Szersza definicja podejrzanego? Krajowa Rada Prokuratorów ma wątpliwości

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Projekt ustawy naprawczej wprowadza nową definicję podejrzanego. Ma być nim osoba, co do której zebrane dowody dostatecznie uzasadniają podejrzenie popełnienia przestępstwa i wobec której podjęto czynność procesową ukierunkowaną na jej ściganie. Ta propozycja budzi wątpliwości m.in. Krajowej Rady Prokuratorów. Nowe zasady staną się niespójne, a nawet momentami sprzeczne - i wcale nie poprawiają sytuacji procesowej osoby, która miałaby uzyskać status podejrzanego.

10.01.2025

MS: Sędzia Maciej Nawacki z zarzutami dyscyplinarnymi za sędziego Juszczyszyna

Wymiar sprawiedliwości

Pięć zarzutów dyscyplinarnych postawił sędziemu Maciejowi Nawackiemu rzecznik dyscyplinarny ministra sprawiedliwości sędzia Andrzej Krasnodębski. Jeden z nich dotyczy tego, że jako prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie odsunął od orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna i nie przywrócił go do wykonywania obowiązkowych służbowych mimo orzeczeń sądów.

09.01.2025

IWSW do likwidacji, ale policja nie chce całości jego zadań

Wymiar sprawiedliwości

Na ostatniej prostej prac rządowych jest projekt noweli o Służbie Więziennej likwidujący Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej. Problem w tym, że regulacja zakłada przekazanie całości zadań Inspektoratu policji. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w swoim stanowisku wskazuje, że to nie było konsultowane, a tymi zadaniami - przed utworzeniem IWSW - zajmowała się nie tylko policja, ale też ABW i CBA.

09.01.2025

Zdalne ugody frankowe bez podpisu – nowela k.p.c czeka na uzgodnienia resortowe

Prawo cywilne Prawnicy Kredyty frankowe

Propozycja uregulowania możliwości zawierania ugód na posiedzeniu zdalnym została przedstawiona przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego, która pracuje przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Rozwiązanie to znajduje się w projekcie ustawy o rozwiązywaniu sporów dotyczących kredytów frankowych. Ugoda zawarta na rozprawie zdalnej nie będzie wymagała podpisu stron. Już 8 listopada ubiegłego roku zespół ekspertów prawa cywilnego przekazał projekt do uzgodnień międzyresortowych.

09.01.2025

Rząd chce, by test bezstronności obejmował badanie, czy sąd "jest ustanowiony ustawą"

Wymiar sprawiedliwości

Polski rząd chce, by TSUE - rozpatrując pytania prejudycjalne dotyczące statusu sądów - wypowiedział się na temat kryteriów badania niezależności sędziów oraz możliwości pomijania przez krajowe sądy przepisów, które ograniczają skuteczność prawa UE. W jego ocenie przy rozpatrywaniu wniosku o wyłączenie sędziego z powodu braku niezależności powinno być rozpatrywane, czy sąd spełnia kryteria „sądu ustanowionego ustawą”, uwzględniając wszystkie okoliczności nominacji sędziowskiej oraz potencjalne naruszenia prawa systemowego i indywidualnego.

08.01.2025

Zabójstwo drogowe, penalizacja wyścigów drogowych - projekt wkrótce w wykazie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zakończyły się międzyresortowe prace zespołu nad zmianami, które mają zaostrzyć kary za rażącą niebezpieczną, brawurową jazdę i m.in. za wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Będzie też nowy typ przestępstwa - organizacja i udział w nielegalnych wyścigach samochodowych oraz jawny rejestr osób, które mają dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Rząd chce, by projekt w najbliższych miesiącach trafił do Sejmu, a w pierwszym półroczu tego roku do podpisu prezydenta.

08.01.2025

Zabezpieczenie w sprawie kredytu konsumenckiego, klienci nie muszą płacić odsetek

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Kredyty frankowe

Złożenie przez klienta oświadczenia o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego (SKD) rodzi wątpliwość, czy klient ma obowiązek uiszczania rat odsetkowych oraz innych kosztów kredytu. Niedawno zapadło ważne postanowienie. Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał kredytobiorcy zabezpieczenie w postaci zawieszenia płatności odsetek i dodatkowych kosztów wynikających z umowy.

08.01.2025

Hejt w internecie ma być szybciej zwalczany

Prawo cywilne

Szczególna, przyspieszona ścieżka dochodzenia roszczeń o ochronę dóbr osobistych w związku z naruszeniami w interenecie nie znajduje aprobaty wśród prawników. Poselski projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego ma wiele mankamentów, zwłaszcza jeśli idzie o zachowanie krótkich terminów instrukcyjnych i pozyskiwania danych przez sądy.

07.01.2025

Referendarz zyska dodatkowy czas, by szybciej awansować na stanowisko sędziego

Wymiar sprawiedliwości

W czerwcu 2024 r. referendarze stracili możliwość szybszego awansu na stanowisko sędziego bez konieczności aplikacji uzupełniającej. O przedłużenie terminów apelowali do Ministerstwa Sprawiedliwości. Teraz resort poinformował ich, że taka zmiana zostanie zaproponowana w projekcie ustawy o przywracaniu ładu konstytucyjnego. Mają to być dodatkowe dwa lata na zasadzie wyjątku uzasadnionego sytuacją związaną z nieprawidłowo ukształtowaną KRS.

07.01.2025

Ustalenie zmiany płci – trudne dla sądów

Prawo cywilne

Sądy nie mogą się uporać z nietypowymi sytuacjami związanymi tranzycją prawną (przy zmianie płci). Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych ‎w grudniu 2024 r. umorzyła postępowanie ze skargi nadzwyczajnej wniesionej przez rzecznika praw obywatelskich w sprawie osoby, która wniosła pozew o ustalenie, że jest osobą płci męskiej. Jednak Izba Cywilna nadal zmaga się z problemem udziału małżonka - osobą transpłciową w sprawie sądowej i możliwości cofnięcia zagadnienia prawnego przez prokuratora.

04.01.2025

Potrzeba zmian ułatwiających zawieranie ugód na posiedzeniach zdalnych

Wymiar sprawiedliwości

Obecnie brak jest jednolitej praktyki w zawieraniu ugód sądowych na posiedzeniach zdalnych. Część prawników, w tym sędziów, uważa, że ugoda w każdym przypadku powinna być podpisana przez strony, co niekiedy wymusza wyznaczenie kolejnej rozprawy. Pomóc mogłyby odpowiednie rozwiązania ustawowe tak, by wyraźnie przesądzona została kwestia poprawności zawarcia ugody zdalnie.

04.01.2025

Prezes sądu nie wstrzyma awansu referendarza? MS przygotuje rekomendacje

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z obowiązującym przepisem referendarz może być po co najmniej 10 latach pracy mianowany na stanowisko starszego referendarza. Decyduje o tym prezes sądu apelacyjnego. Referendarze od dawna podkreślają, że to powinno ulec zmianie, bo ich awans, a nawet wszczęcie procedury, zależy od uznaniowej decyzji prezesa, często podyktowanej sytuacją finansową w sądzie. Teraz MS chce, by prezesi sami inicjowali proces awansu zawodowego referendarza.

04.01.2025

Radykalna uchwała ławników SN: Neosędziowie bez przywilejów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rada Ławnicza Sądu Najwyższego apeluje do władzy ustawodawczej i wykonawczej RP o możliwie jak najszybsze wprowadzenie gruntownych zmian w sądownictwie, w tym w Sądzie Najwyższym, tak aby przywrócić bezdyskusyjnie legalny, niepodważalny i niebudzący wątpliwości stan prawny. Chodzi o likwidację obu nielegalnych izb i usunięcie z wszystkich tzw. neo-sędziów bez pozostawienia tym osobom przywilejów wynikających ze statusu sędziego.

03.01.2025

Asystent z dwuletnią szansą na krótszą ścieżkę awansu na sędziego

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce dać asystentom dwa dodatkowe lata na szybszy awans na stanowisko sędziego. Powodem ma być KRS, ukształtowana po 2028 r., czyli z 15 sędziami/członkami wybranymi przez Sejm, nie przez sędziów. Asystenci postulują o to od dłuższego czasu, od czerwca nie mają już możliwości startowania w konkursach sędziowskich bez aplikacji uzupełniającej.

03.01.2025

MS odciąża od spraw sędziów pracujących w KSSiP - jest rozporządzenie

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza kolejne zmiany dotyczące przydziału spraw dla sędziów pełniących określone funkcje. Zgodnie z już obowiązującym rozporządzeniem co najmniej 10 proc. ale nie więcej niż 15 proc. przewidziano dla sędziego delegowanego do pełnienia obowiązków głównego specjalisty w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury lub prowadzenia zajęć w KSSiP. Z kolei dla koordynatora do spraw współpracy międzynarodowej i praw człowieka w sprawach cywilnych albo w sprawach karnych ustalono wskaźnik na poziomie 75 proc.

03.01.2025

Sprawa karna? E-pismo sądowe będzie doręczone z upływem 14 dni

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce usunąć niespójność pomiędzy przepisami kodeksu postępowania karnego a kodeksu postępowania cywilnego w zakresie terminu skuteczności doręczenia pisma przez portal informacyjny sądów. W projekcie, który trafił do opiniowania, sformułowanie "po upływie 14 dni" zastąpione zostało "z upływem 14 dni". MS uzasadnia to tym, że chce usunąć właśnie niespójność w przepisach.

03.01.2025

Poseł Romanowski zrzeka się diet

Administracja publiczna

Zbiegły do Węgier poseł PiS Marcin Romanowski przekazał, że "zrzekł się statusu posła zawodowego". W związku z tym nie będzie pobierać poselskiego wynagrodzenia. Wyprzedził w ten sposób uchwalenie nowelizacji ustawy o sprawowaniu mandatu posła i senatora. A projekt zakłada, że wydanie przez sąd postanowienia o tymczasowym areszcie pozbawia parlamentarzystę prawa do uposażenia.

02.01.2025

Prof. Manowska broni statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Wybory

Wszyscy sędziowie orzekający w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN zostali powołani na wniosek KRS, w której skład wchodziły osoby wymienione w art. 187 ust. 1 Konstytucji, w szczególności 15 członków wybranych spośród sędziów, zgodnie z art. 187 ust. 4 Konstytucji i na zasadach określonych ustawą o KRS. Nieprawdą jest stwierdzenie, że „powołania do Izby nastąpiły w skrajnie upolitycznionej procedurze przed organem zdominowanym przez jedną opcję polityczną - pisze I prezes SN prof. Małgorzata Manowska.

02.01.2025

E-apelacja przez portal sądowy coraz bliżej - projekt w opiniowaniu

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by w sprawach karnych środki odwoławcze i wnioski o uzasadnienie, a także np. odpowiedź na apelację można było wnosić za pośrednictwem kont na portalu informacyjnym sądów. Taką możliwość - na początkowym etapie - mieliby obrońcy, prokurator, pełnomocnik będący adwokatem lub radcą prawnym oraz Prokuratoria Generalna RP. Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego trafił już do opiniowania.

02.01.2025

W areszcie podejrzany nadal nie porozmawia z obrońcą bez świadków

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Projektowana nowelizacja kodeksu postępowania karnego ma usunąć przepisy pozwalające prokuratorowi na przysłuchiwanie się rozmowom podejrzanego z obrońcą. To ważna zmiana uznająca w Polsce międzynarodowe standardy dotyczące poufności takich kontaktów. Jednak nadal zostanie przepis pozwalający na monitorowanie takich spotkań w aresztach i zakładach karnych.

02.01.2025