Taryfikator mandatów dla kierowców - za prędkość nawet 5 tys. zł, za nieodśnieżone auto - 3000 zł

Nawet 6 tys. złotych mandatu może zapłacić obecnie kierowca przy popełnieniu kilku wykroczeń. Jeśli natomiast sprawa trafi do sądu, grzywna może wynieść i 30 tys. złotych. Chodzi oczywiście o najpoważniejsze wykroczenia, takie jak jazda pod wpływem alkoholu, spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym czy choćby nieudzielenie pomocy osobom poszkodowanym. Zimą warto pamiętać o konieczności odśnieżenia auta - dachu, szyb i oświetlenia, w przeciwnym razie grozi nawet 3 tys. zł mandatu.

21.12.2024

Siedem nowych zarzutów dla byłego wiceministra Romanowskiego

Wymiar sprawiedliwości

Polska będzie podejmowała wszelkie możliwe działania, aby Marcin Romanowski odpowiedział przed polskim wymiarem sprawiedliwości. Adam Bodnar, minister sprawiedliwości zapewnił, że działania Prokuratury Krajowej, która prowadzi śledztwo dotyczące Funduszu Sprawiedliwości, będą kontynuowane, w tym także na rzecz wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec byłego wiceministra. Tymczasem prokuratura chce postawić politykowi PiS siedem kolejnych zarzutów.

20.12.2024

Uchwała rządu nie zastąpi ustawy, ale publikacje wyroków TK przystopuje

Wymiar sprawiedliwości

Rząd zdecydował się na podjęcie uchwały uzasadniającej niepublikowanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego, tuż po tym, gdy Komisja Wenecka w swojej opinii wskazała, że wyroki te powinny być opublikowane, np. z adnotacją o wadliwym - dublerskim składzie. Konstytucjonaliści, choć w zakresie samej publikacji orzeczeń TK są mocno podzieleni, podkreślają, że taka uchwała wiąże jedynie organy podległe Radzie Ministrów. Nie jest natomiast źródłem prawa i nie może zastąpić działań legislacyjnych.

20.12.2024

Komisja śledcza wzywa? Powinien być pełnomocnik z urzędu

Wymiar sprawiedliwości

Osoba wezwana przez komisję śledczą ma szereg uprawnień, które mogą wymagać pomocy ze strony pełnomocnika. Nie zawsze jest też osobą zamożną, którą stać na pełnomocnika z wyboru. Senat zajmie się petycją, której celem jest taka zmiana ustawy o sejmowej komisji śledczej, by wzywanym przysługiwał również pełnomocnik z urzędu. Jej autorem jest adwokat Robert Pogorzelski, ale potrzebę taką dostrzega również Krajowa Rada Radców Prawnych.

20.12.2024

Rząd Węgier udzielił azylu Marcinowi Romanowskiemu

Prawo karne Prawnicy

Rząd Węgier uwzględnił wniosek posła PiS Marcina Romanowskiego i udzielił mu azylu - poinformował obrońca Romanowskiego, mec. Bartosz Lewandowski. Jak przekazał, Romanowski zwrócił się o azyl w związku "z politycznie motywowanymi działaniami ze strony służb i Prokuratury Krajowej".

19.12.2024

Wyroki Trybunału Konstytucyjnego nie będą publikowane - jest uchwała rządu

Wymiar sprawiedliwości

Wyroki Trybunału Konstytucyjnego nie będą publikowane, Rada Ministrów uznała, że TK w aktualnym składzie jest niezdolny do wykonywania zadań określonych w art. 188 i art. 189 Konstytucji, a ogłaszanie w dziennikach urzędowych jego rozstrzygnięć mogłoby doprowadzić do utrwalenia stanu kryzysu praworządności. Uchwała w tym zakresie została już opublikowana w Monitorze Polskim i obowiązuje.

18.12.2024

Jest wniosek o Europejski Nakaz Aresztowania Romanowskiego

Wymiar sprawiedliwości

Do Sądu Okręgowego trafił już wniosek o Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) wobec posła PiS i byłego wiceministra Marcina Romanowskiego. Zapowiedział to w środę rano prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Zaznaczył, że prokuratorzy zwrócili się już do krajowego biura Interpolu o wydanie czerwonej noty w sprawie polityka.

18.12.2024

Ubezwłasnowolnienie do kosza, ale nie bez zmian w Konstytucji

Wymiar sprawiedliwości

Ubezwłasnowolnienie ma zniknąć z polskiego porządku prawnego, zastąpi je model stawiający na sprawczość osób z niepełnosprawnościami. Problem w tym, że ubezwłasnowolnienie to termin, który pojawia się w Konstytucji. Jego likwidacja - w ocenie konstytucjonalistów - wymaga więc jej zmiany, a dodatkowo może dojść do znacznego poszerzenia kręgu uprawnionych do głosowania. MS zapewnia, że kwestie rozważało i problemu nie ma, bo Konstytucja nie zawiera samodzielnej definicji instytucji ubezwłasnowolnienia.

18.12.2024

Kiedy e-pismo sądowe doręczone? Same sądy się gubią

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego datą doręczenia pisma nadanego przez portal informacyjny sądów jest dzień następujący po upływie 14 dni od dnia umieszczenia w nim pisma. Problem w tym, że zgodnie z rozporządzeniem MS - datą doręczenia jest ta, w której upłynęło 14 dni. Gubią się w tym same sądy - część trzyma się rozporządzenia, część tego, co wskazał SN.

18.12.2024

Komornik popracuje do 70. roku życia - MS zmienia przepisy

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z obowiązującymi przepisami komornik zostaje obligatoryjnie odwołany z zajmowanego stanowiska, jeżeli ukończył 65. rok życia. Obniżenie wieku emerytalnego komorników z 70 do 65 lat było jednym z elementów reformy obowiązującej od 1 stycznia 2019 r. Ministerstwo Sprawiedliwości chce to zmienić i wrócić do poziomu 70 lat - projekt trafił już do wykazu prac legislacyjnych rządu.

17.12.2024

Powstaje raport dotyczący ochrony praw człowieka w Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości uczestniczy w konsultowaniu treści raportu o ochronie przed przemocą i dyskryminacją ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. Projekt w marcu 2025 r. zostanie przedstawiony polskim władzom, w tym Ministerstwu Sprawiedliwości, a jego ostateczna treść będzie ogłoszona w czerwcu przyszłego roku na forum Rady Praw Człowieka ONZ.

16.12.2024

Tłumaczenia dla oskarżonych w rozszerzonej wersji

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prawo do obrony przed sądem polskim ma każdy oskarżony, nawet nieznający naszego języka. W dużej nowelizacji kodeksu postępowania karnego znalazły się przepisy uściślające to prawo. Niepokoi to Związek Prokuratorów RP. Obawiają się oni kolosalnych wydatków Skarbu Państwa i zablokowania postępowań. Tłumacze przysięgli uważają, że ten alarm jest nadmierny. Nowe przepisy służą harmonizacji przepisów.

16.12.2024

KRS wzywa do zrzeczenia się urzędu trzech sędziów SN

Prawnicy

Skoro sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej Grzegorz Żmij, Leszek Bosek i Paweł Książek odmawiają orzekania, to powinni zrzec się urzędu sędziego. Według wadliwie powołanej Rady zawieszenie postępowania na pozaustawowej podstawie stanowi jaskrawy przykład przekroczenia kompetencji przez funkcjonariusza publicznego i odmowę sprawowania wymiaru sprawiedliwości przez sędziego.

13.12.2024

Prawnik od stycznia ma mieć e-skrzynkę, ale jej brak mu raczej nie zaszkodzi

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

Do 1 stycznia 2025 r. adwokaci i radcy prawni mają obowiązek zarejestrowania adresu do doręczeń elektronicznych i aktywowania e-skrzynki. Będą w ten sposób komunikować się m.in. z administracją publiczną. Tyle w teorii, bo podmioty publiczne dostały dodatkowy rok na uporanie się z e-doręczeniami. Prawnicza e-skrzynka może więc w tym czasie świecić pustkami. Dodatkowo - choć istnieje obowiązek posiadania, to nie przewidziano żadnych konsekwencji za jej brak.

13.12.2024

Prokuratura już nie zablokuje prywatnego oskarżenia

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego proponuje uproszczenie procedury wnoszenia do sądu subsydiarnego aktu oskarżenia, gdy odmawia tego prokuratura. Ma być krócej i łatwiej, ale przede wszystkim zniesione ma zostać nadane w 2019 r. prokuratorowi nadrzędnemu, a nie sądowi, prawo do rozpoznania zażalenia na odmowę wszczęcia lub umorzenie postępowania przygotowawczego.

13.12.2024

Grażyna Stronikowska pierwszą prokuratorką europejską z Polski

Prawo karne Prawo europejskie

W czwartek, 12 grudnia, Grażyna Stronikowska została powołana na stanowisko prokuratora europejskiego. Będzie pierwszą osobą z Polski pracującą w tej instytucji. Była jedną z trzech kandydatów zgłoszonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Polska przystąpiła do Prokuratury Europejskiej (EPPO) w marcu 2024 roku. Dla Komisji Europejskiej było to jednym z argumentów na rzecz zakończenia procedury dotyczącej praworządności z art. 7 Traktatu o UE.

12.12.2024

Likwidacja ubezwłasnowolnienia coraz bliżej - projekt w opiniowaniu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chciałoby, żeby w 2025 r. udało się przyjąć zmiany likwidujące instytucję ubezwłasnowolnienia. Gdyby tak się stało, od 2026 r. zastąpiłby ją model wspieranego podejmowania decyzji. Dotychczasowi opiekunowie osób ubezwłasnowolnionych staną się wówczas tymczasowymi kuratorami reprezentującymi, a po pięciu latach sąd zweryfikuje, czy rzeczywiście są potrzebni - zakłada to projekt noweli, który właśnie trafił do opiniowania.

12.12.2024

Jest list gończy za byłym wiceministrem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za byłym wiceministrem sprawiedliwości dr Marcinem Romanowskim. Sąd uwzględnił wniosek prokuratorów o jego trzymiesięczny areszt. Poseł PiS jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura nie wie gdzie obecnie przebywa.

12.12.2024

Sędzia Ewa Stryczyńska będzie orzekać w Izbie Pracy SN

Prawnicy

Prezydent powołał do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Ewę Stryczyńską. Jest to szesnasty sędzia tej Izby, a szósty wadliwie do niej powołany przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Na stanowisku prezesa tej Izby jest wakat.

12.12.2024