Decyzje WZ pod ostrzałem zmian i pod presją czasu

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Z jednej strony próba rozprawienia się z chaosem przestrzennym w ramach reformy planowania wydaje się słuszna. Z drugiej jednak narzędzia dobrane do realizacji tego celu nie są już tak zrozumiałe. Dodatkowo nieuzasadnione są ograniczenia zmiany decyzji WZ poprzez nowe rozporządzenie i brak stosownego przepisu przejściowego. Jedno jest pewne – nie można powiedzieć, że inwestowanie w Polsce jest nudne - pisze Maciej Górski, adwokat, partner w kancelarii GPLF oraz członek Komitetu ds. Nieruchomości KIG.

13.12.2024

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości chce dalej maszerować cyklicznie

Samorząd terytorialny

Po raz kolejny złożyliśmy wniosek o wyrażenie przez wojewodę mazowieckiego zgody na to, aby Marsz Niepodległości miał status zgromadzenia cyklicznego - powiedział w czwartek na konferencji prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Bartosz Malewski. Przypomniał, że marsz do 2010 roku przechodzi ulicami stolicy, a od 2014 roku - dokładnie taką samą trasą od ronda Dmowskiego na błonia Stadionu Narodowego.

12.12.2024

RPO wnosi o zmianę przepisów dotyczących nagrywania posiedzeń komisji rad gmin

Samorząd terytorialny Ochrona danych

Obywatele często spotykają się z oporem wobec nagrywania obrad komisji rad gmin. Tymczasem protokoły nie oddają przebiegu obrad tak dokładnie jak nagrania. Pomijają np. informacje o wypowiedziach konkretnych radnych, ich stanowisku czy argumentach. W opinii RPO kwestia nagrywania obrad komisji rady gminy powinna być uregulowana w ustawie o samorządzie gminnym, a nie jedynie w statutach gmin.

12.12.2024

E-doręczenia z problemami - potrzebna kolejna nowelizacja

Samorząd terytorialny e-Doręczenia

Zdaniem samorządów potrzebna jest zmiana definicji operatora wyznaczonego do obsługi e-doręczeń i dopuszczenie do świadczenia usługi operatorów komercyjnych, na ściśle określonych zasadach. Chcą też, aby cennik usług był ustalany w trybie rozporządzenia. Opłaty ustalone przez Pocztę Polską uważają za rażąco wygórowane. Konieczne są też inne zmiany przepisów.

12.12.2024

Gminy otrzymają dodatkowe pieniądze na usuwanie odpadów niebezpiecznych

Samorząd terytorialny Środowisko

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odpadach, która umożliwi przekazywanie gminom z rezerwy celowej dofinansowania na usuwanie nielegalnych wysypisk odpadów, które zagrażają życiu i zdrowiu ludzi lub środowisku. Do podziału jest 300 mln zł co roku przez trzy lata. Dodatkowe pieniądze jednostki samorządu terytorialnego będą mogły wykorzystać jako wkład własny do ubiegania się o wsparcie z innych źródeł.

11.12.2024

Trwa wyścig po warunki zabudowy na starych zasadach

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Za rok, kiedy wejdą w życie plany ogólne, tysiące działek może stracić charakter budowlany. Dlatego też inwestorzy dwoją się i troją, żeby zdążyć uzyskać warunki na starych, obowiązujących jeszcze zasadach. Prawnicy uważają, że wystarczy tylko samo złożenie wniosku. Niektóre samorządy zaczęły jednak zawieszać wydawanie warunków z powodu rozpoczęcia prac nad ogólnym planem.

11.12.2024

Wreszcie wiadomo, kto może liczyć na asystenta osobistego

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Niektóre osoby z niepełnosprawnością będą mogły otrzymać wsparcie asystenta osobistego od 1 lipca 2026 roku, a młodzież między 13. a 18. rokiem życia - od początku 2027 roku. Liczba godzin asystencji, zakres jego wsparcia, ale i wynagrodzenie asystenta, zależeć będą od indywidualnych potrzeb osób z niepełnosprawnością. To założenia rządowego projektu ustawy o asystencji.

11.12.2024

W strażach miejskich rosną wakaty – samorządowcy chcą zmian

Samorząd terytorialny

Straż miejska przegrywa rekrutację z innymi służbami mundurowymi, choćby z policją. W całym kraju do obsadzenia jest kilkaset wakatów. Strażnicy miejscy przekonują, że choć ich praca jest zbliżona do służb mundurowych, to w przeciwieństwie do policjantów nie przysługuje im emerytura pomostowa. Unia Metropolii Polskich chce to zmienić.

10.12.2024

67 proc. gmin ma już adres do doręczeń elektronicznych

Samorząd terytorialny e-Doręczenia

67 proc. urzędów gmin założyło już adres do doręczeń elektronicznych. W przypadku starostw powiatowych odsetek ten wynosi 85 proc., a w przypadku urzędów marszałkowskich 87,5 proc. podmiotów – wynika z danych Ministerstwa Cyfryzacji. E-doręczenia wejdą co do zasady w życie 1 stycznia 2025 r.

09.12.2024

Program Czyste powietrze specjalnie dla dotkniętych powodzią

Samorząd terytorialny Powódź

300 mln zł przeznaczy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na usuwanie skutków powodzi w czterech województwach: dolnośląskim, lubuskim, opolskim i śląskim. Nabór dla powodzian ruszy 12 grudnia. NFOŚiGW wprowadził zapisy ułatwiające sięgnięcie po dotacje, ale jednocześnie ograniczające ryzyko nadużyć.

09.12.2024

Kiedy dodatek dopełniający do renty socjalnej będzie mniejszy

Samorząd terytorialny Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse Niepelnosprawność

Dodatek dopełniający do renty socjalnej, który będzie przysługiwał niektórym osobom od początku przyszłego roku, w praktyce „skonsumuje” świadczenie uzupełniające. Przepisy nie wykluczają co prawda pobierania obu świadczeń, ale ich kwoty i limity są tak skonstruowane, że pomimo uprawnienia do obu świadczeń, ich suma nie będzie wyższa. Prawnicy zwracają uwagę na niejednoznaczne przepisy i coraz bardziej zawiły system wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

07.12.2024

Resort klimatu rozważa zmianę zasad ustalania obwodów łowieckich

Samorząd terytorialny Środowisko

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada zwiększenie poziomu ochrony prawa własności oraz skuteczne informowanie właścicieli nieruchomości o polowaniach. Obecnie uprawnienie tych osób do partycypacji w procedurze tworzenia obwodów łowieckich ma charakter iluzoryczny. Potrzebę zmiany przepisów dostrzegł rzecznik praw obywatelskich.

07.12.2024

Ustawa o ochronie ludności czeka tylko na podpis prezydenta

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko

Sejm z poprawkami Senatu uchwalił w czwartek ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej. Poprawki Senatu dotyczą m.in. zastrzeżenia części danych w prowadzonej przez szefa MSWiA ewidencji schronów, uzupełnienia zadań wojewody o zakres alarmowania i powiadamiania ludności na obszarze województwa. Większość ma jednak charakter doprecyzowujący.

05.12.2024

Od stycznia ważne zmiany dla 126 gmin

Samorząd terytorialny

434 zmiany przewiduje projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Będą dotyczyć 126 gmin, 102 powiatów w 16 województwach.

05.12.2024

Konserwacja rowów melioracyjnych obciąża właściciela gruntów

Samorząd terytorialny Środowisko Egzekucja

Utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów, a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej działającej na terenie gminy lub związku spółek wodnych, w którym jest zrzeszona spółka wodna działająca na terenie gminy – do tej spółki lub tego związku spółek wodnych. Administratorem rowów melioracyjnych są ich użytkownicy, czyli najczęściej właściciele działki, przez którą rów przebiega.

05.12.2024

Senat za nowelą ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych

Samorząd terytorialny Transport Energetyka

Senat nie wniósł poprawek do nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zgodnie z nią miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą musiały kupować wyłącznie zeroemisyjne autobusy oraz wprowadzać strefy czystego transportu, jeśli przekroczą poziom emisji dwutlenku azotu. Za przyjęciem noweli głosowało 60 senatorów, przeciw było 32, nikt nie wstrzymał się od głosu.

04.12.2024

Projekt noweli ustawy Prawo lotnicze - do komisji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Poselski projekt nowelizacji ustawy Prawo lotnicze trafił ponownie prac w komisji. Zakłada on likwidację obowiązku sporządzania przez miasto planu zagospodarowania przestrzennego w sąsiedztwie lotnisk. Regulacje zaproponowali posłowie KO. Nie dotyczą Centralnego Portu Komunikacyjnego.

04.12.2024

W 2025 roku do kwalifikacji wojskowej stanie 230 tysięcy osób

Samorząd terytorialny Wojsko

W 2025 roku przed powiatowe komisje lekarskie, które przeprowadzają kwalifikację wojskową, stawić się będzie musiało około 230 tysięcy osób. To podobna liczba jak w latach poprzednich. Kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 3 lutego i potrwa do 30 kwietnia 2025 r. – wynika z rozporządzenia MON w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2025 r., które opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw.

04.12.2024

Nowelizacja prawa wodnego po zaleceniach NIK - rząd przyjął projekt

Samorząd terytorialny

We wtorek, 3 grudnia, rząd przyjął projekt nowelizacji prawa wodnego, który przewiduje usunięcie nieprawidłowości wskazanych przez Najwyższą Izbę Kontroli w raporcie dotyczącym dotacji budżetowych dla Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Wód Polskich oraz Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego. Regulacja przewiduje także zwiększenie limitów wydatków dla tych służb.

03.12.2024

MSWiA przedłuży „strefę buforową” przy granicy z Białorusią

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Wojsko

Na kolejne 90 dni, licząc od 10 grudnia, MSWiA przedłuży obowiązywanie tzw. strefy buforowej na granicy z Białorusią. Resort uzasadnia to utrzymywaniem się presji migracyjnej na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej. Strefa obowiązuje od 13 czerwca 2024 r. Jej zasięg terytorialny pozostanie bez zmian.

03.12.2024
1  2  3  4  5    943