.

20.09.2024

Rząd opublikował rozporządzenie uruchamiające pomoc dla poszkodowanych

Środowisko Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Niepelnosprawność Powódź

Obowiązuje już rozporządzenie z 17 września w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie. Rozporządzenie ustala terminy, w jakich mieszkańcy, pracodawcy, przedsiębiorcy oraz inne podmioty z terenów objętych klęską żywiołową mogą skorzystać z pomocy specustawy powodziowej z 2011 r.

17.09.2024