Od 17 listopada można zastrzec numer PESEL

RODO

Od 17 listopada aplikacja mObywatel miała wzbogacić się o nową funkcjonalność: możliwość zastrzeżenia numeru PESEL. Na razie jednak PESEL można zastrzec przez stronę obywatel.gov.pl lub osobiście w urzędzie. To usługa, która ma zapewnić prewencyjną ochronę przed konsekwencjami kradzieży tożsamości - od 1 czerwca 2024 r. nikt nie weźmie już np. kredytu czy pożyczki bez naszej wiedzy.

16.11.2023

RPO: Nowy system biletowy w Warszawie może pogłębiać wykluczenie cyfrowe

Warszawa planuje wprowadzenie nowego systemu biletowego, który może znacząco utrudnić korzystanie z komunikacji miejskiej osobom o ograniczonych kompetencjach cyfrowych czy niechętnym płatnościom bezgotówkowym - uważa rzecznik praw obywatelskich i prosi dyrektorkę Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie o zajęcie stanowiska.

13.11.2023

Opiekun może stracić zwierzę, któremu nie zapewnia schronienia przed zimnem

Prawo karne Środowisko

Zaczynają się zimne dni. Marzną nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Przepisy nakazują zapewnienie odpowiednich warunków zwierzętom domowym i gospodarskim i zabezpieczenie im schronienia przed chłodem, mrozem i śniegiem. Jednak nie dla wszystkich zwierząt zapewnienie odpowiednich warunków polega na tym samym. 

11.11.2023

Marsz Niepodległości po raz ostatni zgromadzeniem cyklicznym? Przepisy do zweryfikowania

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Jak co roku, przez Warszawę przemaszeruje Marsz Niepodległości. Sąd w zeszłym roku rozstrzygnął ostatecznie, że zgromadzenie to ma charakter cykliczny, co oznacza, że ma zarezerwowaną trasę. Pytanie, czy ten rodzaj zgromadzeń nie zostanie usunięty z ustawy po zmianie władzy - wątpliwości, co do konstytucyjności wprowadzenia tej instytucji pojawiały się bowiem od czasu jej wprowadzenia.

11.11.2023

TSUE: Państwo nie ma pełnej swobody w nakładaniu ograniczeń na platformy

RODO Prawo europejskie

Państwo członkowskie nie może nałożyć na dostawcę platformy komunikacyjnej mającego siedzibę w innym państwie członkowskim generalnych i abstrakcyjnych obowiązków. Takie podejście krajowe jest sprzeczne z prawem Unii Europejskiej, które gwarantuje swobodny przepływ usług - uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie, która dotyczyła m.in. Google i Facebooka.

09.11.2023

Status prawny zabytków może być niepewny przez setki lat

Prawo cywilne

Szanse na dobrowolny zwrot skradzionych obrazów, rzeźb, grafik, możliwość zasiedzenia ich własności albo przymusowej windykacji zależą od miejsca kradzieży, obowiązującego systemu prawnego, a nawet tożsamości złodzieja. Polska tylko wyjątkowo ma szansę odzyskiwać dawno zrabowane dzieła sztuki. Resort kultury obecnie prowadzi ok. 150 procesów restytucyjnych dotyczących prac artystów w 15 państwach na całym świecie.

04.11.2023

Psy nie mogą spacerować wszędzie, a zakazy muszą mieć upoważnienie

Prawo karne Prawo cywilne

Opiekunowie psów buntują się przeciwko zakazom spacerowania z pupilami po niektórych terenach. Twierdzą, że godzi to w ich wolność poruszania się i przebywania w miejscach publicznych. Ostatnio nawet Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w dwóch sprawach – dotyczących Łazienek Królewskich w Warszawie i kąpieliska w Obornikach. Według prawników niektóre obostrzenia są zasadne.

04.11.2023

Forum Energii: Bez zamrożenia cen, gospodarstwa domowe zapłacą miesięcznie o 100 zł więcej

Energetyka

Eksperci Forum Energii w opublikowanym w piątek raporcie zauważyli, że mechanizmy mrożenia cen energii zostały zaplanowane do końca 2023 roku. Jeśli zostaną wygaszone, ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych mogą w styczniu wzrosnąć. Bez zamrożenia cen w 2024 r. gospodarstwa domowe zużywające do 2000 kWh zapłacą za energię o 68 proc. więcej, czyli dodatkowo 100 zł miesięcznie - wynika raportu Forum Energii.

03.11.2023

Zakaz krytyki w związkach sportowych to podważenie fair play?

Osoby obwinione o krytykę w związkach sportowych nie mają zapewnionego szeroko pojętego prawa do obrony, a ukaranym dyscyplinarnie nie zagwarantowano prawa odwołania do sądu. Pojęcie krytyki nie jest w tych związkach zazwyczaj definiowane, co może rodzić uznaniowość – stwierdza Rzecznik Praw Obywatelskich. Działacze sportowi odpowiadają: Dopuszczenie takiej krytyki prowadziłoby do podważenia istoty zasady fair play.

02.11.2023

ZAIKS: Wykup praw autorskich poza Unię szkodzi twórcom

Prawo cywilne Prawo europejskie

Europejskie Zrzeszenie Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów, a wraz z nim polski ZAIKS, walczą ze zjawiskiem Buy-outów. Są to umowy wykupu praw autorskich na podstawie przepisów obowiązujących poza Unią Europejską, które destabilizują nasz rynek kreatywny i pozbawiają twórców tantiem. Teraz ukazał się apel europarlamentarzystów w sprawie konieczności podjęcia przez Unię Europejską działań mających na celu rozwiązanie problemu.

02.11.2023

Za zniszczony nagrobek można dostać odszkodowanie z polisy

Prawo cywilne

Jeśli do uszkodzenia nagrobka dojdzie z winy zarządcy cmentarza, to ma on obowiązek naprawienia szkody. Zwykle jednak do uszkodzeń dochodzi na skutek działania sił przyrody albo wandali. W takich przypadkach przydatne jest ubezpieczenie nagrobka, które można kupić łącznie z polisą dla domu lub mieszkania.

01.11.2023

5,5 miliona profili zaufanych traci ważność

Administracja publiczna

31 października wygasa ponad 5,5 mln profili zaufanych. To niemal jedna trzecia wszystkich. Potwierdził to we wtorek Maciej Górski, zastępca dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki. Samodzielne przedłużenie profilu zaufanego jest bardzo proste i można zrobić to online. Profil zaufany co do zasady ważny jest trzy lata.

31.10.2023

Rząd szykuje Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024–2030

Prawo rodzinne

W poniedziałek rząd podjął uchwałę, której celem jest ustanowienie Rządowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024–2030. W programie zaplanowano m.in. zwiększenie działań profilaktycznych oraz lepszą dostępność i skuteczność ochrony osób, które doświadczają takiej przemocy.

30.10.2023

TSUE: Pasażerowie mają prawo do odszkodowania, nawet jeśli nie stawili się na odprawie

Rynek i konsument Prawo europejskie

W przypadku wcześniejszej odmowy przyjęcia na pokład odszkodowanie jest należne nawet wówczas, jeśli dany pasażer nie stawił się na odprawę - uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sędziowie wskazali, że wymaganie spełnienia takiego warunku byłoby nadmierną formalnością. Prawa do odszkodowania nie odbiera nawet fakt, że o odmowie przyjęcia na pokład poinformowano dwa tygodnie wcześniej.

28.10.2023

Opóźniony lot nie zawsze skutkuje wypłatą odszkodowania dla pasażera

Prawo cywilne

Odmawiając odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot, linie lotnicze najczęściej powołują się na strajk personelu czy zderzenie z ptakiem. Chętnie też zamiast wypłacać odszkodowanie, oferują vouchery do wykorzystania na zakup kolejnych biletów. To jednak nie zwalnia ich z obowiązku wypłaty odszkodowania.

28.10.2023

Badanie EY: Konsumenci nadal nie oszczędzają na cyfrowych usługach dla domu

Rynek i konsument Nowe technologie

Tegoroczna edycja badania EY pokazuje, że wzrost kosztów utrzymania nie wpłynął znacząco na wydatki gospodarstw domowych dotyczących usług takich jak internet szerokopasmowy, łączność mobilna czy streaming. Jedynie 16 proc. respondentów ograniczyło środki przeznaczane na ten cel. Rośnie także apetyt na usługi premium, co oznacza, że konsumenci coraz wyżej cenią sobie jakość rozwiązań cyfrowych oraz wygodę ich użytkowania.

26.10.2023

Za kredyt hipoteczny agentowi przysługuje prowizja

Domowe finanse Kredyty Kredyty frankowe

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego czy to przez konsumenta, czy też przez przedsiębiorcę, to poważna i brzemienna w skutkach decyzja. Dlatego coraz więcej przyszłych kredytobiorców decyduje się na skorzystanie z usług agenta. Jego praca wiąże się oczywiście z wynagrodzeniem, które oblicza się na specyficznych zasadach.

23.10.2023

Zbigniew Ziobro chce, by TK zajął się unijnym zakazem sprzedaży aut spalinowych

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Podczas piątkowego briefingu prasowego minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o złożeniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o ocenę konstytucyjności unijnych przepisów dotyczących zakazu rejestracji nowych samochodów spalinowych od 2035 r. Zdaniem ministra mogą one być sprzeczne z polską Konstytucją i naruszać zasadę jednomyślności w sprawach dotyczących energetyki.

20.10.2023

Strażnicy miejscy z nowymi uprawnieniami. Rowerzyści i użytkownicy hulajnóg muszą uważać

Od 20 października strażnicy miejscy będą mogli ukarać osoby jeżdżące rowerem czy hulajnogą bez uprawnień mandatem w wysokości do 200 zł. Jeśli taka sprawa trafi do sądu, to kara grzywny może sięgnąć nawet 1500 zł. Strażnik miejski będzie mógł również wystawić mandat za naruszenie zakazu jazdy rowerem czy e-hulajnogą wzdłuż drogi dla pieszych czy po przejściu dla pieszych.

20.10.2023