Mieszkanie w prezencie, czyli o przedawnieniu w sprawach frankowych

Prawo cywilne Domowe finanse Banki Kredyty frankowe

Jeszcze dekadę temu wygrane przez konsumentów sprawy frankowe stanowiły rzadkość. Obecnie jest odwrotnie – to konsumenci masowo wygrywają przed sądami. Czy w przypadku roszczeń banków wobec frankowiczów o zwrot kapitału powtórzy się podobny scenariusz - zastanawia się dr Janusz Malanowski, radca prawny w kancelarii Malanowski i Wspólnicy.

05.06.2025

10 lat prawa restrukturyzacyjnego: ocena plus wskazówki

Prawo gospodarcze Restrukturyzacja Upadłość

Ustawa z 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne wprowadziła do polskiego systemu prawnego kompleksowy system wsparcia przedsiębiorców zagrożonych niewypłacalnością. Rocznica 10-lecia jej uchwalenia skłania do podsumowania dotychczasowych osiągnięć oraz zwrócenia uwagi na obszary wymagające dalszej poprawy - pisze Piotr Zimmerman, radca prawny, doradca restrukturyzacyjny z kancelarii Zimmerman Sierakowski Frosztęga.

04.06.2025

Prof. Łętowska: Polityka teraz więcej znaczy w przywracaniu praworządności niż legislacja

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Przygotowane już projekty, zmierzające do przywracania praworządności, jak choćby ten dotyczący statusu sędziów, powinny być nadal procedowane, nawet jeśli są obawy, czy wybrany właśnie prezydent zechce je podpisać. Bo nie można mu z góry odmawiać dobrej wiary - mówi prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzecznik praw obywatelskich. I dodaje, że w warunkach czekającej nas kohabitacji, liczyć się będą nie tylko działania legislacyjne, ale też polityczne sposoby na ich wprowadzanie w życie.

03.06.2025

Nowelizacja ustawy AML: Nowe obowiązki dla instytucji obowiązanych

Compliance Prawo europejskie

Planowana nowelizacja nie wydaje się znaczna, natomiast planowane zmiany wpłyną bezpośrednio na obowiązki instytucji obowiązanych i konieczność dostosowania posiadanych procedur AML do nowych przepisów w relatywnie krótki czasie. Większość przepisów ustawodawca planuje wprowadzić już 1 lipca 2025 r. - pisze Katarzyna Ulejczyk, adwokat z kancelarii BCLA Bisiorek, Cieśliński i Partnerzy.

02.06.2025

Dariusz Celiński: Czy obywatele powinni mieć rozwodowy wybór?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Inicjatywa wprowadzenia pozasądowego rozwodu, w sytuacji gdy małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci oraz gdy nie ma między nimi sporu, co do rozwiązania małżeństwa, jest ze wszech miar słuszna. Jednak decyzja o zgodnym rozwiązaniu małżeństwa bez orzekania o winie jest najczęściej tylko jednym z elementów porozumienia rozwodzących się małżonków. Porozumienie to dotyczy przede wszystkim uregulowania kwestii majątkowych - pisze Dariusz Celiński, notariusz w Tychach.

02.06.2025

Anita Richert-Kaźmierska: Pokolenie Z i Alfa też wejdzie do systemu emerytalnego

Prawo cywilne Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

System emerytalny w ogóle nie jest przygotowany na przyjęcie młodych ludzi i ten problem będzie narastał. Zdecydowanie brakuje nam odpowiedzialności za naszą przyszłość emerytalną. Dla obecnego pokolenia Z i wchodzącego Alfa poczucie i świadomość tego, że za kilkadziesiąt lat przyjdzie czas na przeliczenie tego, co odprowadziło się do ZUS, jest bardzo odległa i niepewna – mówi w rozmowie z Prawo.pl dr inż. Anita Richert-Kaźmierska.

31.05.2025

Prof. Hofmański: Ściganie zbrodniarzy międzynarodowych ma zapewnić bezpieczeństwo międzynarodowe

Wymiar sprawiedliwości

Jurysdykcja w zakresie zbrodni prawa międzynarodowego skonstruowana jest w taki sposób, że może być wykonywana niezależnie od tego, czy do popełnienia zbrodni już doszło, czy też zbrodnicza działalność trwa. Chodzi nie tylko o sprawiedliwe odpłacenie za popełnione zbrodnie, ale również o przywrócenie bezpieczeństwa na arenie międzynarodowej i ukojenie bólu ofiar. Osoby skrzywdzone czekają na osądzenie winnych - wskazuje prof. Piotr Hofmański.

31.05.2025

Prof. Grzegorczyk: Teraz niezbędne zmiany w procedurze cywilnej, a w przyszłości nowy kodeks

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Pozostawienie, a nawet rozszerzenie możliwości prowadzenia zdalnych rozpraw, doprecyzowanie zasad składania zeznań na piśmie, pozostawienie w zmodyfikowanej postaci posiedzeń przygotowawczych, przywrócenie kolegialnego orzekania w apelacji – takie m.in. zmiany w procedurze cywilnej zapowiada prof. Paweł Grzegorczyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, przewodniczący zespołu procesowego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.

30.05.2025

Stwierdzenie nieważności umowy kredytu frankowego - jakie są konsekwencje podatkowe

Domowe finanse PIT Kredyty

Choć zwrot rat po stwierdzeniu nieważności kredytu frankowego zasadniczo nie podlega PIT, to w niektórych przypadkach będzie miał dla frankowicza negatywne skutki podatkowe. Dlatego też każdy kredytobiorca, zanim podejmie decyzję o wstąpieniu na ścieżkę sądową z bankiem, powinien mieć możliwość zapoznania się nie tylko z wyliczeniem finansowym, ale również z wyliczeniem ewentualnych skutków podatkowych takiego rozwiązania - pisze Agata Dziwisz-Moshe, partner w Kochański & Partners.

29.05.2025

Nowy wymiar współpracy: umowa o zabezpieczeniu społecznym pomiędzy Polską a Indiami

Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

25 listopada 2024 r. Polska i Indie podpisały przełomową umowę o zabezpieczeniu społecznym. To długo wyczekiwane porozumienie jest nie tylko efektem rosnących relacji gospodarczych między oboma krajami, ale także jednym z kroków realizujących postanowienia umowy o partnerstwie strategicznym - pisze dr Judyta Latymowicz. Jej zdaniem porozumienie wpisuje się w szerszy globalny trend związany z rosnącą mobilnością pracowników oraz dynamicznym rozwojem współpracy gospodarczej.

29.05.2025

Prof. Safjan: Będzie wiele zmian w prawie cywilnym, ale na razie bez nowego kodeksu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Po przedstawieniu blisko 200 pilnych zmian w procedurze cywilnej, koncentrujemy się teraz na także pilnych zmianach w prawie materialnym - mówi prof. Marek Safjan, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. I zapowiada nowe formy testamentów, w tym w formie nagrania, zmianę ubezwłasnowolnienia na różnorodne formy wsparcia, a dla biznesu m.in. umowy inwestycyjne.

29.05.2025

Podwójny podatek od nieruchomości w spadku z zagranicy

Podatki międzynarodowe Podatek od spadków i darowizn Nieruchomości

Ustawa o podatku od spadków i darowizn opodatkowuje nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium RP. Jest to bardzo niekorzystne rozwiązanie dla osób, którym osoby niemające niejednokrotnie żadnych związków z Polską, przekazują nieruchomość w drodze darowizny, bądź po których polscy obywatele dziedziczą - pisze Katarzyna Siwiec, radca prawny i doradca podatkowy.

28.05.2025

Deweloper ujawni ceny mieszkań. Lepsza ochrona konsumentów, ale są niedociągnięcia

Budownictwo Nieruchomości

Znowelizowana ustawa deweloperska ma stanowić przełom w podejściu do informowania nabywców nieruchomości, w szczególności mieszkań o cenach zakupu mieszkań. Ważna zmiana likwiduje wątpliwości interpretacyjne nowych przepisów i zamyka potencjalną lukę, która umożliwiałaby unikanie ujawniania cen mieszkań w odniesieniu do umów deweloperskich. Nowe przepisy – mimo wprowadzenia poprawek – zawierają jednak pewne niedociągnięcia - pisze Mirosław Bik, radca prawny, partner w PNP Law.

27.05.2025

Dawid Kulpa: Prokuratura gospodarcza – czas na skuteczność, nie rytuały

Węgiel

Od lat w sprawach karnych gospodarczych obserwujemy niepokojący paraliż prokuratury. Zamiast być sprawnym narzędziem ochrony ładu gospodarczego, prokuratura zbyt często działa bez jasnej strategii, wikłając się w proceduralne szczegóły, podczas gdy kluczowe działania są zaniedbywane. Skutkuje to nie tylko nieskutecznością w ściganiu przestępców, ale także realnymi stratami dla uczciwych przedsiębiorców i całego rynku – pisze Dawid Kulpa, radca prawny.

27.05.2025

Zapłata danymi osobowymi a podatek VAT

VAT Podatki międzynarodowe RODO

Zmiany w podejściu organów podatkowych sugerują, że udostępnianie danych osobowych w zamian za dostęp do usług może w przyszłości zostać jednoznacznie zakwalifikowane jako element transakcji podlegającej opodatkowaniu VAT. Przedsiębiorcy muszą zatem odpowiednio wcześniej analizować zarówno potencjalne zobowiązania podatkowe, jak i wymogi RODO, aby uniknąć sytuacji, w której przyjęty model biznesowy zostanie uznany za nielegalny lub niezgodny z przepisami - piszą Joanna Wierzejska i Mateusz Jankowski z DZP.

26.05.2025

Sprostowaniem artykułu w internecie zajmie się Sąd Najwyższy

Prawo cywilne Własność intelektualna

Standardowo sprostowania i przeprosiny publikowane są jako osobne teksty, w miejscu analogicznym do pierwotnego materiału. Wydaje się, że w przypadku treści internetowych należy również dopuścić ich publikację pod konkretnym adresem URL, w bezpośrednim sąsiedztwie oryginalnego materiału lub nawet w ramach niego – pisze Wiktoria Matysik, prawniczka w kancelarii Markiewicz Sroczyński Mioduszewski.

24.05.2025

TSUE a VAT od korekt cen transferowych – stanowisko rzecznika

VAT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

W kwietniu 2025 r. ukazała się opinia rzecznika generalnego J.R. de la Toura w sprawie C-726/23. Sprawa ta dotyczyła kwestii objęcia VAT korekty cen transferowych dokonywanych między podmiotami powiązanymi. Przypadek przedstawionych w sprawie spółek z branży wynajmu żurawi może mieć wpływ na przyszłe postrzeganie rozliczeń i korekty cen transferowych dokonywanych w ramach grupy - pisze Sławomir Buszko, partner ID Advisory, doradca podatkowy.

23.05.2025

Zasada korzyści przy wywłaszczeniu – głos przed uchwałą NSA

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Decyzję o wysokości odszkodowania za wywłaszczenie wydaje wojewoda lub starosta. W praktyce urzędnicy często mają wątpliwości, w jaki sposób stosować tzw. zasadę korzyści. Przepisy nie są jednoznaczne, a rozbieżne stanowiska sądów nie poprawiają tej sytuacji. Oczekiwana przez wiele środowisk uchwała NSA ma na celu zniwelowanie tych rozbieżności. Głos w sprawie zabrał też rzecznik praw obywatelskich, jednoznacznie stając po stronie właścicieli wywłaszczanych nieruchomości - pisze Joanna Nogala, radca prawny.

23.05.2025

Fundacja rodzinna po dwóch latach

Małe i średnie firmy Fundacja Rodzinna

Fundacja rodzinna nie jest chwilowym trendem. Jest brakującym ogniwem polskiego systemu prawnego, które umożliwia skuteczne i bezpieczne planowanie sukcesji. Pozwala uniknąć chaosu po śmierci właściciela firmy, zabezpiecza interesy rodziny i zapewnia trwałość majątku. Dziś warto zadać sobie pytanie nie, czy warto, ale raczej, czy mamy czas i komfort, żeby dłużej zwlekać z decyzją - pisze Piotr Aleksiejuk, radca prawny, wspólnik kancelarii Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy.

22.05.2025

Prof. Markiewicz: Wybór prezydenta nigdy nie jest pewny, zawsze potrzebny wariant „B”

Wymiar sprawiedliwości

Gdy dwaj kandydaci zmierzają do urzędu prezydenta z szansami „pół na pół”, są wątpliwości, czy przywracanie ładu konstytucyjnego w wymiarze sprawiedliwości będzie możliwe przy pomocy ustaw. Jeśli nowy prezydent nie będzie chciał ich podpisywać, trzeba będzie myśleć o wariancie rezerwowym - twierdzi prof. Krystian Markiewicz, sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.

22.05.2025