UOKiK: Komercyjne pożyczki to nie "obligacje społeczne"

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza firmy, które proponując umowy inwestycyjne sugerują klientom, że ich oferta związana jest z funkcjonowaniem Krajowego Funduszu Gwarancyjnego działającego w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego, a także przedstawiają oferty pożyczek inwestycyjnych jako „obligacji społecznych”.

14.12.2021

Dobre imię przeciwko wolności prasy - możliwa droga cywilna i karna

Prawo karne Prawo cywilne

Jeśli publikacja prasowa nas obraża, możemy walczyć o swoje dobre imię i godność na trzy sposoby: żądać opublikowania sprostowania, wystąpić z pozwem o ochronę dóbr osobistych, a także żądać ukarania za przestępstwo zniesławienia, nawet karą więzienia. Wszystkie te sposoby można wykorzystać równocześnie. Każdy z nich ma swoje dobre i złe strony, każdy też może prowadzić do innych skutków.

11.12.2021

Szczyt w Katowicach ogłosił deklarację w sprawie bezpieczeństwa internetu

Rynek i konsument Nowe technologie

Zaufanie, bezpieczeństwo i stabilność internetu, w tym m.in. zagadnienia cyberbezpieczeństwa, cyberprzestępczości i przemocy w sieci - to kluczowe wnioski zakończonego w piątek w Katowicach 16. Szczytu Cyfrowego IGF 2021. Jego gospodarz, Organizacja Narodów Zjednoczonych przedstawiła "deklarację katowicką" w tej sprawie.

10.12.2021

RPO domaga się strategii walki z przemocą ze względu na płeć

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Przemoc ze względu na płeć, której doświadczają kobiety, jest naruszeniem podstawowych praw i wolności człowieka - stwierdza Recznik Praw Obywatelskich. I przypomina, że wiążące Polskę prawo międzynarodowe i europejskie wymaga przyjęcia przepisów odpowiadających na wszelkie formy tej przemocy - i w sferze publicznej, i prywatnej. Apleuje o całościową państwową strategię w tej dziedzinie.

10.12.2021

UE: Bezpłatny roaming będzie przedłużony na następne 10 lat

Rynek i konsument Prawo unijne

Przez następne 10 lat podczas podróży po Unii Europejskiej obywatele państw członkowskich będą mogli dzwonić, wysyłać wiadomości tekstowe i korzystać z transferu danych mobilnych takiej samej jakości, jak w swoim kraju i bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Pozwoli na to porozumienie w tej sprawie, które zostało wypracowane w czwartek przez negocjatorów z Rady i Parlamentu Europejskiego.

10.12.2021

Bohdan Pretkiel nowym Rzecznikiem Finansowym

Rynek i konsument Finanse

Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw instytucji finansowych, powołał 7 grudnia Pana Bohdana Pretkiela na stanowisko Rzecznika Finansowego. Kadencja Rzecznika trwa 4 lata. Ta nominacja to skutek powołania dotychczasowego rzecznika, prof. Mariusza Goleckiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

09.12.2021

Episkopat: Nie mamy podstaw do sprawdzania zaszczepienia czy testów

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Od 15 grudnia mają obowiązywać w Polsce nowe obostrzenia związane z pandemią Covid-19 - min. obniżenie do 30 proc. limitów obłożenia w restauracjach, barach, hotelach, kinach i teatrach, a także w kościołach. Tymczasem rzecznik Episkopatu Polski sygnalizuje, że nie ma żadnych narzędzi prawnych, żeby kogokolwiek weryfikować, czy ma paszport covidowy lub zaświadczenie potwierdzające wykonany test.

09.12.2021

UOKiK ukarał firmę telefoniczną za podszywanie się pod dotychczasowego operatora

Rynek i konsument

Operator telefoniczny TeleGo wprowadzał konsumentów w błąd - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Za to, że przedstawiciele firmy podawali się za dotychczasowego operatora i nie wydawali konsumentom dokumentów umowy, prezes Urzędu nałożył na nią kary o łącznej wartości prawie 8 mln złotych.

09.12.2021

Pandemia pogłębiła nierówności, uderzyła głównie w kobiety

Prawo rodzinne Prawo pracy

Pandemia Covid-19 na całym świecie pogłębiła istniejące nierówności między kobietami i mężczyznami w prawie wszystkich dziedzinach życia, przekreślając wiele ciężko wywalczonych osiągnięć ostatnich lat. W Polsce zamiast programów wsparcia dla kobiet - zaostrzono prawo, głównie w sferze zdrowia i prokreacji. W trakcie debaty w Instytucie Spraw Publicznych rozważano możliwości odbudowy społeczeństwa opartego na równości.

08.12.2021

Rada Europy pyta, jak Polska zamierza stosować konwencję praw człowieka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W jaki sposób, w kontekście listopadowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, Polska zapewni skuteczne wykonanie zobowiązań wynikających z Europejskiej konwencji praw człowieka - pyta polskiego ministra spraw zagranicznych sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejčinović Burić. Polski rząd ma czas do 7 marca na złożenie wyjaśnień w tej sprawie.

08.12.2021

Niemcy: Nowy rząd zadba o partnerstwo z Polską, ale praworządności nie odpuści

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Chcemy partnerstwa z Polską, ale w sprawie praworządności nie ustąpimy - taki m.in. przekaz znalazł się w porozumieniu koalicyjnym trzech partii - socjaldemokratycznej SPD, Zielonych i liberalna FDP - które tworzą nowy rząd Niemiec. Na jego czele stanął socjaldemokrata Olaf Scholz z SPD. Wprost mowa jest o budowaniu relacji z Polską, a bez wymieniania państw o naciskach w sprawie praworządności.

08.12.2021

Opozycja i organizacje obywatelskie zawarły pakt dla przywrócenia praworządności

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Przygotowanie wspólnego projektu ustawy, która miałaby przywrócić praworządność w Polsce - to cel zawartego we wtorek przez dziesięć partii opozycyjnych i kilka organizacji obywatelskich Porozumienia dla Praworządności. Jak poinformowano, podstawą tych prac ma być projekt przygotowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

07.12.2021

Nowy pełnomocnik ds. mediów napisze gniewną recenzję, ale Netflixa nie odetnie

Administracja publiczna

Poseł PiS Szymon Giżyński został nowym pełnomocnikiem do spraw działalności edukacyjnej oraz analizowania sposobu realizacji misji publicznej w środkach masowego przekazu. To nowe stanowisko i nie do końca wiadomo, co konkretnie będzie robił nowy pełnomocnik - na pewno, przynajmniej na razie, nie może mieć wpływu na treści emitowane przez podmioty niepubliczne.

04.12.2021

Rząd przygotowuje wsparcie dla rodzin wrażliwych energetycznie

Pomoc społeczna Rynek i konsument Domowe finanse

Ochrona odbiorców w związku z rosnącymi cenami gazu i energii elektrycznej - to cel przygotowywanego przez rząd projektu ustawy o dodatku osłonowym, który, jak wynika z wykazu prac legislacyjnych, Rada Ministrów ma przyjąć w grudniu. Dzięki ustawie wsparcie ma trafić do około 6,84 mln gospodarstw domowych w Polsce, w tym również gospodarstw najuboższych energetycznie.

03.12.2021

Jeden głos zdecydował o pracach nad projektem o Polskim Instytucie Rodziny i Demografii

Pomoc społeczna Administracja publiczna

W czwartkowym głosowaniu PiS jednym głosem obroniło swój projekt ustawy o Polskim Instytucie Rodziny i Demografii. Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu opowiedziało się 204 posłów, a przeciw 205. Głosowanie miało miejsce po przeprowadzonym we wtorek pierwszym czytaniu poselskiego projektu ustawy o instytucji, która ma być "merytorycznym zapleczem dla organicznej polityki prorodzinnej".

02.12.2021

Rzecznik TSUE: Stowarzyszenia konsumenckie mogą skarżyć naruszanie danych osobowych

Wymiar sprawiedliwości RODO

Przepisy RODO należy interpretować w taki sposób, że nie stoją one na przeszkodzie przepisom krajowym zezwalającym stowarzyszeniom, których celem jest ochrona interesów konsumentów, na wytaczanie przed sądami powództw przeciwko potencjalnym sprawcom naruszeń przepisów dotyczących danych osobowych - stwierdził rzecznik TSUE Jean Richard de la Tour.

02.12.2021

Covidowy paszport nieobowiązkowy, ale za fałszywkę kara

Koronawirus szczepienia

Resort zdrowia nie wie, jak dokładnie doszło do wystawienia "paszportu covidowego" Adolfowi Hitlerowi, wyjaśnia natomiast, że zrobiono to przy pomocy oficjalnego systemu generowania poświadczeń. Receptą na to ma być wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń. Tymczasem przez brak spójnego podejścia rządu ze ściganiem za posługiwanie się podróbką może być problem.

02.12.2021

Straż Graniczna od piątku pozwoli mediom na pracę przy granicy

Administracja publiczna

Obecność dziennikarzy na granicy z Białorusią będzie możliwa na podstawie akredytacji udzielanych przez komendantów placówek Straży Granicznej - poinformował w środę wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży. A rzecznik rządu zapowiedział, że na Podlasiu od piątku utworzone zostanie centrum prasowe. Nie będą tam natomiast wpuszczani aktywiści organizacji i politycy.

01.12.2021

Pełnomocnik rządu ma zadbać o misję publiczną w mediach

Administracja publiczna

Opublikowane zostało rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw działalności edukacyjnej oraz monitorowania realizacji misji publicznej w mediach. Ma to dotyczyć m.in. m.in. działalności mediów "w zakresie postaw prospołecznych, aktywności i solidarności obywatelskiej, a także integracji obywatelskiej". Funkcję tę ma pełnić Szymon Girzyński.

01.12.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski