Lewiatan: podwyżka VAT na żywność nie wpływa na wzrost cen

Domowe finanse VAT Finanse

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w maju 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 2,5 proc., a w stosunku do kwietnia były wyższe o 0,1 proc. – wynika z danych GUS. Wyższej 5 procentowa stawka VAT na żywność nie ma przełożenia na szybszy wzrost cen. Sklepy i producenci prawdopodobnie wkalkulowali podwyżki w swoje marże - komentuje Konfederacja Lewiatan.

29.05.2024

ZUS rozpoczął wypłatę 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Spóźnialscy mogą jeszcze złożyć wniosek

Pomoc społeczna Domowe finanse

1 czerwca rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy w programie Rodzina 800 plus, ale już 29 maja ZUS przelał ponad pół miliarda złotych na konta rodziców i opiekunów. Rodzice, którzy jeszcze nie złożyli w tym roku wniosku, wciąż mogą to zrobić. Jeśli wniosek zostanie złożony w maju, to wypłaty będzie można się spodziewać najpóźniej do końca lipca z wyrównaniem od czerwca.

29.05.2024

Czternastka dla emerytów i rencistów będzie wypłacana we wrześniu

Domowe finanse Emerytury i renty

We wtorek, 28 maja, Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 roku. Przygotowała je minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Rząd szacuje, że czternastkę otrzyma ok. 8,9 mln emerytów i rencistów.

28.05.2024

Od 1 czerwca wyższe limity dorabiania do emerytury i renty

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego, a dorabiają do emerytury lub renty, muszą sprawdzać, czy ich zarobki nie spowodują zmniejszenia lub zawieszenia wypłaty świadczenia. Od 1 czerwca 2024 roku limity zmieniają się i będą wyższe niż w poprzednim kwartale. Zarobki do 5703,20 zł brutto miesięcznie w czerwcu, lipcu i sierpniu 2024 roku nie wpłyną na zmniejszenie emerytury/renty. To duża zmiana, bo każdego miesiąca można zarobić o ponad 400 zł więcej niż w poprzednim kwartale.

27.05.2024

Znane są już wskaźniki waloryzacji rocznej

Domowe finanse Emerytury i renty

Składki emerytalne i kapitał początkowy za rok 2023 będą waloryzowane wskaźnikiem 114,87 proc., natomiast subkonto – wskaźnikiem 109,91 proc. Proces waloryzacji rocznej ZUS rozpocznie 1 czerwca 2024 roku – poinformował w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

23.05.2024

RPO interweniuje w sprawie dodatku za ochronę granicy z Rosją

Domowe finanse Prawo pracy Wojsko

Do RPO wpłynęło pismo funkcjonariusza SG z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej, który odpowiada za ochronę morskiej granicy RP, w tym jej odcinka z Federacją Rosyjską. Funkcjonariuszom ochraniającym granice z Rosją, Białorusią i Ukrainą przysługuje dodatek graniczny. Nie może go jednak uzyskać ok. 100 funkcjonariuszy z jednostek pływających, ochraniających morski odcinek granicy z Rosją. Marcin Wiącek zwrócił się w tej sprawie do MSWiA.

21.05.2024

Alimenciarz wciąż państwu umyka, pomóc ma tryb natychmiastowy i tabele

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse

Rządy od lat szukają sposobów na dłużników alimentacyjnych. Na legislacyjnym stole ponownie znalazły się alimenty natychmiastowe i pomysł tablic alimentacyjnych. Prawnicy, w tym również sędziowie, nie mają wątpliwości, że każde rozwiązanie, które przyspieszy sądowe decyzje w tym zakresie i spowoduje, że będą one skuteczne - jest dobre. Są już jednak wątpliwości, dotyczące m.in. tego, co powinno znaleźć się w tabelach, jak powinny wyglądać wyliczenia i czy taka alimentacyjna sprawiedliwość rzeczywiście rozwiąże problem.

21.05.2024

Po marcowej waloryzacji najwięcej emerytur w przedziale od 2 600,01 zł do 3 000 zł

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Po marcowej waloryzacji w 2024 r. emerytury i renty w najniższej wysokości otrzymuje 416,6 tys. osób. W porównaniu z marcem 2023 r. liczba tych osób zmniejszyła się o 5,6 proc. W przypadku osób pobierających emerytury - liczba zmniejszyła się o 5,2 proc., pobierających renty z tytułu niezdolności do pracy - o 7,7 proc., a rent rodzinnych o 3,4 proc. - wynika z opublikowanej dziś analizy ZUS. W wyniku tegorocznej waloryzacji emerytury i renty wypłacane przez ZUS wzrosły średnio miesięcznie o 406,86 zł na osobę.

20.05.2024

Czy będzie emerytura bez podatku i składek dla wszystkich?

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Ubezpieczenia społeczne

Kwoty składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe obniżają podstawę opodatkowania. W rezultacie można przyjąć, że skoro emerytury i renty pochodzą ze składek, to niejako składki opodatkowane są po raz pierwszy przy wypłacie tych świadczeń – twierdzi MRPiPS. Już wiadomo, że realizacja obietnicy przedwyborczej, czyli podwyższenie kwoty wolnej od podatku w PIT z obecnych 30 000 zł do 60 000 zł obniży wpływy budżetowe z tego podatku o 52,5 mld zł. Poza tym skorzystają na tym wszyscy, a nie tylko seniorzy.

