Od gorącej miłości do oszustwa matrymonialnego droga niedaleka

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne

Zbliżają się urlopy i czas gorących, szybkich znajomości. Wakacyjne relacje jednak mogą być kosztowne, zwłaszcza, gdy jedna ze stron zaangażuje się emocjonalnie i oczekuje stałego związku. Nie trudno wykorzystać to oczekiwanie, nie tylko zresztą w porze letniej, bo przez cały rok grasują oszuści obu płci. Ich zamiarem jest doprowadzenie ofiary do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

10.06.2023

Czasem należy się odszkodowanie za anulowaną przez przewoźnika rezerwację

Rynek i konsument Transport

Niska cena biletu lotniczego nie zawsze jest spowodowana promocją linii lotniczych. Bywa, że odpowiada za nią pomyłka systemu i gdy przewoźnik zorientuje się, że sprzedał za pół darmo tysiące biletów, zwykle anuluje rezerwacje. Dla pasażerów może to być problem, o ile kupili bilet z niewielkim wyprzedzeniem.

08.06.2023

RPO chce granicy sumowania punktów karnych dla kierowców

Policja Transport

Ponieważ za naruszenie tym samym czynem więcej niż jednego przepisu prawa drogowego kierowca może otrzymać dowolnie wysoką sumę punktów karnych, które się sumują, przekroczenie granicy 24 punktów może być zatem skutkiem tylko jednego czynu - zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I występuje do MSWiA o zmianę przepisów, aby chronić obywateli przed zbyt uznaniowym przyznawaniem punktów.

07.06.2023

Branża pogrzebowa apeluje o waloryzację zasiłku pogrzebowego

Pomoc społeczna Emerytury i renty

8 tysięcy złotych – tyle wynosić powinien dziś zasiłek pogrzebowy - uważa Polska Izba Branży Pogrzebowej. Zdaniem organizacji, dotychczasowa wysokość tego świadczenia, która od ponad 12 lat wynosi 4 tys. zł, wymaga waloryzacji w związku z rosnącymi kosztami – m.in. energii czy pracy, jak również z koniecznością zapewnienia usługi funeralnej na właściwym poziomie.

07.06.2023

Rzecznik finansowy pyta instytucje finansowe o skutki wycieku danych

Rynek i konsument Finanse RODO

W związku z możliwym wyciekiem danych, które potwierdziło kilka dni temu ministerstwo cyfryzacji, m.in. klientów banków i związanym z tym zablokowaniem niektórych kart płatniczych, Rzecznik Finansowy skierował pisma do instytucji finansowych z prośbą o wyjaśnienia co do możliwych skutków tej sytuacji. Sugeruje też, by ich klienci zainteresowali się, co te instytucje robią w tej sprawie.

06.06.2023

Liga żużlowa ukarana za ograniczenie rywalizacji o zawodników

Prawo unijne Ochrona konkurencji

Ustalanie maksymalnych stawek wynagrodzenia żużlowców startujących w polskich ligach stanowiło naruszenie prawa konkurencji, a skutkiem tych działań było ograniczenie swobodnej rywalizacji między klubami o najlepszych zawodników. W związku z tym Prezes UOKiK nałożył na Polski Związek Motorowy i Ekstraligę Żużlową kary finansowe w łącznej wysokości ponad 5,2 mln zł.

06.06.2023

RPO pyta o ochronę seniorów przed wykluczeniem cyfrowym

Pomoc społeczna Emerytury i renty Nowe technologie

Uzasadnione odchodzenie od „papierologii”, także co do różnych rozliczeń obywateli z państwem, następuje jednak bez odpowiednich przepisów przejściowych oraz wyłączeń uzasadnionych wiekiem i brakiem kompetencji cyfrowych. Rzecznik praw obywatelskich ma zastrzeżenia co do zgodności tych działań z konstytucyjną zasadą niedyskryminacji oraz właściwym poszanowaniem praw osób w wieku podeszłym do godnego i niezależnego życia.

05.06.2023

Likwidacja białych plam transportowych najlepiej przez powiaty i związki gmin

Samorząd terytorialny Transport

Największy problem w zakresie wykluczenia transportowego dotyczy połączeń w ramach obszarów funkcjonalnych miast powiatowych, a więc między gminami wiejskimi a stanowiącą centralny ośrodek społeczno-gospodarczy gminą miejską - uważa Związek Powiatów Polskich. I proponuje, by dotacje na likwidację tzw. białych plam trafiały w pierwszym rzędzie do powiatów i związków międzygminnych.

05.06.2023

Granice wolności słowa - politycy powinni mieć grubszą skórę

Prawo karne Prawo cywilne

Marsz 4 czerwca 2023 r. rozgrzał debatę publiczną już na kilka dni przed rozpoczęciem - nie bawiono się w półśrodki, od razu sięgając po nawiązania do "komór" oraz zagłady Żydów. Nie lepiej było w dniu marszu - samo wydarzenie przebiegło spokojnie - choć nie zabrakło dosadnych haseł i mocnych komentarzy, również ze strony partii rządzącej - m.in. o "marszu nienawiści". Warto pamiętać o granicach wolności słowa. Nie wszystko wolno, nawet w kampanii wyborczej.

05.06.2023

Abonament RTV w 2024 roku nie podrożeje

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała stawki abonamentu RTV, które będą obowiązywać w 2024 roku. Jak co roku, za uiszczenie opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc, będzie można uzyskać zniżki.

02.06.2023

Komitet PAN: "Rosyjska" komisja przykładem ustawowego bezprawia

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wprowadzanie do polskiego porządku prawnego ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 jest przykładem ustawowego bezprawia, cechuje się wadą oczywistej niekonstytucyjności i budzi głębokie obawy o przyszłość Polski jako państwa demokratycznego, osadzonego w kulturowej i prawnej wspólnocie Zachodu.

01.06.2023

Duży wyciek danych Polaków do internetu

RODO

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński potwierdził, że w sieci pojawił się duży zbiór loginów i haseł polskich obywateli. - Uruchomiliśmy proste narzędzie do sprawdzenia, czy Wasze dane znalazły się w tym wycieku. Zapraszam do korzystania z bezpiecznedane.gov.pl - napisał Cieszyński. 

31.05.2023

UOKiK: Programy "Ulga od długu" i "Spłacam swoje długi" naruszają prawa konsumentów

Rynek i konsument Finanse

Usługi proponowane przez kancelarię Certo miały pomagać konsumentom wychodzić ze spirali zadłużenia, tymczasem zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sama ona naruszała ich prawa. Prezes UOKiK zakwestionował praktyki i postanowienia umowne stosowane przez tę kancelarię, a łączne kary dla spółki wyniosły blisko 640 tys. zł.

31.05.2023

Nowe instytucje zajmą się polskimi zbiorami za granicą

Administracja publiczna

Zwiększenie ochrony i upowszechnianie wiedzy o zbiorach o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa narodowego, które znajdują się poza granicami Polski - to cel przygotowywanej przez rząd zmiany w przepisach. Będzie to możliwe m.in. poprzez stworzenie nowoczesnych i otwartych instytucji kultury, które zajmą się ochroną, zabezpieczeniem i konserwacją zbiorów.

30.05.2023

Pies dla byłej żony, kot dla byłego męża. Trudne dzielenie zwierząt po rozwodzie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Przy dzieleniu majątku po rozwodzie często do podziału są też zwierzęta, ale nie są one „zwykłym” składnikiem majątku. Na to, komu zostanie przyznany pies czy kot wpływa także fakt większego przywiązania zwierzęcia do któregoś z małżonków, to, kto w czasie trwania małżeństwa sprawował faktyczną opiekę nad zwierzęciem – karmił je, zabierał na wizyty u weterynarza, wyprowadzał na spacery oraz kto po rozwodzie może zapewnić zwierzęciu lepszą opiekę.

27.05.2023

Rośnie liczba dłużników alimentacyjnych i ich zadłużenie

Domowe finanse

Przybywa długów alimentacyjnych, dłużników, rośnie też przeciętna wartość zaległości. Szacunki wskazują, że już około milion dzieci nie otrzymuje alimentów. Suma nieuregulowanych alimentów na koniec marca br. przekroczyła rekordowe 14,3 mld zł, a średni dług wzrósł do 49,4 tys. zł - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

26.05.2023

RPO pyta o obowiązek przyłączenia do sieci, gdy właściciela nieruchomości na to nie stać

Samorząd terytorialny Budownictwo

Gdy właściciela nieruchomości nie stać na jej obowiązkowe przyłączenie do sieci kanalizacyjnej, gmina może to nakazać lub sama wykonać i obciążyć go kosztami. Interwencje w tej sprawie podjął Rzecznik Praw Obywatelskich, który stawia pytanie, czy taki ustawowy obowiązek wobec każdego spełnia wymagania konstytucyjne?

25.05.2023

Numer rachunku i PESEL to najczęstsze błędy przy składaniu wniosków o 500+

Domowe finanse

Od 1 czerwca rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy programu 500+. ZUS będzie wypłacał świadczenia na podstawie wniosków złożonych w tym roku. Przed wysłaniem wniosku należy sprawdzić wszystkie dane, bo tylko podanie poprawnych gwarantuje szybką wypłatę świadczenia. Najczęstsze błędy to te w numerze rachunku bankowego lub peselu dziecka.

25.05.2023

Jednak nie będzie nowego bonu turystycznego

Domowe finanse

Kiedy wiosną z rządu popłynęły sygnały, że wznowiony może zostać Polski Bon Turystyczny, wielu rodziców z nadzieją czekało na szczegóły tego wsparcia. Teraz jednak wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy rozwiewa nadzieje i rodziców, i branży turystycznej - Nie ma takiej możliwości, aby pojawił się nowy bon turystyczny w takiej formie, w jakiej był wcześniej - mówi.

24.05.2023