Mieszkania i dary dla Ukraińców - gdzie zgłaszać pomoc

Ukraina

Udostępnię dwa mieszkania na pół roku dla rodzin z dziećmi uciekających z Ukrainy. Nie wiem, jak to zorganizować, proszę o pomoc w tej kwestii pytał w sobotę Krzysztof Stanowski, dziennikarz, właściciel grupy Weszło. Takie pytania, ale także o to, kto udziela pomocy, zadaje tysiące Polaków. Od niedzieli działa już rządowa strona: pomagamukrainie.gov.pl, trzeba też szukać fundacji, odwiedzać strony lokalnych samorządów, bo pomaga cała Polska.

04.03.2022

Można będzie strzelać do zwierząt inwazyjnych

Środowisko

Przygotowywane przez resort klimatu i środowiska rozporządzenie wykreśli jelenia sika, jenota, szopa pracza i piżmaka z listy gatunków zwierząt łownych, uchylone zostaną też okresy ochronne na te zwierzęta, które zostały zaliczone do inwazyjnych gatunków obcych. Projekt przewiduje ponadto zniesienie okresu ochronnego na norkę amerykańską.

04.03.2022

Rada Przedsiębiorczości ostrzega przed zmianami w przepisach o kredycie konsumenckim

Rynek i konsument Finanse

Zaproponowany przez Senat projekt nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim jest szkodliwy zarówno z punktu widzenia społecznego, jak i gospodarczego. Ograniczy on bowiem finansowanie kredytów konsumenckich przez banki, SKOK-i oraz firmy pożyczkowe - przewiduje Rada Przedsiębiorczości. Zdaniem Rady osłabi on też pozycję konsumenta na tym rynku.

04.03.2022

Wojenna chwała w innym kraju tylko za zgodą i nie dla przestępcy lub dłużnika

Prawo karne Administracja publiczna

Ukraińskie władze poinformowały, że do walki z agresją Rosji zgłosiło się już 16 tysięcy ochotników z innych państw. W przypadku Polaków nie jest to takie proste - służba w obcej armii wymaga uzyskania zgody resortu spraw wewnętrznych, w przeciwnym przypadku jest przestępstwem. Za brak takiej zgody grozi kara od 3 miesięcy do lat 5, a typem kwalifikowanym jest służba najemnicza.

04.03.2022

UE: Jest zgoda na tymczasową ochronę dla uchodźców

Administracja publiczna Prawo unijne

Unia Europejska zapewni tymczasową ochronę osobom uciekającym przed wojną z Ukrainy - zdecydowali w czwartek przedstawiciele państw członkowskich w Radzie Europejskiej. UE jest zjednoczona, aby ratować życie!” – napisała na Twitterze unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson.

03.03.2022

Nowa dyrektywa UE ma zapewnić tymczasową ochronę osób uciekających przed wojną w Ukrainie

Ukraina

Komisja Europejska proponuje tymczasową ochronę dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie oraz publikuje założenia dotyczące kontroli granicznych. Zgodnie z opublikowanym na stronie Komisji Europejskiej dokumentem, nowe zalecenia zostały podzielone na dwa obszary. Jeden ma dotyczyć tymczasowej ochrony uchodźców, a drugi to uproszczenie kontroli granicznych na granicach UE z Ukrainą.

03.03.2022

Gruzja też chce należeć do Unii Europejskiej

Ukraina

Wzywamy struktury Unii Europejskiej do rozpatrzenia naszego wniosku w trybie awaryjnym i podjęcia decyzji o przyznaniu Gruzji statusu kandydata do UE - powiedział dziś Irakli Kobachidze, szef partii rządzącej, Gruzińskie Marzenie. Taką informację przekazał na Twitterze Łukasz Bok i podał Reuters.

02.03.2022

KE opracowała zasady do mechanizmu "fundusze za praworządność"

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo unijne

Jeżeli państwo członkowskie naruszy co najmniej jedną z zasad państwa prawnego, o których mowa w rozporządzeniu dotyczącym warunkowości - zasadę legalności, zasadę pewności prawa, zakaz arbitralności w działaniu władz wykonawczych, zasadę skutecznej ochrony sądowej, zasadę podziału władzy oraz niedyskryminację i równość wobec prawa - Komisja Europejska uruchomi ten mechanizm.

02.03.2022

Amnesty: Niektóre rosyjskie ataki to zbrodnie wojenne

Prawo karne Ukraina

Nasze badania potwierdzają łamanie międzynarodowego prawa humanitarnego. Rosyjskie ataki mogą stanowić zbrodnie wojenne. Rosyjskie twierdzenia o użyciu precyzyjnej broni kierowanej są jawnie fałszywe - twierdzi Amnesty International. Z analiz ekspertów AI wynika, że nieprezycyjne rakiety trafiają np. w blok mieszkalny zamiast w bazę lotniczą.

02.03.2022

Wniosek Ukrainy o przyjęcie do UE już rozpatrywany

Prawo unijne Ukraina

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w poniedziałek wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. A we wtorek, jak wynika z nieoficjalnych informacji, stały przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś poparł na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich Unii Europejskiej w Brukseli wniosek Ukrainy o członkostwo we Wspólnocie. Portal Nexta podał zaś, że poparł go też Parlament Europejski.

01.03.2022

Surowa kara za niedopilnowanie przetwarzania danych osobowych

RODO

Za dopuszczenie do skopiowania przez firmę współpracującą danych osobowych klientów na spółkę Fortum Marketing and Sales Polska S.A. została nałożona administracyjna kara pieniężna w wysokości ponad 4,9 mln zł. Natomiast podmiot przetwarzający, który skopiował te dane, został przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych ukarany grzywną w wysokości 250 tys. zł.

01.03.2022

Wojna to też fake newsy, a sankcje jeszcze słabe

Prawo karne Nowe technologie

Atak Rosji na Ukrainę wywołał lawinę informacji i komentarzy w mediach społecznościowych. Nie wszystkie informacje, które pojawiają się w sieci, są prawdziwe, jest bardzo dużo kont, które puszczają fake newsy, stare zdjęcia i filmy, by zmienić obraz winy. Do walki z nim włączają się rządy, ale także prywatne firmy. Póki co bezskutecznie, ale portale zaczynają blokować rosyjskie trole. Prawo im na to pozwala.

01.03.2022

Luka w Polskim Ładzie uderzyła w część rencistów socjalnych

Pomoc społeczna Polski Ład

Po wprowadzeniu tzw. Polskiego Ładu emeryci i renciści otrzymują większe renty socjalne - ale nie wszyscy, bo korzyści nie odczują osoby, wobec których komornik prowadzi egzekucję. Jak zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich, dzieje się tak, bo ustawodawca nie zmienił kwoty wolnej od potrąceń komorniczych z tytułu długów niealimentacyjnych. Dlatego podatek, który powinien zostać w portfelach beneficjentów, trafia do kancelarii komorniczych.

28.02.2022

Poszkodowani przez GetBack wnieśli skargę do Komisji Europejskiej

Rynek i konsument Finanse Prawo unijne

Do Komisji Europejskiej trafiła skarga przeciwko Polsce na rażące naruszenia prawa Unii Europejskiej, których dopuścił się Idea Bank S.A. oraz polskie instytucje państwowe w związku ze szkodą poniesioną przez wiele tysięcy konsumentów w wyniku nabycia obligacji spółki GetBack S.A. oraz uniemożliwieniem im dochodzenia roszczeń z tego tytułu.

28.02.2022

Prezydent podpisał ustawę o pomocy w zakupie dekodera do nowego standardu TV

Administracja publiczna Nowe technologie

W związku z nowym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej już w marcu tego roku niektóre gospodarstwa domowe mogłyby utracić możliwość odbierania sygnału najpopularniejszych stacji. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą wsparcia gospodarstw domowych w zakupie dekodera umożliwiającego odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie.

28.02.2022

Grozi nam cyberwojna, a my bez bezpiecznych łączy i cyberarmii

Administracja publiczna Nowe technologie

Wydarzenia międzynarodowe, ale także incydenty w kraju każą zadawać sobie pytanie, czy Polska jest gotowa na cyberwojnę, czyli atak na sieci teleinforamtyczne, serwery poszczególnych instytucji? Politycy zapewniają, że tak. W rzeczywistości jednak może się okazać, że nie. Wciąż bowiem nie mamy jednego centrum dowodzenia, cyberarmii i bezpiecznego systemu łączności wspólnego dla najważniejszych instytucji publicznych.

28.02.2022

Polska kablówka bez Russia Today. Unia ma podjąć podobne kroki

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji już 24 lutego podjęła uchwałę o wykreśleniu z sieci kablowej rosyjskich kanałów, w tym Russia Today. O takim działaniu poinformowała również Ursula von der Leyen. Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała, że Unia zakaże machiny medialnej Kremla w Unii Europejskiej.

27.02.2022

Polska i Kanada chcą spotkania w sprawie elektrowni atomowych na Ukrainie

Ukraina

Polska i Kanada zwróciły się do przewodniczącego Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady w związku z sytuacją na Ukrainie i związanymi z tym implikacjami dla bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.

27.02.2022

Krytyka złej władzy to nie groźby i obrzucanie wulgaryzmami

Prawo karne Administracja publiczna

Czy państwo może i powinno karać za niepochlebne opinie o swoich funkcjonariuszach? Szczególnie, że zniesławianie organów państwa jest niemożliwe, bo organy nie mają dóbr osobistych, nie mają nawet prawa do dobrego samopoczucia. Konstytucyjnie to my jako obywatele mamy prawo do krytyki poczynań władzy. Lecz prawnicy zastrzegają, że trzeba odróżnić rzeczową krytykę od wulgaryzmów, kłamstw i gróźb.

26.02.2022

Żołnierze NATO z uprawnieniami do stosowania środków przymusu. Również wobec obywateli RP

Prawo karne Administracja publiczna

Prezydent RP wydał postanowienie, które uprawnia żołnierzy USA, Kanady, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej do używania środków przymusu bezpośredniego na terenie Polski. W niektórych przypadkach mogą też używać broni. Dotyczy to nie tylko stosowania siły wobec własnych żołnierzy, ale również wobec cywilów.

25.02.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski