Fiskus zbyt łatwo karze podatników

Akcyza

Organy podatkowe zbyt restrykcyjnie stosują przepisy. Przekonał się o tym przedsiębiorca, który nie podał w zgłoszeniu przewozu numeru licencji kierowcy. Został ukarany kwotą 5 tys. zł. Po stronie podatnika stanął w końcu NSA. Przypomniał o istnieniu przesłanki interesu publicznego, która pozwala nie orzekać kary, a którą fiskus świadomie wcześniej zignorował.

05.02.2019

Samorządy wciąż obawiają się wzrostu cen energii

Środowisko Finanse publiczne Akcyza Prawo gospodarcze

Uchwalona przed końcem roku ustawa znosząca podwyżki cen energii przyniosła pewne korzyści samorządom, jednak nie wszystkim. Pozostały niekorzystne umowy i obawy o dalsze wzrosty kosztów. Nie ma też obiecanego zespołu ekspertów samorządowo-rządowych.

08.01.2019

Ustawa blokująca podwyżki cen energii już podpisana

Domowe finanse Akcyza

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę m.in. obniżającą akcyzę na energię elektryczną. Poinformował o tym w niedzielę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Sejm uchwalił ustawę w piątek, a Senat poparł ją bez poprawek w nocy z piątku na sobotę.

30.12.2018

Akcyza na energię obniżona, rachunki nie wzrosną

Domowe finanse Akcyza

Z 20 do 5 zł parlament obniżył akcyzę za jedną megawatogodzinę. Dodatkowo obniżone będą opłaty przejściowe. Chodzi o ograniczenie podwyżek cen prądu dla jego wszystkich odbiorców, w tym samorządów i firm. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2019 roku.

29.12.2018

Płyn do e-papierosów dłużej z zerową akcyzą

Akcyza

Płyny do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich będą opodatkowane zerową stawką podatku akcyzowego aż do końca czerwca 2020 roku. Wcześniej podatek miał być pobierany już od początku przyszłego roku. Zmiany w przepisach podpisał we wtorek prezydent.

20.12.2018

Akcyza na płyn hamulcowy - uszczelnienie czy nowy podatek?

Akcyza

Ministerstwo Finansów przygotowuje duże zmiany w VAT i akcyzie. Ma to być kolejny etap uszczelnienia systemu podatkowego w ramach pakietu paliwowego. Wiele wskazuje na to, że płyny hamulcowe do samochodów staną się opodatkowanym towarem akcyzowym. W rezultacie ich cena wzrośnie.

30.11.2018

Rynek paliw pioriorytetem w podatkowym uszczelnianiu

VAT Akcyza

Rynek paliw to jeden z priorytetowych obszarów dla uszczelnienia systemu - zapewniła w środę minister finansów Teresa Czerwińska, dziękując za przekazanie przez Orlen mobilnych laboratoriów do badania paliw.

07.11.2018

MF: Przepisy o SENT skuteczne na oszustów podatkowych

VAT Akcyza

Przepisy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów (SENT) skutecznie uderzyły w oszustów m.in. z rynku paliw, czy oleju rzepakowego - ocenia Ministerstwo Finasnów. Resort przypomina, że od...

28.09.2018

Wpływy z akcyzy narażone na spadek

Akcyza

Pomimo sukcesów rządu w reformie systemu podatkowego, skutkujących większymi wpływami w VAT, wpływy z podatku akcyzowego nie rosną, choć zwiększa się sprzedaż legalnych wyrobów akcyzowych. Sytuacja...

31.08.2018

Niektóre towary bez specjalnego monitoringu

VAT Akcyza

W środę wchodzą w życie przepisy rozporządzenia ministra finansów w sprawie wyłączenia niektórych obowiązków w zakresie zgłoszeń przewozu towarów. Mają one związek z monitorowaniem drogowego i...

01.08.2018

Komisja w sprawie wyłudzeń VAT i akcyzy zaczyna prace

VAT Akcyza

Na wtorkowym, roboczym posiedzeniu sejmowej komisji śledczej dot. wyłudzeń VAT i podatku akcyzowego w latach 2007-2015, rozpatrzone zostały wnioski dowodowe. Posłowie zdecydowali, które dokumenty...

24.07.2018

Zmiany w podatku akcyzowym przegłosowane

Akcyza

Gaz do silników spalinowych skorzysta z zerowej akcyzy. Będą nowe zasady opodatkowania ubytków w towarach akcyzowych. Sejm przegłosował w piątek nowelizację ustawy o podatku akcyzowym.

20.07.2018