W weekend Noc Muzeów w NSA

Prawnicy

W sobotę 18 maja 2024 r. już po raz ósmy Naczelny Sąd Administracyjny weźmie udział w stołecznej Nocy Muzeów. Wydarzenie zostanie uroczyście zainaugurowane o godzinie 15.00 przed gmachem NSA przy ul. G.P. Boduena 3/5 z udziałem studentów II roku kierunku aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, pod kierownictwem profesora Dariusza Janusa.

17.05.2024

Bliski koniec fikcyjnych danych ojca w akcie urodzenia dziecka?

Prawo cywilne

Obowiązujące regulacje nie pozwalają na pozostawienie w akcie urodzenia dziecka pustego miejsca w polu z imieniem i nazwiskiem ojca. Trzeba tam wpisać jakiekolwiek dane - nawet fikcyjne. Kiedyś miało to zapewnić dzieciom pozamałżeńskim równy status, świat się jednak zmienił i dziś to często przeszkoda w korzystaniu z pełni praw obywatelskich. MSWiA zapowiada, że przy najbliższej nowelizacji przepisy zostaną zmienione.

15.05.2024

Kiedy i w jaki sposób złożyć wniosek o dowód osobisty

Administracja publiczna

Wniosek o dowód można złożyć osobiście w urzędzie lub w formie elektronicznej, przez internet. Jeśli brak jest możliwości osobistego odbioru dowodu osobistego z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej niedającej się pokonać przeszkody, która powstała po złożeniu wniosku, można upoważnić inną osobę, by odebrała dokument. Wnioskodawca powinien jednak powiadomić o tym urząd, który przyjął wniosek.

13.05.2024

Kupno gazet regionalnych przez Orlen to tajemnica

Rynek Prawo gospodarcze

Sieć Obywatelska Watchdog Polska zaskarżyła do sądu administracyjnego bezczynność spółki Orlen. Spółka odmówiła ujawnienia umów zakupu wydawnictwa Polska Press. W skardze Sieć wskazała, że Orlen jest podmiotem zobowiązanym do udostępniania informacji, a zakup przez spółkę Skarbu Państwa koncernu wydającego 20 regionalnych tytułów jest przedmiotem debaty publicznej. Sądy nie podzieliły racji aktywistów i uznały, że te dane nie stanowią informacji publicznej.

11.05.2024

Za puszczenie luzem psa w lesie można dostać mandat

Środowisko Prawo cywilne

Wędrując z psem po lesie, po plaży czy w parku narodowym, powinniśmy trzymać zwierzę na smyczy. Zaniedbanie tego obowiązku może skutkować mandatem. Czasem zakazy idą dalej. Do niektórych lasów oraz do wielu parków narodowych w ogóle nie można wejść z czworonogiem. Rasa nie ma tu żadnego znaczenia. Puszczenie psa luzem jest niedopuszczalne zarówno wtedy, gdy jest to terier chętnie goniący dzikie zwierzęta czy niewielki york.

11.05.2024

Szykują się zmiany w łowiectwie

Samorząd terytorialny Środowisko

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska powstaje zapowiadany od kilku miesięcy zespół, który będzie pracował nad zreformowaniem zasad polowań. Na pierwszy ogień mają pójść ptaki, a konkretnie wprowadzenie moratorium na cztery gatunki łowne. Nie wiadomo jednak, czy przy obecnym tempie prac uda się to ruszyć przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu polowań na ptaki.

10.05.2024

Zasiłek pogrzebowy – w górę, a branża w szarej strefie

Domowe finanse Prawo gospodarcze

Rząd przewiduje podniesienie zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł. Pomysł został już wpisany do wykazu prac legislacyjnych. Branża pogrzebowa uważa, że konieczna jest likwidacja szarej strefy – przede wszystkim przez uporządkowanie kwestii zatrudnienia. Firmy z szarej strefy formalnie nie zatrudniają praktycznie nikogo, co wpływa na brak odprowadzania opłat z tytułu zatrudnienia.

09.05.2024

Projekt dotyczący mienia bezdziedzicznego odrzucony

Domowe finanse Administracja publiczna

W środę Sejm odrzucił projekt o ochronie własności w RP przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego, wysuniętymi m.in. w związku z amerykańską ustawą Just 447 o niezwłocznym uczynieniu sprawiedliwości ocalonym z Holocaustu, którym nie zadośćuczyniono ich strat. Za złożonym przez KO wnioskiem o odrzucenie projektu opowiedziało się 228 posłów, 192 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Projekt - jako inicjatywa obywatelska - wpłynął do Sejmu w styczniu 2020 r.

08.05.2024

TSUE: Odmowa uznania zmiany imienia i płci sprzeczna z prawem Unii

Administracja publiczna Prawo europejskie

Odmowa przez państwo członkowskie uznania zmiany imienia i płci w innym państwie członkowskim jest sprzeczna z prawami obywateli Unii – uważa rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Państwa członkowskie zachowują jednak kompetencje w zakresie określenia skutków takiego uznania w odniesieniu do małżeństwa i więzi filiacyjnych.

07.05.2024

Nowe przepisy ochronią dziennikarzy i aktywistów przed bezpodstawnymi pozwami

Prawo cywilne

Od poniedziałku obowiązuje w Unii Europejskiej nowa dyrektywa, która ma przeciwdziałać pozwom SLAPP, czyli strategicznym powództwom zmierzającym do stłumienia debaty publicznej, wymierzonym głównie w aktywistów i dziennikarzy. Chodzi o bezpodstawne powództwa sądowe mające na celu nękanie i cenzurowanie osób ujawniających informacje w interesie publicznym. Polska ma teraz dwa lata na wdrożenie tych regulacji na poziomie krajowym.

07.05.2024

Wiceministra kultury: Ustawa o statusie zawodowym artysty prawie gotowa

Prawo autorskie

Rząd ma się wkrótce zająć ustawą o prawie autorskim oraz ustawą o statusie zawodowym artysty. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwają także prace nad projektem ustawy medialnej, która, jak powiedziała w poniedziałek wiceszefowa MKiDN Joanna Scheuring-Wielgus, "w końcu uporządkuje kwestie związane z szeroko rozumianymi mediami publicznymi".

06.05.2024

Rząd zaczyna prace nad zmianami w łowiectwie

Prawo karne Środowisko

Specjalny zespół w resorcie klimatu ma wypracować propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne. Wiceminister Mikołaj Dorożała zapewnia równocześnie, że nie wycofuje się z postulatu objęcia części ptaków łownych moratorium. Nie będzie też zgody na polowanie na łosie.

04.05.2024

Surowe sankcje nie powstrzymują kierowców przed jazdą po alkoholu

Prawo karne Ubezpieczenia

Za prowadzenie pojazdu po alkoholu kierowcy mogą trafić za kratki oraz stracić samochody, ale nawet takie konsekwencje nie zniechęcają wielu z nich do wsiadania za kółko „pod wpływem”. Majówka to tradycyjnie czas, gdy rośnie liczba zatrzymanych przez policję nietrzeźwych osób. Tacy kierowcy muszą jednak liczyć się z tym, że w razie kontroli nie tylko stracą samochód, ale mogą również "zyskać" dług u ubezpieczyciela.

02.05.2024

Nie każdy wyraz miłości do flagi przystoi, niektóre bywają karalne

Prawo karne

Koszulka, naszywka, drobny dodatek nie tylko uatrakcyjni naszą stylizację, ale często pozwoli wyrazić poglądy lub podkreślić zainteresowania - wybór jest szeroki, niektórym odpowiadać będzie Batman lub Star Wars, innym Legia, Polska Walcząca lub flaga Polski. Można się spierać, czy koszulka to właściwe miejsce, by manifestować swoje przywiązanie do ojczyzny, ale - jak podkreślają eksperci - zniewaga to raczej nie będzie.

02.05.2024

Bez ubezpieczenia podróżnego lepiej nie jeździć nawet po Unii Europejskiej

Domowe finanse Ubezpieczenia

Polisa turystyczna i Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zapewniają takich samych usług w podróży po krajach europejskich. EKUZ to podstawa na wypadek nagłego zachorowania, ale jeśli zajdzie konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w górach czy na morzu albo leczenia turysty w placówkach prywatnych, to polisa turystyczna okaże się bardzo przydatna.

01.05.2024

Głośna impreza i zwisające gałęzie, czyli o co spierają się sąsiedzi

Prawo cywilne Budownictwo

Głośne imprezy co sobota do białego rana, wiecznie zwisające gałęzie nad ogrodzeniem, oko kamery wymierzone prosto w okno sypialni, nie do zaakceptowania dla naszego nosa zapachy, czy też nowy biznes sąsiada u niego w garażu, potrafią rozgrzać spory sąsiedzkie do czerwoności. Kłócimy się o wszystko, a sądowe wokandy coraz bardzie pęcznieją. Wyroki są różne.

29.04.2024

Numer rachunku i PESEL to najczęstsze błędy we wnioskach o 800+

Domowe finanse

Od 1 czerwca rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy programu 800+. ZUS będzie wypłacał świadczenia na podstawie wniosków złożonych w tym roku. Przed wysłaniem wniosku należy sprawdzić wszystkie dane, bo tylko podanie poprawnych gwarantuje szybką wypłatę świadczenia. Najczęstsze błędy to te w numerze rachunku bankowego lub peselu dziecka.

29.04.2024

Nabywca auta dostaje polisę OC, ale o AC musi zatroszczyć się sam

Prawo cywilne Ubezpieczenia

Po zakupie używanego auta nowy właściciel wchodzi w prawa i obowiązki wynikające z zawartej umowy ubezpieczenia OC przez poprzedniego właściciela pojazdu, ale dotychczasowa polisa AC wygasa. To komplikuje sytuację, jeśli sprzedawca miał pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych. Osoba, która sprzedała auto, musi poinformować swoje towarzystwo ubezpieczeniowe o sprzedaży w ciągu 14 dni.

27.04.2024

Naprawiać, nie wyrzucać: Parlament Europejski zatwierdził zmiany w prawie

Rynek i konsument

Parlament Europejski zatwierdził zmainy, które mają zapewnić konsumentom prawo do naprawy produktów i ograniczyć wpływ masowej konsumpcji na środowisko. Jednym z istotnych elementów nowych regulacji ma być tzw. prawo do naprawy, które da konsumentom szersze gwarancje dotyczące naprawiania produktów. Dyrektywa będzie wymagała wdrożenia w państwach członkowskich - nastąpi to w ciągu dwóch lat po oficjalnej publikacji dokumentu.

23.04.2024