Domów bliżej działki sąsiada nie będzie, bo stosuje się prawo de Morgana

Budownictwo

Ostatnio w mediach pojawiła się teza jakoby nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie zawierała mały, ale istotny błąd. Pomny praw de Morgana, nie podzielam takiego poglądu. W przepisie nie ma błędu. Zgodnie z drugim prawem de Morgana, zaprzeczenie alternatywy jest równoważne koniunkcji zaprzeczeń - pisze Rafał Dębowski, adwokat.

06.11.2024

Nowe sejmowe e-konsultacje społeczne czy rewolucyjny kierunek zmian

Administracja publiczna

Najnowsza zmiana Regulaminu Sejmu wprowadza nową formułę sejmowych e-konsultacji społecznych, która ma pozwolić na powszechne konsultowanie projektów ustaw przez obywateli. Każdy po zalogowaniu się przez ePUAP lub profil zaufany będzie mógł zgłaszać swoje uwagi do tekstu projektu ustawy, przed skierowaniem go do pierwszego czytania w Sejmie. Czy zatem nowe przepisy stanowią rewolucyjny krok w kierunku partycypacyjnego stanowienia prawa?

06.11.2024

Hinc: Mediacja w sprawach podatkowych może przyśpieszyć postępowania podatkowe

Prawnicy Doradca podatkowy

Możliwość prowadzenia mediacji w sprawach podatkowych przed organami podatkowymi powinna zostać wpisana do ordynacji podatkowej - uważa Przemysław Hinc, przewodniczący Komisji ds. Mediacji przy Krajowej Radzie Doradców Podatkowych. Jak podkreśla, dziś organy podatkowe nie są otwarte na mediację, bo ordynacja mediacji w sprawach podatkowych nie przewiduje, a w pozostałych sprawach organy nie są przyzwyczajone do wchodzenia w postępowanie mediacyjne.

06.11.2024

Ubezpieczyciel nie jest już zobligowany do likwidacji szkody - skutek uchwały SN

Wymiar sprawiedliwości Ubezpieczenia

Uchwała Sądu Najwyższego z 11 września 2024 r., pomimo braku jakichkolwiek zmian w prawie, próbuje wywrócić do góry nogami utrwalone zasady ustalania odszkodowania z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Umniejsza ona pozycję poszkodowanego, którego ochrona stanowiła główny cel tego systemu, a w zamian praktycznie znosi sądową kontrolę nad poczynaniami ubezpieczyciela. Czy taka uchwała zasługuje na jakikolwiek posłuch - zastanawia się Łukasz Gil, radca prawny.

05.11.2024

Sędzia Laskowski: Powołanie nowego Sądu Najwyższego może mu przywrócić autorytet

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Uważam, że najlepszą drogą do naprawy Sądu Najwyższego jest zmiana jego ustroju, czyli rozwiązanie i stworzenie od nowa - mówi dr Michał Laskowski, sędzia Sądu Najwyższego, były prezes kierujący Izbą Karną. I dodaje, że przy takim rozwiązaniu wszyscy sędziowie przeszliby w stan spoczynku, a potem ruszyłby nabór do nowego, najlepiej mniejszego zespołu. Konieczne byłyby też zmiany w kognicji SN.

05.11.2024

Agnieszka Majewska: Nie mam inicjatywy ustawodawczej, ale i tak potrafię pomóc firmom

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Blokowanie kont bankowych przez skarbówkę to duży problem. Bronimy przedsiębiorców w sądach. Wspólnie z ministrem rozwoju i technologii dyskutujemy na temat zmian przepisów w tym zakresie, tak, żeby przedsiębiorcy nie bali się prowadzić swoich firm, ponieważ w każdej chwili fiskus może wejść im na konto - mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

04.11.2024

Dr Malicki: Nie zawsze prokurator decyduje o statusie podejrzanego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli osoba zgłaszająca się do adwokata twierdzi, że toczy się bądź też toczyć się może postępowanie w sprawie, które dotyczy jej jako osoby będącej albo też mogącej potencjalnie być w kręgu zainteresowania organów ścigania, od tego momentu mamy do czynienia z obroną merytoryczną, tj. realizacją prawa do obrony. Od tego też momentu tej osobie przysługują uprawnienia podejrzanego, zaś po stronie obrońcy aktualizują się przewidziane ustawowo obowiązki – twierdzi dr Andrzej Malicki, adwokat.

04.11.2024

Kempisty: Inwestycja w chirurgię robotyczną się zwraca

Prawo AI Opieka zdrowotna

Pacjenci po skomplikowanych operacjach wychodzą do domu w pierwszej dobie, jest znacznie mniej ponownych hospitalizacji, powikłań pooperacyjnych. Kluczowa jest jakość życia pacjentów po operacji i to, aby doprowadzić ją do stanu zbliżonego sprzed operacji. I nasi pacjenci są dowodem na to, że tak się dzieje dzięki operacjom za pomocą systemu robotycznego – mówi Jakub Kempisty, lekarz z Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

02.11.2024

Uchwała NSA nie kończy sporów i wątpliwości co do stawki podatku od najmu

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse

Uchwała NSA w sprawie stawki podatku od nieruchomości przy wynajmie lokali przez przedsiębiorców może budzić mieszane uczucia. Dobrze jednak, że została wydana. Jednak mimo, iż zdaje się ona rozstrzygać spór na korzyść podatników, to ustne uzasadnienie może budzić poważne wątpliwości i zastrzeżenia - piszą Radosław Urban i Łukasz Łanoszka z kancelarii KWKR.

31.10.2024

Frankowicz nie traci statusu konsumenta, chociaż wynajmuje mieszkanie

Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe

Z wyroku TSUE z 24 października 2024 r. wynika, że w przypadku gdy celem zawarcia umowy kredytu hipotecznego był zakup jednej nieruchomości przeznaczonej do odpłatnego wynajmowania, kredytobiorca zachowuje status konsumenta w rozumieniu dyrektywy Rady 93/13/EWG, jeżeli nie działał w celach związanych z jego działalnością gospodarczą lub zawodową. Teraz banki będą musiały przeanalizować swoją taktykę procesową, czy warto składać apelacje od wyroków korzystnych dla frankowiczów, którzy wynajmowali swoje nieruchomości.

31.10.2024

Prof. Łętowska: Komisja Wenecka pozwala na weryfikację sędziów, ale z ograniczeniami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zdziwienie budzą wypowiedzi jakoby opinia Komisji Weneckiej rujnowała koncepcję Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie weryfikacji neosędziów. Przeciwnie, ona otwiera drogę do sanacji wszystkich wątpliwych powołań, jednocześnie wskazując warunki brzegowe tych działań. Dopuszcza np. zbiorcze oceny całych grup takich osób, ale wymaga indywidualizacji choćby w postaci odwołania do organu niezależnego o cechach sądu – twierdzi prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzecznik praw obywatelskich.

31.10.2024

Łodzińska: Domagamy się systemowych zmian w ochronie zdrowia

Zawody medyczne

Przepisy miały przyciągać młodych, a także powodować jak najdłuższe pozostanie na rynku pracy w zawodach, w których brakuje specjalistów. Niestety, żaden z celów nie jest realizowany. Młodzi, którzy kończą studia pielęgniarskie, nie podejmują pracy w publicznej ochronie zdrowia. Trafiają do prywatnego systemu niefinansowanego ze środków publicznych lub do innych zawodów - mówi Mariola Łodzińska, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

30.10.2024

Kontakt z obrońcą bez cenzury?

Wymiar sprawiedliwości

Kto z adwokatów czytał w zarządzeniach, że udostępnienie mu akt postępowania może służyć do bezprawnego utrudniania postępowania, ten się w cyrku nie śmieje. Pisałem już wielokrotnie w poprzednich komentarzach, że – owszem – w każdym zawodzie (w tym w adwokackim) zdarzają się czarne owce, ale robienie z adwokatów en masse potencjalnych wspólników potencjalnie nieuczciwie postępujących osadzonych nie było i nie jest słuszną drogą - pisze Mikołaj Kozak, adwokat, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

30.10.2024

Dr Zalasiński: Błędna ocena Prezydenta, że Trybunał sam się naprawi

Prawnicy Administracja publiczna

Wnioski Prezydenta do TK abstrahują od układu odniesienia, tzn. są pisane tak, jakby Trybunał Konstytucyjny w Polsce działał prawidłowo, jakby wszystko było w porządku, jakby nie było problemu tzw. dublerów, jakby nie było orzeczeń ETPCz. Aktualnie Trybunał przybrał formułę ustrojową całkowicie nieadekwatną do tego, co mówi Konstytucja RP - uważa dr Tomasz Zalasiński, kierownik Katedry Prawa Collegium Civitas, członek Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury przy Ministerstwie Sprawiedliwości.

29.10.2024

Ochrona nie tylko sygnalisty

Prawo pracy RODO Sygnaliści

25 września 2024 r. weszła w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Zobowiązane organizacje już wdrożyły lub właśnie wdrażają procedury zgłaszania informacji o naruszeniach prawa – pisze dr Michał Starczewski. I podkreśla, że zarówno tytuł ustawy, jak i zakres regulacji określony w jej art. 1, kładą nacisk na ochronę sygnalistów.

29.10.2024

Implementacja dyrektywy drugiej szansy – rząd proponuje opcję minimum

Prawo europejskie Restrukturyzacja Upadłość

Nowy pomysł na implementację dyrektywy drugiej szansy jest wizją zdecydowanie minimalistyczną. Znaczna część proponowanych wcześniej zmian nie znalazła bowiem odzwierciedlenia w nowym projekcie. Dotyczy to także propozycji ocenianych zasadniczo pozytywnie, np. pomysłu ujednolicenia reguł ochrony przed egzekucją we wszystkich postępowaniach restrukturyzacyjnych czy wprowadzenia układu ze skutkami sprzedaży egzekucyjnej - pisze dr Hubert Zieliński, doradca restrukturyzacyjny w Filipiak Babicz Legal.

28.10.2024

Ustawa o związkach partnerskich przywraca parom godność

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Celem projektu nie jest tylko wykonanie dwóch wyroków ETPCz zapadłych przeciwko Polsce, ale przede wszystkim wyniesienie polskiego prawa do poziomu, do którego Polska od lat aspiruje – europejskiego - pisze o projekcie ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich - dr Mateusz Wąsik. Nie wyważajmy otwartych drzwi i korzystajmy ze ścieżki, którą obrały lata temu inne państwa europejskie – związku partnerskiego - podkreśla.

26.10.2024

Spory wokół unijnych znaków certyfikujących warto obserwować

Środowisko Prawo europejskie Prawo autorskie

Unijny znak certyfikujący jest stosunkowo nowym, bo funkcjonującym dopiero od siedmiu lat rodzajem znaku towarowego UE. Nie doczekał się jeszcze szczególnie bogatego zbioru orzecznictwa, stąd przyglądamy się z ciekawością każdej kolejnej sprawie wokół tego rodzaju prawa. Znaczenie unijnych znaków będzie jednak w najbliższych latach systematycznie rosnąć - pisze Ewelina Bosek, radca prawny.

26.10.2024

Prezes KRRP: Jesteśmy w dobrym miejscu, ale nie możemy zwolnić

Prawnicy

Osoby odpowiedzialne za kierowanie samorządem muszą rozumieć różnorodne potrzeby członków i umieć skutecznie na nie odpowiadać – mówi Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych XI kadencji, ubiegający się o reelekcję. Wśród wyzwań stojących przed radcowskim samorządem wymienia m.in. cyfryzację, coraz większe znaczenie GenAI oraz wpływ technologii na warunki wykonywania przez radców zawodu.

25.10.2024

Klimatyczna luka ubezpieczeniowa to duże ryzyko

Środowisko

Kluczowym wyzwaniem dla globalnych modeli klimatycznych jest kwestia najistotniejsza dla społeczności, firm, samorządów i ubezpieczycieli, czyli jak będą się materializować ryzyka fizyczne związane z klimatem w skali regionu lub konkretnej lokalizacji. Zapotrzebowanie na precyzyjne informacje na temat prawdopodobieństwa materializacji ryzyk fizycznych jest tak duże, że powstał rynek firm „dostarczających” informacje - piszą Monika Sadkowska i Karina Ostoj-Bobrowska z Deloitte.

25.10.2024