Wiesława Moczydłowska

Artykuły autora

Zarządzenie o zabezpieczeniu musi trafić do pełnomocnika...

Ordynacja

Doręczenie zarządzenia zabezpieczenia, w trybie art. 155b par. 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w wykonaniu decyzji o zabezpieczeniu na mocy ordynacji podatkowej, powinno nastąpić do rąk pełnomocnika ustanowionego i zgłoszonego przez podatnika w postępowaniu podatkowym (kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej) - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałkowej uchwale (sygn. III FPS 1/25.).

17.06.2025

Termin zwolnienia z akcyzy energii z OZE wciąż z wątpliwościami

Akcyza Energetyka

Naczelny Sąd Administracyjny nie podjął uchwały i nie odpowiedział na pytanie, który moment jest istotny dla zastosowania zwolnienia z podatku akcyzowego dla energii wytwarzanej z OZE. Postanowił przejąć sprawę do rozpoznania w siedmioosobowym składzie (sygn. I FPS 1/25). Kwestia ta ma duże znaczenie dla wielu toczących się postępowań sądowoadministracyjnych.

11.06.2025

Spółki celowe wciąż w niepewności

Finanse samorządów VAT

Naczelny Sąd Administracyjny nie podjął uchwały, czy spółka celowa wykonująca zadania własne jednostki samorządu terytorialnego jest podatnikiem VAT i czy korzysta ze zwolnienia z tego podatku, czy spełnia warunek organu władzy publicznej. NSA rozpatrzy sprawę w siedmioosobowym składzie, ponieważ nie dopatrzył się rozbieżności w wykładni prawa. Eksperci opowiadają się za dopuszczalnością wyłączenia z VAT czynności realizowanych przez spółki komunalne, które wykonują wyłącznie zadania własne JST. (I FPS 1/25).

10.06.2025

Czy wnuk zapłaci podatek od zachowku po babci

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Zachowek może być zwolniony z podatku od spadków i darowizn, jednak możliwość skorzystania ze zwolnienia zależy od relacji pomiędzy spadkodawcą a uprawnionym do zachowku. Rzeczywiste przysporzenie majątkowe następuje w momencie wypłaty lub zawarcia ugody i to od tego momentu liczy się termin sześciu miesięcy na złożenie formularza SD-Z2, którego niedochowanie skutkuje utratą prawa do zwolnienia. Potwierdza to niedawna interpretacja skarbówki.

07.06.2025

NSA: Tylko trzy lata na decyzję podatkową po orzeczeniu o nabyciu spadku

Ordynacja Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Organy podatkowe, które nie otrzymały zeznania od podatnika, a otrzymały postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku, będą miały trzy lata na doręczenie decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe. Jeśli tego w tym czasie nie zrobią, to zobowiązanie podatkowe nie powstanie. Wynika to z poniedziałkowej, korzystnej dla podatników uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. III FPS 2/25).

26.05.2025
1  2  3  4  5  6  7  8  9    115