Część osób, które zapisały się na szczepienie, orientuje się później, że nie wie, jaką szczepionkę otrzyma a przecież zalecana jest najnowsza Novavax-Nuvaxovid XBB.1.5. To do niej zachęcają specjaliści, podkreślając, że jest skutecznym zabezpieczeniem przed najnowszą mutacją wirusa. Nie jest oparta na technologii mRNA, jest to preparat bardziej tradycyjny. Skuteczność wszystkich szczepionek jest potwierdzona, ale aktualna jest ta przeciwko COVID-19 z wariantem XBB (kraken).

Czytaj także na Prawo.pl: Prof. Pyrć: Szczepionka na nowy podwariant koronawirusa spóźniona o trzy miesiące

Szczepionki przeciwko Covid-19 - rodzaje

Ministerstwo Zdrowia przygotowało wytyczne obowiązujące od 1 grudnia 2023 roku omawiające realizację szczepień przeciwko COVID-19 w przychodniach POZ oraz aptekach. Samo szczepienie jest dostępne od 6 grudnia. Koszt pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

Aktualnie stosowane szczepionki to Comirnaty (wariant omicron), Comirnaty Junior, Spikevax (wariant omicron) i aktualna Nuvaxovid (wariant XBB).

Na szczepienie "starą" szczepionką można zapisać się od razu. Natomiast szczepionki najnowszej generacji, po wyczerpaniu pierwszej, skromnej transzy zostaną dostarczone dopiero w połowie grudnia. 

Pacjent musi dostać informację o szczepionce, którą ma otrzymać

Czy pacjenci są informowani, jaką szczepionkę dostaną?

Przypomnijmy, że lekarz ma obowiązek udzielać informacji pacjentowi m.in. o proponowanych formach leczenia, do czego na pewno zalicza się profilaktyka czyli szczepienia. Mówi o tym ustawa o zawodzie lekarza i lekarza dentysty jak również ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, zobowiązująca do przedstawienia zakresu świadczeń zdrowotnych.

Bartłomiej Chmielowiec Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że „każdy pacjent, zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, ma prawo do uzyskania od osoby wykonującej zawód medyczny przystępnej informacji o stanie jego zdrowia oraz o udzielanych mu świadczeniach zdrowotnych. Pacjent ma zatem prawo do uzyskania informacji, jaką szczepionką jest szczepiony, może o to zapytać i powinien taką informację otrzymać. Należy przy tym wskazać, że pacjenci, którzy obecnie zgłaszają chęć zaszczepienia się, chcą skorzystać z zaktualizowanej szczepionki dla podwariantu XBB.1.5, dostępnej od 6 grudnia 2023 r.”

W ocenie Rzecznika Praw Pacjenta, „mając także na uwadze różnice w skuteczności starszych szczepionek, osoba wykonująca szczepienie powinna sama poinformować pacjenta, że nie będzie zaszczepiony najnowszą szczepionką, a bym ten mógł podjąć świadomą decyzję w tym zakresie.”

Rejestracja na szczepienie przeciwko Covid-19

Brak szczepionki przeciwko aktualnemu podwariantowi wirusa to nie jedyny problem. 

Rejestracja na szczepienie nie przypomina tej z początku pandemii. Infolinia (998) nie ustawia pacjentów w kolejce oczekujących na połączenie, tylko, jeśli wszyscy konsultanci są zajęci, przerywa połączenie. Tymczasem część przychodni przewidziało tylko taką formę rejestracji, przez infolonię. Pacjenci dzwonią więc po kolejnych znanych sobie przychodniach, bo decyzją resortu zdrowia wszystkie populacyjne punkty zostały zamknięte.