Prezes KRRP: Jesteśmy w dobrym miejscu, ale nie możemy zwolnić

Prawnicy

Osoby odpowiedzialne za kierowanie samorządem muszą rozumieć różnorodne potrzeby członków i umieć skutecznie na nie odpowiadać – mówi Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych XI kadencji, ubiegający się o reelekcję. Wśród wyzwań stojących przed radcowskim samorządem wymienia m.in. cyfryzację, coraz większe znaczenie GenAI oraz wpływ technologii na warunki wykonywania przez radców zawodu.

25.10.2024

Klimatyczna luka ubezpieczeniowa to duże ryzyko

Środowisko

Kluczowym wyzwaniem dla globalnych modeli klimatycznych jest kwestia najistotniejsza dla społeczności, firm, samorządów i ubezpieczycieli, czyli jak będą się materializować ryzyka fizyczne związane z klimatem w skali regionu lub konkretnej lokalizacji. Zapotrzebowanie na precyzyjne informacje na temat prawdopodobieństwa materializacji ryzyk fizycznych jest tak duże, że powstał rynek firm „dostarczających” informacje - piszą Monika Sadkowska i Karina Ostoj-Bobrowska z Deloitte.

25.10.2024

Styk prawa i IT szczególnie interesujący z punktu widzenia pracodawców

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Szybki rozwój technologii stanowi wyzwanie dla firm, projektantów, ale też prawników obsługujących te procesy. Dlatego już na etapie projektowania systemów warto wbudowywać mechanizmy zgodności z istniejącymi regulacjami, aby przewidywać potencjalne zmiany prawne. Regularne konsultacje z prawnikami specjalizującymi się w prawie IT stanowią dzisiaj niezbędny element zarządzania projektami - mówi Piotr Mentlewicz, radca prawny.

24.10.2024

Świadczeniobiorcy ponoszą koszty wadliwej legislacji ustawodawcy

Domowe finanse PIT

Państwo nie powinno czerpać dodatkowych korzyści podatkowych, w sytuacji zwrotu należnych obywatelowi świadczeń, które nie zostały mu wypłacone terminowo – podkreśla w rozmowie z Prawo.pl Karolina Kubista, adwokat z Kancelarii JKP.Legal. Tymczasem na skutek obniżenia świadczeń Skarb Państwa de facto zarabia, bowiem najpierw nie wypłaca całości świadczenia, a następnie od wypłaconej nadpłaty pobiera podatek.

24.10.2024

Prof. Wróbel: Likwidujemy bezwzględne dożywocie, zmieniamy definicję podejrzanego

Wymiar sprawiedliwości

Celem ustawy naprawczej było usunięcie z obowiązującego kodeksu karnego przepisów niezgodnych z Konstytucją i prawem unijnym. Uchyliliśmy te dotyczące bezwzględnego dożywocia, prokuratorskich sprzeciwów, ale też m.in. odpowiedzialności karnej 14-latków. Zaproponowaliśmy powrót do kary 25 lat pozbawienia wolności – z dopuszczeniem, w uzasadnionych okolicznościach, 30 lat. Przywracamy też wychowawcze cele kary i zmieniamy definicję podejrzanego - mówi prof. Włodzimierz Wróbel, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego.

24.10.2024

Nowe wytyczne TSUE: Co czeka firmy spoza Unii Europejskiej w zamówieniach publicznych?

Zamówienia publiczne Prawo europejskie

Wyrok TSUE z 22 października w sprawie C-652/22 potwierdził przypuszczenia poparte wyrażonym w marcu br. stanowiskiem rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Anthony’ego Collinsa. Dotyczyły one możliwości wykluczenia z udziału w postępowaniach o zamówienia publiczne podmiotów z krajów spoza UE, z którymi nie zostały zawarte umowy dopuszczające - pisze Kamila Jachnik-Czarnecka, radca prawny.

23.10.2024

W poszukiwaniu straconego zysku: polisa business interruption w czasach klęsk żywiołowych

Ubezpieczenia Powódź

Klasyczną formą ochrony przed finansowymi skutkami klęsk żywiołowych są ubezpieczenia mienia, które chronią przede wszystkim przed ryzykiem fizycznych zniszczeń i strat. To jednak nie wszystko. Ubezpieczenia kierowane do przedsiębiorców mogą również obejmować ochronę przed utratą zysku i niespodziewanymi kosztami, jeżeli doprowadziły do nich uszkodzenia majątku przedsiębiorstwa - piszą adwokaci Maciej Zych oraz Mateusz Kosiorowski z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

23.10.2024

Min. Ejchart: Do końca roku powstanie strategia zmian w więziennictwie

Wymiar sprawiedliwości

Procedowane są trzy projekty dotyczące zmian w Służbie Więziennej, trwają prace nad propozycjami zmian w przepisach karnych i wykonawczych, a do końca roku opracowane zostaną kierunki rozwoju więziennictwa – zapowiada w rozmowie z Prawo.pl wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart. I wyjaśnia, że jednym z analizowanych obszarów jest szersze stosowanie dozoru elektronicznego, np. jako dodatkowego środka zapobiegawczego.

23.10.2024

Więzienie lub wysoka grzywna. Surowe kary w projekcie ustawy o systemach AI

Prawo AI Prawo europejskie

Komisja Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji będzie mogła przeprowadzać kontrolę działalności podmiotów obowiązanych do przestrzegania przepisów AI ACT i ustawy. Brak odniesienia się de facto do jakichkolwiek kryteriów zainicjowania kontroli może budzić niepokój. Projekt budzi poważne zastrzeżenia także w kontekście dokumentacji objętej tajemnicą zawodową - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat prowadzący własną kancelarię.

22.10.2024

Prof. Waltoś: Potrzebny przepis pozwalający na karanie drogowych zabójców

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nasze prawo odczuwa niedostatek stopnia karalności takich czynów, jak te dokonane przez sprawców wypadków na A1 i niedawno na Trasie Łazienkowskiej. Trzeba więc na nowo uformować przepis dotyczący zamiaru ewentualnego, albo wprowadzić dodatkowy typ przestępstwa, czyli zabójstwo drogowe – twierdzi prof. Stanisław Waltoś.

22.10.2024

Upadłość członka konsorcjum a zamówienia publiczne  

Zamówienia publiczne Upadłość

Konsorcja umożliwiają połączenie zasobów oraz doświadczenia kilku podmiotów. Taki model współpracy jest szczególnie korzystny w przypadku dużych i skomplikowanych projektów, gdzie wymagane są różnorodne umiejętności i kompetencje. Co jednak w sytuacji, w której czy to na etapie ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego czy też jego realizacji sytuacja ekonomiczna i finansowa co najmniej jednego członka konsorcjum ulegnie pogorszeniu do tego stopnia, że sąd postanowi ogłosić upadłość takiego podmiotu? - pisze Magdalena Zdanowska, radca prawny w RESIST Rezanko Sitek.

21.10.2024

O niekorzystnej uchwała SN w sprawie szkód komunikacyjnych raz jeszcze

Wymiar sprawiedliwości Ubezpieczenia

Uchwała SN w sprawie sposobu określania odszkodowań komunikacyjnych jest jedną z ważniejszych w ostatnim czasie. Natomiast nadzieja, że uporządkuje ona kwestie odszkodowań jest płonna. Zbyt wiele budzi wątpliwości co do meritum, co więcej, została ona podjęta w składzie tzw. neosędziów, zatem i z tego względu będzie kwestionowana - pisze Mariusz Weiss, radca prawny.

21.10.2024

Opinia Rzecznika Generalnego TSUE - ważny krok w sporze dotyczącym infrastruktury kolejowej

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Prawo europejskie

Kwestia dotycząca polskiego zwolnienia infrastruktury kolejowej z podatku od nieruchomości, poza bezpośrednim przełożeniem na polskich podatników, jest sprawą wysokiej rangi. Przy okazji rozważań na temat charakteru prawnego polskich zwolnień z podatku od nieruchomości konieczne były rozważania fundamentalne, dotyczące m. in. granic ingerencji Komisji Europejskiej w zmiany prawa podatkowego poszczególnych krajów Unii - piszą Adam Hellwig i Piotr Nowosielski z Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi.

21.10.2024

Kto w korpusie obrony cywilnej - to materia ustawy czy rozporządzenia?

Samorząd terytorialny

Skierowany we wrześniu do Sejmu wyczekiwany projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej zawiera rozwiązania dotyczące kadr obrony cywilnej. Ale ustawodawca nadal nie uszczegółowił regulacji w zakresie struktury i hierarchii w korpusie obrony cywilnej oraz powoływania do służby w tej formacji.

21.10.2024

Dr Święcicka: Proces Jezusa z Nazaretu, czyli o wyroku politycznie uwikłanego sędziego

Prawo karne

Proces Jezusa sprzed ponad dwóch tysięcy lat to dobry punkt odniesienia do analizy kondycji współczesnego sądownictwa, bowiem zapadł w nim wyrok umotywowany politycznie, a orzekający w nim sędzia był jednocześnie urzędnikiem państwowym, po którym nie można było spodziewać się odporności na lokalne i płynące z Rzymu naciski – mówi dr Paulina Święcicka z Katedry Prawa Rzymskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

19.10.2024

Dr Paweł Czarnecki: Mediator lexusa nie kupi

Wymiar sprawiedliwości

Mediacje w sprawach karnych są prowadzone rzadko. Instytucja ta nie jest popularna. Jest to związane z wieloma czynnikami. Można wyszczególnić bariery prawne, finansowe, organizacyjne i mentalne. Mam wrażenie, że ta ostatnia kwestia jest największą barierą. Zarówno organy postępowania, jak i obywatele nie wierzą w tę instytucję, a prokuratorzy czy sędziowie na podstawie swoich złych doświadczeń zakładają, że mediacja wydłuża postępowanie - wskazuje dr Paweł Czarnecki, adiunkt z UJ i mediator.

19.10.2024

Zarządcy restrukturyzowanej spółki nie można pozbawić wynagrodzenia

Wymiar sprawiedliwości Restrukturyzacja Upadłość

Wtorkowa uchwała SN ma zastopować pochopne sięganie po art. 5 kodeksu cywilnego, aby ograniczać wynagrodzenia zarządców. Sąd podkreślił, że w znacznej części wynagrodzenie jest ściśle limitowane, w zależności od zakresu wykonywanych obowiązków i ich skuteczności, które podlegają restrykcyjnej kontroli. Stąd też przyjął, że tylko i wyłącznie przepisy prawa restrukturyzacyjnego mogą w jakimkolwiek stopniu ograniczać wymiar wynagrodzenia zarządcy. Budzi to kontrowersje - pisze Agata Duda-Bieniek, radca prawny.

18.10.2024

Z perspektywy pracownika socjalnego - ochrona dzieci „na papierze”

Prawo karne Pomoc społeczna Prawo rodzinne

W 2023 r. przyjęto szereg ustawowych zmian, aby wzmocnić bezpieczeństwo małoletnich przed przemocą ze strony opiekunów. Prawne zrównanie statusu dziecka wprost z osobą doznającą przemocy czy następnie wprowadzone standardy ochrony małoletnich, to niewątpliwie działania podnoszące społeczną i zawodową świadomość w obszarze przeciwdziałania przemocy. Niestety zmiany, na które najbardziej liczyło środowisko pracowników socjalnych - albo nie doczekały się odpowiedzi ze strony decydentów, albo przepisy je wprowadzające nadal pozostają jedynie „na papierze”.

18.10.2024

Sośnierz: Centralna regulacja płac w ochronie zdrowia jest błędem

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Państwo wywindowało wynagrodzenia lekarzy często do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, a nawet więcej. A przecież to szpital powinien sam ustalać personelowi medycznemu takie płace, na jakie go stać. Sytuacja dojrzała do zmiany, ale w najbliższych miesiącach nikt nie odważy się na taką rewolucję, bo będzie zbyt wielu niezadowolonych. W efekcie sytuacja finansowa podmiotów medycznych musi się jeszcze pogorszyć - podkreśla Andrzej Sośnierz, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

17.10.2024

Mikołaj Kozak: Zakaz opuszczania kraju – środek potrzebny, ale nadużywany

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Bardzo dużo pisze się i mówi o nadużywaniu stosowania instytucji tymczasowego aresztowania, co stanowi poważny problem systemowy, nierozwiązywany już od lat. Doniesienia medialne na temat pracy komisji kodyfikacyjnej pozwalają co prawda na cień optymizmu, ale jeśli nie zmieni się prokuratorski nawyk wnioskowania o areszt w sprawach zupełnie go niewymagających i sędziowski nawyk dawania na to glejtu, to wiele się zapewne nie zmieni - pisze adwokat Mikołaj Kozak, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

17.10.2024