Sędzia Miczek: Sprawy gospodarcze potrzebują mediacji, ale złe przepisy nie pomogą sądom

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nawet w 70 proc. spraw gospodarczych toczących się przed sądami rejonowymi nie ma faktycznego sporu. Dotyczą jedynie braku zapłaty przez pozwanego, który pobrał towar lub usługę, lecz nie spełnił swego świadczenia wzajemnego. W takich sprawach prowadzenie mediacji mija się celem, bo jeśli będzie istniała wola ugodowego załatwienia sprawy, może to nastąpić już na rozprawie. Obligatoryjna mediacja przedsądowa w sprawach gospodarczych powinna więc dotyczyć tych spraw, w których pierwszą instancją jest sąd okręgowy - pisze sędzia Zbigniew Miczek z Sądu Rejonowego w Tarnowie.

24.04.2025

Problematyczne przesłuchania w trakcie kontroli krzyżowej

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Komentatorzy są zgodni, że art. 79 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej wyznacza dozwolony zakres kontroli krzyżowej. Oznacza to, że przesłuchiwanie kontrolowanego jako świadka jest niedopuszczalne. Postulat taki jest tyleż słuszny, co problematyczny. Urząd celno-skarbowy (UCS) w ramach kontroli podstawowej ma niemal nieograniczoną możliwość przesłuchiwania świadków - pisze dr hab. Marcin Gorazda, adwokat.

24.04.2025

Chróścik: Jesienią propozycje kompleksowych zmian w ustawie o radcach prawnych

Prawnicy

W samorządzie radcowskim trwają prace nad kompleksowymi zmianami w ustawie o radcach prawnych. Projekt powinien być gotowy już jesienią. Będzie zawierał m.in. propozycje dotyczące definicji świadczenia pomocy prawnej, ustroju samorządu, ale też postępowań dyscyplinarnych. To jednak nie jedyne wyzwania stojące przed radcami – mówi w rozmowie z Prawo.pl Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

23.04.2025

Sędzia Frąckowiak: Praworządność potrzebuje niezależności prokuratorów i sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratura, jeśli chodzi o niezależność, jest nadal w trudnej sytuacji. Nie wystarczy jedynie rozdzielenie funkcji prokuratora krajowego i ministra sprawiedliwości. Potrzebne byłyby silniejsze gwarancje dla prokuratorów, być może należałoby rozważyć odpowiednie zapisy w konstytucji. Sądy z kolei skorzystałyby na przekazaniu nadzorczych kompetencji ministra prawidłowo ukształtowanej KRS - mówi sędzia Monika Frąckowiak, prezes Sądu Rejonowego Poznań Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu.

22.04.2025

Dodatek emerytalny OSP wciąż opodatkowany

Środowisko Emerytury i renty Administracja publiczna

Podatek pobierany przez państwo od dodatku emerytalnego dla strażaków ochotniczych straży pożarnych prawdopodobnie nie pokrywa kosztów sporządzenia i wysłania strażakom PIT-11 przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA. Pomimo to jest on pobierany wbrew pierwotnym założeniom ustawodawcy. Nie zmienia tego nowelizacja przepisów o dodatku wprowadzona z dniem 1 stycznia 2025 r. Dodatkowo MSWiA pracuje obecnie nad nowym dodatkiem mieszkaniowym dla funkcjonariuszy służb mundurowych, który ma być zwolniony z podatku.

22.04.2025

Agata Rewerska: Sprawy gospodarcze szansą na zwiększenie konkurencyjności adwokatów

Prawnicy

Kluczem do zwiększenia konkurencyjności adwokatów na rynku nie są jedynie zmiany legislacyjne dotyczące poszerzenia zakresu świadczenia usług prawnych. Wiele można zrobić już teraz poprzez promowanie naszego zawodu i zwiększanie świadomości społecznej co do obszarów świadczonej przez nas pomocy prawnej. Ważne jest też poszerzenie wachlarza szkoleń dla adwokatów i aplikantów o praktyczne kwestie obejmujące prawo handlowe i gospodarcze, np. w zakresie konstruowania umów - mówi Agata Rewerska, adwokatka, mentorka, mediatorka, kandydująca na stanowisko dziekana ORA w Warszawie.

22.04.2025

Polski Akt o Dostępności, czyli nowe standardy równego dostępu w Polsce

Niepelnosprawność

Polska przygotowuje się do wdrożenia unijnych regulacji mających na celu zapewnienie równego dostępu do produktów i usług dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób o szczególnych potrzebach. Nowa ustawa, znana jako „polski Akt o Dostępności”, implementuje standardy Europejskiego Aktu o Dostępności (EAA), koncentrując się na eliminacji barier i promowaniu inkluzywności we wszystkich obszarach życia społecznego oraz gospodarczego.

18.04.2025

Praca tymczasowa w firmie produkcyjnej. Jak zapewnić zgodność z przepisami prawa?

Prawo pracy BHP Rynek pracy

Praca tymczasowa w sektorze produkcyjnym to rozwiązanie, które zapewnia dużą elastyczność zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi. Pozwala firmom szybko reagować na zmieniające się potrzeby - na przykład zwiększone zapotrzebowanie na produkcję w określonych okresach. Dla pracowników to natomiast dobra okazja do zdobycia doświadczenia i wejścia na rynek pracy bez konieczności posiadania specjalistycznych kwalifikacji - pisze adwokat Maciej Pęcherz.

18.04.2025

Prof. Safjan: Teraz ustawa naprawcza, potem kolejne zmiany z prawie cywilnym

Wymiar sprawiedliwości

Blisko 200 szybkich zmian, głównie mających przywrócić sprawność w procedurze, następnie kolejne projekty dostosowujące prawo cywilne do współczesnych potrzeb, potem przygotowanie nowego kodeksu postępowania cywilnego i na końcu być może prace nad nową kodyfikacją cywilną – tak prof. Marek Safjan charakteryzuje prace kierowanej przez siebie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.

17.04.2025

Prof. Markiewicz: Parodia, pastisz i karykatura, to nie to samo

Własność intelektualna Prawo autorskie

W części pierwszej tego tekstu przedstawiłem „parodię” jako postać dozwolonego użytku, a więc postaci eksploatacji cudzego utworu, która nie narusza praw autorskich. Tu zastanawiam się nad sposobem rozumienia dwóch dalszych postaci dozwolonego użytku również wymienionych w art. 291 prawa autorskiego - pisze prof. Ryszard Markiewicz w szóstej części cyklu „Dopowiedzenia”.

16.04.2025

Andrzej Zorski: Wydawca nie wyłączy "klauzuli bestsellerowej"

Prawo cywilne Prawo autorskie

Autorzy, zwłaszcza ci początkujący, często są niedofinansowani i godzą się na bardzo niskie wynagrodzenie za swoje dzieła. Klauzula bestsellerowa ma ich chronić, gdy ich utwory niespodziewanie odniosą sukces. Oczywiście wydawca może argumentować, że to on ponosi ryzyko gospodarcze promowania - zwłaszcza mało znanego - autora - mówi Andrzej Zorski, adwokat z Kancelarii Pilawska Zorski Adwokaci.

15.04.2025

Opinie zabezpieczające - nie było unikania opodatkowania

Ordynacja CIT

W ostatnich decyzjach Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał opinie zabezpieczające dotyczące restrukturyzacji spółek, potwierdzając brak przesłanek unikania opodatkowania. Zapewnienie sukcesji w rodzinie oraz pomnażanie i zabezpieczanie zgromadzonego majątku w żadnym stopniu nie mogą świadczyć o zamiarze uzyskania korzyści podatkowej - pisze Patrycja Orzoł-Wrońska, radca prawny w ID Advisory.

14.04.2025

Czeszkiewicz: Odwoływanie rzecznika dyscyplinarnego sędziów będzie uregulowane

Wymiar sprawiedliwości

Dostrzegamy lukę w procedurze odwoływania głównego rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych i jego zastępców. Przepisy są w tym momencie analizowane, być może pójdą w kierunku odwoływania ich przez ministra za zgodą KRS. W pierwszej kolejności muszą jednak wejść w życie nowelizacje dotyczące wyboru sędziów/członków KRS oraz likwidujące Izbę Odpowiedzialności Zawodowej oraz Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN - mówi sędzia Dominik Czeszkiewicz, dyrektor Departamentu Nadzoru Administracyjnego w MS.

14.04.2025

Czynny żal, czyli jak uniknąć kary za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe

Prawo karne Ordynacja Domowe finanse Prawo gospodarcze

Czynny żal jest wyjątkowo silnym narzędziem pozwalającym na uniknięcie konsekwencji popełnienia nie tylko wykroczenia skarbowego, ale i przestępstwa skarbowego. Oznacza to, że niezależnie od tego, jaki czyn ścigany przez przepisy kodeksu karnego skarbowego popełnisz (czy to będzie spóźnienie w złożeniu deklaracji czy oszustwo skarbowe), możesz uchylić się od karnoskarbowych konsekwencji, jeżeli zadziałasz odpowiednio szybko - pisze adwokat Łukasz Trochimiuk.

