Syrena wyje o niebezpieczeństwie, ale kto ją rozumie

Samorząd terytorialny

System ostrzegania i alarmowania ludności wciąż jest dziurawy, choć coraz więcej miast i powiatów rozbudowuje go przy udziale środków unijnych. Wielką modernizację ponad 4 tys. syren strażackich rozpoczęła Państwowa Straż Pożarna. Problem w tym, że nadal niewielki odsetek obywateli wie, co oznacza dany sygnał i jak się zachować. Ale skąd mają wiedzieć, gdy do końca lutego br. nie było nawet przepisu, który określałby obowiązujące w kraju rodzaje alarmów.

20.03.2024

Będą wakacje składkowe dla mikroprzedsiębiorców i podwyżki dla pracowników pomocy społecznej

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Rząd chce, by mikroprzedsiębiorcy mogli jeszcze w tym roku skorzystać z wakacji kredytowych, czyli z prawa do zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ZUS przez jeden miesiąc w roku kalendarzowym – przekazał premier Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Podał też, że Rada Ministrów przystała na wprowadzenie programu, który zapewni dofinansowanie wynagrodzeń dla pracowników pomocy społecznej. Mają otrzymać 1000 zł brutto podwyżki.

19.03.2024

KPO: Będzie czas na uchwalenie ogólnych planów, ale nowe wymogi też z "sufitu"

Samorząd terytorialny Budownictwo Prawo unijne

Do konsultacji publicznych trafiła rewizja kamienia milowego, dotycząca reformy planistycznej. Resort funduszy chce zrezygnować z obowiązku uchwalenia ogólnych planów przez połowę gmin do lipca 2026 r., bo jest to nierealne. Jednak nowe wymogi też mogą budzić wątpliwości - alarmują eksperci. Tylko niewielki odsetek gmin pracuje już bowiem nad planami. Potrzebna jest też zmiana ustawy planistycznej, czemu Ministerstwo Rozwoju jest niechętne. Brakuje również aktów wykonawczych do reformy planistycznej.

19.03.2024

Dłuższy nabór w programie „Wygrana rodzina”

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Do 19 kwietnia przedłużony został nabór w programie „Wygrana rodzina”. Gminy, w partnerstwie z organizacjami społecznymi, mogą pozyskać do 3 mln zł na działania z obszaru pomocy społecznej. Do rozdysponowania jest 40 milionów złotych. To nowy projekt Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, finansowany ze środków europejskich.

18.03.2024

Komitet wyborczy, prowadząc kampanię, nie może przekroczyć limitu wydatków

Samorząd terytorialny Wybory

Komitety wyborcze mogą wydatkować na kampanię wyborczą wyłącznie kwoty ograniczone limitem wydatków, który ustala się oddzielnie dla każdego komitetu przez sumowanie kwot obliczonych według zasad określonych w kodeksie wyborczym. Muszą to być wydatki na cele związane z wyborami. Wyjaśniamy, co jest wydatkiem wyborczym i jak go dokumentować.

18.03.2024

Są przedszkolaki, brakuje nauczycieli wychowania przedszkolnego

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Narasta problem braku kadr w przedszkolach. Gminy apelują do MEN o ułatwienie dostępu do zawodu nauczyciela przedszkolnego, poprzez zmianę przepisów ich kształcenia. Swoje postulaty dotyczące edukacji przedszkolnej zamierza przekazać ministerstwu Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty. Chce m.in. wyższych wynagrodzeń dla wychowawców i mniejszych grup dzieci.

18.03.2024

WSA: Od 1 stycznia 2024 r. apteki nie muszą już dyżurować całodobowo, ale jest warunek

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

Organizacja dyżurów aptek od stycznia 2024 r. w dni powszednie, w porze nocnej została znacząco zmieniona. Nie ma już konieczności wyznaczania placówek, które dyżurowałyby całą dobę. Jeżeli jednak uchwała w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych została przyjęta przed tą datą, konieczne było zapewnienie dostępności usług aptecznych w całej porze nocnej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

16.03.2024

PKW: Nie można łączyć agitacji w wyborach samorządowych i do Europarlamentu

Samorząd terytorialny Wybory

Wybory samorządowe odbędą się 7 i 21 kwietnia. Wybory do Parlamentu Europejskiego - 9 czerwca. Obie kampanie wyborcze nakładają się na siebie. Zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej niedopuszczalne jest prowadzenie przez komitet wyborczy uczestniczący w wyborach samorządowych jednoczesnej agitacji w eurowyborach.

15.03.2024

Jak oddać ważny głos w wyborach samorządowych

Samorząd terytorialny Wybory

Do urn wyborczych pójdziemy w niedzielę, 7 kwietnia 2024 r., między godziną 7:00 a 21:00. Druga tura, zaplanowana na 21 kwietnia, będzie dotyczyła tylko „dogrywki” wyborów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta - gdy żaden z kandydatów nie otrzymał ponad 50 proc. głosów poparcia. Wyjaśniamy jak przygotować się do głosowania, jak oddać głos i czy tak jak w wyborach parlamentarnych, można głosować na podstawie zaświadczenia.

15.03.2024

Jak wymienić prawo jazdy

Samorząd terytorialny

Prawo jazdy trzeba wymienić gdy minął jego termin ważności, minął termin ważności konkretnej kategorii prawa jazdy, po zmianie nazwiska oraz gdy dokument został zgubiony lub zniszczony. Nie trzeba go wymieniać po zmianie miejsca zamieszkania, ani zameldowania. Po 2028 r. ruszy obowiązkowa wymiana praw jazdy wydanych przed 2013 rokiem.

14.03.2024

28 samorządowców ma doradzać ministrowi obrony narodowej

Samorząd terytorialny Wojsko

Analiza problemów i potrzeb lokalnych społeczności w związku z obecnością jednostek wojskowych, to między innymi cel powołania samorządowego zespołu doradców ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka – Kamysza. Samorządowcy mają też przedstawić propozycje dotyczące swoich oczekiwań związanych z zarządzeniem kryzysowym. MON udostępnił właśnie listę doradców.

14.03.2024

Trzeba wybrać: albo mandat radnego albo praca na rzecz gminy

Samorząd terytorialny Wybory

Wykonywanie mandatu radnego ma być służbą na rzecz lokalnej społeczności. Dlatego oprócz diety radny nie może liczyć na dodatkowe korzyści majątkowe, w tym na możliwość preferencyjnego zatrudnienia albo zawarcia umowy cywilnoprawnej z gminą. Od istniejących zakazów są jednak wyjątki.

14.03.2024

74 wójtów i burmistrzów rządzi od co najmniej 34 lat

Samorząd terytorialny Wybory

74 wójtów i burmistrzów, pełniących swoje funkcje od ośmiu kadencji, zostało w środę, 13 marca, symbolicznie uhonorowanych w Senacie. Najstarszy stażem Waldemar Raczyński, wójt gminy Stary Zamość kieruje nią od połowy 1990 roku. Spotkanie zorganizowały Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Związek Miast Polskich z okazji 34. rocznicy uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym.

13.03.2024

Stawki dla pracowników RIO w górę, ale automatycznej podwyżki nie będzie

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Administracja publiczna

Wzrost o co najmniej 20 proc. maksymalnych miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników Regionalnych Izb Obrachunkowych - zakłada nowelizacja rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów. Zaproponowane maksymalne stawki nie powodują jednak automatycznych wzrostów wynagrodzeń zasadniczych pracowników. Ten wzrost nastąpił bowiem na podstawie ustawy budżetowej.

13.03.2024

Znane są już numery list komitetów wyborczych

Samorząd terytorialny

W siedzibie PKW wylosowano numery list wyborczych komitetów wyborczych w wyborach samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia br. Numer 1 przypadł KW PiS, 2 - KW Wyborców Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, 3 - KKW Trzecia Droga Polska 2050-PSL, 4 - KKW Lewica, 5 - KKW KO, a nr 6 otrzymał KW Stowarzyszenie "Bezpartyjni Samorządowcy".

12.03.2024

NSA: Zatwierdzenie konkursu na dyrektora zespołu szkół było prawidłowe

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Wskazywana przez wojewodę przyczyna, stanowiąca przeszkodę do zatwierdzenia konkursu przez wójta w postaci wakatu na stanowisku dyrektora zespołu szkolno-przedszkolnego, nie istniała. Zatem wójt nie naruszył Prawa oświatowego, zatwierdzając konkurs. Naczelny Sąd Administracyjny nie dostrzegł też innych przeszkód prawnych do zatwierdzenia konkursu na dyrektora zespołu szkolnego w Miedźnie.

12.03.2024

Mąż zaufania powinien obserwować wybory społecznie, a nie za dietę i wolne

Samorząd terytorialny Wybory

Według Państwowej Komisji Wyborczej mężom zaufania nie powinna przysługiwać ani dieta, ani płatne zwolnienie z pracy. Zdaniem PKW, funkcja ta powinna być wyłącznie funkcją o charakterze społecznym realizowaną przez osoby, które są rzeczywiście zainteresowane obserwacją przebiegu procesu wyborczego, a nie dodatkową gratyfikacją. Przepisy wymagają zmiany. Ale są też głosy przeciwne.

12.03.2024

Za 3 miesiące wybory do Parlamentu Europejskiego

Samorząd terytorialny Wybory

W niedzielę, 9 czerwca 2024 r., odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Będziemy wybierać 53 europosłów. Publikujemy kalendarz na wykonanie określonych czynności wyborczych.

11.03.2024

Zintegrowane plany inwestycyjne: jest zainteresowanie, brakuje odwagi

Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny

Gminy ostrożnie podchodzą do możliwości stworzenia planu zagospodarowania wspólnie z inwestorem. A przedsiębiorcy na razie starają się wykorzystywać stare metody - warunki zabudowy i specustawę mieszkaniową. Ale bez zintegrowanych planów inwestycyjnych niektóre inwestycje trudno będzie przeprowadzić. Zdaniem prawników rola tego narzędzia będzie rosnąć.

11.03.2024

Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Samorząd terytorialny Wybory

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

09.03.2024