Gminy chcą szybszego przepływu informacji na temat organizacji szczepień

Samorząd terytorialny Koronawirus

Objęcie kilku powiatów przez jeden zespół mobilny może znacząco zwiększyć koszty transportu na szczepienia – uważają samorządowcy, którzy spodziewali się utworzenia większej liczby zespołów mobilnych. Apelują też o przyspieszenie działania wojewodów, bo informacje od nich docierają do gmin czasem dopiero po dwóch tygodniach.

15.02.2021

Ruszył nabór do akcji Masz Głos 2021

Samorząd terytorialny

Organizacje społeczne i grupy nieformalne, które w ścisłej współpracy z mieszkańcami i władzami lokalnymi chcą zmieniać najbliższe otoczenie, mogą już zgłaszać swój udział w tegorocznej edycji akcji Masz Głos. Otrzymają wsparcie ekspertów zajmujących się aktywnością obywatelską i tematyką samorządową. Zwieńczeniem akcji jest coroczna nagroda Super Samorząd.

15.02.2021

W pandemii sesje rad zdalnie i stacjonarnie, ale jedne i drugie z wątpliwościami

Samorząd terytorialny

Wielu samorządowców jest za tym, by sesje rad odbywały się z możliwością udziału zdalnego, bo forma uczestnictwa nie ma związku z zaangażowaniem. W części gmin radni nadal spotykają się, w reżimie sanitarnym, bo przy sesjach online nadal są problemy - z obrazem, dźwiękiem, brakiem połączenia, co powoduje przerwy w obradach. Radni nie lubią też wyciszania przez przewodniczącego.

15.02.2021

Morskie farmy wiatrowe zapłacą dodatkowy podatek

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Ustawodawca od dłuższego czasu szukał sposobu na opodatkowanie morskich farm wiatrowych. Jako usytuowane na morzu, nie podlegały i nie podlegają podatkowi od nieruchomości. Od 18 lutego będą jednak płaciły dodatkową opłatę koncesyjną. Jak twierdzą eksperci, w praktyce, mimo innej nazwy, będzie to typowy podatek - zamiast do gmin, trafi jednak do budżetu państwa.

15.02.2021

Jak zaksięgować okup? Cyberprzestępcy atakują, mając za nic dyscyplinę finansów i RODO

Samorząd terytorialny Nowe technologie RODO

Cyberatak na urząd marszałkowski i żądanie okupu za odblokowanie systemu z ogromną ilością danych osobowych – to nie scena z filmu, ale fakt z Krakowa. Pomijając to, że to nielegalne, samorząd nie ma jak zapłacić. A kolejny atak hakerski na samorządowy urząd pokazuje, że konieczny jest większy nacisk na procedury bezpieczeństwa i edukację pracowników. Oprócz wizerunku, może ucierpieć też budżet.

13.02.2021

NSA: Określenie sposobu sprzątania chodnika sprzeczne z ustawą

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

W Regulaminie utrzymania porządku i czystości nie można ustalać dla właścicieli sposobu odgarniania śniegu i błota, by ograniczyć śliskość chodnika. A co więcej, gmina nie może nam nakazać tworzenia zapór, by nie wydostawały się z lokali hodowane gady lub ptaki, a pszczoły nie stanowiły zagrożenia dla sąsiadów, jeśli mamy ule - tak stanowi wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

13.02.2021

Petycje w samorządach - ważne lecz czasochłonne, niezasadne lub o… zażywaniu witamin

Samorząd terytorialny

Samorządowcy nie negują, że instytucja petycji jest potrzebna – dzięki niej mieszkańcy mogą oddziaływać na decyzje władz lokalnych. Jednak bardzo często dotyczą one spraw nie związanych z samorządem, a mimo to trzeba je procedować - organizować posiedzenia komisji rady - a to marnowanie czasu i pieniędzy. Procedura powinna ich zdaniem być dopracowana, by nie przekształcała się w groteskę.

12.02.2021

Raport Rady Europy: Uchwały anty-LGBTI obejmują już trzecią część Polski

Samorząd terytorialny

Delegacja Rady Europy jest zaniepokojona przyjmowanymi przez polskie władze samorządowe uchwałami przeciwko „ideologii LGBT”. W raporcie zapowiada podjęcie rezolucji skierowanej do samorządów w celu uchylenia „stref wolnych od ideologii LGBT” i zwiększenia zakresu ochrony praw osób LGBTI. Z raportu wynika, że problem dotyczy trzeciej części kraju.

11.02.2021

NIK: Szybka Kolej Aglomeracyjna miała rozładować korki w Krakowie, ale końca prac nie widać

Samorząd terytorialny

Najstarsza nitka Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej w aglomeracji krakowskiej została uruchomiona w 2014 roku. Od tego czasu pociągi jeżdżą po wciąż nieukończonych liniach kolejowych w związku z czym kursują nieregularnie albo tylko na niektórych odcinkach. System połączeń kolejowych ma pomóc rozładować przeciążone drogi w Krakowie i wokół miasta

11.02.2021

Prezydent Rzeszowa zrezygnował i rekomenduje wiceministra na następcę

Samorząd terytorialny Wybory

Tadeusz Ferenc, wieloletni prezydent Rzeszowa, ogłosił rezygnację ze stanowiska. Zgodnie z prawem premier zarządzi teraz wybory przedterminowe. Do tego czasu miastem ma zarządzać osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów. Ma ją rekomendować wojewoda. Pewnym zaskoczeniem jest rekomendacja wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła na tę funkcję.

10.02.2021

Rachmistrz spisowy potrzebny – przedłużony nabór we wszystkich gminach

Samorząd terytorialny

Jeszcze do 16 lutego chętni mogą zgłaszać się do urzędu gminy w celu rekrutacji na rachmistrzów spisowych. Nabór przedłużono, bo kandydatów jest za mało. Pierwszy termin minął 9 lutego. Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem e-maila, przez ePUAP lub bezpośrednio w urzędach.

10.02.2021

Sąd: Zarządca drogi powinien oznaczyć „śpiącego policjanta”

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Zarządca drogi decydując się na posadowienie na jezdni progu zwalniającego powinien odpowiednio go oznaczyć znakiem ostrzegawczym oraz ustawić przed nim znak ograniczający dopuszczalną prędkość. Tym samym zarządca drogi przyczynił się do wypadku motocyklisty - stwierdził w niedawnym wyroku Sąd Okręgowy w Sieradzu.

10.02.2021

Kolejna warszawska uchwała w sprawie stref płatnego parkowania zaskarżona przez prokuraturę

Samorząd terytorialny

Prokuratura Okręgowa w Warszawie po raz kolejny skarży do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie uchwałę Rady m.st. Warszawy, dotyczącą stref płatnego parkowania. Tym razem chodzi o uchwałę z października 2020 roku, która wydłuża czas, w którym pobierane są opłaty i podwyższa zryczałtowaną opłatę za parkowanie na tzw. kopertach.

09.02.2021

Miasta chcą PESEL-i przy głosach na budżet obywatelski, a to sprzeczne z prawem

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Przy głosowaniach na projekty w ramach budżetu obywatelskiego wiele miast żąda od oddających głos podania numeru PESEL czy numeru telefonu. Tymczasem może to być niezgodne z prawem. Przedstawiciele miast uważają jednak, że takie dane chronią przed wielokrotnym głosowaniem przez te same osoby i nie zamierzają rezygnować z tego wymogu.

09.02.2021

Rząd: Korzyści dla gmin, które do końca lutego zgłoszą chęć współpracy przy „Czystym powietrzu”

Samorząd terytorialny Środowisko

Do 30 tysięcy złotych na uruchomienie i prowadzenie przez rok punktu informacyjno-konsultacyjnego „Czystego Powietrza”, bonusy za złożone wnioski, w tym 150 złotych przy podwyższonym poziomie dofinansowania oraz dodatkowa nagroda w konkursie za najwięcej złożonych wniosków w danym roku – to korzyści, jakie przewiduje NFOŚiGW dla gmin, które jeszcze w lutym zgłoszą się do współpracy.

08.02.2021

Puby, bary, kluby z ulgami w opłatach za alkohol, kolejne miasta idą im na rękę

Samorząd terytorialny Koronawirus

Przedsiębiorcy prowadzący puby, bary, kluby czy restauracje w wielu miastach mogą lekko odetchnąć, po tym jak lokalne władze zwalniają je z części, lub odraczają termin, opłat za zezwolenie na sprzedaż alkoholu na 2021 rok. Z powodu zamknięcia przez pandemię branża znalazła się na skraju wytrzymałości finansowej, więc każda ulga ratuje.

08.02.2021

Kierowcy nie powinni być karani za tłok w autobusie, liczenie to nie ich rola

Samorząd terytorialny Transport Koronawirus

Czy kierowca autobusu jest w stanie liczyć pasażerów, których wiezie? Ma wyjść i robić to na każdym przystanku? Od początku pandemii kwestie te miasta regulowały bez angażowania szoferów. Jest jednak obawa o przekroczenie limitu, gdy dzieci wrócą do szkół, bo możliwość dokładania kursów jest ograniczona. A są sygnały o próbach nakładania mandatów na miejskich kierowców.

06.02.2021

WSA: Rada gminy nie decyduje o odległości uli od granicy nieruchomości

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Nakaz trzymania pszczół w pniach zasadniczo mieści się w delegacji ustawowej do uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku gminie. Jednak wprowadzenie przepisu określającego odległość od granicy nieruchomości i sposób ustawienia uli stanowi ingerencję w stosunki sąsiedzkie, które są regulowane przez Kodeks cywilny. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

06.02.2021

Gmina ma wpływ na wysokość podatku od nieruchomości

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym. Wpływy z niego stanowią znaczący dochód dla budżetu gminy. Ustawodawca pozostawia więc pewien zakres swobody w jego ustalaniu przez radę gminy. Organ ten ma bowiem kompetencję do określenia stawek podatku. Nie mogą one jednak przekroczyć ustanowionych przez prawodawcę granic.

05.02.2021