Kobieta skazana za walkę w Donbasie

Prawo karne

Ludmiła Dobrzyniecka to pierwsza Polka, która ma trafić do więzienia za walkę na Ukrainie po stronie separatystów. Założenie obcego munduru, bez zgody polskich urzędników, nadal jest bowiem karalne. Poważne problemy z potwierdzeniem polskiego obywatelstwa mają też potomkowie walczących w zagranicznych formacjach, i to nawet bohaterów Bitwy o Anglię.

06.07.2024

Po szkodzie trzeba działać szybko, ale przed decyzją o odszkodowaniu warto policzyć straty

Prawo cywilne Ubezpieczenia

Klimat się zmienia i gwałtowne zdarzenia pogodowe coraz częściej nawiedzają Polskę. Ostatnio w wielu rejonach kraju szaleją nawałnice, które łamią drzewa i uszkadzają budynki. W takich przypadkach szkody zwykle sięgają kilku tysięcy złotych, a ubezpieczyciele nie robią trudności z wypłatami. Wręcz przeciwnie, starają się je przyspieszać i ułatwiają zgłaszanie szkód.

02.07.2024

Trudna droga po rekompensatę za odwołany lot

Prawo cywilne Turystyka

Odwołany czy opóźniony lot może stanowić podstawę do żądania odszkodowania od przewoźnika lotniczego. Dochodzenie tych odszkodowań nie zawsze jest proste, gdyż linie lotnicze stosują różne sposoby aby uniknąć płacenia. Czasem pozostaje tylko droga sądowa.

29.06.2024

Rolnicy skarżą się na działanie aplikacji suszowej

Środowisko Administracja publiczna

Rolnicy po raz kolejny zgłaszają problemy z funkcjonowaniem aplikacji suszowej. Chodzi m.in. o błędy w szacowaniu strat i trudności z pozyskaniem protokołu suszowego. Skarżą się także na krótki czas, jaki był przewidziany na dostarczenie dokumentów do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk pisze w tej sprawie do ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

27.06.2024

Ostatnie dni na złożenie wniosku o 800 plus, żeby nie przepadły pieniądze za czerwiec

Pomoc społeczna Domowe finanse

1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy w programie Rodzina 800 plus. Aby otrzymać kontynuację świadczenia, potrzebny jest nowy wniosek, złożony w tym roku. Tymczasem kilkadziesiąt tysięcy rodziców jeszcze tego nie zrobiło. To już ostatnie dni na wysłanie wniosku, żeby dostać świadczenie wychowawcze z wyrównaniem od czerwca. W lipcu też będzie można złożyć wniosek, ale pieniądze za czerwiec przepadną.

27.06.2024

"Ślepy pozew" ma być receptą na anonimowy hejt

Prawo karne

Ruszyły prace parlamentarnego zespołu do walki z hejtem, który ma przygotować projekt ustawy antyhejterskiej. Głównym założeniem jest wprowadzenie do polskiego prawa możliwości złożenia do sądu tzw. "ślepego pozwu". Osoba, którą spotkałaby cyberprzemoc z anonimowego lub nieprawdziwego konta, mogłaby zgłosić sprawę bezpośrednio do sądu i to sąd wtedy zażądałby od administratora strony ujawnienia numeru IP sprawcy.

26.06.2024

15 dni w Chinach bez wizy

Turystyka

Chiński program ruchu bezwizowego umożliwia obywatelom posiadającym zwykłe paszporty podróżowanie do Chin bez wiz na okres do 15 dni w celach biznesowych, turystycznych, rodzinnych i tranzytowych. Rząd Chin zdecydował właśnie o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla obywateli Polski. O decyzji poinformowano w poniedziałek po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem w Pekinie.

24.06.2024

Będzie likwidacja abonamentu - rząd ogłosił założenia reformy mediów

Administracja publiczna Prawo europejskie

Resort kultury zaczął społeczne konsultacje projektu nowej ustawy medialnej. Wśród propozycji jest m.in. likwidacja abonamentu, reforma Krajowej Rady Telewizji i Radiofonii i zniesienie Rady Mediów Narodowych. - Zależy nam na przygotowaniu ustawy w jak najbardziej demokratyczny sposób - powiedziała ministra kultury Hanna Wróblewska. Najprawdopodobniej rząd zajmie się projektem jesienią.

24.06.2024

Prokuratura łagodzi stanowisko w sprawie małżeństw jednopłciowych

Prawo rodzinne Prawo europejskie

Łatwiej będzie dokonać transkrypcji zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samej płci oraz aktów urodzenia dziecka, w których jako rodzice wpisane są osoby tej samej płci. To wynik decyzji Prokuratury Krajowej. Polska ma swobodę we wprowadzaniu w swoim prawie własnych regulacji dotyczących małżeństw jednopłciowych. Lokalne przepisy nie mogą jednak naruszać prawa Unii Europejskiej. Decyzję Prokuratury Krajowej popiera Prokurator Generalny Adam Bodnar.

23.06.2024

Rząd chce uprościć obywatelom dostęp do prawa

Administracja publiczna

Po raz pierwszy w historii wypracowana ma być koncepcja spójnego systemu obsługującego i wspierającego wszystkie organy uczestniczące w procesie legislacyjnym. Kluczowym aspektem planowanego rozwiązania ma być wygoda użytkownika - zapowiada rząd. Powołano już w tym celu specjalny zespół, który wypracuje założenia nowego systemu.

23.06.2024

Nie wszystko może być pamiątką z podróży

Turystyka

Pozornie niewinne przedmioty lub produkty przywożone zza granicy – takie jak biżuteria czy niektóre gatunki kwiatów - mogą przysporzyć problemów podczas kontroli. Warto pamiętać o tym zwłaszcza w momencie, gdy podczas wakacji opuszczamy obszar Unii Europejskiej. Aby legalnie przetransportować niektóre produkty, konieczne jest np. przeprowadzenie kontroli przez wykwalifikowane służby.

22.06.2024

ZUS: 1 lipca rusza kolejna odsłona programu "Dobry start"

Domowe finanse

Już za nieco ponad tydzień, od 1 lipca, rodzice i opiekunowie będą mogli składać wnioski o świadczenie z programu "Dobry Start”. Dofinansowanie na wyprawkę przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność to do ukończenia 24 lat. Samo złożenie wniosku jest bardzo proste. Należy jednak pamiętać, by bezbłędnie wpisać dane - prawidłowy numer PESEL dziecka, nazwę oraz adres szkoły czy aktualny numer konta.

22.06.2024

Po zgubieniu psa przez linie lotnicze pasażer może żądać zadośćuczynienia

Prawo cywilne

Dla opiekuna zwierzęcia zgubienie jego czworonoga przez linie lotnicze jest dramatem, ale prawo podchodzi do tej kwestii tak, jakby zginął normalny bagaż, za którego utratę należy się właścicielowi odszkodowanie. Pojawia się wtedy pytanie, jak wycenić wartość nierasowego psa czy kota i zwrotu jakich wydatków można żądać od przewoźnika.

22.06.2024

Na decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia czeka się miesiącami. RPO interweniuje

Niepelnosprawność

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi dotyczące czasu trwania postępowań wojewódzkich zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności, które zajmują się wnioskami o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Na rozpatrzenie wniosku w niektórych miejscach czeka się wiele miesięcy, a bez tej decyzji osoby z niepełnosprawnościami nie mogą starać się o świadczenie wspierające.

19.06.2024

Kobiety z większą reprezentacją w związkach sportowych

Do konsultacji społecznych trafił projekt, którego celem jest przeciwdziałanie dyskryminacji kobiet w sporcie. W tym celu ustawowo zwiększa się reprezentację kobiet w związkach sportowych. Zmiany dotyczą też wysokości stypendium sportowego wypłacanego po urodzeniu dziecka - obecnie sytuacja pobierających je matek była gorsza niż tych, wykonujących pracę na etacie.

18.06.2024

Prawo odbudowy przyrody - przyjęte

Środowisko

Dzisiejsze głosowanie w Radzie ds. Środowiska Unii Europejskiej to wielki sukces dla przyrody, a jednocześnie wielka porażka naszego rządu. Polska stanęła po stronie przeciwników ochrony przyrody, wbrew interesom i woli polskiego społeczeństwa – twierdzą ekolodzy. W poniedziałek rano, 17 czerwca br., rozpoczęła się debata i głosowanie w Radzie. Polska oddała głos przeciw Nature Restoration Law (NRL).

17.06.2024

Utrata prawa jazdy za szybkość nie na drogach krajowych

Prawo karne Administracja publiczna Transport

W Ministerstwie Infrastruktury rozpoczęły się prace nad zmianą ustawy o ruchu drogowym. Jak poinformował minister Dariusz Klimczak, szef resortu infrastruktury, poprawki łączą się z surową karą - utratą prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości powyżej 50 km/h na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych poza obszarem zabudowanym.

17.06.2024

Będzie ustawa o związkach partnerskich - zapowiada ministra ds. równości Katarzyna Kotula

Prawo cywilne

Ministra ds. równości Katarzyna Kotula podjęła decyzję o skierowaniu dokumentów rządowego projektu o związkach partnerskich do wykazu prac legislacyjnych. Dodała, że będzie rozmawiać z PSL o szczegółach projektu i o uregulowaniu sytuacji dzieci w "tęczowych rodzinach". Regulacja zakłada m.in. możliwość wspólnego nazwiska, prawo do informacji medycznej i wspólnego rozliczenia się.

15.06.2024

Dopłaty do używanych samochodów elektrycznych jesienią

Środowisko

W ciągu najbliższych miesięcy ma ruszyć program dopłat do używanych elektryków, przygotowany przez resort klimatu i środowiska. Będzie finansowany z Krajowego Planu Odbudowy. Wstępnie mowa jest o jesieni, ale szefowa NFOŚiGW oceniła, że termin ten może ulec wydłużeniu ze względu na toczące się dyskusje w sprawie warunków dofinansowania.

14.06.2024

Przekroczenie limitu punktów karnych grozi utratą prawa jazdy

Prawo karne

Punkty karne są ważne tylko przez rok, licząc od daty opłacenia mandatu. Punkty otrzymane przed 17 września 2023 roku zostaną jednak skasowane dopiero po dwóch latach - to wyjątek od zasady. Przekroczenie 24 (lub 20) punktów karnych przy zatrzymaniu powoduje wiele negatywnych konsekwencji (oprócz mandatu).

13.06.2024