UOKiK bierze się za nielegalne praktyki influencerów

Rynek i konsument

Informowanie o nieistniejących promocjach, ukrywanie istotnych cech produktu, niesłuszne wyolbrzymianie właściwości lub przeznaczenia reklamowanego produktu czy oferowanie rzeczy szkodliwych bądź niebezpiecznych dla zdrowia - takie działania influencerów w mediach społecznościowych nazywane są: scam. Właśnie przygląda się im Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

29.11.2021

Jeszcze tylko dwa dni na wniosek o "Dobry Start"

Domowe finanse Szkoła i uczeń Administracja publiczna

Rodzic lub opiekun ucznia, bez względu na osiągane dochody, może raz w roku otrzymać 300 zł na wyprawkę szkolną. Wnioski na rok szkolny 2021/2022 można składać do 30 listopada tylko w formie elektronicznej – przez PUE ZUS, za pośrednictwem portalu Emp@tia lub przez serwisy bankowości elektronicznej banków, które udostępnią taką możliwość.

29.11.2021

Izrael: Polska jako "autokracja" nie kupi Pegasusa

Prokuratura Policja Nowe technologie

Polska, wraz z Węgrami i 63. innymi państwami, została wykreślona przez Izrael z listy państw, którym można sprzedawać oprogramowanie służące do inwigilacji. Zostały one uznawane za "reżimy autokratyczne". Tym samym izraelska firma nie będzie mogła oferować polskim władzom systemu szpiegującego Pegasus i związanych z nim usług.

26.11.2021

Senat poprawia ustawę o wyższych karach za łamanie przepisów drogowych

Prawo karne Policja

Senat zaproponował w piątek szereg poprawek do noweli zaostrzającej kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Przewiduje ona m.in. podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 do 30 tys. zł, a za przekroczenie prędkości powyżej 30 km/h minimalnej grzywny do 800 zł. Za naruszenie przepisów kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych, nie będzie też szkoleń redukujących liczbę punktów karnych.

26.11.2021

Dziennikarze złożyli zażalenia na brutalne zatrzymanie przez wojsko

Administracja publiczna Policja

Dwaj fotoreporterzy – Maciej Nabrdalik i Maciej Moskwa – którzy zostali brutalnie zatrzymani przez żołnierzy a potem policjantów podczas wykonywania swoich dziennikarskich obowiązków w okolicach wsi Wiejki pod Michałowem, złożyli żażalenia na te czynności. Według nich zatrzymanie i przeszukanie zostały przeprowadzone bez uzasadnienia, naruszone zostało też prawo prasowe.

25.11.2021

Rząd obniża VAT na gaz i prąd oraz opodatkowanie paliw by walczyć z inflacją

VAT

Rząd wprowadzi obniżkę podatku VAT na gaz ziemny do 8 proc. z 23 proc., a od stycznia obniży także VAT od energii elektrycznej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Poza tym wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE, a od 1 styczna 2022 r. do 31 maja 2022 r., na pięć miesięcy, paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

25.11.2021

Chaotyczna legislacja w sukurs epidemii - trzeba uprościć przepisy o maseczkach

Opieka zdrowotna Koronawirus Poprawmy prawo

Jakość polskiej legislacji jest podobnie zła, jak obecna sytuacja epidemiczna. Świetnie widać to na przykładzie egzekwowania obowiązku noszenia maseczek – obywatele niewiele sobie robią z obowiązujących przepisów, a te zmieniały się na tyle często, że rachubę w tej dziedzinie stracili już nawet prawnicy. Ich zdaniem taki sposób regulowania tego zagadnienia skutkuje lekceważniem obowiązującego prawa.

25.11.2021

RPO pyta o bezpieczeństwo odręcznego podpisu biometrycznego

RODO

Zabezpieczenie danych wrażliwych obywateli w postaci stosowanego przez operatorów pocztowych odręcznego podpisu biometrycznego może nie być właściwe - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I prosi Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych o zbadanie tej sprawy.

23.11.2021

Przepisy o dopingu w sporcie będą dostosowane do międzynarodowych zasad

Administracja publiczna

Dostosowanie polskich przepisów do zmian zachodzących w międzynarodowych standardach dotyczących zwalczania dopingu w sporcie to cele przyjętego we wtorek przez rząd, przedłożonego przez ministra sportu i turystyki projektu nowelizacji ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie.

23.11.2021

RPO: Sąd administracyjny, nie TK powinien interpretować dostęp do informacji

Administracja publiczna

Zanim Trybunał Konstytucyjny przystąpi do rozstrzygania niekonstytucyjności ustawy o dostępie do informacji publicznej należy spytać Naczelny Sąd Administracyjny o dane dotyczące rozbieżności interpretacyjnych - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zdaniem dorobek orzeczniczy w tym jest bardzo obszerny z uwagi na dużą liczbę spraw, rozpatrywanych przez sądy administracyjne od 20 lat.

23.11.2021

Polska wspólnie z UE zabiega o dobrą ochronę konsumentów

Rynek i konsument Prawo unijne

Polska radzi sobie znakomicie w kwestii wzmacniania pozycji konsumentów i umacniania ich praw - ocenił unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Wspólnie z Komisją Europejską chcemy zapewnić polskim konsumentom, którzy coraz częściej dokonują transakcji przez internet, równie wysoki poziom ochrony - dodał prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

22.11.2021

RPO kieruje do SN kasację w sprawie kar za przebywanie w strefie stanu wyjątkowego

Prawo karne Administracja publiczna

Sąd nie powinien ukarać naganą dziennikarzy za naruszenie zakazu przebywania na obszarze stanu wyjątkowego, ponieważ zakaz ten wprowadzono niezgodnie z Konstytucją - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. W kasacji do Sądu Najwyższego Rzecznik wnosi o uniewinnienie trójki dziennikarzy telewizji ARTE oraz agencji AFP. Wskazuje też na naruszenie prawa prasowego.

22.11.2021

Fundacja Helsińska interweniuje w sprawie dziennikarzy zatrzymanych przez wojsko

Administracja publiczna

Sytuacja kryzysowa nie może być pretekstem do ograniczania debaty publicznej i stosowania przemocy względem dziennikarzy - napisała do Ministra Obrony Narodowej Helsińska Fundacja Praw Człowieka w związku z brutalnym zatrzymaniem dziennikarzy przez żołnierzy pod Michałowem na Podlasiu, ale poza strefą stanu wyjątkowego.

19.11.2021

Na początku grudnia Sejm zacznie prace nad projektem zaostrzającym prawo aborcyjne

Prawo karne Opieka zdrowotna

Projekt został przygotowany przez Fundację "Pro-prawo do Życia" i złożony w Sejmie przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Aborcji", który zebrał pod nim 130 tys. podpisów. Zakłada m.in., że tzw. ustawa antyaborcyjna, która obecnie dopuszcza dokonanie aborcji w dwóch przypadkach, ma stracić moc, a aborcja ma być traktowana jak zabójstwo.

19.11.2021

Apel w sprawie dyrektywy UE o należytej staranności przedsiębiorstw

Środowisko Rynek i konsument Prawo unijne

Grupa organizacji społecznych zwróciła się do unijnego komisarza do spraw rolnictwa, Janusza Wojciechowskiego z apelem o wsparcie w wypracowaniu silnej, europejskiej regulacji, która pozwoli skutecznie egzekwować przestrzeganie przez przedsiębiorstwa praw człowieka i ochrony środowiska w globalnych łańcuchach wartości.

18.11.2021

Polsko-litewski zespół przyjrzy się ochronie danych w Vinted

Rynek i konsument RODO

Organy ochrony danych osobowych Polski i Litwy wspólnie zbadają, dlaczego litewski serwis handlowy Vinted wymaga od handlujących na nim osób przedstawiania kopii dowodów osobistych. Specjalny wspólny zespół ma sprawdzić, czy administrator wdrożył odpowiednie środki techniczne i organizacyjne, aby zapewnić odpowiedni stopień ochrony danych osobowych.

18.11.2021

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal – „czwarta władza” wkrótce nie będzie zawadzać pozostałym

Administracja publiczna

Uchwalona w środę przez Sejm nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej w praktyce ukonstytuuje większość ograniczeń wprowadzonych w ramach stanu wyjątkowego – w tym te dotyczące dziennikarzy. Wszystko oczywiście dla ich bezpieczeństwa i w imię sprawnego działania służb, którym obecność przedstawicieli mediów i niepochlebne relacje mogłyby utrudnić życie.

18.11.2021

Skarga nadzwyczajna w sprawie nielegalnych klauzul w kredycie frankowym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sąd nie dostrzegł abuzywności zapisów umowy kredytu, przez co nie ocenił jej w prawidłowy sposób, a na podstawie podjętej na skutek tego orzeczenia egzekucji komorniczej klientka mogła utracić dach nad głową - stwierdził Rzecznik Finansowy i skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną. Egzekucja komornicza została na razie wstrzymana.

17.11.2021

Dodatek energetyczny ma trafić do szerszej grupy odbiorców

Pomoc społeczna Rynek i konsument

Nowa minister Klimatu i Środowiska potwierdziła, że trwają prace zmierzające do wprowadzenia nowych dodatków energetycznych, zwiększenia ochrony odbiorców wrażliwych oraz innych, niefinansowych narzędzi wsparcia w związku z rosnącymi cenami energii. W środę zapowiedziała, że lista odbiorców wrażliwych energii obejmie grono nieco szersze, niż wcześniej planowano.

17.11.2021

Nowe przepisy mają zaostrzyć kary za działanie na szkodę wizerunku Polski

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przygotowane zostaną propozycje zmian w Kodeksie karnym, które wzmocnią ochronę Polski przed działaniami o charakterze dezintegracyjnym, wymierzonymi w wizerunek Polski lub związanymi ze szpiegostwem - zapowiada minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem obecnie te kary są bardzo łagodne.

15.11.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski