Fundusz Przeciwdziałania Covid-19 znów zostanie zasilony

Finansowanie zdrowia Farmacja Koronawirus

Fundusz Przeciwdziałania Covid-19 pokrywa wydatki poza ustawą budżetową, co jest niezgodne z konstytucją, a opinia publiczna ma ograniczone możliwości ich kontroli. Rząd nie przedstawił do tej pory planów ani deklaracji jego wygaszania. W dodatku znów zostanie zasilony obligacjami Banku Gospodarstwa Krajowego.

11.03.2024

Infolinii do zapisów na szczepienia przeciw Covid jednak nie będzie

Pacjent Koronawirus Koronawirus szczepienia

Od 16 lutego nie będzie można już zapisać się na szczepienie przeciw Covid-19 przez infolinię pod numerem 989. Po dwóch miesiącach od przedłużenia działania infolinii Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o jej zamknięciu. Argumentuje, że ta forma zapisów nie cieszy się powodzeniem wśród pacjentów.

15.02.2024

Ruszył proces o nieodebrane szczepionki Pfizera na Covid-19

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Przed sądem w Brukseli odbyło się wstępne przesłuchanie w sprawie, którą Pfizer wniósł przeciwko Polsce we wrześniu 2023 r. Firma farmaceutyczna żąda ok. 6 mld zł za zamówione przez polski rząd, a nieodebrane 60 mln szczepionek przeciwko COVID-19. Rozprawa miała się odbyć 5 grudnia, ale – jak nieoficjalnie ustalił "Dziennik Gazeta Prawna" – przełożono ją ze względu na zmianę władzy w Polsce, by dać przyszłemu rządowi Donalda Tuska czas na przygotowanie strategii.

31.01.2024

Ministrowie, przekazując dane o szczepieniach studentów, naruszyli przepisy

RODO Koronawirus Koronawirus szczepienia

Prezes UODO udzielił upomnienia ministrowi nauki i ministrowi zdrowia. Stwierdził, że przetwarzając i przekazując dane osobowe nauczycieli akademickich, doktorantów i studentów w zakresie szczepień przeciwko COVID-19 naruszyli przepisy. O wyjaśnienie okoliczności uzyskania przez resort nauki ich szczegółowych danych wraz z informacją o byciu zaszczepionym zwrócił się Rzecznik Praw Obywatelskich.

30.01.2024

Nastolatki mają utrudniony dostęp do szczepień na Covid-19

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Powodem są przepisy, które zmieniły zasady kwalifikacji do szczepień na Covid-19, wprowadzone tak zwaną dużą nowelizacją ustawy refundacyjnej. Obecnie osobę poniżej 18. roku życia kwalifikuje do szczepienia tylko lekarz. Oznacza to, że nastolatek nie zaszczepi się w aptece. W sytuacji, gdy brakuje szczepionek Nuvaxovid, liczba miejsc, w których nastolatek może przyjąć szczepionkę, jest dodatkowo ograniczona.

10.01.2024

Nie ma leku i szczepionek na Covid-19

Pacjent Farmacja Koronawirus Koronawirus szczepienia

Obecnie farmaceuci nie mogą zamówić leku na Covid-19 – Paxlovidu w żadnej z hurtowni farmaceutycznych. Wcześniej, jeśli był dostępny, to tylko sporadycznie. Jedną z barier w dostępności do leku była też jego wysoka cena. Na razie nie zanosi się na zmianę tej sytuacji. Dodatkowo apteki mają też problem z zamówieniem szczepionek Novavaxu na Covid-19, co sprawia, że w środku sezonu pacjenci nie mogą ochronić się najnowszą szczepionką przed zarażeniem wirusem.

13.12.2023

Pacjent powinien wiedzieć, czy dostaje aktualną szczepionkę na Covid-19

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Osoba wykonująca szczepienie powinna sama poinformować pacjenta, że nie będzie zaszczepiony najnowszą szczepionką, aby ten mógł podjąć świadomą decyzję. Zdezorientowani pacjenci alarmują, że udało im się zapisać na szczepienie przeciwko COVID-19, ale nie wiedzą, czy otrzymają nową, aktualną szczepionkę przeciwko Covid-19. W wielu przychodniach dostępne są bowiem tylko szczepionki sprzed roku. Brakuje szczepionki przeciwko najnowszemu podwariantowi koronawirusa, czyli tzw. krakenowi.

10.12.2023

Skuteczność szczepionki białkowej Nuvaxovid potwierdzona badaniami

Pacjent Koronawirus

Dostępna w Polsce od 6 grudnia szczepionka na Covid-19 firmy Novavax to szczepionka białkowa. Jest tak samo skuteczna jak szczepionki np. Pfizera czy Moderny produkowane w innej technologii (mRNA) - przekonują eksperci. Mogą się nią zaszczepić pacjenci nawet jeśli przyjęli wcześniej inny typ szczepionki, gdyż nie jest ona lekiem i nie wchodzi w interakcję z innym typem szczepionki.

07.12.2023

Prof. Pyrć: Szczepionka na nowy podwariant koronawirusa spóźniona o trzy miesiące

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Chociaż wariant delta statystycznie częściej powodował cięższą chorobę niż omikron, to pamiętajmy, że statystyka nie odnosi się do jednostek. Zakażenie każdym z wariantów koronawirusa wiąże się z bardzo dużym spektrum objawów. Może być to zakażenie bezobjawowe, ale może być to też ciężka, śmiertelna choroba i całe spektrum objawów pomiędzy tymi skrajnościami – mówi w rozmowie z Prawo.pl prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog, twórca i kierownik Pracowni Wirusologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

06.12.2023

W nocy skierowania na szczepienia na Covid-19 w podwariancie "kraken"

Koronawirus

Osoby powyżej 12. roku życia od środy będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax. To zmodyfikowana szczepionka na podwariant koronawirusa XBB.1.5, nazywanego "krakenem". Skierowania na szczepienie zostaną wystawione automatycznie w nocy z wtorku na środę. Zapisać na szczepienie można się przez Internetowe Konto Pacjenta, w placówce POZ, aptece, przez infolinię 989 lub na stronie pacjent.gov.pl - informuje Ministerstwo Zdrowia.

05.12.2023

TSUE: Państwo w czasie pandemii może zakazać innych podróży niż niezbędne

Prawo unijne Koronawirus

Ważność niektórych zakazów podróżowania oraz obowiązków w zakresie poddania się testom diagnostycznym i odbycia kwarantanny podczas kryzysu zdrowotnego potwierdził w wydanym we wtorek wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE. - Środki te muszą być jednak uzasadnione, jasne, precyzyjne, niedyskryminacyjne i proporcjonalne. Powinny też podlegać zaskarżeniu - zastrzegł TSUE.

05.12.2023

NIK: odpady medyczne podczas Covid-19 były poza kontrolą

Środowisko Koronawirus

W niemal połowie skontrolowanych szpitali nadzór nad postępowaniem z zakaźnymi odpadami medycznymi był nieprawidłowy. W 6 z 13 objętych kontrolą szpitali nie wskazano osoby lub komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za nadzór nad postępowaniem z zakaźnymi odpadami medycznymi, w tym wytworzonymi w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, a regulaminy organizacyjne były niezgodne z obowiązującym statutem szpitala - ustalił NIK.

24.11.2023

Jeszcze przez rok szpitale nie będą raportować o zakażeniach Covid-19 do RCB

Opieka zdrowotna Koronawirus

Szpitale dopiero od 2025 r. będą musiały raportować do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dane o pacjentach z Covid-19 oraz liczbie wykorzystanych łóżek. Pierwotnie miały to robić już od nowego roku, jednak uniemożliwiły to niezakończone prace projektowe nad oprogramowaniem RCB. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że stanie się to z końcem 2024 roku.

23.11.2023

NIK: Pomoc dla rodzin w pandemii nie zawsze była wystarczająca

Finanse Koronawirus

W okresie pandemii rodziny w kryzysie otrzymywały niezbędną pomoc, choć najczęściej miała ona charakter doraźnych interwencji - wynika z badania przeprowadzonego przez Najwyższą Izbę Kontroli. Zdaniem Izby taki sposób działania był uzasadniony nadzwyczajną sytuacją, jednak dostępność wsparcia była ograniczona, a jego formy nie zawsze dostosowane do potrzeb.

21.11.2023

Rzecznik Praw Pacjenta wznawia postępowania w sprawie szczepionek covidowych

Koronawirus

Rzecznik Praw Pacjenta wznawia z urzędu sprawy, w których wcześniej nie mógł przyznać odszkodowania ze środków Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Ma to związek z potwierdzeniem, że żylna choroba zakrzepowo-zatorowa stanowi działanie niepożądane szczepionki Vaxzevria, znaną pod wcześniejszą nazwą „COVID-19 Vaccine AstraZeneca”. Osoby, które po szczepieniu trafiły z tego powodu do szpitala, a dotąd nie złożyły wniosku do RPP, mogą to nadal zrobić.

20.11.2023

Covid-19 wciąż może być chorobą zawodową

BHP Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Nie ma epidemii, nie ma stanu zagrożenia epidemicznego. Nie oznacza to jednak, że koronawirus zniknął. Rośnie liczba zakażonych, a niektóre szpitale ograniczają odwiedziny i zamykają oddziały z powodu choroby personelu. Ryzyko zachorowania jest tym większe, że pracownicy medyczni nie mogą zaszczepić się na Covid-19, bo nie dostali nowych skierowań na szczepienia. Jednocześnie Covid-19 - wpisany do wykazu chorób zakaźnych - także teraz może być uznany za chorobę zawodową.

17.11.2023

Wkrótce rekomendacje do szczepienia zaktualizowaną szczepionką przeciwko Covid-19

Pacjent Farmacja Koronawirus Koronawirus szczepienia

Rekomendacje do szczepienia szczepionką z wariantem XBB przeciwko Covid-19 zostaną przekazane z końcem listopada - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. 2 listopada 2023 r. Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP), który działa przy Europejskiej Agencji Leków (EMA), wydał pozytywną opinię dotyczącą rejestracji kolejnej szczepionki przeciwko COVID-19 skierowanej przeciwko podwariantowi XBB.1.5 Omikron Nuvaxovid (prod. Novavax).

10.11.2023

Przymusowa separacja zakażonej matki od noworodka narusza prawa pacjenta

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Decyzja o ewentualnej separacji zakażonej Covid-19 matki od dziecka powinna być podjęta wyłącznie po uzyskaniu zgody matki, po wcześniejszym przekazaniu jej informacji dotyczących korzyści i zagrożeń - zaznacza Rzecznik Praw Pacjenta. Istotne jest zrozumienie, że matka dziecka jest nie tylko pacjentką szpitala, ale także przedstawicielem ustawowym dziecka, który ma prawo wyrażania zgody na działania medyczne podejmowane wobec jej dziecka - podkreśla.

09.11.2023

NIK zawiadomił prokuraturę w sprawie szpitala covidowego na Stadionie Narodowym

Koronawirus

Premier podczas epidemii Covid-19 wydał decyzję administracyjną w sprawie utworzenia szpitala tymczasowego w obiekcie PGE Stadionu Narodowego w Warszawie. Nie uwzględnił jednak wyjaśnienia dotyczącego stanu faktycznego w zakresie rzeczywistego zapotrzebowania na konkretną liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19. Wskutek tego zaniechania Skarb Państwa poniósł stratę w wysokości 69,8 mln zł - informuje Najwyższa Izba Kontroli.

06.11.2023

Prezes NIK przekazał CBA wyniki kontroli funduszu covidowego

Koronawirus

Marian Banaś, prezes NIK, podkreślił, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podczas Covid-19 nie wywiązała się należycie ze swoich obowiązków. - Nie zadbano o efektywne zarządzanie funduszem - mówił w czwartek na konferencji prasowej. - Z kolei Ministerstwo Zdrowia nieprawidłowo oszacowało zapotrzebowanie na szczepionki - wskazał prezes NIK. Dodał, że przekazał wyniki kontroli Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

28.09.2023
1  2  3  4  5    137