Cenzura internetu coraz bliżej? Przepisy mało precyzyjne, a ochrona pozorna

Prawo karne Rynek Prawo europejskie

Według Komisji Europejskiej Polska nie wykonuje przepisów dotyczących usuwania z internetu treści o charakterze terrorystycznym. Teraz to się zmieni – blokowanie będzie łatwiejsze. Rodzi się jednak pytanie, na ile nowe przepisy będą chronić firmy i użytkowników przed nieuzasadnionym działaniem służb. Zdaniem prawników prawo do zaskarżania decyzji o usunięciu treści do sądu administracyjnego w praktyce nie zadziała właściwie.

20.04.2024

WSA unieważnił zakaz wyprowadzania psów na plaże w Ustroniu Morskim

Samorząd terytorialny Środowisko

Zakaz wprowadzania psów na plaże w Ustroniu Morskim wprowadzono na podstawie ustawy o samorządzie gminnym, a tymczasem do ustalenia obowiązków właścicieli zwierząt domowych organ samorządu zobowiązuje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił zapis zaskarżonej uchwały.

18.04.2024

Będą nowe rodzaje płatności bezpośrednich dla rolników

Rolnictwo

Do połowy roku rząd planuje przyjąć projekt zmiany przepisów ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej, które na lata 2023-2027 zapewnią nowe formy wsparcia w ramach dopłat bezpośrednich dla rolników. Będzie to nowy ekoschemat i płatności dla małych gospodarstw.

16.04.2024

TSUE: Naruszenie przepisów w sprawie RODO wymaga interwencji

RODO Prawo europejskie

Organ nadzorczy jest zobowiązany interweniować, gdy stwierdzi naruszenie w ramach rozpatrywania skargi. Jednakże decyzja w sprawie środka naprawczego, który należy przyjąć, zależy od konkretnych okoliczności. Do takiego wniosku doszedł właśnie Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości.

13.04.2024

Nie tylko kierowcy odpowiadają za wypadki. Piesi też

Prawo cywilne

Piesi często są osobami najbardziej poszkodowanymi na skutek zderzenia z samochodem. Nie oznacza to jednak, że zawsze można automatycznie przyjmować odpowiedzialność kierowcy, gdyż bywa, że winnym zdarzenia jest pieszy. A pieszym zdarza się wejść na przejście bez upewnienia się, czy nie stworzą w ten sposób zagrożenia w ruchu drogowym czy przechodzić przez jezdnię z nosami utkwionymi w smartfonach.

13.04.2024

Czy spekulacja biletami na imprezy powinna być karana?

Prawo karne Prawo cywilne Domowe finanse Prawo gospodarcze

Bilety na koncerty znanych gwiazd wyprzedają się w kilka minut. Podobnie jest z biletami na mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej na Stadionie Narodowym. Kto kupuje na pniu? Osoby indywidualne i „koniki” dla zysku. Takie praktyki podlegają jednak karze grzywny i aresztu. Dlatego podnoszą się głosy, aby wyeliminować przestarzały przepis z kodeksu wykroczeń, bo jest anachroniczny, rodem z PRL. Jednak są też opinie przeciwne: spekulacja to nadal zło godzące w klientów.

13.04.2024

SN: Obniżenie spłat na rzecz współwłaściciela - niedopuszczalne

Prawo cywilne

W przypadku ustalenia przez sąd w okolicznościach konkretnej sprawy zachowań wskazujących na nadużycie prawa, domaganie się dopłaty lub spłaty nie jest możliwe - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Chodziło o przyznanie rzeczy na własność jednego ze współwłaścicieli i spłaty wynikającej z wartości udziałów.

12.04.2024

Zmiana prawa ma rozwiązać problem podwójnych postanowień spadkowych

Prawo cywilne Domowe finanse

Sąd orzekający w I instancji w postępowaniu, w którym wydano kolejne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po tym samym spadkodawcy, będzie mógł je uchylić - także z urzędu. Ma też powstać mechanizm prewencyjny ujawniający informacje o toczących się postępowaniach spadkowych - to propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości, które mają rozwiązać problem wydawania podwójnych orzeczeń o nabyciu spadku w tych samych sprawach.

11.04.2024

Premier: Projekt ustawy o związkach partnerskich gotowy

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Projekt ustawy o związkach partnerskich jest gotowy. Jednak nie może on zostać złożony, dopóki nie będzie pewności, że poprą go partie, które wchodzą w skład koalicji rządzącej - poinformował premier Donald Tusk. Dodał, że nie zmusi nikogo z koalicjantów do poparcia tego projektu. Wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich było jednym ze stu konkretów na pierwsze sto dni rządów.

10.04.2024

Polska nie zgodzi się na mechanizm relokacji - zapowiada premier

Administracja publiczna Prawo europejskie

Polska nie zgodzi się na mechanizm relokacji - zapowiedział premier Donald Tusk. Parlament Europejski w środowym głosowaniu zatwierdził pakt migracyjny. Rozporządzenie wprowadzające mechanizm tzw. dobrowolnej solidarności zaakceptowano głosami 301 deputowanych, 272 było przeciw, 46 wstrzymało się od głosu.

10.04.2024

Likwidacja Funduszu Kościelnego, to nie reforma kościelnych finansów

Finanse publiczne

Koalicja rządząca zapowiada likwidację Funduszu Kościelnego, jednak chce zostawić państwowe dofinasowanie związków wyznaniowych, tyle że z dobrowolnego odpisu podatkowego. Jest jednak spór pomiędzy rządem i Kościołem, czy zniknęły przyczyny utworzenia ponad 70 lat temu tej instytucji. Najbardziej znany element Funduszu Kościelnego to finansowanie składek emerytalnych części osób duchownych. 

10.04.2024

Właściciel restauracji nie zawsze może odmówić wstępu z psem

Środowisko Turystyka

Przepisy prawa żywnościowego nie zakazują wprowadzania zwierząt domowych do zakładów gastronomicznych ani sklepów. Nie ma także przepisów, które nakazywałyby właścicielom lokali umożliwienie przebywania w nim z pupilem – z wyjątkiem psów asystującym osobom z niepełnosprawnościami. Potwierdził to niedawno Główny Inspektorat Sanitarny.

09.04.2024

Prezydent pisze do przywódców państw NATO w sprawie wydatków na obronność

Finanse publiczne Wojsko

Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek, że wystosował list do przywódców państw NATO i szefa Sojuszu Jensa Stoltenberga. Wystąpił w nim z propozycją i uzasadnieniem, dlaczego wzrost wydatków na obronność do 3 proc. PKB jest zasadny. - Mój list otwiera dyskusję na ten temat - dodał. Jego zdaniem list to dobra praktyka.

04.04.2024

Zakaz fotografowania "strategicznych obiektów" niezgodny z Konstytucją?

Samorząd terytorialny Turystyka

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi dotyczące zmian ustawy o obronie Ojczyzny, dokonanych ustawą z 17 sierpnia 2023 r., które zakazały fotografowania i filmowania m.in. obiektów uznanych za szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa. Grozi za to kara aresztu lub grzywny, a także utrata aparatu, kamery czy drona. RPO uważa, że nowe przepisy naruszają konstytucyjne wolności i pisze w sprawie ich zmiany do ministra obrony narodowej.

02.04.2024

Uzgodnienie płci metrykalnej będzie w sądach sprawą pilną

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce dołączyć do katalogu spraw pilnych kwestie dotyczące uzgodnienia płci metrykalnej z tożsamością płciową. Oznacza to, że będą one przydzielane sędziom niezwłocznie i kierowane na terminy rozpraw lub posiedzeń poza kolejnością ich wpływu do danego referatu. Resort powołuje się przy tym na wyroki ETPCz, w których zaznaczono konieczność szybkiego procedowania w takich przypadkach.

30.03.2024

Prawo surowe dla pijanych, ale mało skuteczne wobec brawury na drodze

Prawo karne

W tym roku osoby, które po świętowaniu z bliższą czy dalszą rodziną wpadną na pomysł, by prowadzić na podwójnym gazie, obok innych konsekwencji, mogą stracić samochód - zmiany weszły w życie 14 marca 2024 r. Ale statystyki policyjne jasno pokazują, że największą bolączką polskich dróg jest brawura i nagminne przekraczanie prędkości. A na rozwiązanie tego problemu wciąż nie ma pomysłu.

30.03.2024

Hasztag wiosna czy #grzywna? - ładne kwiaty lepiej podziwiać w lesie

Selfie w krokusach, zdjęcie z kotem dumnie wygrzewającym się w świeżo zerwanych kwiatach, czy zdjęcie misternego stroika na wielkanocny stół – mogą przysporzyć nam zarówno „lajków” na Instagramie, jak i kłopotów z prawem. Podczas wiosennych spacerów warto wykazać się powściągliwością.

30.03.2024

Za przekroczenie prędkości można stracić prawo jazdy na znacznie dłużej niż 3 miesiące

Prawo karne

W 2022 roku TK zakwestionował możliwość zatrzymywania prawa jazdy na 3 miesiące przez starostów wyłącznie na podstawie informacji przekazanej przez policję. Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich napływają skargi obywateli, bo wobec braku przepisów określających tryb zwrotu prawa jazdy, gdy nie wydano decyzji o jego zatrzymaniu, trzymiesięczny okres, na jaki prawo jazdy może zostać zatrzymane, znacznie się wydłuża.

25.03.2024

Poszukiwanie skarbów znów będzie wymagało pozwolenia

Posłowie Trzeciej Drogi chcą uchylenia nowelizacji, która wprowadziła rewolucję w poszukiwaniu skarbów z wykrywaczem metali. Liberalizacja przepisów obejmuje m.in. zniesienie obowiązku uzyskiwania pozwolenia konserwatora zabytków na prowadzenie poszukiwań i ma wejść w życie 1 maja 2024 r. Ustawa, której projekt trafił do Sejmu, ma temu zapobiec.

25.03.2024

Na dwóch kółkach można wyrządzić duże szkody

Prawo cywilne

Nadmierna prędkość, brak oświetlenia, rozmowa przez telefon, jazda w słuchawkach oraz alkohol to najczęstsze błędy i wykroczenia powodowane przez rowerzystów. Odpowiadają oni za wyrządzone przez siebie szkody tylko wtedy, gdy zawinią, ale gdy tak się stanie - ponoszą pełną odpowiedzialność za wyrządzoną przez siebie szkodę.

23.03.2024