Poczta Kwiatowa ukarana za brak gwarancji terminowości w popularne święta

Rynek i konsument

Poczta Kwiatowa w komunikacji marketingowej zachęcała do składania zamówień na święta, ale nie gwarantowała terminowej realizacji usługi, czyli dostarczenia na czas kwiatów lub upominków w dni szczególnego zapotrzebowania na jej usługi, np. w Dzień Babci, Dzień Dziadka, Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Matki i Dzień Ojca. Prezes UOKiK nałożył na firmę karę w wysokości 1,6 mln zł.

20.01.2023

UODO skontroluje w tym roku m.in. mobilne aplikacje

RODO

Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2023 rok. Z kontrolą muszą się liczyć przetwarzający dane przy użyciu internetowych czy mobilnych aplikacji oraz  organy przetwarzające dane osobowe w systemach SIS i VIS. Skontrolowane zostaną też organy przetwarzające dane osobowe w Systemie Informacyjnym Schengen i Wizowym Systemie Informacyjnym.

19.01.2023

UOKiK sprawdza, czy producenci podają skład surowcowy ubrań

Rynek i konsument

Na podstawie kontroli Inspekcji Handlowej powstała wątpliwość, czy producenci odzieży podają prawdziwy skład surowcowy ubrań. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął więc postępowania wyjaśniające wobec spółek: Polskie Sklepy Odzieżowe (producenta m.in. ubrań Lavard) i Lord. Urząd podkreśla, że etykiety muszą zawierać prawdziwe informacje i jest to odpowiedzialność producentów.

19.01.2023

Rada Legislacyjna: Słuszne zmniejszenie ryzyka fałszerstw testamentów

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Rada Legislacyjna przy premierze pozytywnie ocenia reformę prawa spadkowego. I ma nadzieję, że reforma ta będzie kontynuowana, ponieważ prawo spadkowe stanowi dziedzinę o wysokiej doniosłości społecznej i gospodarczej, wpływając na stosunki majątkowe obywateli. Szczególnie ważna jest problematyka testamentów, a kwestie są jeszcze nieuregulowane, chociażby testamenty małżeńskie lub szerzej - wspólne.

19.01.2023

Dwa banki ukarane za utrudnianie korzystania z wakacji kredytowych

BNP Paribas Bank Polska oraz Bank Pocztowy bezprawnie ograniczały w bankowości elektronicznej możliwość złożenia wniosków o wakacje kredytowe tylko do maksymalnie 2 lub 4 zamiast 8 miesięcy - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jego prezes nałożył na banki kary w łącznej wysokości blisko 3 mln zł za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów.

18.01.2023

UOKiK: Stracisz dane, stracisz pieniądze

Rynek i konsument RODO

Cyberprzestępcy sięgają po różne techniki manipulacji, aby pozyskać dane konsumentów. Może to nieść za sobą bardzo poważne skutki dla naszych portfeli i oszczędności - ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I przypomina o swojej akcji: „Stracisz dane, stracisz pieniądze!”. Aż 80 procent uczestników ankiety UOKiK otrzymało SMS o dopłacie za przesyłkę z podejrzanym linkiem

17.01.2023

Omnibus - UOKiK sprawdza, jak sklepy informują o obniżkach cen

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Rzekome obniżki cen, fałszywe opinie konsumentów w sieci, źle oznaczone płatne reklamy w wynikach wyszukiwania - UOKiK sprawdza, jak rynek dostosował się do nowych przepisów wynikających z implementacji dyrektywy Omnibus. Inspekcja Handlowa najpierw zajmie się informowaniem o obniżkach cen. Kontrole ruszają w 6 sieciach handlowych, a do ok. 40 przedsiębiorców zostały wysłane wystąpienia w sprawie możliwych nieprawidłowości.

16.01.2023

Posiadacze polskich paszportów mogą podróżować bez wizy do 184 krajów

Administracja publiczna

Polski paszport ponownie znalazł się wśród najsilniejszych paszportów świata, jego posiadacze mogą podróżować bez wizy do 184 krajów - wynika z opublikowanego w Wielkiej Brytanii raportu Henley Passport Index. Największe możliwości pod tym względem mają Japończycy, którzy bez wiz mogą podróżować do 193 krajów, a najmniejsze Afgańczycy, którzy mają taką możliwość tylko w 27 krajach.

16.01.2023

Za zachęcanie do aborcji grozi kara więzienia, nawet jeśli ciąży nie ma

Prawo karne Opieka zdrowotna

Nakłanianie do aborcji to przestępstwo karane pozbawieniem wolności. Ustawodawca coraz bardziej zaostrza prawo, gdyż nawet podżeganie po poronieniu też podlega karze. Zdaniem wielu prawników Trybunał Konstytucyjny i kodeks karny poszły za daleko, bo sądy i prokuratorzy nie mają prawa decydować o sferach, w których konsensusu nie ma.

15.01.2023

Rząd zapowiada opodatkowanie dodatkowych mieszkań

Budownictwo

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w najbliższym czasie rząd zajmie się przepisami dotyczącymi opodatkowania dodatkowych mieszkań. Zastrzegł jednak, że ten specjalny podatek nie dotyczyłby właścicieli pojedynczych "dodatkowych" lokali. - Nowe przepisy mają objąć głównie fundusze kupujące setki mieszkań, ale należy się też przyjrzeć osobom posiadającym 7-8 mieszkań – dodał.

14.01.2023

UOKiK: Operator giełdy kryptowalut bezprawnie przypisuje sobie aprobatę KNF

Rynek i konsument Finanse

Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o posiadaniu aprobaty Komisji Nadzoru Finansowego i polskim pochodzeniu serwisu - to zarzut stawiany przez Prezesa UOKiK firmie Good Solution Investments Limited, operatorowi giełdy kryptowalut Kanga Exchange. Spółce grozi kara do 10 proc. obrotu. UOKiK stwierdza, że firma z Belize chce się w ten sposób uwiarygodnić się na polskim rynku.

12.01.2023

Pamięć o przodkach niematerialna, ale zaniedbanie grobu może kosztować

Prawo cywilne Administracja publiczna

Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma wejść w życie w czerwcu tego roku – wprowadzi m.in. przepis, według którego to administrator cmentarza ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo na cmentarzu. Według ekspertów spowoduje to wysyp spraw o odszkodowania - za uszkodzenie nagrobka albo za szkody, jakie spowoduje zaniedbany pomnik, który się zawali.

12.01.2023

Sejm będzie pracował nad zmianami w przepisach wyborczych

Administracja publiczna Wybory

Praca komisji wyborczej w komplecie, a nie liczenie głosów w podgrupach, utworzenie obwodowych komisji wyborczych w mniejszych miejscowościach, a także wzmocnienie statusu obserwatorów społecznych oraz mężów zaufania - takie m.in. zmiany przewiduje wniesiony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego. W środę Sejm zdecydował o dalszych pracach nad nim.

11.01.2023

Kärcher ukarany za sztucznie zawyżane ceny przez ponad 20 lat

Rynek i konsument

Ceny sprzedaży urządzeń i systemów czyszczących marki Kärcher były sztucznie zawyżane przez ponad 20 lat - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, którego prezes nałożył na spółkę Kärcher 26 mln złotych kary. Urząd podkreśla, że kara byłaby znacząco wyższa, jednak przedsiębiorca skorzystał z programu łagodzenia kar leniency.

11.01.2023

Zapobieganie kradzieży tożsamości może ograniczyć zakupy w internecie

Rynek i konsument Prawo gospodarcze RODO

Przygotowywane przez rząd przepisy mają nałożyć na instytucje finansowe obowiązek każdorazowej weryfikacji numeru PESEL konsumenta przed zawarciem umowy o kredyt lub pożyczkę. Ma to służyć zapobieganiu kradzieży tożsamości, ale może tez uniemożliwić codzienne zakupy milionom klientów, korzystających z finansowania “kup teraz, zapłać później”, podczas zakupów dokonywanych online.

10.01.2023

RPO: Recydywa wykroczeniowa kierowców tylko od 17 września

Policja Transport

Według nowego prawa, gdy kierowca powtórnie popełni określone wykroczenie drogowe, będzie ukarany mandatem o podwójnej wysokości. Jednak rzecznik praw obywatelskich zwraca policji uwagę, że taka „recydywa” jest możliwa tylko jeśli chodzi o wykroczenia po 17 września 2022 r., czyli po wejściu w życie nowych przepisów. Zdarzało się bowiem stosowanie tej zasady w odniesieniu do wcześniejszych wykroczeń.

10.01.2023

Urzędy toczą spór o wynagrodzenie kuratora dla osób ubezwłasnowolnionych częściowo

Nie do końca jednoznaczne przepisy powodują, że sporną pozostaje kwestia, kto ma zapłacić wynagrodzenie dla kuratora osoby częściowo ubezwłasnowolnionej ustanowionego z urzędu, gdy poddany kurateli nie ma majątku ani dochodów. Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że luki w prawie nie ma, odrębne stanowisko zajmuje resort rodziny, a gminy zostają z problemem same.

10.01.2023

Skarga nadzwyczajna - dług mieszkaniowy rodziców, gdy pozwany był dzieckiem

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Młody człowiek ma zapłacić 62,5 tys. zł długu mieszkaniowego rodziców, choć powstał on w części, gdy był jeszcze małoletni oraz gdy potem się wyprowadził. Sąd wydał taki nakaz zapłaty z pozwu miasta, choć nie sposób z niego ustalić, w jakim okresie powstały dochodzone należności. Zdaniem RPO, materiały sprawy nie były wystarczające do wydania nakazu zapłaty przez sąd wobec tego pozwanego.

09.01.2023

Dr Markiewicz: Identyfikacja wizualna może być utworem w prawie autorskim

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Czy prawo autorskie może chronić zestaw nietwórczych elementów graficznych służących do identyfikacji przez użytkowników (klientów) określonego podmiotu? Zatem czy podmioty takie jak Ikea, McDonald’s, Orlen mogą dodatkowo chronić swoją markę na podstawie prawa autorskiego do innych niż logo elementów? - zastanawia się radca prawny dr Michał Markiewicz.

09.01.2023

UOKiK sprawdzi "cud cenowy" na stacjach paliw

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w czwartek o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie cen rynkowych paliw. Prezes Urzędu Tomasz Chróstny zaznaczył, że wystąpił już do przedsiębiorców z żądaniem szczegółowych informacji. Podkreślił, że rygor postępowania daje UOKiK dostęp do wiarygodnych informacji.

05.01.2023