Sądy do spłaszczenia, więcej nadzoru nad sędziami, Izba Dyscyplinarna ma zostać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W projektach wprowadzających zmiany przygotowywane w strukturze sądów i jednolity status sędziego znalazło się większość kwestionowanych przepisów dotyczących sędziowskich dyscyplinarek. Przeniesiono tam m.in. regulację w myśl, której niedopuszczalne jest ocenianie czy dany sędzia został powołany zgodnie z prawem. A do czynności prezesa sądu ma należeć wizytacja i lustracja referatu konkretnego sędziego lub referendarza.

29.04.2022

RPD chce definicji opieki naprzemiennej i kary za utrudnianie kontaktów dzieckiem

Wymiar sprawiedliwości

Rodzicowi, który utrudnia kontakty z dzieckiem mimo orzeczenia sądu, powinny grozić grzywna lub ograniczenie wolności - uważa Rzecznik Praw Dziecka i proponuje konkretne zmiany w prawie karnym. Postuluje również - w piśmie do Ministra Sprawiedliwości - wprowadzenie definicji opieki naprzemiennej – jako jednej z możliwych form sprawowania opieki nad dziećmi przez rozstających się rodziców.

28.04.2022

Senat proponuje dłuższy termin na wniesienie apelacji w sprawach karnych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zaproponowana przez Senat nowelizacja kodeksu postępowania karnego ma na celu wydłużenie terminu do wniesienia apelacji w sprawach zawiłych i skomplikowanych do miesiąca. Co więcej, projekt zakłada, że jeśli w zawiadomieniu termin ten wskazano błędnie, a strona się do niego zastosowała, apelację uważa się za wniesioną w terminie. Obrońcy przyjmują te propozycje zmian z zadowoleniem.

28.04.2022

Pięciu nowych partnerów w kancelarii DLA Piper

Rynek

Do grona partnerów warszawskiego biura DLA Piper dołączyło pięciu prawników. Na stanowisko equity partnerów zostali promowani Agnieszka Lehwark z zespołu nieruchomości i Bartłomiej Palusiak z zespołu prawa rynków finansowych, projektów infrastrukturalnych i restrukturyzacji. Nominacje na partnerów lokalnych otrzymali: Adriana Mierzwa-Bronikowska, kierująca praktyką Projects (projektów), Łukasz Jankowski, szef praktyki energetycznej, oraz Rafał Kluziak z zespołu fuzji i przejęć.

28.04.2022

Referendarz i asystent będą mogli podejść do egzaminu sędziowskiego

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do rozwiązań sprzed lat, o które apelowali referendarze i asystenci sędziego. Zmiany dotyczące spłaszczenia struktury sądów zakładają również przywrócenie możliwości podchodzenia przez nich do egzaminu sędziowskiego. Będą oczywiście warunki - co najmniej czteroletni staż pracy. Po takim egzaminie, będą mogli być mianowani na stanowisko asesora.

28.04.2022

Reklama nadal kusi adwokatów, NRA analizuje, czy poluzować zasady

Prawnicy

To może być jedna z najbardziej rewolucyjnych zmian w Kodeksie Etyki Adwokackiej. Adwokatura po raz kolejny wraca do tematu reklamy, choć mecenasów na bilbordach, jak w USA, raczej nie zobaczymy. Propozycje nowego zapisu mają poprzedzić badania wśród adwokatów i społeczeństwa. Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zapowiada, że szykują się też inne zmiany.

28.04.2022

Prokurator i sędzia nie zarobią już tyle samo - MS odchodzi od zasady

Prokuratura

Obecnie wynagrodzenie zasadnicze prokuratorów prokuratur rejonowych i okręgowych jest równe wynagrodzeniu zasadniczemu sędziów w takich samych jednostkach organizacyjnych sądów powszechnych. To ma już wkrótce się zmienić. Ministerstwo Sprawiedliwości spłaszczając strukturę sądów i "przy okazji" poprawia przepisy dotyczące pensji prokuratorów. Ich wysokość ma zależeć od stażu pracy, pełnionej funkcji i mnożników.

27.04.2022

Były prokurator dr Paweł Kołodziejski - nowym sędzią Izby Karnej SN

Prawo karne Prawnicy

Nominację do Izby Karnej Sądu Najwyższego dostał prokurator dr Paweł Kołodziejski z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Nowy sędzia Kołodziejski w ostatnich latach awansował w prokuraturze. W 2016 roku został prokuratorem okręgowym w Bydgoszczy, a teraz będzie rozpoznawał skargi kasacyjne, a także liczne zażalenia.

27.04.2022

Po spłaszczeniu sądów jednokrotny akt mianowania - na pierwsze stanowisko sędziowskie

Wymiar sprawiedliwości

Wielokrotnie zapowiadany projekt ustawy spłaszczającej sądy i wprowadzającej jednolity status sędziego został skierowany do opiniowania. Z propozycji wynika, że sędziowie mają mieć inwestyturę w zakresie sądu, jaki będzie odpowiadać tej nowej strukturze, z zachowaniem uposażenia. Procedura nominacyjna ma być ograniczona do jednokrotnego aktu mianowania – na pierwsze stanowisko sędziowskie.

27.04.2022

Rusza IX. edycja Tygodnia Konstytucyjnego - prawnicy mogą się zgłaszać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Cel jest prosty - edukacja uczniów podstawówek oraz szkół ponadpodstawowych oraz zwrócenie im uwagi na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego. Tydzień Konstytucyjny zacznie się 30 maja i potrwa do 4 czerwca. Do 11 maja prawnicy chętni do poprowadzenia zajęć z młodzieżą mogą się zgłaszać do udziału w akcji.

27.04.2022

Prawnik musi trzymać rękę na pulsie za klienta

Prawnicy Doradca podatkowy

Kancelarie coraz częściej wspierają klientów merytorycznie na co dzień – m.in. sygnalizując im zmiany w prawie, a nie dopiero wtedy, gdy ci mają problem. Dlatego dbają o coraz lepsze strony internetowe, a prawnicy są bardziej aktywni w social mediach - zdarza się nawet, że uruchamiają własne kanały na YouTube czy Instagramie. Świetnie sprawdzają się też newslettery tworzone specjalnie dla klientów - najnowszy na rynku to Legal Alert.

27.04.2022

Jest projekt spłaszczenia struktury sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało we wtorek projekt ustawy reformującej ustrój sądów powszechnych. Głównym celem zmian jest spłaszczenie struktury sądów, ograniczenie liczby okręgów sądowych, "uwolnienie" sędziów funkcyjnych i zrównoważenie obciążenia sędziów.

26.04.2022

Nowi wiceprezesi w Naczelnym Sądzie Administracyjnym

Wymiar sprawiedliwości

Prezydent RP Andrzej Duda powołał sędziów Jerzego Siegienia i Jana Rudowskiego na stanowiska wiceprezesów Naczelnego Sądu Administracyjnego. Pierwszy z nich jest specjalistą w sprawach nieruchomości i zagospodarowania przestrzennego, zaś sędzia Rudowski jest ekspertem podatkowym.

26.04.2022

Prawnik może zarabiać od 2 do 80 tys. zł i marzy o dniu wolnym w urodziny

Prawnicy Małe i średnie firmy

Stanowisko, doświadczenie, rodzaj umowy, w końcu wielkość kancelarii, miejsce, gdzie się znajduje i zakres działania - wysokość zarobków prawnika zależy od wielu czynników. Ci, którzy przecierają szlaki, liczyć mogą na mniej niż minimalną krajową, ci na szczycie, nawet kilkadziesiąt razy więcej. Wymarzony benefit? Dzień wolny w urodziny.

26.04.2022

Nawet 18 tys. zł miesięcznie za zasiadanie w Krajowej Radzie Sądownictwa

Wymiar sprawiedliwości

Łącznie 2 mln 846 tys. zł - tyle na diety dla wszystkich członków obecnej KRS przeznaczono w 2021 r., w obecnym - tylko w okresie styczeń/marzec - prawie 635 tys. złotych - wynika z danych przekazanych przez samą Radę. Jej przewodniczący, sędzia Paweł Styrna, otrzymał w ubiegłym roku powyżej 169 tys. zł, a minister sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro - ponad 64 tys. złotych.

25.04.2022

Wręczono nagrody za książki przydatne w wymiarze sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe

Agnieszka Frąckowiak-Adamska i Paweł Bańczyk odebrali w poniedziałek nagrodę za książkę pt. "Formułowanie pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Praktyczny przewodnik", która otrzymała tytuł „Książki prawniczej najbardziej przydatnej w praktyce wymiaru sprawiedliwości w 2020 roku” w konkursie organizowanym przez miesięcznik "Przegląd Sądowy".

25.04.2022

200 zł podwyżki dla pracowników sądów nie wystarczy, będą protesty

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

4,4 proc. - na takie zwiększenie wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy sądów. Pieniądze mają być wypłacane w kwietniu, z wyrównaniem od stycznia. W praktyce to 198 zł na etat plus dodatek stażowy dla urzędników, pracowników, asystentów i specjalistów OZZS oraz średnio 203 zł na etat plus dodatek dla kuratorów. Pismo do prezesów apelacji poszło, zmiany rozporządzenia dotyczącego właśnie kuratorów nadal nie ma.

25.04.2022

Wątpliwa wykładnia zmian w Sądzie Najwyższym w preambule nowelizacji

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Preambuła dorzucona przez posłów do prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym ma przewidywać pierwszeństwo ustaw krajowych nad traktatami unijnymi. Zdaniem prawników byłoby to sprzeczne z Konstytucją. Ponadto traktat akcesyjny wskazuje na związanie Rzeczpospolitej Polskiej orzeczeniami TSUE, a poprzednio Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

25.04.2022

Nieletnia matka będzie mogła przebywać w poprawczaku ze swoim dzieckiem

Wymiar sprawiedliwości

W poprawczakach, okręgowych ośrodkach wychowawczych, schroniskach dla nieletnich, a nawet MOW-ach mają być tworzone oddziały przeznaczone dla nieletnich wychowanek, które urodziły dziecko. Będą mogły tam przebywać razem z nim pod warunkiem, że same zgłoszą taką chęć. To rozwiązanie postulowane przez prawników od lat. Obecnie takie dziecko albo zostaje pod opieką ojca, albo trafia do pieczy zastępczej, a czasem do adopcji.

23.04.2022

MS analizuje propozycje adwokatów dotyczące nieodpłatnej pomocy prawnej

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pochyliło się nad propozycjami, które przesłała mu Adwokatura w sprawie zmian w systemie nieodpłatnej pomocy prawnej. Jak poinformowało NRA, trwa ich analiza i prace na usystematyzowaniem. Resort zapewnia równocześnie, że adwokackie oczekiwania w zakresie nowego modelu są bardzo przydatne.

23.04.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski