Kradzież auta na wakacjach. AC nie zadziała w każdym kraju

Ubezpieczenia

Pozostawienie samochodu z otwartymi oknami czy kluczyków w stacyjce może skończyć się tym, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania z autocasco w przypadku kradzieży pojazdu. Poszkodowany nie może też zwlekać ze zgłoszeniem szkody towarzystwu.

12.08.2023

Bigamia jedną z podstaw unieważnienia małżeństwa

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Gdy narzeczeni podejmują działania mające na celu sformalizowanie ich związku, kierownik stanu cywilnego bada w szczególności to, czy żadne z nich nie pozostaje już w związku małżeńskim. Prawo nie dopuszcza zawarcia małżeństwa, jeśli jeden z narzeczonych pozostaje w innym związku małżeńskim.

11.08.2023

PKW uruchomiła specjalną stronę o wyborach parlamentarnych

Wybory

wybory.gov.pl - to adres specjalnej strony internetowej, uruchomionej przez Państwową Komisję Wyborczą, w związku wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 15 października. Można na niej znaleźć m.in. kalendarz wyborczy czy podział na okręgi wyborcze do Sejmu i Senatu. Stopniowo informacje będą uzupełniane.

10.08.2023

Ustawa podwyższająca 500 plus do 800 zł opublikowana

Pomoc społeczna Domowe finanse

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która podnosi kwotę świadczenia wychowawczego o 300 zł - z 500 zł na 800 zł została opublikowana. Wyższe kwoty obowiązywać będą od 1 stycznia 2024 roku, ale rząd dał ZUS-owi nieco więcej czasu na przygotowanie się do zmian - wypłaty zostaną zrealizowane do końca lutego z wyrównaniem od 1 stycznia.

10.08.2023

RPO: W sporcie potrzebne szerokie zwalczanie nierówności i dyskryminacji

Projekt nowelizacji ustawy o sporcie warto wykorzystać do systemowego rozwiązania nie tylko przemocy i wykorzystywania seksualnego, ale i nierówności w sporcie ze względu na płeć - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich i pozytywnie ocenia planowane zobowiązanie klubów i związków sportowych do stworzenia regulaminów określających zasady przeciwdziałania dyskryminacji, mobbingowi i innym nadużyciom wobec zawodników.

07.08.2023

Co wie o nas Barbie? Lepiej sprawdzić, jakie dane zbiera zabawka

Nowe technologie RODO

Popularność filmu "Barbie" spowodowała, że media społecznościowe zaroiły się od zdjęć użytkowników wmontowanych w wizerunek Barbie i Kena. Do stworzenia obrazów wykorzystano aplikację, która przerabiała przesłane zdjęcia - stała się na tyle popularna, że na tapet postanowiło ją wziąć Ministerstwo Cyfryzacji, które przestrzegało przed możliwym naruszeniem prywatności.

05.08.2023

Mandat 1,5 tys zł mimo zdania egzaminu na prawo jazdy

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasację do Sądu Najwyższego w sprawie kobiety ukaranej za prowadzenie samochodu bez uprawnień. Tymczasem tego samego dnia, kiedy dostała mandat, starosta wydał decyzję administracyjną przyznającą jej uprawnienie do prowadzenia pojazdów. Rzecznik zwraca uwagę, że posiadanie przy sobie dokumentu prawa jazdy nie jest już wymagane. A odbiór dokumentu w urzędzie jest sprawą czysto techniczną.

04.08.2023

Powołanie komisji ds. rosyjskich wpływów nawet na najbliższym posiedzeniu Sejmu

Wymiar sprawiedliwości

PiS zapowiada, że może już zgłosić kandydatów do komisji ds. badania rosyjskich wpływów a, to oznacza że mogłaby zostać powołana nawet na najbliższym posiedzeniu Sejmu czyli 16-17 sierpnia. 2 sierpnia poinformowano, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która jest podstawą jej powołania. Organ miałby wyjaśniać wpływy Rosji na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022.

02.08.2023

Trzy cykliczne marsze 1 sierpnia i skarga do prokuratury na prezydenta Warszawy

Samorząd terytorialny

Szykują się trzy zgromadzenia cykliczne w Warszawie 1 sierpnia w celu uczczenia powstańców warszawskich i ludności cywilnej stolicy. Rejestracja takiego zgromadzenia pozwala manifestantom przejść stałą trasą. Na marsz środowisk narodowych nie godził się prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, ale przesądziła decyzja wojewody mazowieckiego i wyrok Sądu Najwyższego z czerwca 2023 r. Teraz prezes Stowarzyszenia Roty Marszu Niepodległości składa doniesienie do prokuratury na prezydenta.

01.08.2023

Zakaz postawiony pod osłoną nocy? Można złożyć skargę do sądu

Drogi Nieruchomości

Zawsze mogliśmy parkować pod domem, a teraz znikąd, przez noc, pojawił się zakaz postoju. Bez żadnych konsultacji, pisma, zawiadomienia i bez określenia terminu, do kiedy będzie obowiązywał - skarżą się czytelnicy Prawo.pl. Choć władze nie zawsze muszą konsultować swoją decyzję z mieszkańcami sąsiednich nieruchomości, to nie oznacza, że nic nie mogą oni zrobić - w ostateczności sprawa może trafić do sądu.

29.07.2023

Kierowca odpowiada wobec pasażera za szkody, których ten doznał na skutek wypadku

Prawo cywilne Drogi Transport

Jeśli pasażerowie ponieśli śmierć, to ich bliscy mogą żądać zadośćuczynienia od ubezpieczyciela sprawcy. Takie sytuacje rodzą bowiem odpowiedzialność z polisy OC sprawcy. Gdy pasażerowie wsiadają do auta z zamiarem rajdowego jeżdżenia po mieście i stanie im się krzywda, to przyczyniają się oni do szkody. Nie zwalnia to jednak kierowcy i jego ubezpieczyciela od odpowiedzialności.

29.07.2023

Wycieczki młodzieży z Izraela wrócą do Polski

Administracja publiczna Policja

W Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa o ratyfikacji podpisanej 22 marca z przedstawicielami państwa Izrael umowy w sprawie wznowienia wycieczek organizowanych przez ministerstwo edukacji Izraela. Zawieszenie tych wycieczek było skutkiem pogorszenia stosunków między oboma państwami, ale przedmiotem sporu była też ochrona przez uzbrojonych agentów izraelskich służb.

27.07.2023

Nie wszystko może być pamiątką z podróży

Turystyka

Pozornie niewinne przedmioty lub produkty przywożone zza granicy – takie jak biżuteria czy niektóre gatunki kwiatów - mogą przysporzyć problemów podczas kontroli. Warto pamiętać o tym zwłaszcza w momencie, gdy podczas wakacji opuszczamy obszar Unii Europejskiej. Aby legalnie przetransportować niektóre produkty, konieczne jest np. przeprowadzenie kontroli przez wykwalifikowane służby.

27.07.2023

Szczepienie psów co dwa lata? Weterynarze mówią - nie!

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Senatorowie proponują, aby powtórne szczepienie psów na wściekliznę odbywało się co dwa lata, a nie jak obecnie - co roku. Projekt ustawy ma na celu dostosowanie do obecnych na rynku szczepionek przeciwko wściekliźnie dla psów, tj. terminu ważności i skuteczności takich szczepionek gwarantowanych przez producentów. Izba Lekarsko-Weterynaryjna stanowczo jest temu przeciwna, bo istnieje bardzo duże zagrożenie sanitarne. Dodaje, że i koty powinny być obowiązkowo szczepione.

26.07.2023

Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL coraz bliżej

RODO

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości umożliwi zastrzeganie numeru PESEL, co ma m.in. zwiększyć ochronę przed zaciąganiem przez oszustów np. kredytów czy pożyczek z wykorzystaniem przejętych danych. Obywatele nie będą obciążani za zobowiązanie, które zostało zaciągnięte bez ich wiedzy, mimo istniejącego zastrzeżenia numeru PESEL.

24.07.2023

Odstąpienie od umowy turystycznej do Grecji z powodu pożarów

Prawo cywilne Turystyka

Ponad 30 tys. zagranicznych turystów musiało uciekać z greckiej wyspy Rodos z powodu pożarów. Obecnie przebywają tam turyści z biur Grecos, Itaka i Rainbow. Czy pożar może być powodem bezpłatnego odstąpienia od umowy turystycznej? Dr Piotr Cybula, radca prawny, analizuje przypadki nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej.

23.07.2023

Zakaz wstępu do lasu był bezprawny - RPO miał rację

Prawo karne

Sądy w trybie nakazowym ukarały 12 osób za złamanie zakazu wstępu do lasu. W 2017 r. brały one udział w pokojowej akcji protestacyjnej przeciw masowemu pozyskiwaniu drewna w Puszczy Białowieskiej. Rzecznik Praw Obywatelskich złożył kasacje do Sądu Najwyższego na korzyść ukaranych mandatami od prawomocnych wyroków.

23.07.2023

Listy miłosne lepiej trzymać w dyskrecji i nie ujawniać

Prawo cywilne Prawo autorskie

Stare listy, pocztówki, dokumenty urzędowe, a nawet e-maile - to nie tylko pamiątki po zmarłych bliskich, ale także źródło potencjalnych kłopotów związanych z tajemnicą korespondencji dla rodziny i kolekcjonerów. To samo dotyczy starych fotografii i nagrań filmowych bądź dźwiękowych. Znaczenie mają tu przepisy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także kodeks cywilny. W niektórych przypadkach wymagają specjalnego zezwolenia.

22.07.2023

Trwa zbieranie podpisów pod petycją przeciwko złagodzeniu przepisów o poszukiwaniu skarbów

Nowelizacja w swoim brzmieniu jest rozwiązaniem wyjątkowym w skali europejskiej pod względem wymiernych korzyści dla poszukiwaczy skarbów, co doprowadzi do pojawienia się turystyki detektorystyczno-zarobkowej z krajów mniej liberalnych - wskazuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich i zachęca do podpisania petycji przeciwko liberalizacji przepisów dotyczących poszukiwania z wykrywaczem metali.

21.07.2023

Uwłaszczenie spółdzielni mieszkaniowych za opłatą wymaga poprawek

Prawo cywilne Finanse samorządów Budownictwo

Rządowy projekt ustawy jest obarczony wieloma istotnymi wadami merytorycznymi i legislacyjnymi. Błędy te wskazuje Rada Legislacyjna. Jednak nie utracą własności budynków gminy, które same je wzniosły. Po jego poprawieniu projekt powinien jak najszybciej stać się przedmiotem sejmowego postępowania ustawodawczego – uważają eksperci.

21.07.2023
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski