PCC od przekształcenia spółki - różnica może być wielomilionowa

Spółki PCC

Naczelny Sąd Administracyjny nie podjął uchwały w sprawie, czy w przypadku przekształcenia spółki osobowej w inną spółkę osobową, pod pojęciem wkładów, należy rozumieć wyłącznie wkłady wniesione przez wspólników spółki, czy również mienie nabyte przez spółkę przekształcaną w czasie jej istnienia, które w wyniku przekształcenia staje się majątkiem spółki przekształconej. Odpowiedź na to pytanie ma zasadnicze znaczenie z uwagi na wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych. NSA rozważy skierowanie pytania do TSUE.

03.12.2024

Fiskus będzie miał więcej czasu na rozstrzyganie spraw - uchwała NSA

Ordynacja

W przypadku zawieszenia biegu terminu przedawnienia w związku z doręczeniem zarządzenia zabezpieczenia w trybie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, termin ten biegnie dalej po zakończeniu postępowania zabezpieczającego w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji – stwierdził w poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale III FPS 4/24. Eksperci wskazują na fakt, że skutkiem uchwały może być wzrost zabezpieczeń zobowiązań podatkowych przez organy podatkowe.

03.12.2024

Kiedy członek zarządu odpowiada za zobowiązania spółki

Ordynacja

Postępowania w sprawach orzeczenia odpowiedzialności członków zarządu spółek za ich zaległości podatkowe nigdy nie stanowią postępowań prostych. Zawiłe kwestie związane z tą odpowiedzialnością często są przedmiotem sporów przed sądami administracyjnymi. W jednym z wyroków sąd odniósł się do postępowań organu podatkowego w tym zakresie. Trzeba wskazać, że organy podatkowe działają w tym zakresie coraz dokładniej, a ich rozstrzygnięcia coraz częściej pozostają utrzymane przez sądy w mocy.

29.11.2024

NSA: Nabycie wierzytelności od cedenta w ramach cesji bez VAT

VAT

Odpłatne nabycie wierzytelności od cedenta w ramach cesji nie może być uznane za świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT, natomiast różnica między wartością rynkową nabytej wierzytelności niewymagalnej a wartością nominalną, nie będzie stanowić dla skarżącej wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

29.11.2024

TK: Zakaz amortyzacji nabytych w darowiźnie środków trwałych - niezgodny z Konstytucją

CIT PIT

Zakaz amortyzowania składników majątku nabytych w darowiźnie jest niezgodny z ustawą zasadniczą - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Wyrok dotyczy środków trwałych i wartości niematerialnych, których amortyzację rozpoczęto i nie zakończono przed 1 stycznia 2018 r. Według prawników, otwiera to drogę do odzyskania nadpłaconego podatku. Powstaje też pytanie, co z obowiązującym od 2023 r. zakazem amortyzacji mieszkań.

21.11.2024

Spory o zwrot podatku u źródła

CIT

Nie wystarczy samo poniesienie ciężaru ekonomicznego podatku, ale konieczne jest również istnienie odpowiednich zapisów w umowach z kontrahentem, wskazujących na konieczność jego zapłaty przez płatnika. Jeśli płatnik nie pozostawił takich dokumentów, organ podatkowy mógł pozostawić wniosek o zwrot podatku bez rozpatrzenia - orzekł WSA w Lublinie

09.11.2024

NSA: Płatnik musi przestrzegać umów międzynarodowych w języku angielskim

Ordynacja Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Płatnicy podatku mają obowiązek przestrzegać także umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania, a w przypadku błędu w ich tłumaczeniu obowiązuje ich wersja w języku angielskim - uznał Naczelny Sąd Administracyjny (II FPS 1/24). Potwierdził, że umowy międzynarodowe mają pierwszeństwo przed polskimi ustawami, jeżeli ustawy tej nie da się pogodzić z umową, co wynika wprost z Konstytucji.

30.10.2024

NSA: Rygor natychmiastowej wykonalności to kompetencja naczelników urzędów skarbowych

Ordynacja

Postanowienie nadające rygor natychmiastowej wykonalności decyzji wydanej przez naczelnika urzędu celno-skarbowego może wydać tylko naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla strony. Nie ma takiego prawa naczelnik urzędu celno-skarbowego – stwierdził w poniedziałkowej uchwale Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II FPS 2/24). Ministerstwo Finansów argumentowało, że w przypadku przyznania takich kompetencji naczelnikom urzędów celno-skarbowych budżet państwa straciłby prawie 2,5 miliarda złotych.

29.10.2024

NSA: W siedem dni nie można orzec o odpowiedzialności członka zarządu

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki

Wydanie decyzji o solidarnej odpowiedzialności członka zarządu wraz ze spółką w siódmym dniu od momentu wszczęcia postępowania narusza zasadę czynnego udziału strony w postępowaniu. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że specyficzne rozłożenie ciężaru dowodu sprawia, że zasada ta nabiera szczególnego znaczenia. Strona powinna bowiem mieć zapewnioną faktyczną możliwość wykazania okoliczności umożliwiających uwolnienie się od odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki.

29.10.2024

Informatyk zapłaci jednak 12 proc. ryczałtu – jest wyrok NSA

PIT Małe i średnie firmy

Naczelny Sąd Administracyjny zgodził się z fiskusem, że usługi polegające na m.in. analizowaniu i utrzymaniu systemów komputerowych (PKWiU 62.01.12.0) podlegają stawce 12, nie 8,5 proc. ryczałtu. Problem w tym, że pierwsze orzeczenie NSA w tym zakresie nie wyjaśnia, w jaki sposób przyporządkować usługi IT do poszczególnych stawek. Sąd nie odniósł się też do faktu, że fiskus po kilku latach zmienił zdanie, mimo, iż przepisy pozostały bez zmian.

29.10.2024

Jak opodatkować składowisko odpadów

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Grunty przeznaczone na składowanie odpadów, niezależnie od tego, czy są w fazie eksploatacyjnej, czy poeksploatacyjnej należy traktować jako związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. WSA w Gliwicach potwierdził, że nawet po zamknięciu składowiska, właściciel nieruchomości pozostaje zobowiązany do prowadzenia określonych działań, co ma bezpośredni wpływ na wysokość płaconego podatku od nieruchomości.

25.10.2024

NSA: Najem na potrzeby mieszkaniowe z niższym podatkiem od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne

Budynki mieszkalne i ich części, przeznaczone do najmu w ramach działalności gospodarczej, jeśli służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych najemców, nie podlegają wyższej stawce podatku od nieruchomości, przewidzianej dla działalności gospodarczej. Istotne jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych, niezależnie od tego, kto je realizuje – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałkowej uchwale (sygn. III FPS 2/24).

22.10.2024

NSA: Kara pieniężna dla banków także za nieterminowość

Ordynacja Finanse Banki

Bank ma obowiązek przekazać informacje w przewidzianym w ustawie terminie. Kara pieniężna dotyczy zatem także sytuacji nieterminowego wywiązania się z obowiązku przekazywania przez bank informacji i zestawień, a nie tylko samego ich nieprzekazania – uznał Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałkowej uchwale (sygn. III FPS 1/24)

21.10.2024

TSUE rozstrzygnie, czy można uzależnić odliczenie VAT od otrzymania faktury

VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie

Naczelny Sąd Administracyjny skierował pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE, czy uzależnienie powstania prawa do odliczenia VAT od otrzymania faktury jest zgodne z prawem UE (sygn. I FSK 169/21). Gdyby TSUE uznał, że polskie przepisy naruszają unijną dyrektywę, podatnicy mogliby dokonać odliczenia wcześniej - w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, o ile tylko będą posiadali fakturę do dnia, w którym upływa termin złożenia deklaracji za ten okres (czyli do 25. dnia następnego miesiąca).

04.10.2024

To podatnik, a nie fiskus, decyduje o doborze kontrahentów - wyrok WSA

VAT

Rolą organów podatkowych nie jest udzielanie podatnikom rad, jak powinna wyglądać prowadzona przez nich działalność gospodarcza - orzekł WSA we Wrocławiu w przełomowym wyroku. Choć orzeczenie dotyczy karuzeli VAT w obrocie sprzętem elektronicznym, zawiera uniwersalne tezy, które mogą być kluczowe dla podatników toczących podobne spory z fiskusem o prawo do odliczenia VAT.

26.09.2024

Lasy Państwowe podatnikiem podatku od nieruchomości - wyrok NSA

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Lasy Państwowe są podatnikiem podatku od nieruchomości w stosunku do gruntów Skarbu Państwa znajdujących się w ich zarządzie, objętych umową o ustanowienie służebności przesyłu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Lasy Państwowe, jako samodzielny i wymieniony wyraźnie w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych podatnik, nie mogą w imieniu Skarbu Państwa „przenosić” obowiązku podatkowego na dalszych posiadaczy nieruchomości będących w ich zarządzie i to bez względu na zakres tego posiadania.

05.09.2024

Spółka ukarana za puste faktury pracownika - wyrok NSA

VAT

Pracodawca, aby dochować należytej staranności w zakresie rozliczeń VAT, powinien kontrolować komputery swoich pracowników, na których wystawiane są faktury VAT. Takie wnioski płyną z wtorkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, rozpatrującego sprawę, która wróciła z Trybunału Sprawiedliwości UE. Zdaniem prawników uzasadnienie wyroku może jednak wzbudzać wątpliwości.

04.09.2024

Fiskus nie może uznaniowo dobierać dowodów - przypomina NSA

Samorząd terytorialny VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Organ podatkowy nie może kwestionować rozliczenia podatnika na podstawie wybranych przez siebie dowodów – wynika z najnowszego wyroku NSA. Chodziło o sprawę, w której fiskus zakwestionował rozliczenie przez gminę VAT od przebudowy stadionu, opierając się na zeznaniach prezesa klubu sportowego i informacji na portalach internetowych. Pominął natomiast dowody przedstawione przez samorządową jednostkę.

03.09.2024

Nie ustają spory o limitowanie kosztów niematerialnych w działalności strefowej

CIT

Sądy administracyjne w dalszym ciągu uchylają interpretacje dotyczące limitowania, zgodnie z art. 15e ustawy o CIT, kosztów niematerialnych. Dokonywana przez nie wykładnia przepisów ma olbrzymie znaczenie dla podatników prowadzących działalność w specjalnych strefach ekonomicznych. Organy podatkowe, na przekór istniejącej linii orzeczniczej, kwestionują prawa podmiotów strefowych do nielimitowania wartości kosztów niematerialnych związanych z działalnością zwolnioną od podatku.

02.09.2024

WSA: Fiskus nie może obniżyć wynagrodzenia tymczasowego pełnomocnika szczególnego

Doradca podatkowy

Organ przyznał doradcy podatkowemu, który został wyznaczony tymczasowym pełnomocnikiem szczególnym, wynagrodzenie w obniżonej wysokości. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że obowiązujące przepisy nie dają do tego podstaw. W szczególności brak było możliwości zastosowania w drodze analogii regulacji, która na gruncie postępowania sądowo-administracyjnego przyznaje sądowi kompetencję do obniżenia wynagrodzenia wyznaczonemu pełnomocnikowi.

29.08.2024
1  2  3  4  5    137
Prawo.pl