18.05.2024

Dorabiający do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą do końca maja powiadomić ZUS o przychodach

Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Pobierając świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, można dodatkowo pracować. Trzeba jednak pamiętać o limitach dorabiania i rozliczaniu tych przychodów w ZUS – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do 31 maja jest czas na przekazanie informacji o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 roku do 29 lutego 2024 roku.

17.05.2024

Ustawa wprowadzająca rządowy program „Aktywny rodzic” przez Sejm przeszła jak burza

Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy

Sejm przyjął 15 maja ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic”. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

15.05.2024

SN: Sąd z urzędu orzeka o roztrwonionym przez małżonka majątku

Prawo rodzinne Domowe finanse

W postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami sąd z urzędu rozstrzyga także o roszczeniach wynikających z nieusprawiedliwionego rozporządzenia majątkiem wspólnym na własne potrzeby przed ustaniem wspólności małżeńskiej – taką uchwałę w składzie siedmiorga sędziów podjęła we wtorek 14 maja br. Izba Cywilna Sądu Najwyższego w poszerzonym składzie.

14.05.2024

GUS: W I kwartale 2014 r. przeciętne wynagrodzenie wyniosło 8147,38 zł

Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy

Przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2024 roku wyniosło 8147,38 zł – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że w porównaniu do przeciętnego wynagrodzenia z IV kwartału 2023 roku wzrosło ono o 607,02 zł, a rok do roku – o 1023,12 zł.

13.05.2024

Fiskus może chcieć podatku od prezentu na komunię

Ordynacja Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Maj to miesiąc pierwszych komunii i organizowanych z tej okazji spotkań rodzinnych. Wśród najpopularniejszych prezentów są drony, smartfony, tablety, biżuteria i quady. Trzeba jednak mieć na uwadze, że dla fiskusa taki upominek to darowizna, która może podlegać opodatkowaniu. Podstawowe znaczenie ma wartość prezentu i to, kto go wręczył.

11.05.2024

WSA: Zatrudnienie można podjąć najwcześniej w dniu otrzymania bonu na zasiedlenie

Domowe finanse Prawo pracy

Celem przyznania bonu jest aktywizacja osoby bezrobotnej, która na rynku lokalnym nie może znaleźć zatrudnienia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku ocenił jako niecelowe przyznawanie środków w ramach bonu, w sytuacji gdy wnioskodawca rozpoczął już pracę. Tym samym do podjęcia zatrudnienia może dojść najwcześniej w dniu otrzymania bonu, a nie po złożeniu wniosku o jego przyznanie.

11.05.2024

Dodatek do renty socjalnej będzie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Od przyszłego roku renta socjalna ma zwiększyć się o dodatek, tak aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 r. Będą mogły go otrzymać pobierający rentę socjalną całkowicie niezdolni do pracy i samodzielnej egzystencji. Dodatek będzie przyznawany uprawnionym automatycznie, nie będzie konieczne ponowne orzekanie.

10.05.2024

W upadłości ani rozwód, ani rozdzielność majątkowa nie ochronią przed długami małżonka

Domowe finanse Finanse Upadłość konsumencka

Sytuacja małżonka osoby, która narobiła długów i planuje ogłosić upadłość konsumencką, jest fatalna. Jedyne co może zrobić, to ustawić się w kolejce z innymi wierzycielami. Cały wspólnie wypracowany majątek trafia bowiem do masy upadłościowej. Zdarza się też, że syndycy i sądy odmawiają uznania wierzytelności współmałżonka. Rozwód czy rozdzielność majątkowa okazują się być nie zawsze jednak dobrym wyjściem awaryjnym.

10.05.2024

Zasiłek pogrzebowy – w górę, a branża w szarej strefie

Domowe finanse Prawo gospodarcze

Rząd przewiduje podniesienie zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł. Pomysł został już wpisany do wykazu prac legislacyjnych. Branża pogrzebowa uważa, że konieczna jest likwidacja szarej strefy – przede wszystkim przez uporządkowanie kwestii zatrudnienia. Firmy z szarej strefy formalnie nie zatrudniają praktycznie nikogo, co wpływa na brak odprowadzania opłat z tytułu zatrudnienia.

09.05.2024

Rodzic na „starym” świadczeniu pielęgnacyjnym nie skorzysta z „aktywnego rodzica w pracy”

Domowe finanse Niepelnosprawność Rynek pracy

Dwa rodzaje świadczenia pielęgnacyjnego różnicują prawo do nowego świadczenia na dzieci. Rodzice małych dzieci z niepełnosprawnością, którzy w tym roku nie zdecydowali się przejść na świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach, nie będą mogli skorzystać ze świadczenia „aktywny rodzic w pracy”, które od października planuje wprowadzić rząd. Będą mogli z niego skorzystać natomiast rodzice, którzy pobierają świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach.

09.05.2024

Projekt dotyczący mienia bezdziedzicznego odrzucony

Domowe finanse Administracja publiczna

W środę Sejm odrzucił projekt o ochronie własności w RP przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego, wysuniętymi m.in. w związku z amerykańską ustawą Just 447 o niezwłocznym uczynieniu sprawiedliwości ocalonym z Holocaustu, którym nie zadośćuczyniono ich strat. Za złożonym przez KO wnioskiem o odrzucenie projektu opowiedziało się 228 posłów, 192 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Projekt - jako inicjatywa obywatelska - wpłynął do Sejmu w styczniu 2020 r.

08.05.2024
1  2  3  4  5    77