14.04.2025

Sędzia Żółtak: Skarb Państwa ma podstawy do roszczeń regresowych wobec neo-sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Mamy ogromną liczbę spraw, w tym momencie kilkaset, przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, związanych z problemem naruszenia przez Polskę prawa do sądu ze względu na udział w składzie orzekającym osób powołanych na stanowiska sędziowskie z udziałem neo-KRS. Odszkodowania w oparciu o wyrok czy ugodę wypłacane są ze Skarbu Państwa, czyli płacimy za to my wszyscy. Dlatego jako Stowarzyszenie postulujemy dochodzenie odszkodowania od neo-sędziów, którzy orzekali w danych sprawach - pisze sędzia dr Urszula Żółtak.

12.04.2025

Algorytmy „trochę” zakazane. Zmiany w projekcie o AI mogą nawet wypaczać system

Prawo AI Prawo europejskie Nowe Technologie

2 lutego 2025 r. zaczęły być stosowane przepisy AI Act dotyczące systemów zakazanych. Jednak to dopiero początek. W praktyce wiele zależy od tego, jaki kształt przybierze polska ustawa o systemach sztucznej inteligencji, regulująca procedurę egzekwowania nowego prawa oraz kształt organu nadzoru. Może się okazać, że niektóre algorytmy AI będą zakazane nieco bardziej, a inne - nieco mniej - pisze Dariusz Tarabasz, adwokat, partner w Kancelarii adwokackiej Czyżewscy.

12.04.2025

Rozbieżności w terminie zgłaszania sankcji kredytu darmowego

Domowe finanse Banki Kredyty

Termin do zgłoszenia oświadczenia o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim budzi wiele rozbieżności. Tymczasem złożenie takiego oświadczenia przez konsumenta do kredytodawcy oznacza, że oddaje on cały kredyt bez odsetek w ratach ze skutkiem wstecznym od podpisania umowy. Natomiast kwoty, które zapłacił powyżej tej wartości (kapitał/ilość rat) będą świadczeniem nienależnym i podlegają zwrotowi - pisze Agnieszka Sobczyk, radca prawny w KL Legal.

11.04.2025

Odpowiedzialność gminy za ograniczenie w korzystaniu z nieruchomości w związku z ochroną środowiska

Samorząd terytorialny Środowisko Ład Przestrzenny

Kolizja między konstytucyjnie chronionym prawem własności a obowiązkiem ochrony środowiska wymaga wyważenia interesów obu stron. Państwo powinno zapewnić właścicielom możliwość dochodzenia odszkodowania za utracone prawa, jednocześnie skutecznie chroniąc środowisko. Niestety, system środków prawnych dostępnych właścicielom nieruchomości często okazuje się niewystarczający - pisze Jakub Klimowicz z Kancelarii INLEGIS Kołodziej Nogala.

10.04.2025

Kożuchowska-Warywoda: Potrzebny tryb odwoływania rzeczników dyscyplinarnych

Wymiar sprawiedliwości

Sprawa sędziego Przemysława Radzika, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych, wobec którego toczą się postępowania dyscyplinarne i karne, pokazuje, że nawet przy takiej funkcji, która powinna być specjalnie chroniona przed naciskami, potrzebny jest tryb odwołania. Zmiany wprowadzone nowelizacją z 2017 r. nie tylko spowodowały upolitycznienie sposobu powoływania rzeczników dyscyplinarnych, ale też zabetonowały ich status, wykluczając możliwość odwołania - mówi sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda.

10.04.2025

Sędzia Kinga Grzegorczyk: Wybór prezesa sądu niby po nowemu, a nadal ryzyko upolitycznienia

Wymiar sprawiedliwości

Projekt nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych zakłada m.in. zmianę przepisów o organach sądu, w szczególności dotyczących prezesa i kolegium sądu. Plus to ujednolicenie przepisów o funkcjonowaniu tych organów niezależnie od szczebla sądownictwa. Problem jednak w tym, że zaproponowana zmiana dotycząca powoływania prezesa, wprowadzana pod hasłem odpolitycznienia procedury, niekoniecznie spełni swoją funkcję. Minister będzie miał bowiem nadal możliwość wybrania tego, kto bardziej jemu, a nie sędziom odpowiada – mówi sędzia Kinga Grzegorczyk z Sądu Okręgowego w Łodzi, III Wydziału Cywilnego Odwoławczego, członek zarządu stowarzyszenia Ogólnopolskie Zrzeszenie Sędziów „AEQUITAS”.

09.04.2025
1  2  3  4  5    624