Granice wolności słowa - polityk musi mieć grubszą skórę, ale nie pancerną

Prawo karne Prawo cywilne

Marsz 4 czerwca 2023 r. rozgrzał debatę publiczną już na kilka dni przed rozpoczęciem - nie bawiono się w półśrodki, od razu sięgając po nawiązania do "komór" oraz do zagłady Żydów. Choć cięższe działa trudno sobie wyobrazić, uczestnicy debaty publicznej raczej nie będą przebierać w środkach. Tymczasem - o czym warto pamiętać również podczas marszu - wolność słowa nie jest absolutna, nawet gdy krytykujemy polityka.

03.06.2023

Abonament RTV w 2024 roku nie podrożeje

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała stawki abonamentu RTV, które będą obowiązywać w 2024 roku. Jak co roku, za uiszczenie opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc, będzie można uzyskać zniżki.

02.06.2023

Komitet PAN: "Rosyjska" komisja przykładem ustawowego bezprawia

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wprowadzanie do polskiego porządku prawnego ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 jest przykładem ustawowego bezprawia, cechuje się wadą oczywistej niekonstytucyjności i budzi głębokie obawy o przyszłość Polski jako państwa demokratycznego, osadzonego w kulturowej i prawnej wspólnocie Zachodu.

01.06.2023

Duży wyciek danych Polaków do internetu

RODO

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński potwierdził, że w sieci pojawił się duży zbiór loginów i haseł polskich obywateli. - Uruchomiliśmy proste narzędzie do sprawdzenia, czy Wasze dane znalazły się w tym wycieku. Zapraszam do korzystania z bezpiecznedane.gov.pl - napisał Cieszyński. 

31.05.2023

UOKiK: Programy "Ulga od długu" i "Spłacam swoje długi" naruszają prawa konsumentów

Rynek i konsument Finanse

Usługi proponowane przez kancelarię Certo miały pomagać konsumentom wychodzić ze spirali zadłużenia, tymczasem zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sama ona naruszała ich prawa. Prezes UOKiK zakwestionował praktyki i postanowienia umowne stosowane przez tę kancelarię, a łączne kary dla spółki wyniosły blisko 640 tys. zł.

31.05.2023

Nowe instytucje zajmą się polskimi zbiorami za granicą

Administracja publiczna

Zwiększenie ochrony i upowszechnianie wiedzy o zbiorach o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa narodowego, które znajdują się poza granicami Polski - to cel przygotowywanej przez rząd zmiany w przepisach. Będzie to możliwe m.in. poprzez stworzenie nowoczesnych i otwartych instytucji kultury, które zajmą się ochroną, zabezpieczeniem i konserwacją zbiorów.

30.05.2023

Pies dla byłej żony, kot dla byłego męża. Trudne dzielenie zwierząt po rozwodzie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Przy dzieleniu majątku po rozwodzie często do podziału są też zwierzęta, ale nie są one „zwykłym” składnikiem majątku. Na to, komu zostanie przyznany pies czy kot wpływa także fakt większego przywiązania zwierzęcia do któregoś z małżonków, to, kto w czasie trwania małżeństwa sprawował faktyczną opiekę nad zwierzęciem – karmił je, zabierał na wizyty u weterynarza, wyprowadzał na spacery oraz kto po rozwodzie może zapewnić zwierzęciu lepszą opiekę.

27.05.2023

Będzie zakaz wyprzedzania się ciężarówek na drogach szybkiego ruchu

Transport

Sejm uchwalił w piątek zaproponowaną przez rząd nowelizacje ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw, która wprowadzi zakazujących wyprzedzania się ciężarówek na drogach szybkiego ruchu. Celem zmiany ma być upłynnienie ruchu na tych drogach. Ustawa trafi teraz do Senatu.

26.05.2023

Państwowe autostrady będą darmowe - Sejm uchwalił ustawę

Drogi

W ubiegłą niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński na partyjnej konwencji zapowiedział, że opłaty za autostrady zostaną zniesione. W środę rząd przyjął projekt, w piątek trafił on do Sejmu, marszałek Sejmu w niedzielę zapowiedziała szybkie jego procedowanie, a w piątek 26 maja Sejm uchwalił taką zmianę. Premier zapowiedział również, że rząd będzie negocjował z koncesjonariuszami prywatnych autostrad, na jakich zasadach można zmienić obecne umowy.

26.05.2023

Sejm uchwalił przepisy mające lepiej chronić przed kradzieżą tożsamości

RODO

Zwiększona ochrona przed nadużyciami wynikającymi z kradzieży danych, które identyfikują osobę fizyczną, a także ograniczenie skali zjawiska wyłudzania środków finansowych poprzez zaciąganie zobowiązań finansowych na inną osobę, m.in. umów kredytów i pożyczek czy sprzedaży nieruchomości bez wiedzy i zgody właściciela - to cele zmian w prawie, które w piątek uchwalił Sejm.

26.05.2023

Rośnie liczba dłużników alimentacyjnych i ich zadłużenie

Domowe finanse

Przybywa długów alimentacyjnych, dłużników, rośnie też przeciętna wartość zaległości. Szacunki wskazują, że już około milion dzieci nie otrzymuje alimentów. Suma nieuregulowanych alimentów na koniec marca br. przekroczyła rekordowe 14,3 mld zł, a średni dług wzrósł do 49,4 tys. zł - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

26.05.2023

RPO pyta o obowiązek przyłączenia do sieci, gdy właściciela nieruchomości na to nie stać

Samorząd terytorialny Budownictwo

Gdy właściciela nieruchomości nie stać na jej obowiązkowe przyłączenie do sieci kanalizacyjnej, gmina może to nakazać lub sama wykonać i obciążyć go kosztami. Interwencje w tej sprawie podjął Rzecznik Praw Obywatelskich, który stawia pytanie, czy taki ustawowy obowiązek wobec każdego spełnia wymagania konstytucyjne?

25.05.2023

Numer rachunku i PESEL to najczęstsze błędy przy składaniu wniosków o 500+

Domowe finanse

Od 1 czerwca rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy programu 500+. ZUS będzie wypłacał świadczenia na podstawie wniosków złożonych w tym roku. Przed wysłaniem wniosku należy sprawdzić wszystkie dane, bo tylko podanie poprawnych gwarantuje szybką wypłatę świadczenia. Najczęstsze błędy to te w numerze rachunku bankowego lub peselu dziecka.

25.05.2023

Jednak nie będzie nowego bonu turystycznego

Domowe finanse

Kiedy wiosną z rządu popłynęły sygnały, że wznowiony może zostać Polski Bon Turystyczny, wielu rodziców z nadzieją czekało na szczegóły tego wsparcia. Teraz jednak wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy rozwiewa nadzieje i rodziców, i branży turystycznej - Nie ma takiej możliwości, aby pojawił się nowy bon turystyczny w takiej formie, w jakiej był wcześniej - mówi.

24.05.2023

Rosja i Białoruś poza systemem ubezpieczeniowej Zielonej Karty

Prawo cywilne Transport

Koniec Zielonych Kart dla kierowców jadących na Białoruś i do Rosji. Od 1 czerwca 2023 roku, przekraczając granice z tymi krajami, zmotoryzowani będą musieli wykupić lokalne ubezpieczenie graniczne. To największa zmiana w 65-letniej historii obecności polskiego rynku w Systemie Zielonej Karty.

24.05.2023

Rodziny wielodzietne z prawem do ulgi w opłatach za śmieci, ale przepisy niespójne

Samorząd terytorialny Domowe finanse

Gminy mogą stosować częściowe zwolnienia z opłat za śmieci dla właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują rodziny wielodzietne, ale usamodzielnienie się dziecka i jego wyprowadzenie się może pozbawiać rodzinę możliwości skorzystania z ulgi. Gminy nie uwzględniają obowiązującej od 2019 r. definicji rodziny wielodzietnej, która daje specjalne uprawnienia osobom, które wychowały co najmniej trójkę dzieci, również po ich usamodzielnieniu się.

23.05.2023

Rekordowa kara dla Facebooka za przekazanie danych do USA

RODO Prawo unijne

Meta, czyli firma prowadząca Facebooka, ukarana została przez Europejską Radę Ochrony Danych rekordową grzywną 1,2 mld euro za przesyłanie danych europejskich użytkowników Facebooka do USA. Rada w poniedziałek poinformowała też, że jest to wynik dochodzenia w sprawie Facebooka przeprowadzonego przez irlandzką Komisję Ochrony Danych.

22.05.2023

Żona-Polka raczej nie odzyska po rozwodzie utraconych zarobków

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Polskie prawo nie przewiduje możliwości zasądzenia na rzecz małżonka kwot mających stanowić substytut wynagrodzenia za pracę, którego ten małżonek nie uzyskał, ponieważ osobiście zajmował się domem i rodziną, zamiast pracować zawodowo. Nawet gdy druga strona zajęta była wyłącznie zarabianiem pieniędzy. Głośny ostatnio przykład hiszpański trudno zastosować na naszym gruncie.

20.05.2023

RPO: Nie ma potrzeby wprowadzać definicji zabytkowego przedmiotu kolekcjonerskiego

Zaproponowana zmiana przepisów może m.in. pozbawić zabytki ruchome dotychczasowej ochrony. Nie ma potrzeby wprowadzać definicji zabytkowego przedmiotu kolekcjonerskiego oraz dwóch nowych przepisów karnych – wskazuje Marcin Wiącek w opinii dla Komisji Ustawodawczej Senatu nt. projektu nowelizacji ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

18.05.2023
1  2  3  4  5    122
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski