Sędzia Kożuchowska-Warywoda: Sądy potrzebują zmian w kognicji

Wymiar sprawiedliwości

Już Najwyższa Izba Kontroli w raporcie „Zapewnienie sprawnego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości” dot. lat 2013-2023 diagnozując problemy sądownictwa wskazała na konieczność zmian w kognicji sądów. Zleciliśmy analizę w tym zakresie Instytutowi Wymiaru Sprawiedliwości i liczymy, że przełoży się na konkretne projekty legislacyjne. A możliwości są duże – począwszy od części wykroczeń po rozwody i sprawy spadkowe – mówi sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda, Dyrektor Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych.

03.03.2025

AI pod kontrolą - pomoże kancelarii, bez kontroli - wpędzi ją w kłopoty

Prawnicy Prawo AI

Sztuczna inteligencja nie tylko daje szanse na przyspieszenie pracy prawników, ale też podniesienie jakości ich pracy. Z jej stosowaniem wiążą się jednak konkretne wyzwania, takie jak bezpieczeństwo danych klientów czy wiarygodność tego, co adwokat czy radca prawny przygotowują. Przykłady, choćby ze Stanów Zjednoczonych pokazują, że AI może "nazmyślać" i wpędzić pytającego w poważne kłopoty.

03.03.2025

Były komendant Policji aresztowany na trzy miesiące

Prawo karne

Do zatrzymania doszło w piątek wieczorem, 28 lutego, na warszawskim lotnisku Chopina po wyjściu z samolotu, którym Zbigniew M. były prezes Policji przyleciał ze Sri Lanki. Prokuratura oskarża go o przestępstwa gospodarcze. W tle są podejrzenia o ujawnienie trzem nieuprawnionym osobom informacji dotyczących zrealizowanych. Zaś 2 marca 2025 roku Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia uwzględnił wniosek Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu i zastosował wobec Zbigniewa M. tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

02.03.2025

Sędzia Grzegorczyk nie musi orzekać w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej

Wymiar sprawiedliwości

Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy sąd administracyjny nie może kontrolować postanowienia prezydenta RP w sprawie wyznaczenia sędziego do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Rzeczniczka prezydenta RP Diana Głownia zapowiedziała skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego od orzeczenia WSA z 28 lutego br. Ponadto sąd zasądził na rzecz sędziego Grzegorczyka 597 złotych tytułem zwrotu kosztów.

02.03.2025

Tydzień polski w Trybunale w Luksemburgu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W nadchodzącym tygodniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpozna kilka polskich spraw. Są wśród nich tak istotne problemy, jak zgodność z prawem unijnym zwolnienia sędziego z obowiązku rozpoznania spraw będących w jego referacie, a także kwestie związane z organizacją wycieczki i nieuczciwe praktyki banku w umowach konsumenckich. Najważniejsza sprawa, bo związana z antyeuropejskimi wyrokami Trybunału Konstytucyjnego, odbędzie się 11 marca br.

01.03.2025

Prof. Steinborn nowym prezesem SA w Gdańsku

Prawnicy

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości, powołał profesora Uniwersytetu Gdańskiego dra hab. Sławomira Steinborna, sędziego Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, do pełnienia funkcji prezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na okres sześciu lat. Akt powołania został podpisany 28 lutego 2025 r.

01.03.2025

RPO: Referendarz powinien móc odwołać się od decyzji w sprawie jego czynności

Wymiar sprawiedliwości

Trudno racjonalnie uzasadnić brak jakiejkolwiek ścieżki odwoławczej od decyzji istotnie zmieniających zakres obowiązków referendarza w sytuacji, gdy jest on pracownikiem sądu, a każdy inny pracownik ma taką możliwość - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwrócił się do ministra sprawiedliwości o zainicjowanie prac nad odpowiednią nowelizacją Prawa o ustroju sądów powszechnych. To efekt skarg samych referendarzy, którzy wskazują, że takie arbitralne decyzje prezesów sądów powodują nadmierne obciążenie ich pracą orzeczniczą.

01.03.2025

Wiadomo, kto w prokuraturze zajmie się pismem ws. „zamachu stanu”

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prokurator Małgorzata Szeroczyńska, zastępca prokuratora okręgowego w Warszawie, zajmie się sprawą zawiadomienia Bogdana Święczkowskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego, mówiącego o podejrzeniu zamachu stanu. Jak poinformował rzecznik tej jednostki, Piotr Skiba, obecnie trwa analiza zawiadomienia.

28.02.2025

Prezydent: Działania wokół KRS to marnotrawstwo sił i bezcennego czasu

Wymiar sprawiedliwości

Działania podejmowane w zakresie KRS, próba dewastowania organów państwa, kwestionowania statusu sędziów i ich orzeczeń, przeciągające się spory, skupiające się jedynie na argumentach politycznych, uderzające w fundamenty demokratycznego państwa prawa oraz prawa i wolności obywateli, są skandalicznym marnotrawstwem sił i bezcennego czasu - napisał w liście na obchody 35-lecia Krajowej Rady Sądownictwa prezydent Andrzej Duda.

28.02.2025

Prokuratura zajmie się kampanią "Sprawiedliwe sądy" z 2017 roku

Wymiar sprawiedliwości

Do prokuratury skierowano zawiadomienie w sprawie kampanii "Sprawiedliwe sądy", jak również nawiązania współpracy przez Polską Fundację Narodową z firmą Solver sp. z o.o. i z dwoma domami mediowymi na jej realizacje. Nieprawidłowości mają dotyczyć "działań PFN, jej byłych członków zarządu i pełnomocników osób uprawnionych do działania w imieniu Fundacji w ramach projektów takich jak +Sprawiedliwość+, +I Love Poland+ (projektu wcześniej nazwanego Polska 100) oraz Portalu Polska i projektu Polskie Dziedzictwo Wschód".

28.02.2025

Sędzia Krzysztof Wiak nowym prezesem Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego

Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda powołał w czwartek sędziego Krzysztofa Wiaka na nowego prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego - poinformowała Kancelaria Prezydenta. W czwartek upływa kadencja dotychczasowej prezes tej Izby Joanny Lemańskiej. Sędzia Wiak jest od 2011 r. profesorem nadzwyczajnym na KUL, a od 2010 r. kierownikiem tamtejszej Katedry Prawa Karnego.

27.02.2025

Będą zmiany dotyczące funkcjonowania ośrodka w Gostyninie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W resorcie sprawiedliwości trwają prace nad gruntownymi zmianami w zakresie funkcjonowania ośrodka w Gostyninie - zapowiedziała Maria Ejchart, wiceszefowa MS, podczas konferencji zorganizowanej przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, a dotyczącej tego, "czy kompleksowa reforma kodeksu karnego wykonawczego jest potrzebna".

27.02.2025

Kolegium NSA zakazuje sędziom udziału w dyskusjach, dorabiania w ministerstwie i parlamencie

Prawnicy

Kolegium Naczelnego Sądu Administracyjnego zwraca się do sędziów sądów administracyjnych o rozwagę w deklarowaniu dodatkowej aktywności na rzecz władzy ustawodawczej lub wykonawczej oraz udziału w debacie o charakterze politycznym. Sędzia nie tylko nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego, ale także prowadzić działalności publicznej, nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów - przypomina Kolegium.

27.02.2025

Adwokaci za bardziej indywidualną weryfikacją tzw. neo-sędziów

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie Adwokatury lepszym rozwiązaniem problemu statusu sędziów powołanych po 2018 r. jest weryfikacja z udziałem "nowej", powołanej zgodnie z Konstytucją KRS - wynika z opinii Naczelnej Rady Adwokackiej, dotyczącej projektów zaproponowanych przez Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury. Adwokaci uważają jednak, że taka weryfikacja powinna objąć wszystkie osoby, które były opiniowane przez KRS w obecnym składzie.

27.02.2025

Asesorzy miesiącami czekają na awans na sędziego - RPO interweniuje u KRS

Wymiar sprawiedliwości

Na rozpoznanie przez Krajową Radę Sądownictwa oczekują obecnie 133 wnioski asesorów sądowych o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Przyczyn dłuższego czasu oczekiwania należy - według Rady - upatrywać w dużej liczbie postępowań nominacyjnych do SN i NSA oraz zmianie regulaminu KRS. Chodzi o to, że kandydaci są obligatoryjnie wysłuchiwani przed zespołem członków KRS. Asesor, który zwrócił się do RPO, na rozpoznanie swojego wniosku czeka już ponad 5 miesięcy, a nie ma terminu granicznego.

27.02.2025

Sądy odchudzone o wykroczenia i bezsporne rozwody? MS szykuje zmiany w kognicji

Wymiar sprawiedliwości

Sądy są przytłoczone sprawami i problemami kadrowymi, co przekłada się na czas oczekiwania obywatela na rozstrzygnięcie. Pomóc miałyby zmiany w ich kognicji. Ministerstwo Sprawiedliwości analizuje m.in. skierowanie części wykroczeń do innych organów - np. policji, ale też rozszerzenie kompetencji notariuszy w sprawach spadkowych i "wyciągnięcie" z wydziałów rodzinnych zgód na zawieranie małżeństw czy przymusowego kierowania na odwyk. Sami sędziowie postulują, by odciążyć ich też od rozstrzygnięć wpadkowych, związanych m.in. z akceptacją wynagrodzenia biegłych.

27.02.2025

Prezes TK chce, by postępowanie ws. zamachu stanu prowadziła prok. Beata Marczak

Wymiar sprawiedliwości

Bogdan Święczkowski, prezes Trybunału Konstytucyjnego, domaga się, aby wszystkie czynności po jego zawiadomieniu dotyczącym podejrzenia zamachu stanu podejmowane były przez - jak wskazał - legalnie powołanych zastępców prokuratora generalnego, czyli przez prokurator Beatę Marczak. Jego stanowisko ma związek z tym, że prokurator krajowy Dariusz Korneluk przekazał zawiadomienie w celu rozpoznania do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

26.02.2025

Jest trzech nowych rzeczników dyscyplinarnych ad hoc

Wymiar sprawiedliwości

Adam Bodnar powołał, na podstawie Prawa o ustroju sądów powszechnych, trzech rzeczników dyscyplinarnych ministra sprawiedliwości. Mają poprowadzić sprawę dotyczącą podejrzenia popełnienia deliktu dyscyplinarnego przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych Przemysława Radzika oraz sprawy sędziów ze Szczecina, którymi zajmował się rzecznik Piotr Schab.

26.02.2025

Sprawy o odszkodowania "w rękach sądów", które wydawały kwestionowane decyzje

Wymiar sprawiedliwości

W sprawach o odszkodowania za niesłuszne skazania, aresztowania czy zatrzymania orzekają sądy, które uczestniczyły w podejmowaniu tych decyzji. Sędzia orzeka zatem w sprawie, której wynikiem może być zainteresowany ze względu na podległość służbową prezesowi, który reprezentuje Skarb Państwa. RPO postuluje wyznaczenie specjalnego sądu, prawnicy też widzą problem, choć mają obawy, czy jeden sąd go rozwiąże.

26.02.2025

Filia Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Gdańsku

Wymiar sprawiedliwości

W Gdańsku powstanie filia Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Właśnie zostało podpisane porozumienie między Uniwersytetem Gdańskim a ministrem sprawiedliwości. Otwiera to drogę do powstania nowej placówki, która ma zwiększyć dostęp do edukacji prawniczej na północy Polski. Poprzedził je list intencyjny podpisany we wrześniu 2024 roku.

25.02.2025