Jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych

Nowe technologie

Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną organizuje 20 i 21 września w Warszawie Forum Nowych Technologii. Patronat prasowy nad konferencją objęło Prawo.pl.

18.09.2023

Fundacja Powszechnego Czytania po raz trzeci przyznała Kariatydy Czytelnictwa

Kariatydy Czytelnictwa to wyróżnienie i wyraz wdzięczności dla ludzi, instytucji, firm, które działają na rzecz upowszechniania czytania i w znaczący sposób wspierają projekty Fundacji Powszechnego Czytania. W tym roku przyznane zostały także w kategorii Dobry Wzór oraz nagrody specjalne – Kariatydy Supermoc 5-lecia. Gala, podczas której wręczono wyróżnienia, odbyła się w czwartek wieczorem w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Wyróżnienie otrzymało m.in. Wolters Kluwer.

15.09.2023

Imprezowy najem może zakończyć się licytacją mieszkania

Prawo cywilne

Moda na krótkoterminowy wynajem mieszkań zapanowała i w polskich miastach. Na popularnych platformach oferujących takie lokale można znaleźć wiele propozycji, także na strzeżonych osiedlach. Problem w tym, że o ile dla właścicieli to szansa na szybki i godziwy zarobek, to dla sąsiadów - często droga przez mękę. Wynajmujący bywają uciążliwi, często chcą się jedynie nieźle zabawić. Walka o spokój może się skończyć nawet licytacją.

09.09.2023

Sztuczna inteligencja rozwija się tak szybko, że nawet najnowsze prawo może za nią nie nadążyć

Nowe technologie

Wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem przy projektowaniu i wykorzystywaniu sztucznej inteligencji, weryfikacją rzetelności, zagrożeniami w sektorach medycznych oraz tym, co czeka na po przyjęciu unijnego AI Act - to główne tematy najnowszego raportu NASK. Eksperci przeanalizowali w nim najbardziej aktualne problemy i zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją.

04.09.2023

Ubezpieczyciel powinien wypłacać rentę powypadkową według stawek rynkowych

Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Wysokość renty z tytułu zwiększonych potrzeb powinna być ustalona w kwotach brutto, a nie netto – orzekł Sąd Najwyższy. Potwierdził też, że poszkodowany, który chce otrzymać zwrot kosztów prywatnego leczenia powypadkowego nie musi udowodnić, że nie mógł tych świadczeń zdrowotnych uzyskać w ramach NFZ.

30.08.2023

Komisja Europejska popiera dalsze ograniczenia w wykorzystywaniu zwierząt do testów

Rynek i konsument Prawo europejskie

Choć w najbliższym czasie nie możemy raczej spodziewać się zmian w obowiązujących przepisach, to Komisja Europejska zadeklarowała jednoznaczne poparcie dalszego ograniczenia wykorzystywania zwierząt do testów. W stanowisku, które jest odpowiedzią na europejską inicjatywę obywatelską, szczegółowo wskazano także elementy strategii, która ma zapewnić wyeliminowanie takich działań w jak najszerszym zakresie.

28.08.2023

Mandatu z radaru bez legalizacji nie da się uchylić

Drogi Domowe finanse

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że nie ma dziś przepisów, które umożliwiłyby uchylenie prawomocnego mandatu, gdy przy jego wymierzaniu funkcjonariusz dopuścił się rażącego naruszenia prawa, mającego istotny wpływ na postępowanie. Chodzi o kwestię, w której przez półtora roku policjanci z powiatu warszawskiego wystawili kierowcom 75 mandatów karnych za przekroczenie prędkości, posługując się laserowymi miernikami bez ważnych świadectw legalizacji.

27.08.2023

Za zdjęcie na lotnisku lub na poczcie będzie można stracić telefon

Zdjęcie, relacja na media społecznościowe, stream z wycieczki będzie mógł się wkrótce skończyć utratą aparatu lub telefonu, a w najlepszym wypadku - niezbyt przyjemną rozmową z policją. Złamanie zakazu fotografowania obiektów wojskowych i innych budynków - np. mostów czy torów, będzie wykroczeniem. Lista obiektów jest otwarta, a definicja szeroka - może objąć np. Wawel lub Kolumnę Zygmunta, co nieco zepsułoby turystyczne wyjazdy.

26.08.2023

Ochroniarz zatwierdzi zakup alkoholu - sklep łamie zakaz handlu w niedziele

Placówki pocztowe, minibiblioteki, centra kultury, a nawet domy pogrzebowe - właściciele sklepów chwytają się różnych sztuczek, by ominąć zakaz handlu w niedzielę. Pomocna w tym względzie jest automatyzacja, zakupy można zrobić, korzystając z kasy samoobsługowej. Jest jednak jeden problem - nie jest to opcja dla kupujących alkohol, bo nie zapewnia możliwości weryfikacji wieku.

26.08.2023

Jazda bez kasku nie musi skutkować niższym odszkodowaniem dla cyklisty

Prawo cywilne

Brak kasku u rowerzysty może skończyć się obniżeniem dla niego odszkodowania od ubezpieczyciela OC sprawcy z powodu przyczynienia się do szkody. Pod uwagę jednak brane się różne czynniki, takie jak m.in. wiek rowerzysty, osiągana przez niego prędkość czy droga, którą się porusza. I brak zabezpieczenia głowy u małoletniej cyklistki poruszającej się wiejską drogą nie został uznany przez SN za przyczynę do obniżenia odszkodowania.

25.08.2023

Opłata za przystąpienie do pozwu zbiorowego niższa, ale konsumenci mogą na tym stracić

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

W nowej wersji nowelizacji przepisów o dochodzeniu roszczeń w postępowaniach grupowych zaproponowano, by wysokość opłaty wstępnej uiszczanej na rzecz organizacji reprezentującej konsumenta została ustawowo ograniczona. Eksperci nie są jednak zgodni co do oceny tego rozwiązania. Zwracają uwagę na ryzyko obniżenia jakości usług, a w konsekwencji możliwy dalszy spadek zainteresowania takimi powództwami.

21.08.2023

Sądy zmieniają zdanie w sprawach nadużyć przy kasach samoobsługowych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kasa samoobsługowa potrafi budzić w kupujących najgorsze instynkty - bywa, że klienci, którym wydaje się, że wymknęli się spod czujnego oka obsługi sklepowej, kupują droższy towar, nabijając kod kreskowy tańszego. Nagminne jest też zaniżanie wagi produktów albo obrywanie "ogonków" warzyw i owoców, by nie płacić za ich zbędne części. Sklepy próbują walczyć z tym procederem, a sądy zmieniają ostatnio linię orzeczniczą.

19.08.2023

Pijesz, jedziesz? Przepisy o konfiskacie auta już u prezydenta

Prawo karne

Już od pierwszego października br. mają wejść w życie przepisy, zgodnie z którymi sąd będzie mógł orzec przepadek auta pijanego kierowcy. Wystarczy, że będzie on miał powyżej 1 promila alkoholu we krwi lub 0,5 mg/dm3 w wydychanym powietrzu. Konfiskaty nie będzie, jeśli samochód zostanie zniszczony lub znacznie uszkodzony.

18.08.2023

Lasy Państwowe będą zarządzane niezgodnie z traktatami

Środowisko Prawo europejskie

Sejm uchwalił w czwartek, 17 sierpnia br. poselską nowelizacja ustawy o lasach. Nowela zakłada, że Rzeczpospolita Polska zachowuje wyłączną kompetencję do kształtowania i realizacji polityki związanej z ochroną i gospodarowaniem lasami stanowiącymi własność Skarbu Państwa, wyłączając własność prywatną. I może być sprzeczna z traktatami unijnymi.

17.08.2023

Znęcanie nad zwierzętami to również przemarsz po rozgrzanym asfalcie

Ustawa o ochronie zwierząt nie zawiera zamkniętego katalogu form znęcania nad zwierzętami - można do nich zaliczyć również zmuszenie psa do marszu po gorącej nawierzchni, o ile nie zapewniono mu odpowiedniej ochrony przed poparzeniem łap. Fala krytyki dotyczącej sposobu traktowania zwierząt spadła na organizatorów defilady z okazji Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2023 r.

16.08.2023

Unia nie zakaże nam grzybobrania ani wstępu do lasu

Środowisko

Politycy straszą, że Polacy nie będą mieli gdzie chodzić na spacery czy jeździć na rowerze. Nie będą mogli zbierać grzybów ani jagód. Jednak Unia nie zakaże nam grzybobrania. Na lasy nie można patrzeć wyłącznie jak na fabryki desek - muszą one być w większym stopniu chronione i dostosowane do sytuacji kryzysu przyrodniczego i klimatycznego. A zbierania grzybów już teraz zabrania niekiedy polskie prawo.

12.08.2023

Kradzież auta na wakacjach. AC nie zadziała w każdym kraju

Ubezpieczenia

Pozostawienie samochodu z otwartymi oknami czy kluczyków w stacyjce może skończyć się tym, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania z autocasco w przypadku kradzieży pojazdu. Poszkodowany nie może też zwlekać ze zgłoszeniem szkody towarzystwu.

12.08.2023

Bigamia jedną z podstaw unieważnienia małżeństwa

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Gdy narzeczeni podejmują działania mające na celu sformalizowanie ich związku, kierownik stanu cywilnego bada w szczególności to, czy żadne z nich nie pozostaje już w związku małżeńskim. Prawo nie dopuszcza zawarcia małżeństwa, jeśli jeden z narzeczonych pozostaje w innym związku małżeńskim.

11.08.2023