EY: Interpretacja ogólna dotycząca ulgi B+R zwiększa oszczędności podatników

CIT PIT Doradca podatkowy

Wszelkie należności wypłacone z tytułu umowy o pracę (w tym m.in. z tytułu urlopów i choroby) oraz odpowiadające im składki ZUS mogą być podstawą naliczenia kosztów kwalifikowanych B+R. Interpretacja ogólna Ministerstwa Finansów zwiększa podstawę do kalkulacji kosztów kwalifikowanych i pulę potencjalnych oszczędności – piszą Magdalena Piec i Wiktoria Sadowski z Działu Doradztwa Podatkowego EY Polska.

07.03.2024

Ulga na ekspansję nadal budzi wątpliwości

CIT PIT

Ustawodawca nie definiuje pojęcia wytworzenia rzeczy przez podatnika, zaś skarbówka podchodzi do niego bardzo restrykcyjnie. Przyjmuje, że kryterium to zostaje spełnione jedynie wówczas, gdy cały proces produkcyjny jest przeprowadzany w działalności podatnika. Stanowisko fiskusa znacznie ogranicza dostępność ulgi dla przedsiębiorców z szeroko pojmowanej branży produkcyjnej - mówi Natalia Majewska, doradca podatkowy.

07.03.2024

Przedsiębiorca musi rzetelnie wypełniać obowiązki informacyjne wobec konsumenta

Rynek i konsument Prawo unijne

Przedsiębiorcy umożliwiający testowanie swoich usług świadczonych przez internet będą musieli zachować szczególną ostrożność w formułowaniu ofert względem konsumentów. Niedochowanie obowiązków informacyjnych co do treści i zasad świadczonych usług (w szczególności w zakresie ceny) może skutkować powstaniem kolejnego prawa konsumenta do odstąpienia od umowy zawartej na odległość, powstałego po upływie okresu testowego - piszą Adrian Bielecki, adwokat i Zygmunt Waga, radca prawny z kancelarii prawnej Taylor Wessing.

07.03.2024

W sprawie prawa łaski wszystkie odpowiedzi daje Konstytucja

Wymiar sprawiedliwości

Prawo łaski zastosowane wobec osoby skazanej nieprawomocnym wyrokiem eliminuje prawo oskarżonego i pokrzywdzonego do sądu i prawo do uzyskania przez pokrzywdzonego i oskarżonego prawomocnego orzeczenia. Pozbawia oskarżonego prawa do obrony w każdym stadium postępowania. Eliminuje też jego prawo do uzyskania prawomocnego wyroku uniewinniającego - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat.

06.03.2024

Czy przepisy unijne o pracy platformowej będą zgodne z polską Konstytucją?

Prawo pracy Prawo unijne Rynek pracy

Za pośrednictwem platform cyfrowych w UE pracuje ponad 28 milionów osób. Szacuje się, że w roku 2025 liczba ta wzrośnie nawet do 43 mln. Skoro zaś zakres pracy, zasady, jak i ograniczenia pracy platformowej są takie same jak w przypadku pracowników etatowych zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, to nic dziwnego, że Unia chce wprowadzić takie zmiany, które zrównają uprawnienia pracowników platformowych z pracownikami etatowymi – piszą Iwona Smolak i Paweł Piotrowski z kancelarii Gardocki i Partnerzy.

06.03.2024

Jacek Trela: Przywracanie praworządności nie może być niezgodne z prawem

Wymiar sprawiedliwości

Jeśli najprostsza i najbardziej legalna, czyli ustawowa droga naprawiania zdewastowanego porządku prawnego jest niedostępna, można to robić z użyciem innych środków, byleby były one zgodne, albo przynajmniej nie były niezgodne z prawem – twierdzi Jacek Trela, senator, adwokat, były prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

05.03.2024

Wykup gruntu z użytkowania wieczystego przez przedsiębiorcę nie taki prosty

Nieruchomości

Do końca sierpnia br. użytkownik wieczysty może wystąpić z żądaniem sprzedaży nieruchomości gruntowej po korzystnej dla niego cenie. Możliwość ta dostępna jest dla wszystkich posiadaczy gruntów zabudowanych, na których użytkowanie wieczyste zostało ustanowione przed końcem 1997 r. Wyłączenie dotyczy jedynie gruntów położonych na terenie portów i przystani morskich oraz ogrodów działkowych - pisze Malwina Kołodziej, radca prawny oraz Jakub Klimowicz z Kancelarii Prawnej INLEGIS Kołodziej Nogala sp.k.

04.03.2024

Sygnaliści w organizacji – praktyka i najnowsze zmiany prawa

Prawo pracy Prawo unijne

Unijna dyrektywa nr 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, nałożyła na Polskę obowiązek implementacji jej przepisów do krajowego porządku prawnego do 17 grudnia 2021 r. Jedynie w przypadku podmiotów należących do sektora prywatnego, które zatrudniają od 50 do 249 osób, implementacja dyrektywy w zakresie obowiązku ustanowienia wewnętrznych kanałów zgłaszania naruszeń mogła nastąpić do dnia 17 grudnia 2023 r. – pisze Iwona Smolak, radca prawny.

04.03.2024

KPMG: Unia zaostrza zasady przeciwdziałania praniu pieniędzy

Prawo unijne

Unia chce wyeliminować luki prawne w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy. Nowe obowiązki zostaną nałożone na sektor m.in. kryptoaktywów, handlu metalami i kamieniami szlachetnymi, handlu luksusowymi samochodami, samolotami i jachtami oraz na kluby piłkarskie - piszą Maciej Sawczuk i Karolina Jaskulska-Jarosz z Zespołu ds. Podatku Dochodowego od Osób Prawnych w KPMG w Polsce.

04.03.2024

Mec. Duraj: Czterodniowy tydzień pracy można wprowadzić już teraz

Prawo pracy

Zmiany prawa w zakresie długości tygodnia pracy są oczekiwanie nie tylko przez pracowników, ale i pracodawców. Wyniki programów pilotażowych oraz doświadczenia krajów, które zmieniły swoje przepisy, wskazują, że wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest tylko kwestią czasu. Tymczasem kodeks pracy już umożliwia takie rozwiązanie, a zapowiadana nowelizacja ustawy spowoduje, że to, co obecnie dostępne jest dla wybranych, stanie się normą dla wszystkich – pisze Anna Duraj, radca prawny.

02.03.2024

Autorzy kontra Al, kogo bardziej będzie chronić nowe prawo autorskie?

Prawo autorskie

Projekt noweli prawa autorskiego dotyczący rynku cyfrowego budzi kontrowersje. Brak w nim niezbędnych definicji. W łatwy sposób umożliwi to obejście przepisów lub sprowokuje niekończące się spory prawne. Projektodawca próbuje chronić twórców, ale robi to w nieumiejętny sposób - pisze dr Michał Starczewski, radca prawny w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.

02.03.2024

Robert Trzaskowski: Wspierane podejmowanie decyzji zamiast ubezwłasnowolnienia

Prawo cywilne Pacjent

Żaden z instrumentów, który ma zastąpić czy zająć miejsce ubezwłasnowolnienia, nie może pozbawiać osób z niepełnosprawnościami zdolności do czynności prawnych, ponieważ stanowi ona emanację podmiotowości człowieka. Kluczowa jest zatem realizacja woli osoby z niepełnosprawnością i jej preferencji – mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Robert Trzaskowski, adwokat prowadzący własną kancelarię adwokacką Business&Law.

01.03.2024

Większościowy wspólnik spółki z.o.o. nie zapłaci ZUS, ale czy odzyska to, co już zapłacił?

Ubezpieczenia społeczne Spółki Prawo gospodarcze

Sąd Najwyższy przesądził, że wspólnik spółki z o.o., który posiada 99 proc. udziałów w kapitale zakładowym tej spółki nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Teraz wspólnicy mogą wznawiać zakończone prawomocnie postępowania i żądać od ZUS zwrotu nienależnie pobranych składek, a także odsetek - pisze Katarzyna Jargiełło, radca prawny w kancelarii KBiW Kurpiejewski Budzewski i Wspólnicy.

29.02.2024

Prof. Paluszkiewicz: Kontradyktoryjny proces do przywrócenia, rola prokuratora do ograniczenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Wprowadzony w 2015 roku kontradyktoryjny model procesu karnego, który po kilku miesiącach został wycofany przez nowy rząd, trzeba bez wątpienia przywrócić. Pilną potrzebą jest też cofnięcie zmian w kodeksie postępowania karnego, wzmacniających, wbrew zasadzie kontradyktoryjności, pozycję procesową prokuratora, a ograniczających pozycję sądu, będącego przecież gospodarzem postępowania jurysdykcyjnego - twierdzi prof. Hanna Paluszkiewicz z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.

29.02.2024

Współpraca z nadzorcą układu kluczem do sukcesu postępowania o zatwierdzenie układu

Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Postępowanie o zatwierdzenie układu to zdecydowanie postępowanie restrukturyzacyjne, które cechuje się najmniejszym formalizmem. Nadzorca układu jest wybierany przez dłużnika i pełni swą funkcję na podstawie zawartej z nim umowy. W praktyce, często rodzi to błędne skojarzenie wśród dłużników, że nadzorca układu pełni taką rolę, jak pełnomocnik przedsiębiorcy - pisze Mateusz Pyka, doradca restrukturyzacyjny.

28.02.2024

Raulinajtys-Grzybek: Obniżanie ryzyka wystąpienia błędu leży po stronie zarządzających

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Włączenie do dyskusji o zarządzaniu jakością aspektów human factors pozwoli lepiej planować proces, bo obserwujemy go pod kątem tego, czy jest sprzyjający dla człowieka. Obecnie nie zastanawiamy się systemowo nad konsekwencjami tego, że pacjentów przyjmują przepracowani lekarze. Tymczasem błędy generują gigantyczne koszty - zarówno finansowe dla systemu, jak i koszty społeczne dla pacjentów i ich rodzin - mówi dr hab. Monika Raulinajtys-Grzybek, prof. SGH.

28.02.2024

Rozwiązania proekologiczne istotne także w kontekście funduszy europejskich

Prawo unijne

Mając na uwadze wzrost istotności tematyki środowiskowej w projektach współfinansowanych z Funduszy Europejskich, już na etapie planowania inwestycji warto wdrożyć analizy dotyczące możliwości zastosowania rozwiązań proekologicznych. Z wachlarza wielu opcji można wybrać takie, które będą najbardziej adekwatne w kontekście całej działalności, a dodatkowo mogą przynieść korzyści - czy to ekonomiczne, czy wizerunkowe - pisze Agata Pietrzak, starsza analityk biznesowa w DC CENTRUM Sp. z o. o. 

27.02.2024

Magdalena Jaworska: Co oznaczają nowe obowiązki dla platform internetowych i ich użytkowników

Doradca podatkowy Nowe technologie Podatki międzynarodowe

Wdrożenie dyrektywy DAC7 nie zmieni dotychczasowych zasad opodatkowania. Warto jednak mieć na uwadze, że nowe obowiązki to zasilanie organów podatkowych określonymi danymi dotyczącymi sprzedaży internetowej. Kontrolujący mogą natomiast wykorzystywać te dane do sprawniejszego typowania podatników do weryfikacji - pisze Magdalena Jaworska, ekspertka e-Izby ds. podatków, partnerka w spółce doradztwa podatkowego Quidea.

27.02.2024

Jak obronić się przed postępowaniem w sprawie karuzeli podatkowej

VAT Compliance

W transakcjach trójstronnych i łańcuchowych należy pamiętać o tym, iż pierwszy w łańcuchu podmiot (kontrahent) widzi ostatniego i na odwrót. Ponadto, aby prawidłowo taką transakcję rozliczyć w deklaracji VAT, wszyscy w tym łańcuchu muszą być o sobie poinformowani - pisze dr Izabella Tymińska, ekspert ds. ceł, prawa celnego i handlu zagranicznego.

26.02.2024

Kaźmierczyk: Jesteśmy w tyle względem unijnych regulacji danych medycznych

Pacjent Opieka zdrowotna RODO

Nie mamy polskiej ustawy o zarządzaniu danymi. W praktyce więc część przepisów unijnych, które umożliwiają wtórne wykorzystywanie danych zebranych w podmiotach leczniczych, jest martwa. Nie wykorzystujemy potencjału informacji gromadzonych w celach naukowych, badawczo-rozwojowych, analitycznych, bo nie mamy narzędzi prawnych - mówi dr Paweł Kaźmierczyk z Kancelarii Rymarz Zdort Maruta.

26.02.2024