Przychód uczestnika PPK z tytułu wpłaty pracodawcy podlega opodatkowaniu

PIT Prawo pracy Finanse PPK

Wpłaty do pracowniczych planów kapitałowych - dokonane ze środków podmiotu zatrudniającego - powiększają wielkość świadczeń, które uczestnik PPK od niego otrzymał. Koszty uzyskania przychodów zależą od podstawy zatrudnienia uczestnika PPK. Stosowanie kosztów uzyskania przychodów jest bowiem konsekwencją kwalifikacji uzyskanego przychodu do właściwego źródła w rozumieniu przepisów ustawy o PIT.

14.12.2024

Co zrobić do końca roku, by zaoszczędzić na podatku

Domowe finanse PIT

Końcówka grudnia to ostatni moment, by zaoszczędzić na podatku za ten rok. Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej mogą m.in. sfinalizować zakupy konieczne do odliczenia ulgi termomodernizacyjnej, przekazać darowiznę na cele pożytku publicznego czy wpłacić na IKZE. Eksperci podkreślają jednak, że warunkiem odliczenia tych wydatków jest posiadanie dowodów wpłaty.

14.12.2024

Jak złożyć wniosek o interpretację indywidualną

Ordynacja PIT

Gdy mamy wątpliwości co do stosowania przepisów prawa podatkowego, nie jesteśmy pewni, czy nasze stanowisko jest prawidłowe, a pomyłka może nas sporo kosztować, warto złożyć wniosek o indywidualną interpretację - radzi Krajowa Informacja Skarbowa. Do tej pory wydano ponad 160 tysięcy takich odpowiedzi. Są jednak sprawy, które nie wymagają ubiegania się o interpretację – te mniej skomplikowane, niebudzące wątpliwości, na które można uzyskać szybko odpowiedź na infolinii KAS – telefonicznie, mejlowo lub na czacie.

13.12.2024

BCC: Rok 2024 pod znakiem zmian podatkowych

CIT PIT VAT

Rok 2024 z pewnością zapadnie w pamięć podatnikom – zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom fizycznym - jako czas pełen wyzwań. Liczne zmiany legislacyjne, dynamiczne interpretacje przepisów przez organy podatkowe oraz wzmożona aktywność administracji skarbowej stały się źródłem zarówno dodatkowego stresu, jak i zwiększonych kosztów - podsumowuje Michał Borowski, ekspert Business Centre Club ds. podatków, przewodniczący Komisji Podatkowej BCC.

11.12.2024

Świadczenie wspierające nie będzie wpływać na ulgę rehabilitacyjną, ale trzeba zmienić prawo

Pomoc społeczna PIT Ubezpieczenia społeczne

Świadczenie wspierające wlicza się do dochodu osoby z niepełnosprawnością, co może spowodować, że nie będzie ona mogła skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Taką sytuację opisała w skardze do Rzecznika Praw Obywatelskich matka osoby z niepełnosprawnością. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pismo RPO, zapowiada, że przy najbliższych zmianach legislacyjnych ustawy podatkowej, uwzględni także tę kwestię.

11.12.2024

Ulga na bezpieczeństwo - czas na stanowisko rządu

CIT PIT Doradca podatkowy

Pomysłodawcy ulgi na bezpieczeństwo wystąpili do resortów finansów, obrony, zdrowia, cyfryzacji oraz spraw wewnętrznych i administracji w sprawie prac nad wdrożeniem nowej preferencji. Ulga ma być odpowiedzią na sytuację za wschodnią granicą Polski. Mogliby z niej skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak też osoby fizyczne. Według raportu Krajowej Izby Doradców Podatkowych inicjatywę popiera 83 proc. przedsiębiorców.

09.12.2024

Co kupić do końca roku, by skorzystać z ulgi mieszkaniowej

Domowe finanse PIT

Kto sprzedał mieszkanie w 2024 roku, na rozliczenie podatku ma czas do 30 kwietnia 2025 roku. W tym samym terminie może zadeklarować chęć skorzystania z ulgi na własne cele mieszkaniowe, by dokonać odpowiednich wydatków do końca 2027 r. Za pieniądze ze sprzedaży można kupić m.in. nowy lokal czy grunt pod budowę, ale również meble w zabudowie, kuchenkę czy lodówkę. Tylko do końca 2024 roku mają czas na skorzystanie z ulgi osoby, które sprzedały nieruchomość w 2021 roku.

07.12.2024

Sejm przyjął poprawki Senatu do składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

Sejm przyjął w piątek wszystkie trzy senackie poprawki do nowelizacji, która likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych. Ustawa zakłada też obniżenie minimalnej podstawy wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców do 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

06.12.2024

Firma odliczy „śledzika”, ale tylko dla pracowników, nie współpracowników

CIT PIT VAT

Wydatki na spotkania integracyjne mogą być kosztem podatkowym tylko w tej części, która dotyczy zatrudnionych na umowę o pracę - twierdzi od kilku lat fiskus. Nie pomogła na razie ostatnia zmiana stanowiska skarbówki, która zgodziła się na odliczenie poczęstunku dla współpracowników. A to oznacza, że organizator świątecznej imprezy powinien wyłączyć z kosztów kwotę przypadającą proporcjonalnie na współpracowników. Inaczej traktowane są natomiast imprezy połączone ze szkoleniem.

06.12.2024

Jak rozliczyć firmowe prezenty świąteczne

PIT Rachunkowość Prawo pracy

Wręczanie świątecznych prezentów pracownikom ma różne konsekwencje - w zależności od tego, z jakich środków finansowane są upominki i jaki typ umowy łączy obie strony. Pracownik nie zapłaci podatku, jeśli prezent został opłacony z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W 2024 r. może skorzystać ze zwolnienia z PIT do limitu 1000 zł. Z kolei pracodawcy mogą odliczyć tylko niektóre wydatki na upominki dla załogi.

05.12.2024

ESOP - jak dać udziały pracownikom w spółkach akcyjnych

PIT Prawo pracy Spółki Zarządzanie

ESOP (Employee Stock Option Plan) to program, który umożliwia pracodawcom motywowanie swojej kadry poprzez nabycie akcji lub udziałów firmy. ESOP może znacznie różnić się w zależności od formy spółki, zarówno pod względem wdrożenia, jak i opodatkowania – piszą Paweł Skurzyński i Adam Moryń z kancelarii PragmatIQ.

30.11.2024

Jak rozliczyć diety kierowcy ciężarówki w transporcie międzynarodowym

PIT Ubezpieczenia

Przychodów kierowcy wykonującego transport samochodem ciężarowym z Polski do Niemiec nie pomniejsza się już o 30 proc. diety. Stosuje się natomiast inne zwolnienia - dla celów podatkowych od przychodu odlicza się 20 euro dziennie, a dla celów ZUS - 60 euro dziennie. Powstaje wówczas pytanie, jak ustalić zaliczkę na podatek dochodowy. Skarbówka wyjaśnia, że nie odlicza się składki ZUS, której podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie zwolnione z podatku.

30.11.2024

Czy pracownik płaci PIT od przejazdu - wyrok NSA to problem dla firm

PIT

Zwrot kosztów służbowych przejazdów taksówkami stanowi dla pracowników przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Eksperci obawiają się, że wyrok może wywołać wiele sporów dotyczących rozliczenia tego rodzaju świadczeń. Zadają też pytanie, w czyim interesie firmy ponoszą takie opłaty - pracodawcy czy pracownika. Najlepszym rozwiązaniem byłaby nowelizacja ustawy o PIT.

28.11.2024

Konferencja Podatkowo-Kadrowy Rollercoaster - jak przygotować się do zmian

Podatki i opłaty lokalne PIT VAT Prawo pracy

W 2025 roku wchodzi w życie szereg zmian istotnych dla przedsiębiorców, m.in.: kasowy PIT, obniżka składki zdrowotnej, zmiany w VAT dotyczące np. zwolnienia z podatku w innych krajach UE oraz nowe definicje budynków i budowli. To, jak się do nich przygotować, było tematem V edycji konferencji "Podatkowo-Kadrowy Rollercoaster, czyli codzienność księgowych, kadrowych i doradców podatkowych".

27.11.2024

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego umożliwia zwrot nadpłaconego podatku

Ordynacja CIT PIT

Rozpoczęta amortyzacja stanowi interesy w toku, chronione konstytucyjnie. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie tylko otwiera podatnikom możliwość korekty amortyzacji podatkowej aktywów otrzymanych w darowiźnie za okres od 1 stycznia 2018 roku, ale budzi również nadzieję na podobne rozstrzygnięcia w stosunku do ograniczeń i wyłączeń amortyzacji nieruchomości wyprowadzonych Polskim Ładem.

27.11.2024

Konferencja Podatkowo-Kadrowy Rollercoaster już 27 listopada 2024 r.

Podatki i opłaty lokalne CIT PIT Compliance

Jakiej ochronie podlega sygnalista, jak rozliczać PIT metodą kasową oraz jak poprawnie ustalić podstawę składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r., co zmieni się w przyszłym roku w podatku od nieruchomości i w zakresie VAT - to niektóre z tematów V edycji konferencji "Podatkowo-Kadrowy Rollercoaster, czyli codzienność księgowych, kadrowych i doradców podatkowych".

26.11.2024

Unieważnienie umowy kredytu a prawo do ulgi mieszkaniowej

PIT Nieruchomości

W najnowszej interpretacji organ podatkowy odmówił prawa do ulgi mieszkaniowej w przypadku unieważnienia umowy kredytu frankowego. Tymczasem raty płacone przez kredytobiorcę ze środków pochodzących ze sprzedaży mieszkania służyły spłacie zaciągniętego wcześniej kredytu na nabycie domu. Tym samym mieszczą się w kategorii wydatków na cele mieszkaniowe – pisze Maciej Małanicz-Przybylski, adwokat, partner w kancelarii KBiW Kurpiejewski Budzewski i Wspólnicy.

25.11.2024

Czy osoba zwolniona z długu płaci podatek

PIT

Ojciec ma przychód, jeśli syn spłaci jego zadłużenie. Spłata długu przez inną osobę oznacza bowiem powstanie przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Jednak w tym przypadku ojciec może skorzystać ze zwolnienia z podatku przewidzianego dla członków rodziny - osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. 

25.11.2024

TK: Zakaz amortyzacji nabytych w darowiźnie środków trwałych - niezgodny z Konstytucją

CIT PIT

Zakaz amortyzowania składników majątku nabytych w darowiźnie jest niezgodny z ustawą zasadniczą - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Wyrok dotyczy środków trwałych i wartości niematerialnych, których amortyzację rozpoczęto i nie zakończono przed 1 stycznia 2018 r. Według prawników, otwiera to drogę do odzyskania nadpłaconego podatku. Powstaje też pytanie, co z obowiązującym od 2023 r. zakazem amortyzacji mieszkań.

21.11.2024

Po zmianach w składce zdrowotnej ryczałt może stracić na atrakcyjności

PIT Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy mają płacić w 2026 r. - do określonego poziomu dochodów (przychodów) - niższą składkę zdrowotną niż dotychczas. Dla osób rozliczających się według skali i stawki liniowej próg ten wyniesie kilkanaście tysięcy zł miesięcznie, dla ryczałtowców - ok. 25 tys. zł miesięcznie. Na zmianach stracą ryczałtowcy osiągający przychody powyżej tego progu - zakłada projekt przyjęty we wtorek przez rząd. Drugi przyjęty przez rząd projekt zakłada obniżkę stawki przy skali i podatku liniowym - o 105 zł miesięcznie - już na 2025 r. .

19.11.2024
1  2  3  4  5    99
Prawo.pl