Jazda bez kasku nie musi skutkować niższym odszkodowaniem dla cyklisty

Prawo cywilne

Brak kasku u rowerzysty może skończyć się obniżeniem dla niego odszkodowania od ubezpieczyciela OC sprawcy z powodu przyczynienia się do szkody. Pod uwagę jednak brane się różne czynniki, takie jak m.in. wiek rowerzysty, osiągana przez niego prędkość czy droga, którą się porusza. I brak zabezpieczenia głowy u małoletniej cyklistki poruszającej się wiejską drogą nie został uznany przez SN za przyczynę do obniżenia odszkodowania.

25.08.2023

Opłata za przystąpienie do pozwu zbiorowego niższa, ale konsumenci mogą na tym stracić

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

W nowej wersji nowelizacji przepisów o dochodzeniu roszczeń w postępowaniach grupowych zaproponowano, by wysokość opłaty wstępnej uiszczanej na rzecz organizacji reprezentującej konsumenta została ustawowo ograniczona. Eksperci nie są jednak zgodni co do oceny tego rozwiązania. Zwracają uwagę na ryzyko obniżenia jakości usług, a w konsekwencji możliwy dalszy spadek zainteresowania takimi powództwami.

21.08.2023

Sądy zmieniają zdanie w sprawach nadużyć przy kasach samoobsługowych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kasa samoobsługowa potrafi budzić w kupujących najgorsze instynkty - bywa, że klienci, którym wydaje się, że wymknęli się spod czujnego oka obsługi sklepowej, kupują droższy towar, nabijając kod kreskowy tańszego. Nagminne jest też zaniżanie wagi produktów albo obrywanie "ogonków" warzyw i owoców, by nie płacić za ich zbędne części. Sklepy próbują walczyć z tym procederem, a sądy zmieniają ostatnio linię orzeczniczą.

19.08.2023

Pijesz, jedziesz? Przepisy o konfiskacie auta już u prezydenta

Prawo karne

Już od pierwszego października br. mają wejść w życie przepisy, zgodnie z którymi sąd będzie mógł orzec przepadek auta pijanego kierowcy. Wystarczy, że będzie on miał powyżej 1 promila alkoholu we krwi lub 0,5 mg/dm3 w wydychanym powietrzu. Konfiskaty nie będzie, jeśli samochód zostanie zniszczony lub znacznie uszkodzony.

18.08.2023

Lasy Państwowe będą zarządzane niezgodnie z traktatami

Środowisko Prawo unijne

Sejm uchwalił w czwartek, 17 sierpnia br. poselską nowelizacja ustawy o lasach. Nowela zakłada, że Rzeczpospolita Polska zachowuje wyłączną kompetencję do kształtowania i realizacji polityki związanej z ochroną i gospodarowaniem lasami stanowiącymi własność Skarbu Państwa, wyłączając własność prywatną. I może być sprzeczna z traktatami unijnymi.

17.08.2023

Znęcanie nad zwierzętami to również przemarsz po rozgrzanym asfalcie

Ustawa o ochronie zwierząt nie zawiera zamkniętego katalogu form znęcania nad zwierzętami - można do nich zaliczyć również zmuszenie psa do marszu po gorącej nawierzchni, o ile nie zapewniono mu odpowiedniej ochrony przed poparzeniem łap. Fala krytyki dotyczącej sposobu traktowania zwierząt spadła na organizatorów defilady z okazji Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2023 r.

16.08.2023

Unia nie zakaże nam grzybobrania ani wstępu do lasu

Środowisko

Politycy straszą, że Polacy nie będą mieli gdzie chodzić na spacery czy jeździć na rowerze. Nie będą mogli zbierać grzybów ani jagód. Jednak Unia nie zakaże nam grzybobrania. Na lasy nie można patrzeć wyłącznie jak na fabryki desek - muszą one być w większym stopniu chronione i dostosowane do sytuacji kryzysu przyrodniczego i klimatycznego. A zbierania grzybów już teraz zabrania niekiedy polskie prawo.

12.08.2023

Kradzież auta na wakacjach. AC nie zadziała w każdym kraju

Ubezpieczenia

Pozostawienie samochodu z otwartymi oknami czy kluczyków w stacyjce może skończyć się tym, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania z autocasco w przypadku kradzieży pojazdu. Poszkodowany nie może też zwlekać ze zgłoszeniem szkody towarzystwu.

12.08.2023

Bigamia jedną z podstaw unieważnienia małżeństwa

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Gdy narzeczeni podejmują działania mające na celu sformalizowanie ich związku, kierownik stanu cywilnego bada w szczególności to, czy żadne z nich nie pozostaje już w związku małżeńskim. Prawo nie dopuszcza zawarcia małżeństwa, jeśli jeden z narzeczonych pozostaje w innym związku małżeńskim.

11.08.2023

PKW uruchomiła specjalną stronę o wyborach parlamentarnych

Wybory

wybory.gov.pl - to adres specjalnej strony internetowej, uruchomionej przez Państwową Komisję Wyborczą, w związku wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 15 października. Można na niej znaleźć m.in. kalendarz wyborczy czy podział na okręgi wyborcze do Sejmu i Senatu. Stopniowo informacje będą uzupełniane.

10.08.2023

RPO: W sporcie potrzebne szerokie zwalczanie nierówności i dyskryminacji

Projekt nowelizacji ustawy o sporcie warto wykorzystać do systemowego rozwiązania nie tylko przemocy i wykorzystywania seksualnego, ale i nierówności w sporcie ze względu na płeć - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich i pozytywnie ocenia planowane zobowiązanie klubów i związków sportowych do stworzenia regulaminów określających zasady przeciwdziałania dyskryminacji, mobbingowi i innym nadużyciom wobec zawodników.

07.08.2023

Co wie o nas Barbie? Lepiej sprawdzić, jakie dane zbiera zabawka

Nowe technologie RODO

Popularność filmu "Barbie" spowodowała, że media społecznościowe zaroiły się od zdjęć użytkowników wmontowanych w wizerunek Barbie i Kena. Do stworzenia obrazów wykorzystano aplikację, która przerabiała przesłane zdjęcia - stała się na tyle popularna, że na tapet postanowiło ją wziąć Ministerstwo Cyfryzacji, które przestrzegało przed możliwym naruszeniem prywatności.

05.08.2023

Mandat 1,5 tys zł mimo zdania egzaminu na prawo jazdy

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasację do Sądu Najwyższego w sprawie kobiety ukaranej za prowadzenie samochodu bez uprawnień. Tymczasem tego samego dnia, kiedy dostała mandat, starosta wydał decyzję administracyjną przyznającą jej uprawnienie do prowadzenia pojazdów. Rzecznik zwraca uwagę, że posiadanie przy sobie dokumentu prawa jazdy nie jest już wymagane. A odbiór dokumentu w urzędzie jest sprawą czysto techniczną.

04.08.2023

Powołanie komisji ds. rosyjskich wpływów nawet na najbliższym posiedzeniu Sejmu

Wymiar sprawiedliwości

PiS zapowiada, że może już zgłosić kandydatów do komisji ds. badania rosyjskich wpływów a, to oznacza że mogłaby zostać powołana nawet na najbliższym posiedzeniu Sejmu czyli 16-17 sierpnia. 2 sierpnia poinformowano, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która jest podstawą jej powołania. Organ miałby wyjaśniać wpływy Rosji na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022.

02.08.2023

Trzy cykliczne marsze 1 sierpnia i skarga do prokuratury na prezydenta Warszawy

Samorząd terytorialny

Szykują się trzy zgromadzenia cykliczne w Warszawie 1 sierpnia w celu uczczenia powstańców warszawskich i ludności cywilnej stolicy. Rejestracja takiego zgromadzenia pozwala manifestantom przejść stałą trasą. Na marsz środowisk narodowych nie godził się prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, ale przesądziła decyzja wojewody mazowieckiego i wyrok Sądu Najwyższego z czerwca 2023 r. Teraz prezes Stowarzyszenia Roty Marszu Niepodległości składa doniesienie do prokuratury na prezydenta.

01.08.2023

Zakaz postawiony pod osłoną nocy? Można złożyć skargę do sądu

Drogi Nieruchomości

Zawsze mogliśmy parkować pod domem, a teraz znikąd, przez noc, pojawił się zakaz postoju. Bez żadnych konsultacji, pisma, zawiadomienia i bez określenia terminu, do kiedy będzie obowiązywał - skarżą się czytelnicy Prawo.pl. Choć władze nie zawsze muszą konsultować swoją decyzję z mieszkańcami sąsiednich nieruchomości, to nie oznacza, że nic nie mogą oni zrobić - w ostateczności sprawa może trafić do sądu.

29.07.2023

Kierowca odpowiada wobec pasażera za szkody, których ten doznał na skutek wypadku

Prawo cywilne Drogi Transport

Jeśli pasażerowie ponieśli śmierć, to ich bliscy mogą żądać zadośćuczynienia od ubezpieczyciela sprawcy. Takie sytuacje rodzą bowiem odpowiedzialność z polisy OC sprawcy. Gdy pasażerowie wsiadają do auta z zamiarem rajdowego jeżdżenia po mieście i stanie im się krzywda, to przyczyniają się oni do szkody. Nie zwalnia to jednak kierowcy i jego ubezpieczyciela od odpowiedzialności.

29.07.2023

Wycieczki młodzieży z Izraela wrócą do Polski

Administracja publiczna Policja

W Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa o ratyfikacji podpisanej 22 marca z przedstawicielami państwa Izrael umowy w sprawie wznowienia wycieczek organizowanych przez ministerstwo edukacji Izraela. Zawieszenie tych wycieczek było skutkiem pogorszenia stosunków między oboma państwami, ale przedmiotem sporu była też ochrona przez uzbrojonych agentów izraelskich służb.

27.07.2023

Nie wszystko może być pamiątką z podróży

Turystyka

Pozornie niewinne przedmioty lub produkty przywożone zza granicy – takie jak biżuteria czy niektóre gatunki kwiatów - mogą przysporzyć problemów podczas kontroli. Warto pamiętać o tym zwłaszcza w momencie, gdy podczas wakacji opuszczamy obszar Unii Europejskiej. Aby legalnie przetransportować niektóre produkty, konieczne jest np. przeprowadzenie kontroli przez wykwalifikowane służby.

27.07.2023

Szczepienie psów co dwa lata? Weterynarze mówią - nie!

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Senatorowie proponują, aby powtórne szczepienie psów na wściekliznę odbywało się co dwa lata, a nie jak obecnie - co roku. Projekt ustawy ma na celu dostosowanie do obecnych na rynku szczepionek przeciwko wściekliźnie dla psów, tj. terminu ważności i skuteczności takich szczepionek gwarantowanych przez producentów. Izba Lekarsko-Weterynaryjna stanowczo jest temu przeciwna, bo istnieje bardzo duże zagrożenie sanitarne. Dodaje, że i koty powinny być obowiązkowo szczepione.

26.07.2023