Nowa składka zdrowotna uprości rozliczenie, ale tylko do pewnego progu

PIT

Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej uproszczą rozliczenie przedsiębiorców, ale tylko przy niższych dochodach. Rozliczenie podatku liniowego i ryczałtu znacznie się skomplikuje po przekroczeniu odpowiednich progów przewidzianych dla tych metod opodatkowania. W rezultacie liniowcy oraz ryczałtowcy i tak będą musieli wyliczać dochody (przychody) na potrzeby rozliczenia składki. Wątpliwości budzi też fakt, że pracownicy zapłacą więcej niż przedsiębiorcy.

23.03.2024

MF: Nauczyciel nie zapłaci podatku od laptopa - jest projekt

PIT

Nauczyciele i rodzice uczniów czwartych klas, którzy otrzymali w 2023 r. laptopy albo bony na zakup laptopów, nie zapłacą podatku dochodowego. Przewiduje tak opublikowany w piątek projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów w sprawie zwolnienia z PIT. Resort wyjaśnia, że bez tego zwolnienia, musieliby rozliczyć podatek w deklaracji za 2023 r.

22.03.2024

Rząd nie powiedział ostatniego słowa w sprawie składki zdrowotnej

Finanse publiczne PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Przedstawione w czwartek przez resorty finansów i zdrowia nowe zasady obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców, jakie miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., wzbudziły spore emocje. Teraz okazuje się, że nie były one konsultowane w łonie koalicji rządzącej i że są to „tylko założenia”. Także prawnicy są nimi rozczarowani. Jedni dlatego, że rząd nie chce wrócić do składki zryczałtowanej w wersji sprzed Polskiego Ładu, a inni – że idąc dalej, nie zaproponował takich samych zasad… dla wszystkich pracowników.

22.03.2024

MF i MZ mają propozycję reformy składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Minister zdrowia Izabela Leszczyna oraz Andrzej Domański, minister finansów, przedstawili w czwartek szczegóły reformy składki zdrowotnej. Na zmianach ma skorzystać 93 proc. przedsiębiorców, a koszty reformy szacowane są na 4-5 mld złotych. Przedsiębiorca z dochodem w wysokości 10 tys. zł, zyska 590 zł – podała Kancelaria Premiera. Zmiany mają wejść w życie od 2025 roku.

21.03.2024

Barometr Prawa: zbyt wiele zmian legislacyjnych hamuje rozwój biznesu

CIT PIT VAT Małe i średnie firmy Finanse

W 2023 r. uchwalono 34 405 stron aktów prawnych, co oznacza wzrost o ponad 8 proc. w stosunku do 2022 r. W ciągu ostatnich dwóch lat było to w sumie 65 tysięcy stron. W 2023 r. weszły w życie 553 nowe przepisy dla firm, a 1051 zmieniło brzmienie, tylko 41 przepisów straciło moc – wynika z opublikowanego w czwartek Barometru Prawa Grant Thornton. Za najgorszą reformę dekady uznano Polski Ład, w tym przepisy o składce zdrowotnej.

21.03.2024

60 tys. zł wolne od podatku - projekt w Sejmie, ale zmiana nie w tym roku

PIT

Sejm przeprowadził w środę pierwsze czytanie poselskiego projektu zmian w ustawie o PIT, po którym skierował projekt do dalszych prac w sejmowej komisji finansów. Posłowie Konfederacji proponują w nim podniesienie kwoty wolnej od podatku z 30 do 60 tysięcy złotych. Wiceminister finansów Jarosław Neneman powiedział w Sejmie, że ministerstwo nie popiera projektu i zamierza złożyć własny.

20.03.2024

Pożyczka udzielana przez fundację rodzinną - na określonych warunkach

PIT

Fundacja rodzinna może prowadzić działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie określonym w ustawie o fundacji rodzinnej. Jedną z takich dozwolonych aktywności takiej fundacji jest udzielanie pożyczek, jednak te mogą zostać udzielone wyłącznie podmiotom, z którymi fundacja pozostaje w pewnych relacjach osobowych lub kapitałowych. Ponadto powinny być udzielane na określonych w ustawie warunkach, aby nie narazić fundacji lub pożyczkobiorców na negatywne skutki podatkowe - piszą Michał Kielerski i Marcin Palusiński z DSK Kancelaria

20.03.2024

Fiskus przychylny dla lekarzy na ryczałcie

PIT Rachunkowość

Lekarz przedsiębiorca może rozliczać ryczałtem według stawki 14 proc. usługi na rzecz szpitala, w którym pracował wcześniej jako rezydent. Nie przeszkadza w tym "częściowa zbieżność" tych usług z zadaniami, które wykonywał wcześniej na etacie. Częściowa zbieżność nie jest równoznaczna z tożsamością, więc nie wyklucza prawa do preferencji - wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Według ekspertów, warto mieć własną interpretację.

19.03.2024

Auto w leasingu - pijany kierowca poniesie również karę podatkową

CIT PIT Doradca podatkowy

Przepisy o konfiskacie samochodów nie dotkną firm leasingowych, czyli właścicieli aut. Sankcje, także podatkowe, uderzą natomiast w leasingobiorcę. Za jazdę pod wpływem alkoholu nie straci auta, ale zapłaci karę stanowiącą równowartość pojazdu, której nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów ani nie odliczy VAT. Powstają też wątpliwości, czy - jeśli straci prawo jazdy - nadal będzie mógł odliczać koszty leasingu.

18.03.2024

Po sprzedaży mieszkania można uniknąć zapłaty podatku

Domowe finanse PIT

Aby w 2024 roku sprzedać mieszkanie bez podatku, ważne są trzy kwestie. Chodzi o to, kiedy nabyliśmy sprzedawaną nieruchomość, ile zarobimy na sprzedaży i na co wydamy pieniądze z transakcji. Przepisy pozwalają na zastosowanie zwolnienia z opodatkowania. Sprzedający nieruchomość nie zapłaci PIT, gdy upłynęło pięć lat od jej nabycia, albo - jeśli nie może czekać - skorzysta z ulgi na własne cele mieszkaniowe.

16.03.2024

Pożyczka w rodzinie może być bezpieczniejsza niż darowizna

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

Nie istnieje żadne ograniczenie liczby i częstotliwości, ani wartości darowizn. Nie ma zatem przeszkód, aby np. siostra zawarła umowę darowizny na rzecz brata w lipcu, natomiast kilka miesięcy czy lat później, została zawarta kolejna umowa darowizny, tym razem z inicjatywy brata na rzecz siostry. Czasami bezpieczniejsze będzie jednak zawarcie umowy pożyczki – zwłaszcza, że stosunki w rodzinie mogą się popsuć. I pożyczka i darowizna w rodzinie są - pod pewnymi warunkami - zwolnione z podatku.

15.03.2024

Minister Finansów: Kasowy PIT będzie do limitu 250 tys. euro

PIT Małe i średnie firmy

Podjęliśmy decyzję o zwiększeniu limitu kasowego PIT do 250 tys. euro - poinformował minister finansów Andrzej Domański na portalu X. Wcześniej resort finansów zakładał, że ten sposób rozliczenia będą mogli wybrać przedsiębiorcy, których przychody nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz rozpoczynający prowadzenie działalności. Podatek zapłacą wtedy, gdy sami otrzymają zapłatę od kontrahenta.

14.03.2024

Kiedy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej

PIT Doradca podatkowy

Właściciel domu jednorodzinnego odliczy wydatki m.in. na zakup nowego ekologicznego pieca, ocieplenie ścian czy instalację fotowoltaiczną. Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć od dochodu nawet 53 tys. zł, a małżonkom będącym współwłaścicielami przysługuje podwójny limit - 106 tys. zł. Z preferencji skorzystają zarówno osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorcy.

14.03.2024

Firma w domu - można odliczyć prąd i odsetki od kredytu

PIT

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu, odliczy część wydatków na jego utrzymanie - potwierdza skarbówka. Do kosztów uzyskania przychodu zaliczy m.in. wydatki na prąd, ogrzewanie oraz odsetki od kredytu hipotecznego. Może też uwzględnić wydatki na garaż, w którym trzyma samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej.

12.03.2024

Zakup klimatyzacji bez ulgi w PIT

PIT

Wydatki na zakup klimatyzacji, która jest pompą ciepła lub ma wbudowaną taką pompę, nie stanowią przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Podatnik nie może więc odliczyć ich w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Takie niekorzystne interpretacje wydają organy skarbowe od niemal roku, po zmianie stanowiska w tym zakresie. Według ekspertów, takie podejście nie nadąża za rozwojem technologii.

09.03.2024

KPMG: Jak przygotować się do wdrożenia Pillar II?

PIT

Duże firmy już niedługo będą płaciły globalny podatek wyrównawczy, jeżeli ich efektywna stawka podatkowa w danej jurysdykcji nie osiągnie poziomu 15 proc. Nowy podatek będzie dotyczył grup kapitałowych, których obroty wynoszą co najmniej 750 mln euro. Brzmi prosto? Niestety, takie nie jest - piszą Małgorzata Gleń i Joanna Krzemińska z KPMG w Polsce.

08.03.2024

EY: Interpretacja ogólna dotycząca ulgi B+R zwiększa oszczędności podatników

CIT PIT Doradca podatkowy

Wszelkie należności wypłacone z tytułu umowy o pracę (w tym m.in. z tytułu urlopów i choroby) oraz odpowiadające im składki ZUS mogą być podstawą naliczenia kosztów kwalifikowanych B+R. Interpretacja ogólna Ministerstwa Finansów zwiększa podstawę do kalkulacji kosztów kwalifikowanych i pulę potencjalnych oszczędności – piszą Magdalena Piec i Wiktoria Sadowski z Działu Doradztwa Podatkowego EY Polska.

07.03.2024

Ulga na ekspansję nadal budzi wątpliwości

CIT PIT

Ustawodawca nie definiuje pojęcia wytworzenia rzeczy przez podatnika, zaś skarbówka podchodzi do niego bardzo restrykcyjnie. Przyjmuje, że kryterium to zostaje spełnione jedynie wówczas, gdy cały proces produkcyjny jest przeprowadzany w działalności podatnika. Stanowisko fiskusa znacznie ogranicza dostępność ulgi dla przedsiębiorców z szeroko pojmowanej branży produkcyjnej - mówi Natalia Majewska, doradca podatkowy.

07.03.2024

Projekt zmian w podatku Belki już w tym tygodniu

PIT

Ministerstwo Finansów zapowiada, że jeszcze w tym tygodniu Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów ma się zająć projektem ustawy zmieniającej zasady naliczania podatku od dochodów z lokat i inwestycji. Wcześniej minister Andrzej Domański zapowiadał, że tzw. podatek Belki będzie ograniczony. Z kolei Konfederacja ma w tym tygodniu złożyć w Sejmie projekt ustawy wprowadzającej kwotę wolną od podatku Belki na poziomie 100 tys. zł.

04.03.2024

Fiskus sprawdza i kwestionuje rozliczenia samotnych rodziców

Domowe finanse PIT

Rozliczenie samotnych rodziców to jedna z najkorzystniejszych preferencji podatkowych, która pozwala dużo zaoszczędzić. A to sprawia, że rośnie liczba sporów, bo fiskus coraz częściej kwestionuje takie zeznania. Prawnicy zwracają uwagę, że urzędnicy bardzo niejednolicie interpretują przepisy, zdarza się, że np. odmawiają matce prawa do rozliczenia z dzieckiem, ze względu na… zbyt częste kontakty z ojcem.

02.03.2024