Wiesława Moczydłowska

Artykuły autora

Tester aplikacji ma prawo do 8,5-proc. ryczałtu

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Usługi polegające na wsparciu technicznym programistów, sprawdzaniu nowych funkcjonalności, a nie doradztwie w zakresie oprogramowania, mogą korzystać z 8,5-proc. stawki ryczałtu. Skarbówka potwierdziła to w najnowszej interpretacji, choć nieco w zawoalowany sposób. Eksperci podkreślają - interpretacje powinny być udzielane w sposób zrozumiały.

05.07.2022

Wydatki na cele mieszkaniowe i zwolnienie z PIT ciągle problematyczne

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Mimo że przepisy dotyczące katalogu wydatków, które można zakwalifikować jako poniesione na własne cele mieszkaniowe, nie są nowe, a organy podatkowe wydały już wiele interpretacji, w tym interpretację ogólną, to wciąż są wątpliwości. Organy podatkowe ściśle interpretują katalog wydatków jako zamknięty. Minister finansów w interpretacji ogólnej łaskawiej podchodzi do tematu.

02.07.2022

Darowizna koparki na rzecz żony po uprzednim nabyciu od leasingodawcy bez VAT

VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca może wykupić przedmiot leasingu i przenieść go do majątku prywatnego. W dalszej kolejności może przekazać go żonie, która wniesie go do własnej działalności. Taka darowizna nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Potwierdza to niedawna interpretacja podatkowa.

29.06.2022

Prawo podatnika do korekty deklaracji podlega ograniczeniom

CIT PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Korektę deklaracji lub zeznania podatkowego można wysłać drogą elektroniczną. Potwierdzeniem złożenia takiej korekty jest urzędowe potwierdzenie odbioru, tzw. UPO. Prawo do złożenia korekty jest jednak ograniczone pewnymi warunkami. W przypadku korekty, która nie wywołuje skutków prawnych, organ podatkowy zawiadamia na piśmie składającego korektę o jej bezskuteczności.

29.06.2022

Zysk przedsiębiorstwa w spadku bez daniny solidarnościowej

CIT Prawo gospodarcze

Przedsiębiorstwo w spadku osiągając zysk i wypłacając dywidendy nie ma obowiązku odprowadzania daniny solidarnościowej. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji. A przedsiębiorcy i prawnicy chwalą tę interpretację i podkreślają, że stanowisko Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej wpisuje się również w cel ustawy o zarządzie sukcesyjnym.

27.06.2022
1  2  3  4  5  6  7  8  9    63
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski