mp/PAP

Artykuły autora

Premier Donald Tusk rekomenduje powrót do 5 procentowej stawki VAT na żywność

VAT

Premier Donald Tusk rekomenduje, aby wrócić do 5 proc. stawki VAT na żywność. Obecnie żywność jest objęta zerową stawką VAT, która obowiązuje do końca marca. Premier powiedział we wtorek, że prowadzone są rozmowy z ministrem finansów Andrzejem Domańskim, który do końca tygodnia ma pracować nad rozwiązaniami w tym zakresie.

05.03.2024

Premier: Będzie lista polskich postulatów zmian w europejskim Zielonym Ładzie

Prawo unijne Rolnictwo

Premier Donald Tusk zapowiedział w czwartek wieczorem, że wraz z rolnikami zostanie przygotowana lista polskich postulatów zmian w europejskim Zielonym Ładzie. Dodał, że polskie rolnictwo nie będzie respektowało zapisów Zielonego Ładu, jeśli nie zostaną one zmienione. Poinformował też, że w piątek będzie rozmawiał z marszałkiem Sejmu i liderami koalicji rządzącej, by przekonać ich do uchwały Sejmu, która jednoznacznie wskaże na potrzebę wprowadzenia embarga na rosyjską i białoruską żywność.

29.02.2024

Resort kultury zapowiada prawo dotyczące korzystania z tantiem w internecie

Nowe technologie

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział w czwartek, że najdalej za 2-3 tygodnie do parlamentu trafi projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dotyczący korzystania z tantiem w internecie. Celem jest wdrożenie dwóch dyrektyw UE. Twórcy i wykonawcy będą mieć prawo do pobierania tantiem wynikających z odtwarzania ich dzieł w internecie.

29.02.2024

Sąd oddalił wniosek o otwarcie likwidacji Radia Lublin

Spółki Prawo gospodarcze

Sąd Rejonowy Lublin-Wschód oddalił wniosek o otwarcie likwidacji spółki Radio Lublin. Decyzję o likwidacji regionalnych rozgłośni Polskiego Radia podjął pod koniec grudnia minister kultury. Postanowienie zapadło na posiedzeniu niejawnym w Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku.

03.02.2024

Premier: Od 1 kwietnia obniżka VAT dla branży beauty

VAT

Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek obniżkę VAT dla branży beauty, m.in. salonów kosmetycznych. Uzasadnia, że jest to sektor obarczony wyższym podatkiem niż podobna branża fryzjerska. Decyzja w sprawie obniżonego VAT ma obowiązywać od 1 kwietnia 2024 r. Branża beauty to ok. 30 tys. firm, w których zatrudnionych jest blisko 100 tys. osób.

30.01.2024
1  2  3  4  5