Wiesława Moczydłowska

Artykuły autora

NSA: Wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji musi być poparty dowodami

Ordynacja

Podatnik wnioskujący o wstrzymanie wykonania decyzji musi tak sformułować swój wniosek, aby dokładnie i wszechstronnie obrazował jej sytuację finansową i majątkową. Chodzi o uprawdopodobnienie, że wstrzymanie zaskarżonego aktu lub czynności jest zasadne. Obowiązkiem skarżącego jest przedstawienie konkretnych okoliczności, które mogą wystąpić w następstwie wykonania decyzji, a także poparcie ich stosownymi dokumentami – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

01.03.2024

Ulga termomodernizacyjna dla męża po śmierci żony

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Samo wystawienie faktury na któregokolwiek z małżonków ma znaczenie drugorzędne, w sytuacji gdy wydatek poniesiony jest z majątku wspólnego małżonków i przeznaczony na wspólną nieruchomość. Mąż może kontynuować odliczenie w ramach ulgi po śmierci żony. Taką korzystną interpretację wydała skarbówka w zakresie ulgi termomodernizacyjnej.

24.02.2024

Dr Gogol: Konieczne jest pełne zwolnienie z PIT dla wszystkich spokrewnionych fundatorów

PIT Fundacja Rodzinna

Fundacja rodzinna jest dobrym rozwiązaniem, ale ustawodawca nie ustrzegł się błędów, które należałoby poprawić. Należy dokonać nowelizacji przepisów o PIT w taki sposób, aby pełne zwolnienie w PIT przysługiwało niezależnie od liczby fundatorów, o ile są oni spokrewnieni - mówi dr Mateusz Gogol, doradca podatkowy w Kancelarii Głowacki i Wspólnicy.

16.02.2024

Ostatnie wynagrodzenie i odprawa emerytalna z ulgą dla seniorów

PIT

Przychód z odprawy emerytalnej oraz ostatniego wynagrodzenia do wysokości 85 528 zł korzysta z tzw. ulgi dla seniorów - pod warunkiem, że wypłata tych świadczeń nastąpi przed wypłatą pierwszej emerytury. Jeśli płatnik nie zastosował zwolnienia, podatnik może je samodzielnie wyłączyć z przychodów opodatkowanych i przenieść do przychodów zwolnionych. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.

10.02.2024

TSUE: Za puste faktury odpowiada pracownik, który je wystawił

VAT Podatki międzynarodowe Prawo unijne

W sytuacji gdy pracownik podatnika VAT wystawił fałszywą fakturę, posługując się tożsamością pracodawcy bez jego wiedzy i zgody, pracownika tego należy uznać za osobę wykazującą VAT w rozumieniu art. 203, chyba że firma nie dochowała należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań pracownika. Tak orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, rozpatrując pytanie prejudycjalne Naczelnego Sądu Administracyjnego.

30.01.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    108