NSA: Doradca podatkowy wynajmujący auto za granicą nie płaci akcyzy

Prawnicy Akcyza Doradca podatkowy

Wynajem krótkoterminowy auta w Niemczech w celu przywozu dokumentów klienta do Polski nie wiąże się z koniecznością zapłaty podatku akcyzowego, czego domagały się organy skarbowe. Nie dochodzi w takiej sytuacji do rozporządzania samochodem jak właściciel. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.

28.11.2022

TSUE: Polska wygrała z Komisją spór o zwolnienie z akcyzy alkoholu do produkcji lekarstw

Wymiar sprawiedliwości Akcyza Farmacja Prawo unijne

Polska procedura zawieszenia poboru akcyzy od alkoholu używanego do produkcji leków jest zgodna z unijnym prawem - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tym samym taki alkohol, choć co do zasady nie podlega temu podatkowi, wciąż będzie podlegał sformalizowanym procedurom importowym. Skarga KE, jako bezzasadna, została w całości oddalona.

24.11.2022

Zmiany w akcyzie, PIT i CIT - proekologicznym projektem zajmie się sejmowa komisja

CIT PIT VAT Akcyza

Ekologiczne ułatwienia w akcyzie i bariery dla zatruwania środowiska w PIT i CIT - to treść pakietu zmian w ustawach podatkowych, który trafił do Sejmu. Skorzystają na tym nabywcy aut hybrydowych i producenci energii odnawialnej. Przy okazji przedłużono w nim też możliwość kupowania starego typu kas fiskalnych przez niektórych podatników.

16.11.2022

Szykują się proekologiczne zmiany w ustawie akcyzowej

Akcyza Małe i średnie firmy Transport

Samochody hybrydowe z silnikiem mniejszym niż dwulitrowy będą jeszcze przez siedem lat zwolnione z akcyzy - proponuje rząd. Projekt ustawy zakłada też uproszczenia rozliczeń dla producentów energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz małych producentów alkoholi.

25.10.2022

Przepisy o opłatach małpkowych i cukrowych będą poprawione

Akcyza Prawo gospodarcze

Opłatę cukrową będą płacili producenci, a nie sprzedawcy dosładzanych napojów. Nowe przepisy będą też zapobiegały wielokrotnemu płaceniu daniny od alkoholi w małych opakowaniach. Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt ustawy, naprawiający dzisiejsze luki i nieścisłości w przepisach o tych parapodatkach.

18.10.2022

Ustawa przedłużająca tarczę antyinflacyjną do końca roku uchwalona

Pomoc społeczna VAT Akcyza

W piątkowym głosowaniu Sejm przyjął poprawki redakcyjne i doprecyzowujące zgłoszone przez Senat. Odrzucił natomiast poprawki wykreślające utrzymanie stawek VAT na obecnym poziomie (8 i 23 proc.), a także usuwające powiązanie ich wysokości z wydatkami na obronność. Nowelizacja dotyczy m. in. obniżki akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe, oraz stawek VAT na żywność czy gaz ziemny.

07.10.2022

Wysoka inflacja daje budżetowi dodatkowe miliardy

Finanse publiczne CIT VAT Akcyza

Wysoka inflacja generuje wyższe dochody budżetu państwa. Każdy jej punkt procentowy to 4,7 mld zł więcej w państwowej kasie. Z kolei tarcza antyniflacyjna co miesiąc zmniejsza wpływy z VAT o 2,4 mld zł - wyliczyło Ministerstwo Finansów. Liczby te podano przy okazji prac nad przedłużeniem tzw. tarczy antyinflacyjnej.

05.10.2022

Będą nowe reguły wydawania informacji o stawkach VAT, akcyzy i cła

VAT Akcyza

W projekcie nowelizacji ustawy o VAT ujednolicono system wydawania informacji klasyfikacyjnych mających znaczenie dla tego podatku, a także akcyzy i cła. Wiążące informacje w tych sprawach będzie wydawał Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej. Będzie on rozpatrywał te sprawy zarówno w pierwszej, jak i drugiej instancji.

09.08.2022

Rozliczenia VAT będą mniej skomplikowane - projekt w konsultacjach

VAT Akcyza

Zniesienie sankcji za nieświadomy błąd w rozliczeniach, podniesienie do 2 mln euro limitu sprzedaży dla małego podatnika i centralizacja wydawania interpretacji dotyczących stawek - to przewiduje pakietu zmian w podatku od towarów i usług, zwany "SLIM VAT 3". Projekt ustawy w tej sprawie został właśnie skierowany do konsultacji, a rząd ma go przyjąć do końca września.

09.08.2022

Podatek cukrowy wycieka i rozpływa się w systemie

Akcyza Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

O 5 proc. wzrosły wpływy z podatku cukrowego od stycznia do maja tego roku w porównaniu do tego samego okresu w 2021 r. Według Ministerstwa Finansów pieniędzy mogłoby być jeszcze więcej, dlatego chce uszczelnić przepisy. Są jednak wątpliwości, czy zostaną wydane zgodnie z celem. Nie ma planu na wydawanie pieniędzy pochodzących z opłaty cukrowej, trudno więc będzie też zmierzyć jej zdrowotne efekty.

22.07.2022

Brak akcyzy na saszetki nikotynowe to rezygnacja z wpływów budżetowych

Akcyza Doradca podatkowy

Wiele europejskich krajów wprowadza podatek na nowe wyroby zastępujące papierosy. Choć w Polsce woreczki nikotynowe są sprzedawane w wielu sieciach handlowych tuż obok popularnych papierosów elektronicznych i podgrzewaczy tytoniu, to nie są objęte akcyzą. Przez to budżet państwa traci szansę na dodatkowe przychody – pisze Piotr Leonarski, adwokat, doradca podatkowy.

06.07.2022

Straż miejska i inspekcja handlowa będą wystawiać mandaty za niewystawianie paragonów

VAT Akcyza Administracja publiczna

Inspekcja Handlowa oraz straże gminne dostaną nowe uprawnienia. Będą mogły wypisywać mandaty sprzedawcom, którzy nie wystawiają paragonów przy sprzedaży papierosów, tytoniu i alkoholu. Recydywistom będzie groziło cofnięcie zezwolenia na handel wyrobami alkoholowymi. Nowelizacja kodeksu karnego skarbowego ma być przyjęta jeszcze w tym roku.

17.05.2022

TSUE uznał prawo do zwolnienia z akcyzy dla zakładów energochłonnych

Akcyza Prawo gospodarcze Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał 31 marca 2022 r. wyrok, w którym oddalił skargę Komisji Europejskiej przeciwko Polsce w sprawie zwolnienia z akcyzy wyrobów energetycznych wykorzystywanych przez zakłady energochłonne. TSUE stwierdził, że unijne przepisy nie wykluczają ze zwolnienia od akcyzy zakładów energochłonnych, objętych unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji.

31.03.2022

NSA: Definicja paliw silnikowych nieistotna po wyroku TSUE

VAT Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Wykładnia pojęcia paliw silnikowych, których wewnątrzwspólnotowe nabycie objęte zostało obowiązkiem ustanowionym w art. 103 ust. 5a ustawy o podatku od towarów i usług, nie ma istotnego znaczenia w świetle wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-855/19. Wynika to z poniedziałkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w składzie 7 sędziów.

29.03.2022

NSA rozstrzygnie o paliwach silnikowych

VAT Akcyza Doradca podatkowy

Czy o uznaniu za paliwo silnikowe wyrobu energetycznego przeznaczonego do użycia do napędu silników spalinowych decyduje jego faktyczne przeznaczenie, czy wynikająca z właściwości wyrobu możliwość jego użycia do napędu silników spalinowych? Kwestię tę rozstrzygnie już wkrótce Naczelny Sąd Administracyjny w siedmioosobowym poszerzonym składzie.

02.02.2022

Rząd podniósł akcyzę tylko na niektóre alkohole, na inne... obniżył

Domowe finanse Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy Opieka zdrowotna

Od 1 stycznia 2022 roku weszły w życie przepisy, które podniosły znacząco opodatkowanie alkoholu. Uzasadnieniem, według deklaracji resortu finansów, była troska o zdrowie Polaków i zniechęcenie ich do spożywania alkoholu. Eksperci punktują tu jednak brak spójności rządu – w tym samym czasie obniżono bowiem podatek nakładany na producentów win, miodów pitnych i wódek regionalnych.

10.01.2022

Prof. Modzelewski: Psucie akcyzy tytoniowej A.D. 2021

Akcyza Doradca podatkowy

Co jest jednym z najważniejszych tzw. deficytów ustrojowych naszego państwa od co najmniej 15 lat? Odpowiedź jest dość prosta i znana tym, którzy się ową państwowością zajmują: bardzo często brakuje nam tzw. pamięci instytucjonalnej. Organy naszego państwa w większości nie umieją gromadzić, przechowywać i pielęgnować wiedzy niezbędnej dla funkcjonowania szeroko rozumianej władzy.

07.01.2022
1  2  3  4  5    7
 
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski