Premier ostrzega, że ustawa o likwidacji Izby Dyscyplinarnej może nie odblokować unijnych funduszy

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Mam nadzieję, że wprowadzane poprawki nie zmienią ustawy o Sądzie Najwyższym na tyle, że wyjdzie ona poza ramy naszego kompromisu z Komisją Europejską w sprawie KPO - powiedział Mateusz Morawiecki. I dodał, że jeśli tak się stanie, winę będą musieli ponieść ci, którzy do tych zmian w projekcie doprowadzili. Projektem, wraz z przyjętymi w czwartek przez komisję poprawkami, w środę zajmie się Sejm.

22.05.2022

Sejm w środę zajmie się doręczeniem na skrytki pocztowe i bezpieczeństwem w ruchu drogowym

Administracja publiczna

Sejm zbiera się na posiedzenie plenarne 25 i 26 maja br., aby zająć się zmianą swojego regulaminu oraz omówić stan bezpieczeństwa ruchu drogowego. Możliwe jest też przedyskutowanie i uchwalenie prezydenckiej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Jak również - zmiany Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, autorstwa senatorów.

22.05.2022

Prokurator Parchimowicz uniewinniony przez sąd dyscyplinarny

Prawnicy

Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym uznał, iż prokurator Krzysztof Parchimowicz nie popełnił przewinienia dyscyplinarnego poprzez złożenie oświadczenia, iż żądanie wyjawienia do jakich organizacji i stowarzyszeń należy prokurator jest niezgodne z Konstytucją - poinformowało Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia.

21.05.2022

TourBus od czerwca znowu w drodze - cel przybliżanie Konstytucji

Wymiar sprawiedliwości

W sobotę 4 czerwca ze Słupska wyruszy TourBus, czyli rozpocznie się Toru de Konstytucja - projekt Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Druga edycja poświęcona będzie nie tylko Konstytucji, ale także Unii Europejskiej. A prawom człowieka i prawom obywatela poświęcona będzie też sama inauguracja. Podczas pierwszej edycji TourBus dojechał do 84 miejscowości.

21.05.2022

Izba Dyscyplinarna zdecyduje o dalszym zawieszeniu sędziego Juszczyszyna

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w poniedziałek 23 maja br. zajmie się ponownie sprawą sędziego Pawła Juszczyszyna z Olsztyna. Chodzi o zawieszenie w czynnościach służbowych, które nastąpiło w toku postępowania dyscyplinarnego. Obok zarzutu przekroczenia uprawnień, prokuratura zarzuca sędziemu popełnienie wykroczenia drogowego.

21.05.2022

Książki prawnicze nieustająco "wspierają" Ukrainę - licznik się nie zatrzymuje

Prawnicy

Od pierwszych dni marca br. na jednym z portali społecznościowych działa Grupa "Książki prawnicze z autografami - pomoc dla Ukrainy "aukcje". Jej uczestnicy wystawiają publikacje związane z prawem, a wylicytowane środki trafiają zaś do organizacji pomocowych wspierających Ukrainę. Grupa liczy już 1,9 tys. członków, a zebrano ponad... 225 tys. złotych.

21.05.2022

Tylko w USA kobiety mają łatwiej w sądzie, w Polsce - "wykształciuchy"

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wbrew obiegowym odczuciom, tylko w Stanach Zjednoczonych kobietom wymierzane są niższe kary niż mężczyznom, za to samo przestępstwo. W Polsce na łagodniejsze wyroki mają szansę "wykształciuchy", których stać na lepszego adwokata-obrońcę i są bardziej wymowni. A bezrobotni dostają wyższe wyroki niż pracujący. Nasi sędziowie w większym stopniu używają argumentów dotyczących kobiecości niż męskości.

21.05.2022

Inflacja w górę, koszty utrzymania dziecka też - czas na wyższe alimenty

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Inflacja nie zatrzymuje się, Polacy coraz mocniej odczuwają to na swoich kieszeniach. Koszty utrzymania dzieci też rosną, więc sędziowie rodzinni już teraz mierzą się ze zwiększoną liczbą wniosków o zmiany w alimentach. I wieszczą, że może być jeszcze gorzej. Przy okazji wraca temat ustalenia ich wysokości - w ocenie części sędziów być może to czas, by wrócić do procentów od wynagrodzenia.

21.05.2022

Clifford Chance pomagała w emisji zielonych obligacji dostawcy fotowoltaiki

Rynek

Międzynarodowa kancelaria Clifford Chance doradzała na rzecz mBanku w związku z emisją dwóch serii zielonych obligacji o łącznej wartości nominalnej 75 mln PLN przez R.Power. Obligacje zostały objęte przez Bank Gospodarstwa Krajowego oraz mBank. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozwój portfela projektów w kraju i za granicą.

20.05.2022

Kompromis z preambułą: Izba Dyscyplinarna do likwidacji, będzie test niezawisłości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna SN zostanie zlikwidowana, a w jej miejsce powstanie Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Sędziowie powołani z udziałem nowej KRS będą przechodzić, na wniosek stron, test niezawisłości. Do ustawy ma być dodana preambuła powołująca się na wyroki Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie zawieszeni przez Izbę Dyscyplinarną będą mogli odwołać się od tych orzeczeń.

20.05.2022

Wyszukiwarka szukajradcy.pl połączy prawników z klientami

Prawnicy

Krajowa Izba Radców Prawnych uruchomiła wyszukiwarkę szukajradcy.pl. Radcy z całej Polski mogą utworzyć na niej swoją wizytówkę - zawodowy profil, zawierający m.in. informacje o wykształceniu, specjalizacji, lokalizacji, ale też publikować treści o charakterze prawniczym - artykuły, treści audiowizualne i linkować je ze swoim profilem. A wszystko po to, by mógł do nich dotrzeć potencjalny klient.

20.05.2022

Nie będzie automatyzmu - nowa izba zdecyduje o losie zawieszonych sędziów

Prawnicy

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN i związane z tym zmiany w systemie dyscyplinarnym będzie oznaczać też stworzenie procedury przywracania do orzekania sędziów, w której to się może odbywać - twierdzi premier Mateusz Morawiecki. Według niego byłoby to spełnieniem przez Polskę jednego z warunków postawionych przez Komisję Europejską dla uruchomienia Krajowego Planu Odbudowy.

19.05.2022

Jeden spadkodawca, dwa odmienne wyroki - skuteczna skarga nadzwyczajna prokuratury

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W odstępie kilkunastu lat Sąd Rejonowy w Kielcach wydał dwa odmienne rozstrzygnięcia w sprawie dotyczącej spadku po tej samej osobie. Skargę nadzwyczajną w tej sprawie skierował do Sądu Najwyższego Prokurator Generalny, podnosząc naruszenie konstytucyjnych zasad ochrony zaufania obywateli do państwa. SN ją uwzględnił i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

19.05.2022

Biuro podawcze, e-doręczenia między pełnomocnikami - będą zmiany w portalu informacyjnym sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Pod koniec 2022 r. miałoby zacząć działać - poprzez Portal Informacyjny Sądów Powszechnych - biuro podawcze. Początkowo taka możliwość ma dotyczyć pojedynczych wniosków, z kolei na początku 2023 r. miałyby być wprowadzane e-doręczenia między pełnomocnikami - konkretne zapowiedzi nowych funkcjonalności systemu padły podczas spotkania Przemysława Rosatiego, prezesa NRA z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości.

19.05.2022

KE uwolni fundusze po wykonaniu postawionych Polsce warunków

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Porozumienie z Komisją Europejską polega na tym, że jeżeli zostanie przyjęta prezydencka ustawa, zakładająca likwidację Izby Dyscyplinarnej, oznaczać to będzie wypłatę środków z KPO - przyznał rzecznik rządu Piotr Müller. Potwierdziła to przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Wcześniej przedstawiciele rządu twierdzili, że porozumienie z KE w tej sprawie jest zawarte, ale nie ujawniali, że warunkiem jest ustawa.

18.05.2022

Izba Dyscyplinarna SN w środę łagodnie wobec sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w drugiej instancji na posiedzeniach niejawnych rozpoznała sprawy immunitetowe dwóch sędziów. Izba pozostawiła bez rozpoznania wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu z Katowic. W drugiej sprawie - sędziego w stanie spoczynku, któremu uchylono immunitet w I instancji - odmówiła obniżenia uposażenia, gdyż nie toczy się wobec niego postępowanie dyscyplinarne.

18.05.2022

180 km/h jechał motocyklista, którego wypadek jest wiązany z samochodem prof. Gersdorf

Prawnicy Transport

Motocyklista, który ponad miesiąc temu zginął w wypadku na drodze S8, obok przejeżdżających prof. Małgorzaty Gersdorf, byłej pierwszej prezes Sądu Najwyższego i dr. Bohdana Zdziennickiego, byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, jechał z prędkością 180 km na godzinę. Tak twierdzą eksperci analizujący to zdarzenie. Prof. Gersdorf poinformowała Prawo.pl, że zostali powiązani z tym zdarzeniem, ponieważ byli blisko.

18.05.2022

Nowelizacja wstrzymująca wydanie dziecka za granicę podpisana przez prezydenta

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Wydanie dziecka na podstawie Konwencji haskiej będzie mogło zostać wstrzymane do czasu rozpatrzenia skargi kasacyjnej i nadzwyczajnej. Prezydent właśnie podpisał nowelizację przyjętą przez Sejm na początku kwietnia. Prawnicy są w tym zakresie podzieleni, część z nich podnosi, że to uderzenie w ideę konwencji - czyli szybkość postępowania.

18.05.2022
1  2  3  4  5    2608
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski