Dozorem elektronicznym można objąć nawet dwa razy więcej osób

Wymiar sprawiedliwości

W tym roku minie 15 lat stosowania w Polsce dozoru elektronicznego jako jednej z form wykonywania kary pozbawienia wolności. Po pewnych wzlotach i upadkach instytucja już ustabilizowała się i około 7 tys. skazanych odbywa każdego dnia karę w jej ramach. Ale pojemność systemu jest znacznie większa i może być nawet podwojona. I tu jest upatrywany jeden ze sposobów na zmniejszenie populacji więziennej, którą zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości.

01.04.2024

Usunięci przez Ziobrę prokuratorzy wracają na stanowiska

Prawnicy

Jedenastu prokuratorów otrzymało powołania na wyższe stanowiska. Są to osoby, które zdegradował ówczesny prokurator generalny Zbigniew Ziobro "z naruszeniem zasad równego traktowania i niedyskryminacji". Podczas uroczystości, Adam Bodnar, minister sprawiedliwości, podkreślił, że jego celem jest "przywrócenie niezależności prokuraturze oraz godności prokuratorom".

31.03.2024

Polka pracuje za granicą? Ze zdalnym rozwodem będzie kłopot

Wymiar sprawiedliwości

Jagoda Kowalska chce się rozwieść z mężem Januszem Kowalskim, bo dowiedziała się o zdradzie. Ponieważ mieszka za granicą, gdzie zajmuje kierownicze stanowisko w międzynarodowej firmie, ale dużo służbowo podróżuje, nie chciałaby stawiać się na rozprawy stacjonarne w rodzinnym mieście. Problem jednak w tym, że po zmianach, które zaszły 14 marca w zakresie rozpraw zdalnych, jej wniosek o e-posiedzenia może nie zostać uwzględniony.

31.03.2024

LEX Super Omnia zaniepokojone doniesieniami w sprawie prokurator Wrzosek

Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia w specjalnym stanowisku wyraziło zaniepokojenie doniesieniami dotyczącymi prokurator Ewy Wrzosek, bo jak wskazano wielokrotnie reagowało na próby upolitycznienia i podporządkowania prokuratury władzy wykonawczej. Również prezes NRA Przemysław Rosati, na platformie X napisał, że "granice zostały przekroczone" i, że nie ma zgody na praktyki budzące wątpliwości.

30.03.2024

Prokurator Krajowy ponownie ogranicza liczbę informacji przekazywanych z prokuratur

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratorzy referenci w sprawach dotyczących przemytu, obrotu wyrobami tytoniowymi, ale i przestępstw związanych ze środkami pochodzącymi z funduszy unijnych oraz obejmujących przestępczość finansową i tzw. działalność parabankową, nie będą musieli, jak wcześniej, przesyłać do Prokuratury Krajowej kopii wydanych decyzji procesowych, a także m.in. przekazywać informacji o każdym postępowaniu i okresowych zestawień.

30.03.2024

Zdrada małżonka nie zawsze pomoże przy podziale majątku

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy, w niedawnym wyroku wskazał, że ważnym powodem przemawiającym za ustaleniem nierównych udziałów w majątku wspólnym, może być orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy jednego z małżonków. Prawnicy podkreślają jednak, że wyrok choć precedensowy, dotyczy konkretnych okoliczności sprawy, a sędziowie powinni do każdego podziału majątku podchodzić indywidualnie. Przypominają też inne orzeczenia SN, w których wskazywano, że sąd ma badać nie tyle rozpad pożycia, co wkład w powstanie majątku wspólnego.

30.03.2024

Frankowicze nie muszą się obawiać wydatków, gdy bank wycofuje pozew

Wymiar sprawiedliwości

Coraz częściej banki wycofują pozwy przeciw frankowiczom o waloryzację sądową oraz o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału. Ponoszą wówczas koszty postępowania sądowego. Są to nie tylko wydatki na opłatę od pozwu i koszty pełnomocnika banku, ale też koszty drugiej strony, czyli wynagrodzenie jej pełnomocnika. Banki sporadycznie wnoszą, aby na zasadach słuszności sąd odstąpił od obciążania ich kosztami procesu.

30.03.2024

Prezes UODO wycofuje skargę w sprawie przekazania danych Poczcie Polskiej

Prawnicy RODO

Mirosław Wróblewski, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, wycofał z Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę kasacyjną od wyroku uchylającego postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie ze skargi jednego z obywateli na Ministerstwo Cyfryzacji, które przekazało Poczcie Polskiej jego dane osobowe na potrzeby tzw. wyborów kopertowych.

29.03.2024

Decyzja w sprawie odsunięcia prokurator Ewy Wrzosek od nowych spraw uchylona

Wymiar sprawiedliwości

W Prokuratorze Rejonowej dla Warszawy Mokotów najpierw wstrzymano od 27 marca do 27 kwietnia rejestrację nowych spraw na prokurator Ewę Wrzosek, ale kolejnym zarządzeniem uchylono - od 29 marca tę decyzję. Poinformowała o tym sama prokurator. W tle jest sprawa, o której informowała WP, zgodnie z którą wnioski złożone przez prokurator do sądów, mające zablokować działania PiS w sprawie mediów publicznych, powstawały poza prokuraturą, przy udziale znanej kancelarii.

29.03.2024

Mapa drogowa do praworządności

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jeszcze w kwietniu ma być gotowy projekt ustawy rozdzielającej urząd Prokuratora Generalnego od Ministra Sprawiedliwości. Powoli tworzy się tam mapa drogowa, która ma doprowadzić do zgodności organów państwa z konstytucją. W pierwszej kolejności powstanie i powinien zostać uchwalony przez Parlament projekt ustawy pomostowej, regulujący kwestie powoływania prezesów sądów, delegacji sędziowskich, dyscyplinarek czy wzmocnienia sędziowskiego samorządu. Trwają też prace nad rozwiązaniem problemu statusu neo-sędziów.

29.03.2024

Obrońcy nadal kwestionują powołanie prokuratorów - pytanie, czy SN pomoże

Prokuratura

W Sądzie Najwyższym jest już pytanie gdańskiego sądu dotyczące m.in. tego, czy decyzje kadrowe prokuratora Dariusza Barskiego, jako prokuratora krajowego, są ważne. Ma to duże znaczenie, bo obrońcy, w kwestionowaniu powołania prokuratorów i asesorów prokuratury, widzą szansę dla swoich klientów. Dochodzi do sytuacji, gdy próbują nawet wtedy, kiedy nie ma do tego podstaw. Kwestia zaczyna być też poruszana przy prokuratorskich dyscyplinarkach. Minister sprawiedliwości wątpliwości nie ma - jak podkreśla, wszystkie decyzje Barskiego były i są ważne.

29.03.2024

Rozprawy zdalne. Jak złożyć wniosek, co w przypadku problemów z połączeniem

Wymiar sprawiedliwości

Rozprawy zdalne pozwalają na oszczędność czasu i kosztów związanych z podróżami do sądu, co może być istotne zarówno dla stron postępowania, jak i dla samego sądownictwa. Ograniczona możliwość bezpośredniego kontaktu między uczestnikami postępowania a sądem może wpłynąć na jakość sprawowania wymiaru sprawiedliwości, a problemy techniczne mogą skutkować opóźnieniami lub przerwą w przebiegu rozprawy. Do tego dochodzi jeszcze ocena wiarygodności świadków - pisze Agnieszka Marjańska, prawniczka, Kancelaria Kopeć&Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni.

29.03.2024

Minister odwołał pięcioro sędziów z delegacji do SA w Warszawie

Wymiar sprawiedliwości

Minister Sprawiedliwości podjął w czwartek, 28 marca 2024 r., decyzję o odwołaniu delegacji do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie sędziów: Piotra Maksymowicza, Agnieszki Stachniak-Rogalskiej, Jolanty Stasińskiej, Dagmary Pawełczyk-Woickiej i Adama Jaworskiego – poinformował resort sprawiedliwości w komunikacie. Delegacja sędziów została odwołana z upływem 31 marca 2024 roku.

28.03.2024

Sąd: Areszt dla trojga zatrzymanych w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Prawo karne Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował trzymiesięczny areszt dla trojga zatrzymanych w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Chodzi o dwójkę urzędników i beneficjenta środków z FS z Fundacji Profeto. W uzasadnieniu Sąd wskazał, że za zastosowaniem środka przemawiają trzy powody: obawa matactwa procesowego, ucieczki i surowa kara, jaka ma grozić podejrzanym.

28.03.2024

Sędziowie/członkowie KRS wrócą do orzekania - MS chce dla nich 100 proc. przydziału spraw

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości znalazło sposób na rozładowanie sądowych zatorów. Chce, by sędziowie pełniący określone funkcje mieli większy przydział spraw. W przypadków sędziów/członków KRS wzrost nastąpi z co najmniej 25 proc. na... 100 proc., w przypadku prezesów sądów dyscyplinarnych z 30 proc. na 100 proc. Co najmniej 90 proc. przydziału mają mieć też rzecznik i zastępcy rzecznika dyscyplinarnego, którzy do tej pory mieli go na poziomie co najmniej 10 proc. Mniej spraw w referacie będzie miał za to rzecznik dyscyplinarny ministra sprawiedliwości - spadek ze 100 proc. na co najmniej 75 proc.

28.03.2024

Prokuratura Krajowa chce mniej informacji o sprawach gospodarczych

Wymiar sprawiedliwości

Do Prokuratury Krajowej, a konkretnie do Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej, ma wpływać mniej informacji dotyczących przestępstw gospodarczych. Chodzi m.in. o postępowania dotyczące odwróconego łańcucha dystrybucji leków, ale też zawiadomienia złożone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prokuratorzy obawiają się, że może to uderzyć w koordynację tego typu spraw.

28.03.2024

MS wszczyna procedurę odwołania prezesa Sądu Okręgowego Warszawa-Praga

Prawnicy

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar zainicjował procedurę odwołania prezesa Sądu Okręgowego Warszawa-Praga Michała Bukiewicza oraz wiceprezesów tego sądu: Przemysława Chrzanowskiego i Kingi Kubuj - podało w środę Ministerstwo Sprawiedliwości. Cała trójka została zawieszona w pełnieniu czynności.

27.03.2024

Przeszukanie u Ziobry - były minister w sidłach własnych zmian

Wymiar sprawiedliwości

Nie milkną echa przeszukań, które funkcjonariusze ABW przeprowadzili w domu m.in. Zbigniewa Ziobry, ale też m.in. dwóch byłych wiceministrów - Marcina Romanowskiego i Michała Wosia. Sami zainteresowani podnoszą, że były nielegalne, bo dotyczyły posłów chronionych immunitetem oraz były prowadzone pod nieobecność byłego ministra. Prawnicy wskazują, że nawet jeśli wątpliwości są zasadne, to ewentualne dowody i tak będą rozpatrzone przez sąd. A przepisy w tym zakresie zmieniono właśnie za czasów ministra Ziobry.

27.03.2024

Zarzuty dla pięciu osób w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Pięć osób zatrzymanych w związku ze sprawą dotyczącą Funduszu Sprawiedliwości usłyszy zarzuty dotyczące doprowadzenia do wypłaty ponad 66 mln zł podmiotowi, który nie spełniał wymogów ani formalnych, ani merytorycznych. Prokuratora Krajowa zapowiada w przypadku dwóch urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości i beneficjanta wsparcia wnioski o areszt. Materiał ma być analizowany pod kątem uchylenia immunitetów politykom.

27.03.2024

Państwo będzie ścigać za mowę nienawiści ze względu na płeć i orientację seksualną

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Do opiniowania trafił już rządowy projekt zmian w kodeksie karnym - dotyczy ścigania homofobicznych i seksistowskich wypowiedzi, a także mowy nienawiści wobec osób z niepełnosprawnością. Ma na celu zagwarantowanie pełnej ochrony wszystkim grupom mniejszościowym szczególnie narażonym na dyskryminację, uprzedzenia i przemoc. Polega na rozszerzeniu przepisów o cechy takie jak niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową.

27.03.2024