Wiesława Moczydłowska

Artykuły autora

Ustalenie kosztów wytworzenia budynku nie takie proste

CIT PIT

Organy skarbowe odmawiają podatnikom możliwości wyceny nieruchomości z udziałem biegłego. Eksperci podkreślają jednak, że taka metoda powinna być dopuszczona w sytuacjach, gdy podatnik nie ma możliwości ustalenia kosztu wytworzenia środka trwałego, a dokumentów z tym związanych nie da się już odzyskać. Potwierdza to niedawna interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

20.09.2023

Ulga termomodernizacyjna także przed formalnym zezwoleniem na użytkowanie budynku

PIT Doradca podatkowy

Przedstawienie przez podatnika wszelkiego dowodu, z którego będzie wynikało, że budynek mieszkalny jednorodzinny spełnia swoją funkcję, daje mu prawo do ulgi termomodernizacyjnej. Brak formalnej zgody na użytkowanie budynku nie wyklucza bowiem istnienia budynku w rozumieniu ustawy Prawo budowlane. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji. To istotne złagodzenie jej dotychczasowego stanowiska.

08.09.2023

Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości po wyroku TK jeszcze mniej pewne

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Chociaż uznany za niekonstytucyjny przepis definiujący budowle ma przestać obowiązywać dopiero za półtora roku, to już pojawiło się orzecznictwo zawierające wytyczne Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci zwracają uwagę, że po wyroku TK konieczne jest stosowanie klauzuli rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. Podatnicy mają również możliwość ubiegania się o zwrot nienależnie zapłaconego podatku.

25.08.2023

Fiskus przygotuje zeznania podatkowe także przedsiębiorcom

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Usługa Twój e-PIT będzie dostępna również dla przedsiębiorców. Pojawi się w niej możliwość rozliczenia dochodów z działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie pojawiło się w ramach nowelizacji ustawy o VAT i innych ustaw w ramach pakietu Slim VAT 3. Eksperci uważają jednak, że nowa usługa nie będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem – i to z kilku powodów.

13.07.2023

Trzeba przywrócić przejrzystość budżetu

Finanse publiczne Administracja publiczna

Wyprowadzanie wydatków poza budżet zaburza przejrzystość finansów publicznych i powoduje, że parlament nie ma odpowiedniej kontroli nad realizacją budżetu. Takie m.in. wnioski wynikają z seminarium, które odbyło się we wtorek w Senacie. Kolegium Najwyższej Izby Kontroli nie wyraziło pozytywnej opinii w przedmiocie absolutorium dla Rady Ministrów za 2022 rok.

11.07.2023
1  2  3  4  5  6  7  8  9    102
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski